Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="263230"]

9 порад для безпечного сну малюка

Old date:
Current date: 2024.06.19
New date: 2021.03.05
0
Поделиться:
Як «правильно» спати малюкам —тема нескінченних запеклих баталій не лише серед батьків, а й серед поважних експертів у питаннях д�

Як «правильно» спати малюкам —тема нескінченних запеклих баталій не лише серед батьків, а й серед поважних експертів у питаннях дитячого здоров’я. І якщо молодих мам і татусів передусім турбує тривалість, частота і якість сну немовляти, то медики також звертають увагу, щоби цей природний процес був цілком безпечним.

сон малюка

Джерело: Shutterstock

Питання безпеки постало у зв’язку з численними випадками дитячих смертей саме під час сну. Більшість з них викликані синдромом раптової смерті немовлят (СРСН). Так називають раптову смерть уві сні з невідомих причин у зовні здорових малюків. Учені всього світу продовжують активно вивчати цей феномен, щоб розробити ефективні профілактичні заходи. Проте певні закономірності вже вдалося прослідкувати.

Міжнародний досвід

У багатьох дослідженнях був встановлений зв’язок СРСН із такими факторами:

 • денний і нічний сон крихітки на животі або на боці;
 • паління батьків;
 • перегрів малюка;
 • наявність сторонніх предметів у місці, де спить крихітка.

А також вивчено, що може зменшити ризики:

 • сон малюка на спинці,
 • принаймні до року;
 • грудне вигодовування;
 • своєчасна вакцинація;
 • створення цілком безпечного простору для сну.

Відповідно до цього було розроблено цілу низку рекомендацій щодо попередження дитячої смерті під час сну. Після їхнього впровадження у США з 1994 року показник смертності під час сну на 100 тисяч дітей вже за кілька років знизився вдвічі, проте й досі щороку 3500 американських дітей гинуть уві сні.


 сон малюка

Джерело: Gettyimages

Сон з батьками

Якщо в цілому поради щодо зниження ризику СРСН дійсно виглядають розумними та корисними, останні два пункти є каменем спотикання в одвічній боротьбі прихильників спільного сну й природного вигодовування та їхніми опонентами. Тому існує багато досить серйозних досліджень щодо співвідношення користі й безпеки сну малюка разом із батьками.

Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ не настільки категоричні, як американські, і якщо вони не заохочують, то хоча б не заперечують можливість безпечного спільного сну. В них звертається увага на правила, яких слід дотримуватися, аби мінімізувати ризики, якщо ви обираєте для себе спільний сон.

 1. Поверхня для сну має бути достатньо великою, твердою, рівною, без щілин та заглиблень, де могла б застрягнути дитина.
 2. Категорично забороняється спати з немовлям на надто м’якому або водяному матрасі, на дивані або кріслі, з якого малюк може скотитися чи потрапити у щілину між подушками.
 3. Забороняється використання важких ковдр, об’ємних подушок та інших предметів, що можуть перешкоджати вільному диханню малюка.
 4. Ніколи не залишайте крихітку у вашому ліжку без нагляду.
 5. Завжди попереджайте партнера, що малюк спатиме з вами. Якщо гормональний фон під час вагітності й годування груддю у жінок сприяє встановленню інтуїтивного зв’язку з дитиною, то чоловікам на це потрібен час.
 6. Якщо старша дитина також спить із вами, між нею та немовлям має лежати дорослий.
 7. Ні в якому разі не пускайте в ліжко домашніх тварин.
 8. Використовуйте безпечну позу для сну, коли ковдра або подушка не може закрити обличчя дитини, мама лежить на боці, обмежуючи своїм тілом можливість зміщення малятка вниз чи вгору.
 9. Після чергового годування груддю, коли немовля найчастіше лежить на боці, акуратно переверніть його на спинку.
 сон малюка

Джерело: Fotolia

Для довідки: британські фахівці наводять наступні статистичні дані

 • Приблизно половина батьків практикують спільний сон із немовлям.
 • Ризик раптової смерті серед усіх дітей першого року у Великобританії складає близько 0,03 %, але 90 % цих випадків пов’язані з небезпечними обставинами під час сну.
 • Загальний ризик СРСН серед усіх дітей до року складав 1 до 3180.
 • Серед тих, хто спав на дивані разом із малям, — 1 до 714.
 • Серед тих, хто практикував спільний сон після вживання алкоголю, наркотиків, певних ліків, — 1 до 714.
 • При спільному сні, якщо один із батьків курить регулярно, — 1 до 787.

Таким чином, експерти роблять висновок, що не сам по собі спільний сон може зашкодити немовляті, а недотримання правил безпеки.
У британському керівництві для медичних фахівців, що консультують дітей та їхніх батьків, зазначається необхідність надання інформації про переваги і недоліки спільного та роздільного сну для розвитку дитини, її безпеки, збереження грудного вигодовування тощо. Але остаточне рішення необхідно приймати в родині. Також окремо виділяється позитивна роль спільного сну і тісного фізичного контакту в підтримці грудного годування принаймні в перші три місяці після народження.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты