Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="263456"]

6 ознак вродженої вади серця у малюка

Old date:
Current date: 2024.06.17
New date: 2021.03.12
0
Поделиться:
Серце — один із життєво важливих органів нашого тіла, тому будь-які проблеми з ним у немовляти цілком природно викликають занепоко

Серце — один із життєво важливих органів нашого тіла, тому будь-які проблеми з ним у немовляти цілком природно викликають занепокоєння батьків. Що ж таке шум у серці, наскільки це небезпечно, як виявити і що робити?

вади серця у малюка

Джерело: shutterstock

Приклавши вухо до грудної клітки людини, ми можемо почути звуки биття серця. У нормі це два тони, що складають серцевий цикл: перший — гучний, а другий — тихий. Вони чергуються, створюючи характерний ритм. Перший тон виникає внаслідок скорочення серцевого м’яза і вигнання крові до найбільших кровоносних судин — аорти та легеневого стовбура. Другий тон формується внаслідок наповнення шлуночків серця кров’ю та розтягнення їхніх стінок.

Коротка довідка

Серце людини має чотири камери: два передсердя (праве і ліве), розділені міжпередсердною, та два шлуночки (правий і лівий), розмежовані міжшлуночковою перегородкою. Між правим передсердям і шлуночком є тристулковий, між лівим передсердям і шлуночком — двостулковий (мітральний) клапан. Клапани є також на межі шлуночків і великих судин, до яких вони викидають кров, і всі вони мають вчасно відкриватися і закриватися, щоби кровообіг відбувався в одному суворо заданому напрямку.

Що шумить у серці?

Шумом називають сторонні звуки, які виникають протягом серцевого циклу. Вони можуть нашаровуватися на тони серця, спотворювати їх або звучати у паузах як додаткові тони. Всі шуми умовно поділяють на так звані безневинні та ті, що викликані певними захворюваннями. На перші припадає більше 90 %, і пов’язані вони або з анатомічними особливостями, або з певними станами організму, за яких кров біжить скоріше: підвищена температура тіла, надмірна функція щитоподібної залози тощо. Набагато рідше зустрічаються шуми, що свідчать про захворювання серця й судин, — такі як вроджені та набуті вади перегородок і клапанів, серцевого м’яза, важливих судинних магістралей.


вади серця у дитини

Джерело: shutterstock

Як виявляють шум?

Зазвичай приблизно на 19–20-му тижні вагітності майбутній мамі рекомендують пройти чергове ультразвукове дослідження, метою якого є визначити, чи правильно формуються всі органи і системи плода, зокрема й серце. Деякі вади можна виявити вже на цьому етапі, а отже, і підготуватися до народження малечі. Проте робота системи кровообігу плода значно відрізняється від такої у новонародженого, і перебудова її починається одразу після того, як малятко зробить перший вдих. Тому деякі вади можна розпізнати лише після народження або взагалі через кілька місяців чи навіть років! Саме для цього в пологовому будинку крихітку щодня оглядає лікар-
неонатолог, а після виписки додому регулярно спостерігає педіатр чи сімейний лікар.

Для виявлення шуму достатньо прослуховування стетоскопом. Також медики мають звернути увагу на тривожні симптоми, що можуть бути ознакою вад серця або інших серйозних станів. Залежно від результатів огляду лікар порекомендує дообстеження або порадить батькам просто спостерігати за зростанням і розвитком малюка.

Нагадаю, що переважна більшість шумів цілком безпечні для крихітки і не є ознакою хвороб.

вади серця у дитини

Джерело: shutterstock

Які ж конкретні симптоми можуть бути ознаками вродженої вади серця у малюка?

  • Дрібні дефекти зовнішності: додаткові пальчики на ручках та/або ніжках або їх нестача, незвична форма чи відсутність вушних раковин, занадто широке перенісся тощо.
  • Задишка (часте утруднене дихання) під час фізичного навантаження (смоктання) або у спокої.
  • Набряки на ніжках, ручках, спинці та сідницях (тих частинах тіла, на яких малятко лежить).
  • Посиніння губ і слизових оболонок, пальчиків, шкіри навколо рота й очей, що з’являється чи посилюється під час смоктання.
  • Відставання дитинки у масі, зрості та розвитку.
  • Мляве смоктання, поганий апетит, слабкість.

Що порадить лікар?

За найменшої підозри доктор спрямує вас на дообстеження. Обов’язковим є проведення ехокардіографії (ЕхоКГ). Це ультразвукове дослідження, яке дозволяє отримати зображення основних структур серця та великих судин (перегородок, клапанів, м’язів). За допомогою доплерехографії (це теж ультразвуковий метод, часто виконується тим самим апаратом, що й ЕхоКГ) можна оцінити, куди прямує кров із усіх камер серця та в якому обсязі. Певну інформацію дають також оглядова рентгенограма грудної клітки, електрокардіографія, аналізи крові та сечі.

вади серця у дитини

Джерело: shutterstock

Ось питання, які вирішують медики за допомогою різноманітних методів обстеження.

Чи є в дитини вада серця?

Якщо ні, тоді можна заспокоїти батьків малюка і продовжувати спостереження за дитиною у звичайному режимі.
Якщо вада є, чи потребує вона хірургічної корекції? Деякі незначні вади можуть зменшуватися чи повністю зникати з віком і суттєво не впливати на здоров’я малечі. Проте вони теж потребують спостереження і деяких «заходів посиленої безпеки».

Чи потрібно приймати медикаменти?

Звісно, таблетки чи краплі не виправлять зайвий отвір у міжпередсердній перетинці. Але вони можуть покращити роботу серцевого м’яза, корегувати ритм скорочень, зменшувати прояви серцевої недостатності. Це буває вкрай важливо, щоби виграти час до операції.

Якщо ясно, що операції не уникнути, в якому віці оптимально її зробити? З одного боку, краще, щоб дитина трохи підросла і набрала вагу, з іншого — надто довге очікування може спричинити незворотні зміни в організмі, коли втручання вже не допоможе. У кожному випадку це вирішується індивідуально.

вади серця у дитини

Джерело: shutterstock

Додаткова хорда і Ко

Часто стається так, що під час ехокардіографії не виявляють вад або інших хвороб серця. Проте причиною шуму можуть бути так звані малі аномалії, і лідерами серед них є додаткові хорди. Хордами називають спеціальні міцні «нитки» зі сполучної тканини. Одним кінцем вони кріпляться до стулок клапанів, а другим — до спеціальних м’язів, що відповідають за їхнє відкриття та закриття. Додаткові (аномальні) хорди не прикріплені до клапанів і не беруть участі в їхній роботі. Найчастіше вони не заважають роботі серця і є просто особливістю його будови. Тому, якщо у висновку ЕхоКГ написано лише про аномальну хорду, це означає, що нічого серйозного в дитини немає!

Вакцинація малюків з вадами серця

Якщо загальний стан пацієнта задовільний, вакцинувати його не тільки можна, а й треба! Крім звичайних щеплень за віком обов’язково треба захистити малечу від пневмококової та гемофільної інфекцій, адже ці збудники найчастіше викликають бактеріальні ускладнення звичайних ГРВІ. Варто подбати і про захист від вірусного гепатиту В, особливо якщо планується операція. Якщо часу для завершення повного курсу щеплень обмаль, вакцинацію від вірусного гепатиту В слід проводити за однією з прискорених схем. Адже цей вірус передається через кров і є дуже стійким, тож найменше порушення правил асептики й антисептики у лікарні може призвести до зараження.
Діточок після шестимісячного віку має сенс щорічно щеплювати від грипу, адже ризик ускладнень у людей, які мають ваду серця або інші хронічні захворювання, незрівнянно вищий!

вади серця у дитини

Джерело: shutterstock

Важливо знати!

Якщо в малечі є вада серця, навіть така, що поки не потребує операції, кардіолог може рекомендувати профілактику бактеріального ендокардиту. Це стан, коли певні бактерії проникають до кровоносного русла і викликають запалення внутрішньої оболонки серця. «Приклеюються» вони частіше саме там, де кров тече у неправильному напрямку, тобто в місцях, де структури серця мають неправильну будову. Бактеріальний ендокардит — це важка хвороба, яку, проте, нескладно попередити. Доведено, що найбільше мікробів потрапляє у кров під час проведення втручань на зубах та лор-органах. Якщо людині з вадою серця треба видаляти зуб, лікувати кореневі канали, робити операцію в ділянці рота чи носа, їй обов’язково призначають короткий курс антибіотика. Таку профілактику застосовують до та певний час після корекції вади серця. На жаль, часто навіть медики вважають, що дитині з вадою серця за будь-яких проявів ГРВІ треба обов’язково призначати антибіотик, але ігнорують профілактику під час, скажімо, втручань на зубах.

У разі виникнення звичайного нежитю та кашлю антибіотики мають призначатися за тими ж принципами, що й усім іншим дітям.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты