Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="262728"]

Коліки у немовлят: лікар назвала 6 причин

Old date:
Current date: 2024.06.17
New date: 2021.02.24
0
Поделиться:
Із чим зазвичай асоціюється слово «коліки» у молодих батьків? З кишковими проблемами, вмістом підгузків, пробіотиками, трав’яним �

Із чим зазвичай асоціюється слово «коліки» у молодих батьків? З кишковими проблемами, вмістом підгузків, пробіотиками, трав’яним чаєм, маминою дієтою і безмежним відчаєм, коли маля годинами кричить. Але у сучасних дослідників є й інші асоціації. Ходімо розбиратися!

коліки у немовлят симтоми

Джерело: shutterstock

Раніше природа колік не викликала ніяких сумнівів і суперечок. Усі симптоми пов’язувалися з недосконалістю роботи кишківника новонародженого, «неправильною» мікрофлорою та недотриманням мамою певної дієти. Відповідно, для усунення неприємних симптомів пропонувалася корекція харчування мами та малятка, застосування різноманітних засобів від метеоризму та пробіотиків. Проте зараз протоколи всіх розвинених країн світу містять зовсім інші положення.

Що таке коліки немовлят?

Це тривалий безупинний крик дитини без видимої причини, що виникає частіше ввечері або вночі приблизно в один і той самий час і відповідає наступним критеріям, які називають «правило трьох»:

 1. крик триває не менше трьох годин на добу;
 2. напади стаються три і більше разів на тиждень;
 3. симптоми найчастіше вражають малюків від трьох тижнів до трьох місяців від народження і самостійно минають до 6 місяців.

Природа цього явища вивчена недостатньо, незважаючи на численні дослідження. Деякі вчені традиційно пов’язують симптоми з недосконалістю роботи кишківника, деякі продовжують вивчати його мікрофлору, хтось знаходить взаємозв’язок нападів тривалого крику з алергією, мігренню, перезбудженням, неправильним доглядом і навіть психічними і психологічними проблемами у батьків!


Зараз тривалий крик і відповідну поведінку крихітки називають не «кишкові коліки», а «коліки немовлят», ніби підкреслюючи, що природа цього явища і досі невідома.

коліки у немовлят симтоми

Джерело: shutterstock

Ось те, що вдалося дослідити вченим щодо колік

 • Коліки зустрічаються однаково часто у дітей різних рас, у дів­чаток і хлопчиків, доношених і недоношених, а також ніяк не залежать від типу харчування (грудне чи штучне) та соціально-економічного статусу родини.
 • Коліки вражають, за різними даними, від 10 до 20 % у цілому здорових немовлят і є найчастішою причиною звертання батьків по медичну допомогу на першому році життя малюка.
 • Коліки немовлят асоціюються з більшою частотою психологічних проблем у подружжя, післяпологової депресії у матерів, підвищеного почуття тривоги, провини та безпорадності в осіб, що доглядають крихітку. Причому, що є причиною, а що наслідком, і досі лишається загадкою.
 • Передчасне припинення годування груддю, синдром раптової смерті немовлят, синдром струшеної дитини, порушення правил догляду та інші прояви насильства щодо малюка відчутно частіше зустрічаються серед сімей з дітьми, що страждають від колік.
коліки у немовлят симтоми

Джерело: shutterstock

Симптоми колік немовлят

Коліки немовлят проявляються невпинним криком або різким неспокоєм та роздратованістю протягом не менше трьох годин. Частіше коліки виникають приблизно в один і той самий час доби без видимої причини і припиняються самостійно. Появу колік не можна попередити будь-якими профілактичними заходами та припинити якими б то не було прийомами, якщо напад уже розвинувся. Це викликає різноманітні почуття в молодих батьків: від провини, тривоги і безпорадності до неконтрольованого гніву та фрустрації.

Так уже в природі заведено, що крик дитинчат для дорослого — це звук, який витерпіти важче, ніж будь-який інший. І це нормально, адже новонароджений може лише криком сигналізувати про свої потреби, а батьки для того і даються, аби ці потреби були задоволені. Тож, коли маля розривається від вереску, мама й тато, цілком природно, відчувають свою неспроможність, бо нездатні зрозуміти, що відбувається, і допомогти.

Коліки не викликають ніяких стійких змін в організмі дитини і минають самостійно без лікування. Тобто навіть від такого тривалого крику в малюка не підвищиться внутрішньочерепний тиск, не лопнуть судини чи кишківник, не вилізе грижа і він не зробиться психічно хворим.

 коліки у немовлят симтоми

Джерело: GettyImages

Як установити діагноз?

Незважаючи на те що симптоматика доволі типова, інколи доводиться проводити додаткові обстеження для виключення більш серйозних проблем. Скажімо, якщо батьки вперше стикаються з істеричним криком свого новонародженого, для початку треба пересвідчитися, що в нього нормальна температура, сечовипускання і випорожнення. Бо так само можуть починатися і дуже важкі хвороби, які потребують негайного лікування, наприклад гнійний отит, менінгіт, інвагінація (в народі — «заворот кишок»).

Інколи під маскою колік ховаються деякі аномалії шлунка, алергія до білків коров’ячого молока та інші стани, коли без лікаря вам не обійтися. Для цього в медичній спільноті існує поняття «червоні прапори».

Це ті стани, у разі яких треба якомога скоріше бігти до лікаря:

 • втрата або недостатні прибавки маси тіла, затримка росту;
 • кількість сечі за добу зменшена;
 • кров у калі, блювотних масах;
 • блювання (кілька разів поспіль та/або жовтого чи зеленого кольору з домішками жовчі);
 • підвищення температури тіла;
 • судоми, порушення свідомості;
 • різка блідість;
 • відмова від їжі.
 коліки у немовлят симтоми

Джерело: GettyImages

Чи винен кишківник?

Традиційно будь-який крик новонародженого сприймається або як голод, або як те, що «його турбує животик». Таке враження складається через те, що дитинка напружує м’язи преса, підтягує колінця до животика, скручується. Крім того, вигляд випорожнень малюка змінюється доволі хаотично і не завжди відповідає нашим уявленням про норму. Логічним виглядає висновок про те, що потенційний біль локалізується в животі.

Проте насправді скручуватися і напружувати живіт малюк буде майже завжди, коли кричить, принаймні до 3–4 місяців. А кал у новонародженого на будь-якому типі вигодовування може бути вельми різноманітним, ад­же кишківник продовжує формуватися після народження.

Так, це правда, що та індивідуальна, як відбитки пальців, мікрофлора лише починає розвиватися, що нервова система, яка керує рухами кишківника, теж недосконала. Що, врешті, в животі у мами шлунково-кишковий тракт дитини спав, а тепер має навчитися самостійно засвоювати їжу. Тим не менше більшість малюків з коліками не мають ніяких серйозних проблем з кишківником.

Є безліч теорій, що намагаються пояснити природу колік, але жодна з них поки що остаточно не підтверджена.
Теорія «недосконалості кишківника» описана вище Імовірно, частково вона має право на життя, адже деякі спазмолітики і пробіотики можуть скоротити напад колік. Тим не менше препарати від здуття (симетикон) були не кориснішими за плацебо.

 коліки у немовлят симтоми

Джерело: GettyImages

Порушення мікрофлори Є невеликі дослідження, що показали деяке скорочення тривало­сті крику при коліках на фоні застосування певного штаму лактобактерій. Але така залежність виявлена лише у малюків на грудному вигодовуванні. Інші дослідники встановили, що в малюків з коліками частіше висіваються деякі штами кишкової палички, проте, чи може це бути причиною колік, невідомо.

Мігрень Деякі вчені припу­скають, що в малюків болить не живіт, а голова. Більше того, є роботи, які показують вищу частоту мігрені у старшому віці у тих людей, що в дитинстві потерпали від колік. Мігрень частіше зустрічається у близьких родичів малюків з коліками, аніж діточок без колік. Крім того, існує так звана абдомінальна форма мігрені, при якій болить саме живіт. Хтозна, може, скоро ми лікуватимемо коліки антимігренозними препаратами…

Харчова алергія Існує низка не дуже масштабних наукових робіт, проведених у різних країнах. Було встановлено, що дієта матері-годувальниці з виключенням найбільш поширених харчових алергенів (молоко, яйця, соя, горіхи, морепродукти й риба, пшениця) до 3–4-місячного віку малюка може скоротити тривалість нападів. Те саме відбувається при переводі дітей на штучному вигодовуванні на гіпоалергенну суміш. Алергія на білок коров’ячого молока підтвердилася лише у 5 % малюків з коліками.

Непереносимість лактози Ця теорія не знайшла свого підтвердження. Частіше погане перетравлення молочного цукру і пов’язані з цим здуття і діарея зумовлювалися надлишковим годуванням або існуванням іншого розладу, наприклад харчової алергії. Корекція об’ємів і режиму харчування приводила до значного зменшення симптомів.

Шлунково-стравохідний ре­флюкс (закидання вмісту шлунка до стравоходу і рота). Це припущення теж не підтвердилося. У дітей з рефлюксом застосування спеціального харчування та антикислотних засобів зменшувало зригування та подразнення стравоходу, але не впливало на тривалість крику при коліках.

Психоневрологічна теорія У тривожних батьків діти частіше мають коліки. І навпаки, у малюків з коліками батьки частіше страждають від різноманітних психологічних і навіть психічних проблем. Робота з дорослими займає першу позицію у веденні малюка з коліками.
Надлишкова стимуляція Деякі медики і психологи розглядають коліки як своєрідний істеричний припадок від перезбудження та/або нерозуміння батьками істинних потреб дитини. Навчання батьків правил догляду за новонародженим дещо зменшує частоту і тривалість колік.

коліки у немовлят симтоми

Джерело: Shutterstock

Що ж робити?

 1. Для початку пройти додаткове обстеження, якщо лікар його призначив. Більше 90 % малюків з коліками не потребують ніякого лікування. Симптоми минають самостійно до 3–4-, рідше — до 6-місячного віку. Так, цей жахливий крик пережити дуже важко, проте варто пам’ятати, що ви як батьки не винні в цьому і це ніяк не шкодить здоров’ю малечі. Самі по собі коліки не мають ніякого негативного впливу на дитину і більше шкодять психіці тих, хто її доглядає.
 2. Хоча «золотої таблетки» проти колік не знайдено, наука рекомендує наступне.
  Дітям на грудному вигодовуванні можна виписати препарати певного штаму лактобактерій на три тижні. Ефект сумнівний, але побічних явищ при цьому зареєстровано не було.
 3. Мамі, що годує груддю, слід рекомендувати приблизно на 1–2 тижні відмовитися від молочних продуктів, а потім на 2–3 дні повернути їх до раціону. Якщо симптоми відчутно зменшилися під час відмови від молока і повернулися при повторному його вживанні, слід дотримуватися безмолочної дієти до 3–4-місячного віку вашого крикуна. Так само можна вчинити з іншими «підозрілими» продуктами. Якщо дієта неефективна протягом 2 тижнів, не варто її продовжувати.

  коліки у немовлят симтоми

  Джеело: Shutterstock

 4. Малюків на штучному вигодовуванні можна перевести на суміш із частковим чи повним гідролізом молочного білка. Якщо за 2 тижні симптоми зменшуються, слід продовжити таке харчування до віку 3–4 місяців, а якщо ні, то повертатися до звичної базової суміші.
  Зменшити кількість сильних стимулів протягом дня, а надто надвечір.
 5. Наприклад, уникати великих скупчень людей, шумних вечірок. Інколи доводиться відмовлятися від походів у басейн чи до масажиста, а тим більше від пірнання, обливання, численних розвивальних методик та динамічної гімнастики. Тепла ванна ввечері, тиха мамина пісня, приглушене світло можуть полегшити вам життя. Дослухайтеся до маляти, виробляйте свій унікальний стиль спілкування.
 6. Знайдіть спеціалістів, яким можна довіряти і розповісти про свої тривоги. Це може бути педіатр, досвідчена медсестра або акушерка, консультант з грудного вигодовування, психолог. У разі підозри на післяпологову депресію якомога раніше йдіть до психіатра.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты