Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="246666"]
Здоров'я

Як діяти батькам при підвищеній температурі у дітей: відповідає лікар

Old date:
Current date: 2022.12.04
New date: 2022.10.05
0
Яку загрозу несе висока температура тіла, що робити батькам перед тим, як дитину огляне лікар, що можна зробити в домашніх умовах?

Яку загрозу несе висока температура тіла, що робити батькам перед тим, як дитину огляне лікар, що можна зробити в домашніх умовах?

температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Інтервз сімейним лікарем, кандидатом медичних наук, Членом Правління ГО «Академія сімейної медицини України» Ігорем Заставним

Ігор Заставній
Ігор Заставній
Кандидат медичних наук, Член Правління МВ «Академія сімейної медицини України».  

Чому підвищується температура у дітей?

Важливо усвідомлювати, що підвищена температура – ​​це зазвичай нормальна фізіологічна реакція на різні фактори, з якими стикається організм дитини. Нормальною, за різними даними, вважається температура до 37-37, якщо при цьому немає жодних відчуттів, які змушують вас її міряти. Причинами підвищення температури у дітей може бути дуже багато станів. Температура може підніматися через:

  • вірусні інфекції,
  • важкі ускладнення цих інфекцій, зокрема, менінгіт,
  • аутоімунні захворювання (червона системна волчанка),
  • онкологічні захворювання,
  • перегрівання дитини, наприклад після солнечного удару або через переохолодження.
температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Як правильно виміряти температуру у дитини?

Зазвичай ми користуємось декількома видами термометрів: ртутним, електронним та безконтактним інфрачервоним. Найкраще для вимірювання температури у дитини підходить електронний термометр. У медичних установах, як правило, ми використовуємо інфрачервоний безконтактний термометр. Ним температуру треба вимірювати кілька разів для точності результату.


Бажано вимірювати температуру у дітей у ділянці під пахвою. Іноді у малих дітей до року температуру міряють ректально, тобто у прямій кишці. Для цього слід застосовувати вазелін. Також температуру можна вимірювати електронним термометром у ротовій порожнині. Але він перед використанням має бути тщательно продезінфікований і вимытий з милом.

За якими критеріями батьки можуть визначити, що температура є небезпечною для дитини?

Ми використовуємо систему червоних прапорців для того, щоб оцінити стан дитини за підвищеної температури. Такими червоними прапорцями є наступні ознаки:

Зміна кольору шкіри у дитини. Якщо шкіра у дитини блідуватого кольору, то батькам слід звернутися до сімейного лікаря чи педіатра. Якщо синюшного чи блідого чи на шкірі є висипання, то треба негайно телефонувати в екстренну медичну допомогу або до свого сімейного лікаря чи педіатра. Особливо небезпечними є висипання у вигляді синіх синців на ногах, наприклад.

Зниження активності у дитини. Якщо дитина нормально реагує на всі ваші звернення, тобто не спитати багато і відразу прокидається, коли ви її будите, то на даний момент переживати не потрібно. Якщо ви докладаєте значних зусиль, щоб розбудити дитину, тоді треба негайно звернутися до лікаря. Якщо ж дитина взагалі не прокидається, засинає на ваших очах, є ослабленою і не відповідає на ваші запитання або їй щось привиджується, то потрібно терміново звернутися до швидкої допомоги.

температура у дитини

Джерело: Fotolia

Підвищена частота дихання. Поклавши руку на груди або живіт дитини, ви зможете поміряти частоту вдихів. Якщо частота вдихів є більшою за 50 у дитини до року або більшою за 40 у дитини після року, або більше 25 у старшої дитини або дорослої людини це вважається небезпечним ознакою. Якщо частота дихання будь-якої дитини є більшою за 60, то це — критичний ознака, яка потребує негайної госпіталізації. Також ви можете помітити так звану качалку дихання дитини, коли груди і живіт рухаються у різнобій. Це теж привод для занепокоєння.

Підвищена частота серцевих скорочень. Ви можете поміряти частоту серцевих скорочень, поклавши дитині пальці на шию або руку. Якщо ця частота для дітей до 12 місяців є більшою за 160, для дітей від 12 до 24 — більшою за 150, а для дітей від двох до п'яти років — більшою за 140 на хвилину, тоді варто зателефонувати лікареві і порадитися щодо подальших дій .

Зміна еластичності шкіри. Важливо оцінити тургор (еластичність) шкіри дитини. Найбільш небезпечною є дегідратація – це знижене кількість води в організмі дитини. Якщо ви візьмете між двома пальцями невелику складку шкіри дитини і побачите, що вона є нееластичною або довгий період залишається розтягнутою і не повертається до свого звичайного вигляду, то це свідчить про втрату рідини і є тривожним сигналом. Також про втрату рідини може свідчити відсутність сечовипускання чи сліз. Особливо слід слідкувати за сечовипусканням у дітей до року. Тобто, якщо памперс у дитини сухий кілька годин, теж варто звернутися до лікаря.

Особливо слід звертати увагу на підвищену температуру у дітей до року. Якщо температура більша за 38 та 39, то я рекомендую батькам не відкладати дзвінок до лікаря.

температура у дитини

Джерело: GettyImages

Що запитати у дитини, щоб визначити, чи безпечною є її підвищена температура?

Потрібно запитати, чи відчуває дитина знесилення та головний біль. Якщо дитина не може нормально спілкуватися, у неї сильно болить голова, це теж є небезпечними ознаками. Біль в очах також може бути проявом інфекції. Варто запитати у дитини, чи немає сухості у роті та очах. Якщо очі настільки сухі, що дитина не може заплакати, це — теж червоний прапорець, який свідчить про різке зневоднення організму. При цьому треба негайно напоїти дитину.

Поцікавтеся, чи немає у вашої дитини задишки. Біль при сечовипусканні може бути ознакою інфекції сечовидильних шляхів.

Що не можна робити за високої температури у дитини?

Категорично не можна обтирати дитину уксутом або алкоголем, оскільки в стані жару ці рідини всмоктуються в шкіру і можуть викликати інтоксикацію, а також не можна давати дитині аспірин.

температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Які жарознижувальні препарати можна використовувати?

Пам'ятайте, що температуру при гарному самопочутті, коли дитина поводиться активно, збивати не потрібно. Для зниження температури можна використовувати два препарати – парацетамол та ібупрофен.

Парацетамол можна використовувати для зниження температури у дітей з народження, ібупрофен – від 3-місячного віку. Ці два препарати не можна застосовувати одночасно. Адже тоді є ризик спровокувати токсичну дію цих ліків на почки та сечовидільну систему. При хронічних захворюваннях нірок парацетамол та ібупрофен треба використовувати з обережністю.

Я рекомендую застосовувати той препарат, який більше дитині підходить.

Серед різних форм препаратів краще вибрати сироп або таблетки. Він не буде викликати неприємних відчуттів у вашого сина чи доньки. Якщо дитині не подобається сироп, вона його випльовує, тоді можна вдатися до застосування свічок.

Як чергувати препарати, якщо температура тримається досить довго?

Парацетамол можна давати разів на чотири години, ібупрофен – раз на шість годин. Їх не бажано чергувати. Втім, у критичних ситуаціях, якщо один препарат не допоміг, через 2-4 години можна дати інший препарат.

температура у дитини

Джерело: Burda Media

Чи можна застосовувати ібупрофен при коронавірусній інфекції?

Збудником цієї інфекції є досить новий для людини тип коронавірусу, відповідно всі рішення щодо лікування чи профілактики приймаються на основі невеликих досліджень, до яких ми звикли в медицині, а на основі невеликих спостережень лікарів та лікарень. Саме тому і виникла думка, що ібупрофен не можна застосовувати для збивання температури при цій інфекції. Через кілька тижнів після висвітлення цієї думки, вони були опровержені більшим спостереженням і станом на зараз, ібупрофен не є протипоказаним у цьому випадку. Тому для зниження температури при Covid-19 можна використовувати ібупрофен.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти