Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="75204"]
Здоров'я сім'ї

Вітамін С для дитини: користь та особливості прийому

Old date: 2015-10-16
Current date: 2022.10.03
New date: 2021.05.03
0
Про користь вітаміну С чули, мабуть, усі. Але на питання, чим же він такий корисний, відповість далеко не кожен. Спробуємо розібратися, а

Про користь вітаміну С чули, мабуть, усі. Але на питання, чим же він такий корисний, відповість далеко не кожен. Спробуємо розібратися, а заразом з'ясуємо особливості його прийому та дозування для дітей.
Зміст:

вітаміни С

Джерело: Shutterstock

Що таке вітамін С і навіщо він потрібний?

Вітамін С (Acidum ascorbinicum, Acidum ascorbicum) – водорозчинна речовина, що бере участь у багатьох окисних та відновлювальних процесах; його хімічна формула - С6Н8О6. У природі біологічно активний лише один із ізомерів вітаміну С – L-аскорбінова кислота. Саме за назвою «аскорбінова кислота» він відомий більшості з нас.

Наявність цього вітаміну в раціоні є незамінною для нормальної життєдіяльності людини. Він має імуностимулюючу, антиоксидантну дію, бере участь у регулюванні обмінних процесів, покращує проникність капілярів, регулює згортання крові. В організмі людини вітамін С не виробляється, і отримати його ми можемо лише ззовні: з продуктів харчування або шляхом прийому штучно синтезованого препарату.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

З історії питання

Відкрили вітамін С, коли шукали засіб, здатний захистити людину від цинги – хвороби мандрівників, дослідників та мореплавців. Тобто людей, змушених довгий час перебувати на мізерному раціоні. Симптоми захворювання: втрата ваги та апетиту, анемія, розм'якшення та кровоточивість ясен, виразки на слизових, підшкірні крововиливи, зниження імунітету. Якщо людина довгий час не отримувала лікування, вона помирала від виснаження або супутніх цинге захворювань.


Цинга була суворим прокляттям у середні віки – тоді люди вмирали від цієї хвороби тисячами. Лише у XVIII столітті намітився деякий прорив у протидії цьому захворюванню. Завдяки експерименту шотландського лікаря на ім'я Джеймс Лінд, під час якого він розділили 20 хворих на цингу матросів на кілька груп і наказав їм різні дієти, стало зрозуміло, що захворювання якось пов'язане з харчуванням. Справа в тому, що одна з груп харчувалася апельсинами та лимонами (а раціоні інших цих фруктів не було), і вже через два тижні стан хворих не просто помітно покращав – вони практично одужали! Однак далі вийшло не дуже вдало. По-перше, сам Лінд виявився надто скромним і не впевнений у собі, щоб популяризувати свій метод лікування. А по-друге, незважаючи на те, що деякі корабельні команди взяли на озброєння цей метод, вони вважали за краще брати з собою в подорож концентрат із цитрусових, який отримується в результаті тривалого уварювання соку. Однак тоді ще не знали, що вітамін С дуже швидко руйнується при високих температурах, так що користі від такої цитрусової добавки практично не було.

Лише через 33 роки, в 1780, на «Трактат про цингу» Лінда натрапив британський лікар Гілберт Блейн. Він докладно вивчив показники смертності серед моряків у Вест-Індії та відстежив, що зміниться, якщо ввести до корабельного раціону лимони. Підсумком експерименту стало те, що смертність зменшилася вдвічі, і згодом британський флот завжди вводив до раціону команди цитрусові.

У 1922 році російський вчений Микола Безсонов виділив з білокачанної капусти речовину, що лікує цингу, а наприкінці двадцятих років англійський вчений Соломон Зільва отримав вітамін С у чистому вигляді з лимонного соку. А ось нобелівську премію за відкриття формули аскорбінової кислоти отримав американський біохімік угорського походження Альберт Сент-Дьєрдь. Саме він дав назву речовині – «аскорбінова кислота» (від грец. ἀ – не- + лат. Scorbutus – цинга), оскільки з'ясувалося, що саме дефіцит вітаміну С – це і є причина цинги.

користь вітаміну С

Джерело: Shutterstock

У аскорбінової кислоти, крім здатності виліковувати цингу, виявилося багато інших корисних властивостей. Так, вітамін С, потрапивши в організм:

 • нормалізує проникність дрібних судин;
 • захищає клітини від токсичних речовин (є антиоксидантом);
 • зміцнює імунітет, запобігаючи вірусним інфекціям та застудним хворобам за рахунок активації утворення антитіл та інтерферону;
 • відповідає за транспортування глюкози у клітини;
 • сприяє засвоєнню заліза та фолієвої кислоти;
 • благотворно впливає на печінку;
 • регулює згортання крові;
 • прискорює загоєння шкірних ушкоджень;
 • бере участь у освіті колагену;
 • покращує виділення жовчі, активізує роботу підшлункової та щитовидної залоз;
 • нормалізує синтез та обмін холестерину в організмі;
 • допомагає у виробленні антистресових гормонів;
 • бере участь у синтезі гормонів дофаміну, адреналіну, норадреналіну, які відповідають за правильне реагування на стрес і за настрій, – дефіцит вітаміну С може спричинити депресивний стан (весняна депресія якраз і викликана нестачею аскорбінки в організмі людини після зими).

Навіщо вітамін С потрібен дітям?

Аскорбінова кислота – незамінний елемент для зростання та правильного розвитку дитини. Він підтримує та зміцнює імунітет, захищає його від вірусних інфекцій та застудних захворювань, нормалізує роботу всіх систем дитячого організму, сприяє засвоєнню заліза, захищаючи від розвитку анемії, запобігає алергійним та запальним реакціям, прискорює загоєння дрібних пошкоджень шкіри, допомагає утворенню міцної сполучної тканини.

Як антиоксидант аскорбінова кислота допомагає очистити від інтоксикації клітини печінки, стабілізує окисно-відновні процеси, а також сприяє засвоєнню ще одного важливого антиоксиданту – вітаміну Е.

ВАЖЛИВО! Нікотин та алкоголь перешкоджають засвоєнню вітаміну С. Пасивне куріння зробить вітамінки менш ефективними для нього.

вітамін З дітям

Джерело: Shutterstock

Ознаки "вітамінного дефіциту"

Показником авітамінозу є такі симптоми:

 • млявість;
 • дратівливість;
 • швидка стомлюваність;
 • часті простудні захворювання;
 • біль у суглобах;
 • кровоточивість ясен;
 • запалення слизових оболонок;
 • зниження проникності кровоносних судин (на тілі легко та часто з'являються гематоми);
 • сухість шкіри;
 • погана концентрація уваги;
 • втрата волосся;
 • постійний поганий настрій, схильність до депресії.

Хто в групі ризику?

Діти до 1 року потрібну дозу вітаміну С отримують із молоком матері. Якщо малюк штучний – аскорбінка входить до складу молочної суміші. Тому зазвичай малюкам цієї вікової категорії авітаміноз не загрожує. Потрібно тільки не забувати, що вітамін С дуже легко руйнується під впливом високих температур, тому молоко та приготовлену суміш потрібно правильно зберігати.

У віці від 1 року та старше діти потребують додаткового прийому вітаміну С, якщо батьки не можуть забезпечити їм збалансоване повновітамінне харчування.

Але якщо врахувати, наскільки нестабільний цей вітамін, можна з упевненістю припустити, що додаткового прийому його потребують практично всі.

Особлива увага – дітям, які перебувають на суворій дієті через захворювання шлунково-кишкового тракту або післяопераційний період. У цих випадках аскорбінку призначають у таблетках чи уколах.

Потреба у вітаміні С у дітей також збільшується:

 • в холодну пору року;
 • при дефіциті заліза та білка;
 • під час інфекційних захворювань.
низький рівень вітаміну С симптоми

Джерело: Shutterstock

Натуральний чи штучний?

Альтернативою натуральної аскорбінової кислоти є її штучно синтезований аналог – вітамін С. Вони відрізняються структурою, проте більшість дослідників вважає, що користь ці дві речовини приносять однакову.

Добова норма вітаміну С

Рекомендована доза вітаміну С становить:

 • для дорослих – 45–70 мг/добу;
 • для вагітних – 70–90 мг/добу;
 • для мам, що годують – 70–100 мг/добу;
 • для дітей після 1 року залежно від віку – 40,0–50,0 мг на добу.
вітамін С норма прийому на добу

Джерело: Shutterstock

А якщо вітаміну С… занадто багато

Коли вчені навчилися штучно синтезувати вітамін С, світ охопила буквально ейфорія – лікування великими дозами цього препарату вважали чи не панацеєю багатьох хворобливих станів. Однак, від цієї практики досить швидко відмовилися. Відлунням її до сьогодні залишився, наприклад, рада за перших ознак простудних захворювань прийняти якнайбільше аскорбінки. Правда в тому, що правило - "все добре в міру" діє і в цьому випадку. Наддози вітаміну, як і його дефіцит, можуть завдати нашому організму лише шкоди.

ВАЖЛИВО! Доведено: великі дози вітаміну С сприяють утворенню каменів у нирках. Єдиним показанням до застосування аскорбінової кислоти як лікарський препарат є цинга!

Топ-10 продуктів із великим вмістом вітаміну С

Кількість вітаміну вказано на 100 г продукту.

 1. Шипшина (свіжа – 470 мг, суха – 1200 мг).
 2. Червоний болгарський перець (250).
 3. Обліпиха (200).
 4. Чорна смородина (200).
 5. Зелень петрушки (150).
 6. Зелений перець солодкий (150).
 7. Брюссельська капуста (120).
 8. Зелений кріп (100).
 9. Ківі (71-92,1).
 10. Цвітна капуста (70).
де найбільше вітаміну С - шипшина

Джерело: Shutterstock

До речі, апельсини не входять у топ-10, посідаючи лише 11-те місце із вмістом вітаміну С 60 мг на 100 г продукту. У лимонах його ще менше - 40 мг на 100 г.

Багато вітаміну С також міститься в зеленому волоському горіху, білокачанній квашеній капусті, помідорах. Щодо небагато цієї речовини в картоплі. Але якщо врахувати, що його в нашому раціоні традиційно багато, цей продукт також можна вважати одним із основних джерел вітаміну С у їжі.

Невелика кількість цього вітаміну є в молоці, але при кип'ятінні значна його частина руйнується.

добова норма вітаміну з

Джерело: Shutterstock

Як зберегти вітамін С у продуктах?

Вітамін С добре зберігається при заморожуванні, тому заморожені овочі та фрукти – непогане його джерело. Але за умови швидкого розморожування продуктів безпосередньо перед приготуванням їжі.

Щоб отримати вітамінний напій із шипшини, залийте його плоди водою температурою не більше 80 ° С і наполягайте кілька годин.

Найбільше вітаміну С у картоплі зберігається при відварюванні в мундирі чи запіканні.

З чорної смородини краще не варити варення, а перетерти з цукром або заморозити.

Квасьте білокачанну капусту – взимку вона чи не найкраще джерело вітаміну С у період відсутності місцевих свіжих овочів та фруктів.

вітамін з продукти

Джерело: Shutterstock

Протипоказання до прийому вітаміну С

Не можна приймати вітамін С за таких умов:

 • непереносимість цього вітаміну;
 • схильність до тромбозу;
 • діагноз тромбофлебіт;
 • при цукровому діабеті;
 • при підвищеному рівні гемоглобіну;
 • при тяжких ниркових патологіях.

ВАЖЛИВО! Чи потрібна аскорбінова кислота вам і вашій дитині, і в якій кількості – визначити може лікар!


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAРедактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти