Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="269319"]
Здоров'я

Ознаки підтікання навколоплідних вод і правильна діагностика

Old date: 2018-11-11
Current date: 2022.11.26
New date: 2022.07.18
0
Вагітність завжди супроводжується виділеннями з піхви, що цілком нормально. Якщо тільки ці виділення не є амніотичною рідиною, яка

Вагітність завжди супроводжується виділеннями з піхви, що цілком нормально. Якщо тільки ці виділення не є амніотичною рідиною, яка може підтікати через порушення цілісності плодових оболонок.

Ознаки підтікання навколоплідних вод і правильна діагностика

Джерело: GettyImages

Амніотична рідина або навколоплідні води — природна среда для проживання плода у маминому животі. Саме ця рідина, обсяг якої збільшується зі зростанням дитини, захищає плід від інфекцій, служить свого роду амортизатором, захищаючи його від травмування. Та й харчування майбутньої дитини відбувається саме через плодові води.

Взагалі амніотична рідина виконує безліч функцій: підтримує постійну температуру, приглушує зовнішні звуки, забезпечує вільний рух малюка в маминому животі, що просто необхідно для його зростання і розвитку. У нормі навколоплідні води виливаються у першому періоді пологів (після 38-ї неділі вагітності), а якщо це відбувається за відсутності переймів, то лікарі можуть порадити розпочати стимуляцію родової діяльності.

Діагностика підтікання навколоплідних вод

Джерело: Shutterstock

Причини підтікання навколоплідних вод

Причини, за якими трапляється порушення цілісності плодових оболонок, далеко не завжди можливо визначити, але є кілька можливих варіантів:


 • Запальний процес органів малого тазу, спричинений інфекцією (наприклад, ендоцервіцит або кольпіт). При цьому плодові оболочки втрачають еластичність і стоншуються.
 • При істміко-цервікальній недостатності, коли шийка матки не замикається до кінця, плодовий міхур, який виступає у шийний канал, може бути пошкоджений механічно або інфікований.
 • Ризик підтікання навколоплідних вод вище за багатоплідної вагітності.
 • Індивідуальні особливості розвитку, новоутворення (як доброякісні, так і злоякісні).
 • Анатомічні аномалії будови матки
 • Значне фізичне навантаження.
 • Серйозна травма живота, наприклад, при падінні чи насильстві.
Причини того, що ознаки підтікання навколоплідних вод

Джерело: Shutterstock

Ознаки підтікання навколоплідних вод

Запідозрити проблему досить складно, особливо якщо виділити небагато. Насправді кількість виділень з піхви поступово збільшується — чим більше термін, тим частіше доводиться змінювати прокладки. А ось при порушенні цілісності плодових оболонок жінка не відчуває жодного додаткового дискомфорту, болю чи інших неприємних відчуттів. Але якщо виділень стало більше, ніж зазвичай, вони постійні і не залежать від часу доби, можна спробувати застосувати «бабусин метод», який полягає у використанні тканини замість прокладки. Так, якщо після висихання на ній немає жодного сліду, значить це можуть бути навколоплідні води.

Ще на підтікання навколоплідних вказують такі симптоми:

 • Кількість виділеної рідини збільшується під час руху або зміни положення.
 • При невеликому розриві води можуть струмувати по ногах і навіть при напрузі м'язів тазу не здатна стримати виділення.
 • При крихітному розриві для визначення підтікання знадобиться аналіз мазка чи тест.

Оскільки амніотична рідина не має кольору та запаху, сама жінка не може бути впевнена в тому, що виділення виходять за межі норми. Саме тому за підозри на підтікання важливо звернутися до лікаря! Однак і тут є ризик гіпердіагностики та надмірного лікування, якими, на жаль, грішатимуть акушери пострадянських країн (у тому числі і в Україні).

Ознаки підтікання навколоплідних вод та правильна діагностика

Джерело: vrachmedik.ru

Як відрізнити виділення від навколоплідних вод

Відрізнити ці явища досить просто. Виділення являють собою слизову субстанцію, вони бувають щільні або густі. Також залишають на білизні засохле пятно чи білий колір. А ось навколоплідна рідина – це більше вода. Вона не тягнеться, не в'язка, як виділення, і що найважливіше — не залишає характерного сліду на білізні.

Як визначають підтікання навколоплідних вод

Безпосередньо у жіночій консультації, амбулаторно, гінеколог повинен провести тест, який покаже хімічний склад виділень — у амніотичної рідини він цілком конкретний.

Можна провести тест у домашніх умовах (що не виключає візит до лікаря). В аптеці продають побутові експрес-тести на підтікання навколоплідних вод — пам'ятаєте, як ви робили тест на вагітність? Їх виготовляють різні виробники, тому ціни значно різняться, як і точність результату. При використанні побутових тестів на підтікання навколоплідних вод можливий як псевдонегативний, так і хибнопозитивний результат, що погано у будь-якому випадку.

Для визначення складу виділень і підтвердження або виключення підтікання навколоплідних вод лікар повинен використовувати методи з доведеною достовірністю, а не побутові тести!

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок», засновник та керівник Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Найпростіший і найдешевший метод визначення вод — це висушування виділень на скельці та огляд матеріалу під мікроскопом у пошуках «ознака листка папороті» (принаймні, цього навчати у всіх медичних інститутах). Є. Березовська

 • Нітразіновий тест. Визначає кислотність виділень — за наявності амніотичної рідини среда нейтральна, за відсутності — кислотна.
 • Мазок з піхви на наявність амніотичної рідини.
 • Аналіз січі на наявність спеціальних компонентів, які здатні знаходитися тільки в навколоплідних водах — найдостовірніший метод.
Способи визначення підтікання навколоплідних вод

Джерело: GettyImages

Як лікують підтікання навколоплідних вод

Якщо у виділеннях виявлені навколоплідні води, проводять УЗД, яке показує стан навколоплідних вод та стан шийки матки. У разі маловоддя, швидше за все, знадобиться госпіталізація.

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок», засновник та керівник Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Таких УЗД-діагнозів, як «тенденція до маловоддя», «тенденція до багатоводдя», «загроза маловоддя», «загроза багатоводдя», не існує. Є конкретні діагнози: маловоддя та багатоводдя. Все інше – норма. Є. Березовська.

Як такого лікування підтікання навколоплідних вод на сьогоднішній день не існує. Немає препаратів, які зупиняють процес або відновлюють кількість амніотичної рідини. Багато що залежить від терміну вагітності, швидкості підтікання, стану плода та мами.

Лікування орієнтоване на запобігання інфікування плода (антибіотики). На термін з 24 по 34 тиждень лікарі можуть назначити препарати для прискорення дозрівання легеневої тканини плоду (глюкокортикоїди). Якщо термін вже досить великий і дитина зможе вижити поза маминим животом, рекомендують розродження.

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок», засновник та керівник Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Усі токолітики (нібито зберігаюча терапія, включаючи прогестерон) не застосовуються до 23-24 нед і після 32-34 нед вагітності! Вони протипоказані при розриві плодових оболонок і підтіканні вод взагалі! Сульфат магнію, яким так захоплені деякі лікарі, не повинен застосовуватися для збереження вагітності (і не застосовується в більшості країн світу). Старі папаверин і ношпа не використовуються в акушерстві вже більше 30 років! Якщо лікар пояснює призначення таких препаратів «гіпертонусом» матки, включіть гальмо, тому що такого діагнозу в акушерстві не існує. Є. Березовська.

І погана новина — якщо підтікання навколоплідних вод діагностовано на ранньому терміні (до 23-24 нед), вагітність зберегти навряд чи вийде через високий ризик інфікування ще незрілого плоду. Але пам'ятайте: діагноз повинен поставити лікар і його формулювання має бути абсолютно конкретним, а не «тенденція до маловоддя», «тенденція до багатоводдя», «загроза маловоддя», «загроза багатоводдя» тощо.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти