Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="230413"]
Здоров'я

Кільце для вагітних або акушерський песарій: показання до використання

Old date: 2018-09-25
Current date: 2022.12.04
New date: 2022.04.11
0
Спеціальний пристрій з силікону або пластику, призначення якого не допустити викидні та передчасні пологи, називається акушерсь

Спеціальний пристрій із силикону або пластику, призначення якого не допустити викидні та передчасні пологи, називається акушерський песарій (кільце для вагітних). Його основна функція – підтримка внутрішніх органів малого тазу.

Кільце для вагітних, акушерський песарій

Джерело: Shutterstock

Кільце для вагітних можуть порекомендувати, якщо у майбутньої мами існує загроза невиношування малюка з різних причин. Це своєрідна альтернатива швам, які накладають на шийку матки, щоб зберегти вагітність.

Такий метод застосовується ще з давніх годин. Перші згадки про акушерські песарії датуються Середньовіччям, але вчені стверджують, що застосовувалися вони і у Стародавньому Римі. Тоді їх виготовляли із шерсти, деревини та навіть дорогоцінних металів. А перше кільце для вагітних, що мало сучасну форму і вигляд, було виготовлене з каучуку в XIX столітті. Потім з'явилися пластикові песарії, а вже після, в середині ХХ століття, їх почали виготовляти із силікону.

Лікарі використовують акушерський песарій у таких випадках:


 • вкорочення шийки матки;
 • істміко-цервікальна недостатність;
 • великі фізичні навантаження під час вагітності;
 • підвищений внутрішній тиск у матки;
 • неспроможність шийки матки нормально функціонувати;
 • маленькі проміжки між вагітностями у жінки;
 • при хворобливому відчутті тиску внизу живота, коли жінка стоїть або під час ходьби.
Олександра Загородня
Олександра Загородня
Доцент кафедри акушерства та гінекології №1 НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук

Одним із показань до застосування песарію є істміко-цервікальна недостатність, яка вперше була виявлена ​​після 22 тижня вагітності. Істміко-цервікальна недостатність — безболісне вкорочення та розкриття шийки матки при недоношеній вагітності. При встановленні цього діагнозу до 22-х тижнів перевагу віддають циркулярному швові на шийці матки, після цього термін шов несе більше ризиків, ніж переваг. Зрідка виникають ситуації, коли після накладання циркулярного шва на шийку матки її вкорочення прогресує, у таких випадках також вдаються до встановлення акушерського песарію.

Як працює акушерський песарій

Основне завдання акушерського песарію — зменшення навантаження на шийку матки внаслідок зниження тиску передлежачої частини плода. Механізм, за допомогою якого досягається необхідний результат, полягає в наступному: шийка матки зміщується у напрямку крижів, замикається і тиск усередині матки перерозподіляється. Також песарій не дозволяє вийти слизовій пробці, що знижує ризик інфікування плодових оболонок і самого плода.

Кільце для вагітних, акушерський песарій

Джерело: Burda Media

Олександра Загородня
Олександра Загородня
Доцент кафедри акушерства та гінекології №1 НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук

Принцип дії песарію полягає у фіксації шийки матки у певному положенні, що перешкоджає її подальшому вкороченню та розкриттю. Застосування акушерського песарію не пов'язане з проколюванням тканини, як накладання шва на шийку матки. Нейтральні матеріали, з яких виготовляють песарії, не чинять негативного впливу на тканини піхви та шийки матки. Як правило, акушерський песарій поєднують з препаратами прогестерону, що значно підвищує ефективність лікування. Акушерський песарій не має дискомфорту і не має побічних ефектів, а процедура його встановлення проста і безболісна.

Коли накладають акушерський песарій

Акушерський песарій встановлюють починаючи з іншого триместру вагітності після 16 акушерських тижнів і аж до 34-ї тижні вагітності. Установка кільця вважається нескладною процедурою, яку може виконати лікар акушер-гінеколог прямо у кабінеті жіночої консультації. На відміну від накладання швів, наркоз при цій процедурі не потрібен. Рішення про встановлення песарію, а також його форму та розмір, як, власне, і період, на який він встановлюється, визначає виключно лікар.

Важливо. Акушерські песарії бувають трьох типів:

 1. Куполоподібний. Цей тип песарію використовується найчастіше. За формою він нагадує чашу без дна. Така форма потрібна для надійної фіксації песарію на шийці матки. Особливістю цього виду є наявність на стінках чаші спеціальної перфорації, яка сприяє відтоку вагінального секрету.
 2. Кільцеподібний. Песарії цього виду бувають двох типів: для жінок, які рожали і для тих, хто робитиме це вперше. Завдяки тому, що кільце виготовляють із медичного силикону, воно абсолютно нетоксичне і не викликає аллергічних реакцій. На кільці знаходиться чотири виїмки, розташовані одна напроти одної. Завдяки їм кільце легко встановлюється і фіксується, а також легко потім витягається.
 3. Розвантажувальний. За формою такий песарій нагадує трапецію з прорізами та закругленими углами. Він дуже ергономічний і легко фіксується. Але при використанні таких акушерських песаріїв є ризик їхнього зміщення. У такому випадку просто необхідно негайно звернутися до лікаря.

Коли знімають акушерський песарій

В середньому, акушерський песарій встановлюють від 15 до 22 тижнів. На весь період використання песарію вам доведеться відмовитися від сексуальних відносин, а підмиватися дуже акуратно, не зачіпаючи і не зміщуючи його. Також весь період, кожні 2-3 тижні, жінці необхідно здавати мазки з піхви і мінімум раз на місяць проводити УЗД шийки матки. Потрібно бути готовою до того, що раз на 14 днів песарій разом з піхвою (без вилучення) необхідно обробляти антисептиками. Робити це може також виключно лікар.

Знімають песарій, як правило, після 37-ї тижні, це термін доношеної вагітності, коли дитина вже дозріла і готова до зустрічі з мамою.

Олександра Загородня
Олександра Загородня
Доцент кафедри акушерства та гінекології №1 НМУ імені О.О. Богомольця, доктор медичних наук

Видаляти песарій необхідно в плановому порядку в 37 тижнів вагітності, проте це не провокує початок пологової діяльності і не означає, що на наступний день ви підете до родової зали. До досягнення цього терміну видалення песарію проводять виключно при регулярній пологовій діяльності, яку не вдалося зупинити медикаментозними засобами, при розриві плодових оболонок чи при матковій кровотечі.

Ставлення до такого методу збереження вагітності у фахівців неоднозначне. Ось думка акушера-гінеколога Олени Петрівни Березовської, яка живе і працює у Канаді.

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок», засновник та керівник Міжнародної Академії здорового життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com,     facebook.com/dr.olena.berezovska,   instagram.com @dr_olena_berezovska

Песарії закордоном практично не використовують, тому що доведена їхня неефективність. Крім того, це чужорідне тіло, яке постійно знаходиться в піхві і подразнює шийку матки, що не бажане при ІЦН. Вибирають песарій найчастіше тільки наші пострадянські лікарі, тому що для накладання шва необхідні навички та умови. А вручити жінці песарій та запевнити її, що саме це їй допоможе, простіше простого. Тим більше, що багато лікарів отримують винагороду за продаж песаріїв, тому в колишніх країнах СРСР песарії тепер рекомендують мало не всім вагітним жінкам навіть за нормальних показників тривалості шийки матки. За кордоном вибір тільки в техніці накладення шва, але зазвичай лікар має тільки один вид такої техніки.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти