Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="262379"]

Про підводні камені штучного годування: розповідає педіатр

Old date:
Current date: 2024.06.16
New date: 2021.02.16
0
Поделиться:
Усім відомо, що найкращим харчуванням для малюка перших місяців життя є материнське молоко. Але коли виключно грудне годування з р�

Усім відомо, що найкращим харчуванням для малюка перших місяців життя є материнське молоко. Але коли виключно грудне годування з різних причин неможливе, правильний вибір молочної суміші та суворе дотримання рекомендацій зі штучного або змішаного харчування відіграють дуже вагому роль у гармонійному розвитку дитини.

молочної суміші та штучне годування

Джерело: Shutterstock

Адаптованою називають суміш, склад якої максимально наближений до грудного молока шляхом спеціальної обробки коров’ячого (рідше — козиного) молока та додавання до нього всіх необхідних компонентів. Сьогодні говоримо про адаптовані молочні суміші для здорових дітей.

Як обрати суміш?

Глобально всі високоадаптовані суміші для вигодовування малюків можна поділити на стандартні та спеціалізовані. Що це означає? Стандартна суміш призначена для вигодовування чи догодовування здорової дитини від народження. Спеціалізовані суміші використовуються при певних порушеннях в організмі малюка. Так, існують формули для передчасно народжених та/або дітей з низькою вагою, гіпоалергенні, безлактозні, соєві…

Важливо!  Спеціалізовану формулу має призначати ЛИШЕ лікар! Здоровій доношеній дитині цілком достатньо стандартної молочної суміші. Усі вони поділяються на «стартові» та «наступні» формули, що позначається відповідно цифрою 1 або 2 на упаковці. «Одинички» містять усе необхідне для розвитку малюка від народження до 6 місяців, «двійки» — від 6 до 12 місяців. Існують також і «трійки», і навіть «четвірки», що рекомендовані для збалансованого харчування на другому та третьому році життя.


 молочної суміші та штучне годування

Джерело: Shutterstock

Парне молоко чи порошок з банки?

На жаль, і досі на прийомі часто звучить питання: а чи не краще годувати крихітку парним коров’ячим або козиним молочком? Бо, мовляв, у тому порошку суцільна хімія, пальмова олія та ще щось незрозуміле. Коров’яче молоко найкраще підходить телятам, козине — козенятам, а от людській дитині потрібне зовсім інше співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінералів.

Ще якихось пару десятиліть тому лікарі розрізняли неадаптовані, частково адаптовані та адаптовані суміші. Неадаптовані — це трохи розведене водою коров’яче молоко з додаванням цукру та деяких інших компонентів, щоб хоч якось вирівняти різницю у складі такого харчування та потребах немовляти. Частково адаптовані випускалися промисловим шляхом, були дешеві та більш зручні у використанні, проте все ще значно відрізнялися від материнського молока. Тому, щоб компенсувати нестачу вітамінів, мінералів, надлишок білків та інші недоліки неадаптованого харчування, перший прикорм малечі вводився набагато раніше, ніж це рекомендується сьогодні.

Що роблять з молоком, щоб перетворити його на високоадаптовану суміш?

  • Змінюють білковий склад. Суміш містить до 80 % легких для перетравлювання сироваткових білків і лише 20 % більш «важ­кого» казеїну, а от у коров’ячо­му молоці це співвідношення зворотне.
  • Додають різноманітні вітаміни й мінерали, перш за все вітаміни D, А, К та залізо.
  • Корегують жировий компонент за рахунок додавання ненасичених жирних кислот з рослинних олій (соняшникової, рапсової, пальмової та інших).

Важливо!  З пальмової та інших олій беруться лише окремі молекули, необхідні для правильного розвитку малюка.

  • Збагачують лактозою. Коро­в’яче молоко містить набагато менше лактози, ніж жіноче, а цей вуглевод не лише дає енергію, а й сприяє розвитку правильної мікрофлори у кишківнику крихітки.
  • Регулюють співвідношення фосфору та кальцію. Переважання фосфору в цільному коров’ячому молоці не дозволяє повністю засвоюватися корис­ному кальцію, тому його надлишок треба видалити.
молочної суміші та штучне годування

Джерело: shutterstock

І це ще далеко не все. Це ціла наука, що потребує постійних досліджень та високих технологій. Отже, переваги адаптованих сумішей очевидні.

Важливо!  Згідно з рекомендаціями ЮНІСЕФ зі штучного та змішаного годування всі адаптовані стандартні суміші мають відповідати певним вимогам, а тому марка продукту не має суттєвого значення. Суміш одного бренду може бути замінена на формулу іншої торгової марки у разі індивідуальної непереносимості або певних життєвих обставин.

Спеціальна суміш краща?

Дуже багато батьків і навіть медпрацівників думають, що певні спеціалізовані суміші кращі за стандартні. Наприклад, деякі педіатри вважають, що гіпоалергенні суміші здатні попереджати розвиток алергії. Це правда лише наполовину. Так, є окремі дослідження, в яких показано, що у дітей із сімейною схильні­стю до алергії харчування гіпо­алергенною сумішшю може знижувати ймовірність алергічних реакцій.

Проте чітких доказів цьому немає. До того ж білок у гіпоалергенних сумішах частково або значно розщеплений, а це не створює достатнього навантаження на імунну систему і не вчить її добре розпізнавати своє і чуже. Тому гіпоалергенні суміші треба застосовувати лише за наявності в дитини симптомів непереносимості.

молочної суміші та штучне годування

Джерело: shutterstock

Низько- та безлактозні формули мають вживатися лише за наявності лактазної недостатності (нездатності кишківника розщеплювати молочний цукор — лактозу). Такий стан може бути вродженим і зустрічається дуже-дуже рідко. А от вторинна лактазна недостатність може виникнути майже в будь-якої дитини внаслідок інших захворювань, що вражають тонкий кишківник. Яскравий приклад — кишкові інфекції.

Після них ще 2–3 тижні може зберігатися непереносимість молочного цукру, от тоді-то низько- та безлактозна суміш стане у пригоді. Але після поліпшення стану краще повертатися на стандартну суміш. Адже лактоза необхідна для розвитку нервової системи малят, а також діє як пребіотик, тобто сприяє розвитку правильної мікрофлори.

Суміші для передчасно народжених та крихіток з низькою вагою мають вживатися лише до досягнення ними певних показників маси. Вони збагачені білком і створюють підвищене навантаження на печінку і нирки.

Таких прикладів можна навести багато. І позиція всіх визначних педіатричних асоціацій світу є незмінною: для здорових дітей краще застосовувати стандартну суміш, а лікувальними користуватися лише у разі хвороби. Причому, коли симптоми зникають, якомога швидше повертатися на звичне харчування.

молочної суміші та штучне годування

Джерело: Shutterstock

Про розмаїття

Ідучи вздовж полиць із дитячим харчуванням, молодим батькам дуже важко не заробити тут-таки панічну атаку. Розмаїття вражає і ставить перед нелегким вибором. Проте пам’ятайте: чим молодша дитина, тим більш одноманітним має бути її харчування. До 6 місяців — лише мамине молоко або адаптована суміш.

Якщо суміш — бажано одна й та сама, а не нова щотижня. Ви хочете дати своїй крихітці все найкраще, і це прекрасно! Але маєте оцінити, купуючи молочну суміш: чи по кишені вона вам? Чи зможете ви сумлінно купувати її протягом найближчих 6 місяців? Якщо ні, краще обрати більш бюджетний, але стабільний варіант. Так само подумайте, наскільки фізично доступний для вас той чи інший продукт? Чи зможете ви придбати це харчування у будь-якому супермаркеті, чи, можливо, доведеться ганятися за тою дорогоцінною баночкою по всьому місту?

Важливо!  Деякі формули випускаються у двох версіях — порошок та готова стерилізована рідка суміш у невеличкій упаковці. Останню зручно брати із собою, коли ви подорожуєте або йдете в гості.

молочної суміші та штучне годування

Джерело: shutterstock

Загальні правила для дітей на штучному чи змішаному вигодовуванні

  1. Найкращий вибір для малюка, що харчується замінником грудного молока, — стандартна високоадаптована суміш.
  2. Прикорм вводиться за загальними правилами у віці близько 6, але аж ніяк не раніше 4 місяців.
  3. Зазвичай непотрібно приймати додатково вітаміни D та А з профілактичною метою, якщо крихітка споживає більше 500 мл адаптованої суміші на добу. Додатковий вітамін D призначають лише тоді, коли кількість суміші у денному раціоні значно знижується з введенням прикорму.
  4. У другому півріччі варто переходити на так звану наступну формулу, яка є більш калорійною та збагаченою залізом.

Коза VS корова

Зараз набирають популярності суміші на основі козиного молока.

За складом вони суттєво не відрізняються від усіх інших, натомість набагато дорожчі, адже кози — досить примхливі й важкі в утриманні тварини, що дають відносно небагато молока. Так, ці формули можна вживати, але у дослідженнях не було показано їхніх переваг порівняно із сумішами на основі коров’ячого молока.

Якщо ж у малятка алергія чи непереносимість білка коров’ячого молока, слід враховувати, що у близько 40 % випадків зустрічається перехресна реакція з козиним молоком!

Соєві суміші вже відходять у минуле: їхній білок значно відрізняється за своїм складом, тому таку формулу дуже важко збалансувати.

Натомість при алергії зараз застосовують суміші з глибоким гідролізом (розщепленням) білків коров’ячого молока.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты