Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="241025"]
0-1

Розвиток новонародженого та догляд за ним: новий погляд лікаря-неонатолога

0
«От і все! Тримайте свого хлопчика (свою дівчинку)!» З цих слів починається життя маленької людини і… відповідальність сім’ї за її

«От і все! Тримайте свого хлопчика (свою дівчинку)!» З цих слів починається життя маленької людини і… відповідальність сім’ї за її здоров’я. Пологи завершилися, і у вас на грудях лежить і сопе такий маленький та теплий клубочок, така довгоочікувана і така невідома людина. Я мама? Я мама! А як малюк? Чи здоровий? Все добре?

догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

По якій доріжці покотиться клубочок далі? По доріжці радості, спокою, глибокого відчуття мамою потреб своїх і дитини? Або по доріжці тривоги, страхів, нескінченних аналізів? Наш експерт детально розповість про перші дні з новонародженим і заспокоїть батьків.

Тетяна Гаврилова
Тетяна Гаврилова
Педіатр-неонатолог

Про пуповину

Рівень здоров’я новонародженого багато в чому залежить від готовності та ступеня зрілості психіки мами. Звичайно, має значення спадковість сім’ї, спосіб настання вагітності (природний або ЕКЗ), фізичне і психологічне здоров’я мами в цей період, а також рівень психологічного комфорту жінки в родині, яка чекає на крихітку.

Але є і медичні важливі аспекти, які починаються буквально з перших секунд після народження. Важливо (якщо це допустимо по ситуації), щоб дитина побула на пуповині до закінчення її пульсації, бо це головний захисний механізм від кисневого голодування всіх тканин і органів. Пульсація фізіологічно завершується тоді, коли завершується перемикання клапанів у системі кровообігу, стабілізується тиск і самостійне дихання малятка повністю забезпечує його організм.


У процесі ембріонального розвитку пуповина з’єднується з внутрішніми органами за допомогою безлічі зв’язок: кругла зв’язка печінки і розташований на ній жовчний міхур, cерпоподібна зв’язка печінки, а через них зв’язки діафрагми і перикарда, урахус — колишній сечовий проток — та інші зв’язки черевної й тазової області.

догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

З точки зору цілісного сприйняття організму людини (остеопатія, краніосакральна терапія та ін.) відзначається, що при відділенні пуповини ДО закінчення пульсації у зв’язках, асоційованих із пуповиною, виникають спазм і напруга, що призводять до збільшення ймовірності порушень функції печінки, травлення, дихання, тазових органів і структур.

Сучасний протокол ведення новонародженого зазначає, що для недоношеної дитини відділення від мами показано НЕ РАНІШЕ однієї хвилини, а для доношених дітей протокол залишився в редакції, де написано «відділення НЕ ПІЗНІШЕ» однієї хвилини. Мабуть, будуть потрібні роки дорогих доказових досліджень, щоби підтвердити очевидні фізіологічні процеси.

Вітання! А я вже тут!

Дуже важливо, щоби відразу після народження дитина була викладена на живіт мами, обсушена й укрита зігрітими домашніми пелюшками, вдягнена у шапочку і шкарпетки. Мамі та малюкові важливо залишатися в контакті шкіра до шкіри не менше двох годин без присутності сторонніх людей і в тиші. Протягом цього часу включаються тонкі механізми тілесної та психологічної адаптації, з’являється нова «точка збирання»: «Я — МАМА!», стартує гормональний коктейль материнства, пробуджуються закладені природою інстинкти захисту дитини. Дві години тиші в контакті з малюком — це непогана профілактика післяпологової депресії мами.

 догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

Побережіть себе від стресу

Як показує практика, у мам дуже багато страхів і помилок із багатьох питань щодо перших днів малюка. Всі вони створюють напругу, включають гормони стресу, які руйнують такі необхідні окситоцин і пролактин, а також баланс здоров’я в діаді «мама — дитина» в цілому!

Робити чи ні щеплення в пологовому будинку? Інформації — море, страхів і сумнівів — теж! Постарайтеся знайти для себе відповідь на це питання до народження малятка, щоб не приймати необдуманих рішень і не мучитися в сумнівах у день щеплення! У пологовому будинку батьки підписують документ про згоду або відмову від вакцинації, і це часто буває для них шоком від усвідомлення своєї відповідальності! Важливо знати, що щеплення від туберкульозу можна зробити дитині як у пологовому будинку, так і за місцем проживання до двох місяців після народження без попередньої реакції Манту.

Сповивати чи ні?

Всі дітки різні, але все ж до 2-3 тижнів краще м’яко сповивати малюка в трикотажні пелюшки. Це важливо для нервової системи: крихітка після народження потребує м’якої адаптації до нових відчуттів простору навколо нього. Не даремно ж так популярні зараз «гніздечка», позиціонери, м’яке укладання.

Особисто для мене зрозуміло, що дитині точно не корисно для здоров’я, якщо мама невмілими тремтячими руками запихає маленькі ручки немовляти в рукавчики, натягує через голову бодік і при цьому примовляє: «Так не любить одягатися-роздягатися наш малюк!» Але продовжує це робити. Звичайно, дитячий одяг зараз дуже красивий! Але подумайте, чи так важливо зараз дитині бути красиво одягненою? Тепла, м’яка, розслаблена мама поруч і найсмачніша циця — ось і все, що потрібно дитині! Це має безпосередній стосунок до її здоров’я!

 догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

Догодовувати чи ні?

Дуже багато мам вважають, що молока у них немає, та ще й родичі сумніви посіють, і персонал пологових будинків не завжди буває компетентним. Будь ласка, пам’ятайте, що запит породжує пропозицію (функцію)! Дитина смокче груди, і це поступово, плавно включає механізми лактації. Спокій і тільки спокій! Підтримка родичів, смачна їжа, достатній питний режим, часте — «на вимогу» — прикладання малюка до грудей зроблять свою справу.

Догодовування без потреби шкодить здоров’ю немовляти! По-перше, якою би не була адаптована суміш, це не грудне молоко! Не збивайте налаштування травних ферментів і бактерій шлунково-кишкового тракту на самому початку становлення, адже значна частина імунної системи знаходиться саме в кишківнику!

По-друге, обсяг, який з’їсть дитина з пляшки, буде значно більше потреби, що призведе до здуття, болі в животі, відрижки, порушення сну. У сосанні грудей та пустушки беруть участь різні групи м’язів, і після пляшки малюк може не брати груди, травмувати сосок, що призведе до стресу мами. І в підсумку відіб’ється на кількості молока і здоров’ї дитини!

догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

На чому спати?

Ортопедичний матрац не потрібен перші 2-3 місяці! Поки малюк не почне перевертатися самостійно на животик, найкраще йому спати на помірно м’якій поверхні. І багато мам інтуїтивно кладуть дитину на м’який плед або плоску подушечку в повний її зріст. Розхожа реклама, що немовляті потрібен жорсткий і саме «трав’яний», «кокосовий» або ще який-небудь технологічний ортопедичний матрац, часто збиває з пантелику молодих батьків.

Дитину кладуть на тверду поверхню, і вже до 1-1,5 місяців у неї з’являється сплощена або скошена потилиця з витертим волоссячком, трохи сплющена грудна клітка. І починаються розмови про рахіт, якого насправді немає! До того ж такі деформації створюють певні напруги у структурах тіла крихітки та можуть стати причиною неврологічних, дихальних, ортопедичних проблем.

Як, коли і у чому купати?

Здавалося б, як купанням можна нашкодити здоров’ю дитини? Однак купання іноді стає справжнім стресом для батьків і малюка! А хронічний стрес — один із головних механізмів включення психосоматичних проблем зі здоров’ям! У дітей це порушення сну, травлення (коліки, зригування, висипання на шкірі), аж до початку розвитку дисбіозу і порушень роботи імунної системи згодом.

Якщо немає термінових показань за станом шкіри, купайте крихітку вперше через день-два після виписки, коли трошки вщухнуть пов’язані з цим метушня та емоції, почне налагоджуватися новий побут.

Важливе правило: купаємо малюка «добрим», тобто не голодним і не кричущим. Можна купати через 30-50 хвилин після годування або трохи підгодувати дитину перед початком купання. Воду кип’ятимо, якщо вона потребує пом’якшення або є сумнів у її якості, а не з метою стерильності!

 догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

Дитину опускаємо поступово, вертикально, потім м’яко переводимо в горизонтальне положення, підтримуємо голівку. Не використовуйте надувні круги на шию! Це провокує гіпертонус та інші неврологічні проблеми, з якими доведеться розбиратися з допомогою невропатологів, масажів, краніоспінальної терапії. Дістаємо крихітку з води, м’яко переводячи у вертикальне положення, приймаємо в зігрітий рушник або пелюшку і прямо у ванній даємо груди, якщо малюк їх просить. Промокаємо голівку й одягаємо шапочку або капюшон пелюшки.

Коли малюк насититься грудьми, переходимо до витирання та догляду за шкірою. Таке купання дозволяє знову прожити досвід народження, якщо він не був м’яким (кесарів розтин, передчасне відходження вод).

Ось такі, здавалося б, дрібні деталі першого місяця життя в системі «мама + дитина» можуть стати кроком до хвороб або стартом у радість і здоров’я! Дорогі родичі нової Людини, будь ласка, будьте уважні й делікатні по відношенню до мами, адже від її спокою і здоров’я залежить здоров’я новонародженого!

 догляд за новонародженим

Джерело: Shutterstock

Засоби догляду

Які серветки, підгузки, масло, молочко, крем, використовувати для догляду за дитиною?

Шкіра — це дуже важливий і великий орган! Шкіра дихає, виводить вологу і вбирає все нанесене на неї. Тому, якщо у малюка немає конкретних медичних показань до використання будь-яких засобів по догляду за шкірою малятка, намагайте обійтися без них.

Підмивайте дитину звичайною чистою водою, не використовуйте без крайньої необхідності вологі серветки (виняток —  якщо ви в дорозі і іншого виходу немає). Підгузки міняйте частіше, не допускайте повного наповнення. До речі, під час зміни підгузника малюк отримує м’які, але ефективні повітряні ванни.

Автор тексту: Тетяна Гаврилова, неонатолог


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты