Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="241974"]
Материалы на украинском языке

Мікробіом шкіри дитини: чому він настільки важливий і як зберегти його в нормі 

Old date:
Current date: 2023.03.27
New date: 2020.04.17
0
Сьогодні науково доведено, що стан нашої шкіри, її захисні функції та імунітет значною мірою залежать від мікробіому шкіри, а поруш

Сьогодні науково доведено, що стан нашої шкіри, її захисні функції та імунітет значною мірою залежать від мікробіому шкіри, а порушення його балансу може сприяти розвитку алергії та різних шкірних захворювань. Тому дуже важливо піклуватися про мікробіом шкіри свого малюка з народження.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Мікробіом: чому він такий важливий?

Мікробіом — це мікс бактерій, грибків, вірусів та інших мікробів, які живуть усередині та на поверхні нашого тіла. Як і в суспільстві людей, серед них є і хороші, і погані: деякі мікроби, наприклад кишкові бактерії, які допомагають перетравлювати їжу,  корисні, в той час як інші, такі як певні віруси, можуть бути небезпечними.

У людському організмі міститься близько трильйона мікробів, вони не просто співіснують з нами, а від самого народження впливають на поведінку, самопочуття, зовнішній вигляд і здатність протистояти загрозам.

Мікробіом кожної людини відрізняється в залежності від віку, статі, способу харчування і роботи імунної системи. І типи мікробів на одній частині тіла можуть відрізнятися від тих, які знаходяться на іншій. Він є настільки особливим, що дві людини можуть не мати ніяких загальних мікробних організмів.


Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Мікробіом допомагає зберегти дитячу шкіру здоровою, захищаючи її від шкідливих бактерій і генеруючи важливі поживні речовини, ферменти й ліпіди для функціонування шкіри дитини.

Чим мікробіом різноманітніший, чим більше містить різних мікроорганізмів, тим успішніше він бореться з проблемами, дозволяє зберігати стійкість організму до інфекцій.

Як спосіб народження може впливати на здоров’я в майбутньому

Наше сусідство з багатим світом мікроорганізмів починається в утробі матері. Практично відразу, як тільки в ембріона закладаються всі майбутні органи, закладається й мікробіом, на 70 % він повторює материнський, 10 % крихітка отримує, проходячи через природні родові шляхи. Відсутні 20 % корисної мікрофлори дитина доотримує з материнським молоком.

Як правило, при нормальних умовах життя до 3-4 років основа мікробіому майже сформована. До 18-річчя кожна людина має єдиний у своєму роді та неповторний сформований мікробіом (це як відбиток пальця або малюнок сітківки ока).

Головна подія для закладання мікробіому людини  — це пологи. Дивним чином мікроскопічні процеси в найперші хвилини життя визначають здоров’я людини до кінця її днів.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

До моменту появи на світ дитина вже має початковий мікробіом. Це точна, але зменшена копія маминої мікрофлори. Перші мікроорганізми потрапляють до малюка крізь тканини плаценти ще в першому триместрі вагітності, а під час природних пологів «приєднуються» наступні групи бактерій. Надалі кількість видів збільшується в період грудного вигодовування.

Деякі останні дослідження в черговий раз довели перевагу саме природних пологів. Мікробіом дітей, що народилися за допомогою кесаревого розтину і тих, хто народився самостійно, сильно відрізняється на користь останніх.

У крихітки, народженої шляхом кесаревого розтину, відбувається знайомство з мікробами не з дружнього світу маминого організму, а з повітря, від зіткнення зі шкірою інших людей. У цьому випадку слід познайомити новонародженого з мікросвітом матері завдяки процедурі посіву, дотику шкіри немовляти до шкіри матусі.

Негайна взаємодія шкіри зі шкірою підвищує ймовірність того, що грудне вигодовування почнеться незабаром після народження. Контакт  шкіра до шкіри також збільшує окситоцин (гормон любові), підтримуючи  рівень стресу як у матері, так і у дитини після народження.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Прямих доказів, що у дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину, неодмінно розвинеться якесь аутоімунне захворювання, не існує. Але такі малюки більш схильні до розвитку цих станів у майбутньому.

Грудне vs штучне вигодовування 

Грудне вигодовування  — це найкраще, що ви можете зробити для здоров’я своєї дитини і формування її мікробіому.

Колись грудне молоко вважалося стерильним, але зараз учені знають, що в ньому кипить мікробне життя. Грудне молоко містить корисні бактерії, а також певні види вуглеводів (яких немає в коров’ячому молоці). Корисні бактерії безпосередньо доставляються з грудним молоком у кишківник крихітки, а олігосахариди з грудного молока підтримують зростання цих бактерій.

Навіть шкіра на сосках мами містить корисні бактерії, що потрапляють під час годування в організм малюка. Дослідження, в якому брали участь мами, що годують грудьми, показало, що сукупність мікробів у грудному молоці при безпосередньому грудному вигодовуванні більш різноманітна, ніж при годуванні немовляти зцідженим молоком.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Причини зміни мікробіому

На стан мікробіому впливає приймання деяких лікарських препаратів (антибіотиків), а також ультрафіолетове випромінювання.

Неправильний догляд за шкірою — використання мила, агресивних засобів для очищення рогового шару — сприяють «змиванню» не тільки мікрочастинок бруду і шкірного сала, а й мікроорганізмів разом із ліпідами. В результаті цього шкіра стає беззахисною перед інфекціями.

Пошкодження структури шкірного бар’єра — одна з головних причин виникнення атопічного дерматиту. Фактори, що призводять до загострення цієї хвороби, можуть бути абсолютно різними, але їхнім діям можливо запобігти.

Вони можуть бути пов’язані з навколишнім середовищем, їжею або навіть емоціями. Прорізування зубів у малюків та деякі лор-захворювання також можуть призводити до загострення дерматиту.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Хвороба найчастіше виникає в дітей до 3 місяців і може тривати від кількох місяців до кількох років. Без належного догляду хвороба входить   у зачароване коло: шкірний бар’єр все більше руйнується, все більша кількість алергенів і подразників проникають до шкіри та викликають все сильніше свербіння.

На жаль, 20 % дітей в усьому світі страждають на атопію, їхня шкіра потребує унікального щоденного догляду. Порушений склад мікробіому знову і знову призводить до появи запалення та загострення атопічного дерматиту.

Французький бренд La Roche-Posay (Ля Рош-Позе) презентував новинку  — Ліпікар Бальзам AП+M. Тепер оновлена формула сприяє збалансуванню мікробіому шляхом обмеження надмірного розвитку стафілокока та перешкоджання формуванню біоплівки.

Ліпікар Бальзам AП+M став ще кращим через потрійну дію, що відновлює: він зменшує свербіж, миттєво заспокоює шкіру та має антирецидивний ефект.

Бальзам  збалансовує мікробіом шкіри, відновлює її природний захисний бар’єр і, таким чином, надовго запобігає періодичним загостренням атопічного дерматиту.

Ліпікар Бальзам AП+M заспокоює дуже суху шкіру та зменшує свербіння одразу після використання.  Формула з максимальною переносимістю без парфумованих віддушок підходить для всієї родини — як для малюків, так і для дорослих. Дослідження підтверджують, що регулярне використання бальзаму Ліпікар АП+М зменшує дискомфорт під час сну в 81 % дітей зі шкірою, схильною до атопії.

*Протестовано більш ніж на 700 малюках під дерматологічним та педіатричним контролем.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Що повинні робити батьки, щоб захистити мікробіом своєї дитини?

Ще під час вагітності мама повинна зробити внесок у формування мікробіому малюка, вживаючи в їжу продукти, багаті пробіотиками. Чим більше корисних мікробів є у мами, тим більше вона зможе передати їх дитині.

Відразу після пологів і в перші місяці крихітці важливо проводити якомога більше часу біля маминих грудей (не забувайте про важливий контакт «шкіра до шкіри»).

Перша бактеріологічна плівочка, яка залишається на шкірі малюка після пологів, — це її перша лінія захисту від навколишнього середовища. Тому в перший місяць після народження немовлят не рекомендують мити нічим, крім води. Не тільки тому, що мило і трави сушать дитячу шкіру, а й тому, що вони знищують бактеріальний захист, який тільки почав формуватися.

Мікробіом шкіри, дитяча шкіра, шкіра малюка, атопічний дерматит, догляд за новонарожденим

Джерело: shutterstock

Мінімізуйте контакт дитини з людьми не з кола сім’ї протягом перших тижнів, особливо це стосується контакту шкіра до шкіри.

Годуйте грудьми, якщо це неможливо, подумайте про пробіотики.

Уникайте приймання антибіотиків. Але знов-таки, якщо антибіотики необхідні, подбайте про пробіотики.

Мікробіом не тільки успадковується — прищеплюючи дитині правильні харчові звички, батьки піклуються про її здоров’я в майбутньому.

Джерело: youtube, автор: La Roche-Posay Україна


Р

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Редактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты