Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="74681"]
планування

Фолієва кислота при вагітності і не тільки

Old date: 2015-09-23
Current date: 2022.12.05
New date: 2021.07.10
0
Фолієва кислота по праву вважається найважливішим вітаміном у період підготовки до вагітності та у першому триместрі вагітності.

Фолієва кислота по праву вважається найважливішим вітаміном у період підготовки до вагітності та у першому триместрі вагітності. Але на цьому значення фолієвої кислоти для здоров'я не вичерпується. 

Фолієва кислота при підготовці до вагітності

Джерело: instagram @clubwellnesscoach24

У фолієвої кислоти багато назв: флоацин, фолат, птероілглутамінова кислота, вітамін В9, іноді навіть вітамін Вс. Відкриття цього елемента відбулося лише у XX столітті, в 1931 році вчені виявили, що екстракт пивних дріжджів допомагає позбавити від анемії вагітних, а наприкінці 30-х років було виділено якусь речовину, яка і є основним фактором лікування, це і була фолієва кислота. Проте, свою назву вона отримала дещо пізніше у 1941 році, коли її виділили з листя шпинату (від латинського folium листок) та незабаром, у 1945 році, синтезували у лабораторії хімічним шляхом.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

У чому важливість фолієвої кислоти

Фолієва кислота – надзвичайно важливий вітамін, який бере участь у процесах, необхідних для синтезу ДНК та підтримки його цілісності. Саме тому всім майбутнім мамам на стадії підготовки до вагітності та у перші місяці після зачаття необхідно приймати вітамін В9.


Крім того, фолієва кислота може виявитися дуже важливим вітаміном для різних людей у ​​різні періоди їхнього життя. Показанням до прийому фолієвої кислоти може стати прийом деяких лікарських засобів, куріння, вживання спиртних напоїв, деякі захворювання, вікові зміни в організмі.

Важливим фактом є і те, що, як показали дослідження вчених, застосування фолієвої кислоти сприяє виробленню спеціальних ферментів, дія яких забезпечує профілактику появи пухлин. Цей факт має надзвичайно важливе значення, тому що онкологічні захворювання стають все більш поширеними і все частіше вражають молодих людей, і навіть дітей.

Давайте розберемося, навіщо, кому і коли показаний прийом фолієвої кислоти.

фолієва кислота інструкція

Джерело: instagram @akusherka.pro

Фолієва кислота під час вагітності

Прийом фолієвої кислоти рекомендується всім жінкам, які вступають до програми підготовки до вагітності. Прийом цього вітаміну необхідно починати за два-три місяці до передбачуваного зачаття. Це необхідно, оскільки плацента, що формується, і ембріон у перші місяці вагітності відчувають підвищену потребу у фтолатах. У разі дефіциту цього вітаміну в організмі майбутньої мами може виникнути мегалобластна анемія (наслідок збільшення кількості еритроцитів за рахунок зниження синтезу ДНК). Крім того, на тлі дефіциту фолієвої кислоти в організмі вагітної жінки у неї можуть виникати такі неприємні симптоми, як різні запалення, нудота, блювання, діарея, гіперпігментація, гарячка.

Фолієва кислота під час вагітності

Джерело: Fotolia

Основні обов'язки фолієвої кислоти в організмі майбутньої мами такі: 

 • Фолієва кислота бере участь у синтезі ДНК, без участі вітаїмну В9 розподіл будь-яких клітин в організмі неможливий. Ембріон ж розвивається дуже швидко. Дефіцит фолієвої кислоти позначається на розвиток зародка, формування всіх його органів та систем вкрай негативний вплив.
 • Фолієва кислота бере участь у процесі кровотворення. Без вітаміну В9 формування еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів неможливе.
 • Фолієва кислота необхідна для створення нуклеїнових кислот, що беруть участь у передачі спадкових особливостей.
 • науково доведено: прийом фолієвої кислоти зменшує ймовірність виникнення дефектів у разі розвитку нервової трубки у плода.

Тому прийом фолієвої кислоти необхідний у перші тижні вагітності, дозування (якщо лікар не призначив іншу дозу) – 400 мкг на день.

фолієва кислота та вагітність

Джерело: instagram @magic_pregnant

Увага! Особливий випадок. Якщо під час стандартного обстеження (під час взяття так званого мазка Папаніколау) дослідження показують аномальні результати, лікар може призначити інші дозування фолієвої кислоти. Це іноді відбувається після тривалого прийому протизаплідних пігулок. В цьому випадку для лікування застосовується фолієва кислота. Дозу препарату визначає лікар.

Чим небезпечне передозування фолієвої кислоти під час вагітності

Фолієву кислоту, як і будь-який інший синтетичний препарат, необхідно вживати у суворій відповідності до інструкції або призначення лікаря. Разове передозування фолієвої кислоти не несе загрози здоров'ю майбутньої мами та дитини – вітамін В9 є водорозчинним вітаміном, а це означає, що його надлишок буде виведено нирками. Щоправда, нирки будуть змушені працювати з підвищеним навантаженням, що під час вагітності дуже небажано. І особлива ситуація створюється, якщо передозування фолієвої кислоти відбувається на тлі хронічних захворювань нирок. У цьому випадку може бути потрібна допомога лікаря.

Що стосується незначного, але тривалого передозування фолієвої кислоти під час вагітності, то нещодавно вчені висловили припущення, що неправильне застосування фолієвої кислоти призводить до того, що дитина з'являється на світ зі схильністю до застудних захворювань, бронхіальної астми і з порушеним імунітетом.

Фолієву кислоту не слід приймати протягом усієї вагітності – її прийом показаний лише у першому триместрі. Якщо не існує показань для її подальшого прийому, вже на четвертому місяці вагітності прийом фолієвої кислоти слід завершити, щоб уникнути негативних наслідків для організму. Справа в тому, що фолієва кислота може накопичуватися в жирових тканинах і призвести до різкого зниження еластичності м'язів у всьому організмі. Перед пологами це дуже небажано.

Тому не допускайте передозування фолієвої кислоти – приймайте цей препарат у суворій відповідності до інструкції або призначення лікаря.

фолієва кислота як приймати

Джерело: Fotolia

Фолієва кислота поза вагітністю

Незважаючи на те, що за фолієвою кислотою закріпилася слава вітаміну вагітних, підвищена потреба в цьому вітаміні може виникати і при інших станах. Наприклад:

 • Фолієва кислота нерідко призначається лікарями при скаргах на пригнічений стан, підвищену сонливість, схильність до депресії. Дозу препарату визначає лікар.
 • Зниження рівня інтелектуальної активності – ще одне показання для прийому фолієвої кислоти. Такий стан нерідко спостерігається у людей похилого віку. Прийом фолієвої кислоти (звичайне дозування - 800 мкг на добу) значно підвищує здатність людей похилого віку мислити швидко і чітко.
 • Фолієва кислота може виступати як лікарський препарат при атеросклерозі та серцевих захворюваннях.
 • Рак молочної залози. Фолієва кислота може зменшити ризик виникнення раку молочної залози за наявності спадкової схильності до цієї хвороби або після травмування молочної залози, перенесеного маститу та інших проблем з молочною залозою, які розцінюються лікарями як потенційний «провокатор» раку грудей. Таблетки фолієвої кислоти зазвичай у таких випадках приймаються у дозі 400 мкг на день або за рекомендацією лікаря.

  фолієва кислота користь

  Джерело:Fotolia

 • Фолієва кислота показана також як профілактичний засіб проти раку товстої кишки. Нещодавно вчені дійшли висновку, що рак товстої кишки дуже часто виникає на тлі підвищеної любові людини до червоного м'яса. Тому прийом фолієвої кислоти може бути показаний як профілактичний засіб раку товстої кишки всім м'ясоїдам. Однак слід пам'ятати, що приймати фолієву кислоту слід не завжди, а курсами. В ідеалі – після консультації лікаря.
 • При поганому запаху з рота, захворюваннях ясен, для запобігання та лікування пародонтиту, полегшення наслідків гінгівіту також використовується фолієва кислота. В цьому випадку фолієва кислота використовується як розведена рідина для полоскання рота.
 • Крім названих хвороб та станів, існує також безліч інших показань для прийому фолієвої кислоти. Це мігрень, деякі форми остеопорозу та анемії, прееклампсія, шкірні виразки, виразковий коліт, вітіліго, хвороба Альцгеймера, біполярний розлад, хвороба Крона, діарея, синдром Дауна, епілепсія, рак легенів, псоріаз та цілий ряд інших захворювань.

Важливо! Фолієву кислоту можна віднести до лікарських препаратів, приймати який у профілактичних або лікувальних цілях потрібно строго за інструкцією або за призначенням лікаря

У яких продуктах міститься фолієва кислота

Найбільше фолієвої кислоти у шпинаті, салаті, капусті. Вітаміном B9 також багаті зелена цибуля, броколі та взагалі всі темно-зелені овочі. Значна кількість фолієвої кислоти міститься в волоських горіхах, арахісі, помідорах, цитрусових, буряках, пророщеній пшениці, бобах, гречаній крупі, яловичій та курячій печінці. Однак слід пам'ятати, що вітамін В9 руйнується за впливу високих температур.

джерела фолієвої кислоти

Джерело: instagram @shefova

Однак, потрібно пам'ятати вітамін В9 вкрай нестійкий, дуже швидко руйнується при термічній обробці – до 90% вітаміну зникає при варінні чи запіканні. Під час термічної обробки втрачається 70–90% усієї фолієвої кислоти, що міститься в овочах, 95% цього вітаміну, що міститься у м'ясі, та більше половини — у яйцях. Тому намагайтеся вживати якнайбільше листових овочів у свіжому вигляді. Фолієва кислота погано переносить тривале зберігання, особливо на світлі, більше половини вітаміну може бути втрачено. А це означає, що для поповнення запасу фолієвої кислоти варто їсти якнайбільше свіжих овочів та фруктів у сирому вигляді.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (4 оцінок, середнє: 4,75 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти