Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="234052"]
Здоров'я

Все, що потрібно знати про плаценту

Old date: 2019-03-15
Current date: 2023.02.02
New date: 2022.06.28
0
Плацента (від греч. Plakús — млинець) — це ембріональний орган, який є тільки у жінок під час вагітності. Саме він забезпечує зв'язок м

Плацента (від греч. Plakús — млинець) — це ембріональний орган, який є тільки у жінок під час вагітності. Саме він забезпечує зв'язок між майбутнім малюком та його матір'ю, через нього дитина отримує харчування та захист.

Зміст:

Плацента справді за формою нагадує корж, звідси та її назва. Інакше цей орган ще називають дитячим місцем. Крім того, що плацента доставляє до плоду поживні речовини, витамини та мінерали і захищає його від впливу агресивної довкілля, цей орган ще й продукує гормони (у тому числі хоріонічний гонадотропін), які забезпечують нормальний розвиток вагітності.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

ЯК СТВОРЮЄТЬСЯ ПЛАЦЕНТУ?


Обмінні процеси між матір'ю та дитиною здійснюються через поверхню ворсинок хоріону — зовнішньої зародкової оболонки, яка оточує ембріон і утворюється на початкових термінах вагітності. До 13-ї неделі товщина ворсинок збільшується, їх стає дуже багато і вони перетворюються на плаценту.

Плацента утворюється шляхом зрощення зовнішньої ворсинчастої оболочки зародка зі стінкою матки. Цілком вона формується до кінця 3-го місяця вагітності. До кінця терміну виношування (якщо дитина доношена) виглядає, як плоский диск 15х20 см і важить близько 500 грамів.

Плацента поділяється на материнську частину (базальну пластину), яка прилягає до матки, та плодову. До останньої прикріплюється пуповина (пупковий канатик) з кровоносними судинами плода і матері, які тісно пов'язані, але не зливаються. Через пуповину йде обмін речовин - кисень і питні речовини надходять до організму дитини, вуглекислий газ і продукти життєдіяльності малюка йдуть у материнські судини та виводяться з організму.

Усередині пуповини проходять дві артерії та одна вена. Прикріплятися до плаценти пупковий канатик може декількома способами. Найпоширенішим є центральне прикріплення пуповини, але зустрічається бічне або крайове кріплення. Дуже рідкісним варіантом прикріплення пуповини може бути кріплення до плодових оболонок плаценти, такий тип прикріплення називають оболонковим. Місце кріплення на функції пуповини аж ніяк не впливає.

як утворюється плацента

Джерело: Shutterstock

ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ ПЛАЦЕНТА?

Материнська частина має червоно-коричневий колір, долькову структуру з 15-20 дольками та містить безліч кров'яних судин матері та плода, які розділені перегородкою.

Дитяча частина — білястого кольору, вкрита плодовими оболонками, що утворюють плодовий міхур: звідси до дитини відходити пуповина з кров'яними судинами.

ДЕ КРІПИТИСЯ ПЛАЦЕНТУ?

У нормі плацента повинна розташовуватися на передній або задній стінці матки, приблизно на 6 см вище за внутрішній зів. Однак нерідкі варіанти неправильного розташування, такі як:

 • низька плацентація - край плаценти прикріплень нижче 6 см;
 • передлежання — плацента повністю або частично перекриває внутрішній зів (як наслідок, природні пологи стають неможливими);
 • вростання — дитяче місце вростає в стінку матки: цю патологію лікарі пов'язують з тим, що зараз збільшилася кількість операцій на матку, а також із запальними або гормональними захворюваннями жіночої репродуктивної системи.

На жаль, неправильне положення плаценти може спричинити порушення внутрішньоутробного стану плода, передчасних пологів, аномалій пологової діяльності — слабкості або дискоординації, кровотеч. Саме тому лікарі під час спостереження за вагітною дуже багато уваги приділяють не тільки стану плода, а й плаценті.

У багатьох жінок, яким ставлять діагноз «часткове передлежання плаценти» на ранніх термінах, з перебігом вагітності цей орган може прийняти нормальне положення. Якщо ж передлежання повне, тобто вхід у матку перекритий повністю, шансів, що ситуація зміниться до пологів, дуже мало.

До ускладнень при передлежанні плаценти належать:

 • сильне кровотеча — під час переймів, пологів або вже після пологів;
 • передчасні пологи — кровотеча, що виникла, показанням до дострокового розродження (екстреного кесаревого розтину) на користь матері та дитини.

ВАЖЛИВО! При неправильному положенні плаценти необхідно постійне спостереження у хорошого фахівця та індивідуальне планування пологів.

Як і будь-який орган, плацента може бути схильна до патологічних процесів через генетичні, соматичні, інфекційні захворювання, ускладнення вагітності, аномалії розвитку плода. Проблеми з плацентою несприятливо позначаються на перебігу вагітності та стану дитини. Проявляється це по-різному в залежності від вираженості патологічних процесів: це може бути, наприклад, гостра чи хронічна гіпоксія плоду або синдром затримки його зростання.

де прикріплюється і як формується плацента

Джерело: Shutterstock

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ПЛАЦЕНТА?

Які функції виконує дитяче місце — розберемося докладніше.

 1. Дихальна — від матері до дитини переноситься кисень і від нього забирається вуглекислий газ.
 2. Живильна — з материнського організму надходять всі необхідні для зростання та розвитку малюка речовини: білки, витамини, мікроелементи.
 3. Захисна — плацентарний бар'єр оберігає організм майбутньої дитини від проникнення шкідливих речовин та мікроорганізмів.
 4. Гормональна - вироблення гормонів, що забезпечують нормальний перебіг вагітності та пологів і регулюють життєві процеси плоду.

Плацента виробляє до 15 різних гормонів, що виконують різні функції під час вагітності. Перші з них — статеві, які допомагають у збереженні та продовженні вагітності. У перші тижні вагітності плацента ще не дуже велика, тому виробляє невелику кількість таких гормонів. Цим пояснюється пильна увага гінекологів до розвитку вагітності: щоб виключити її переривання на ранньому терміні (до 12-14 тижнів), у разі потреби назначають майбутній мамі гормональну терапію. Після цього терміну сформована плацента починає активно працювати, та загроза переривання вагітності різко знижується.

плацента і вагітність, для чого потрібна плацента

Джерело: Shutterstock

ЄТАПІ РОЗВИТОК ПЛАЦЕНТІ

За 9 місяців плацента проходитиме кілька стадій розвитку:

 • зародження;
 • формування;
 • дозрівання;
 • старіння.

Контролювати стан плаценти можна за допомогою ультразвукової діагностики. На підставі даних УЗД виділяють 5 ступенів зрілості плаценти:

 • 0 — до 30-ї тижні вагітності: орган інтенсивно зростає приблизно до розмірів 30,5 мм;
 • 1 - з 27-го по 36-й тиждень: розмір - 27,8-35,6 мм;
 • 2 - з 34-го по 39-й тиждень: розмір коливається від 34 до 35 мм;
 • 3 - з 37-го по 39-й тиждень: толщина органу становить приблизно 34 мм.

Пік товщини плаценти в нормі — 35,5 мм — припадає на 36-й тиждень. Далі спостерігається період старіння органу — за годину підготовки до пологів плацента зменшується в товщині до 34 мм.

Іноді ступені дозрівання плаценти обганяють норми, і тоді лікарі говорять про її передчасне старіння. Обезпека цього стану в тому, що жінка не відчуває жодних змін, а ось дитина через цей процес сильно страждає. Адже обсяг кровообігу зменшується, відповідно, плід отримує недостатнє кількість потрібних йому для розвитку речовин і мікроелементів, а значить буде формуватися неправильно. Крім того, сповільнюється обмін речовин, і виникає ризик того, що дитина може загинути внутрішньоутробно від удушення.

Виявити передчасне старіння матки можна за допомогою кардіотокографії (КТГ) плода, доплерографії, УЗД.

Серед причин передчасного старіння плаценти:

 • паління;
 • вплив токсинів;
 • пізній токсикоз;
 • неправильне харчування;
 • попередні важкі пологи;
 • наявність абортів;
 • інфекції у порожнині матки;
 • травми матки;
 • резус-конфлікт;
 • ендокринні захворювання у матері;
 • хронічні хвороби видільної та серцево-судинної систем

Лікування даного стану зазвичай проводиться у стаціонарі. Його мета — поліпшити роботу плаценти і максимально прибрати фактори, що викликають її швидке старіння.

ГІПЕРПЛАЗІЯ ПЛАЦЕНТІ

Якщо толщина плаценти перевищує нормальні показники, лікарі говорять про гіперплазію цього органу. Діагностують його за допомогою УЗД.

Основною причиною гіперплазії вважаються інфекційні захворювання. При попаданні бактерій до порожнини матки висхідним шляхом, плацента запалюється, потовщується і виникає плацентит — небезпечне для життя та здоров'я дитини захворювання.

Крім інфекцій, факторами ризику з гіперплазії плаценти є:

 • резус-конфлікт матері та немовляти;
 • пізній токсикоз – гестоз;
 • анемія;
 • спадкові фактори.

Гіперплазія плаценти — один із факторів її передчасного старіння зі всіма негативними для дитини випливаючими.

Варто зазначити, що незначна гіперплазія плаценти може бути пов'язана з особливостями тілу матері. У таких випадках лікарі просто спостерігають за нею. Якщо ж гіперплазія набуває загрозливих розмірів, назначається курс лікування, спрямований на покращення кровообігу, активізацію обміну речовин та контроль за рівнем гемоглобіну. Якщо гіперплазія викликана інфекцією – назначаються антибіотики та протиірусні засоби.

При конфлікті резус-факторів, на жаль, нерідко рекомендується переривання вагітності, оскільки ситуація несе великий ризик для життя матері.

КОЛИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ВІДШАРУВАННЯ ПЛАЦЕНТІ?

У нормі послід (плацента зі всіма дольками та оболонками) відшаровується і відділяється приблизно через 15-45 хвилин після народження дитини.

Однак опасность становить передчасне відшарування плаценти, ще до народження малюка. Воно може статися як під час пологів, так і без пологової діяльності. Причинами відшарування плаценти під час пологів в основному є:

 • слабкість пологової діяльності;
 • дискоординація пологової діяльності;
 • стрімкі пологи;
 • коротка пуповина.

До пологів передчасне відшарування плаценти може виникнути через тупі травми живота, аномалії розвитку цього органу, неправильне прикріплення, загрозу передчасних пологів, гестоз, гіпертонію. Головний симптом відшарування, що сталося по краю, – кровотеча. Можуть відчуватися болі в області локалізації плаценти - від гострих до ниючих.

При центральному відшаруванні плаценти болю практично немає, кровотеча теж відсутня – до моменту повного відшарування органу від матки. Одним з найчастіших ранніх проявів такої патології є внутрішньоутробна загибель плода.

При виникненні відшарування лікарі, як правило, вибирають кесарів розтин для розродження.

ПРИЧИНИ ВІДШАРУВАННЯ ПЛАЦЕНТІ

Однією з основних причин відшарування плаценти лікарі називають патологію судин плаценти і матки: підвищення проникності, хрупкість, ламкість, втрата еластичності капілярів та порушення їх прохідності. Викликати їх може тяжкий гестоз, який виявляється набряками, підвищенням артеріального тиску, білком у сечі, а також хвороби почок, гіпертонія, серцево-судинні патології, цукровий діабет, ожиріння, захворювання щитоподібної залози у вагітних.

Ще одна причина – хронічні запальні процеси статевих шляхів, міоми матки, вади розвитку матки.

відшарування плаценти

Джерело: Shutterstock

Також відшарування плаценти до пологів зустрічається при переношуванні вагітності.

Ще однією причиною називають недостатній приріст маси тіла дитини через погане харчування матері, яке викликає дефіцит питних речовин і однієї з найважливіших для вагітності кислоти — фолієвої.

У групі ризику з передчасного відшарування плаценти — жінки, які зловживають алкоголем, палять, вживають наркотики, особливо в поєднанні з анемією.

За статистикою, передчасне відшарування плаценти частіше спостерігається у жінок, які народжували багато разів. Це пов'язано зі змінами у слизовій оболонці матки.

Також відшарування плаценти може стати результатом того, що в організмі вагітної при певних станах виробляються антитіла до своїх клітин — аутоімунні стани, але зустрічається таке досить рідко. Наприклад, при червоній вовчанці.

Ще одна причина — можлива алергічна реакція на медикаментозну терапію або переливання донорської крові, її проявом і може стати передчасне відшарування плаценти.

Також викликати передчасне відшарування можуть:

 • травма живота – при падінні, ударі, аварії;
 • раптові колівання артеріального тиску;
 • швидке зниження внутрішньоматкового тиску при багатоводді в момент виливання вод та інші причини.
плаценти, вагітність, пологи

Джерело: Shutterstock

КОРИСТЬ ПЛАЦЕНТІ ПІСЛЯ ПОЛОГІВ

Раніше у пологових будинках від дитячого місця — плаценти — просто позбувалися, проте тепер її можна зберегти у спеціальних кріобанках. Навіщо? Річ у тому, що цей орган має сильні лікувальні та відновлювальні властивості. За годину її існування через неї проходить величезна кількість життєво важливих елементів, вітамінів і мінералів, накопичуючись у її тканинах.

Активно використовують плацентарні частинки у косметиці. Сважається, що антиоксиданти, протеїни та амінокислоти, що містяться у плаценті у великому кількості, надають омолоджуючий ефект на шкіру, сприяють нормалізації росту волосся. Є рецепти масок з плаценти, які можна робити у домашніх умовах. У магазинах представлень величезний вибір косметичних засобів з так званою плацент-формулою.

Також про те, що у цьому органі висока концентрація стволових клітин, мало хто знає. Щоправда, спосіб виділення стовбурових клітин з неї набагато складніший, ніж з пуповинної крові.

У плаценті є білки-регулятори, які активізують діяльність стволових клітин організму і запускають процеси регенерації.

Плаценту використовують при лікуванні онкологічних захворювань та порушень імунітету. Рішення, чи зберігати плаценту після пологів, приймають батьки.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти