Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="259095"]
правильное питание, как питаться кормящей маме, что нельзя кормящей маме, диета кормящей мамы, меню кормящей мамы, грудное вскармливание, грудное молоко, рацион кормящей мамы, аллергия у ребенка, лактазная недостаточность, можно ли маме пить кофе

Лактазна недостатність. Що потрібно знати мамі?

Валентина Ковальчук
Консультант з грудного вигодовування
Членкиня «Української Академії Педіатрії»
Old date:
Current date: 2022.08.11
New date: 2021.12.11
0
Поделиться:
«Малюк почав погано набирати вагу, турбує здуття животика, зригування, випорожнення стали рідкими і “зеленими”»-часто з такими ск

«Малюк почав погано набирати вагу, турбує здуття животика, зригування, випорожнення стали рідкими і “зеленими”»-часто з такими скаргами до педіатра звертаються мами. Лікар може запідозрити лактазну недостатність і скерувати дитину для проходження генетичного тестування на непереносимість лактози.

 Лактазна недостатність

Джерело: GettyImages

Лактоза-це молочний цукор, який міститься у молоці ссавців та людей. Лактаза-фермент, що цей молочний цукор розщеплює. Відповідно лактазна недостатність-це повна або часткова відсутність ферменту лактази, в результаті чого лактоза нездатна засвоюватися в організмі.  Кишківник дитини вистилають спеціальні клітини ентероцити, на ворсинках яких знаходиться фермент лактаза, що дає змогу маляті засвоювати молоко матері. Ключове слово — “ молоко матері”.
В грудному молоці жінки вже міститься лактаза, що перетравлює молочний цукор. Іншими словами, материнське молоко здатне до самозасвоєння в кишківнику дитини. Це еволюційне пристосування, для того, щоб діти могли вигодовуватися грудним молоком.

Взагалі існує кілька типів лактазної недостатності:

  • Істинна або первинна ЛН-в кишківнику дитини внаслідок генетичного дефекту повністю або частково відсутній фермент лактаза. Такі малята від народження мають надзвичайно малу прибавку у вазі, нездатні засвоювати грудне молоко і потребують спеціального харчування. В світі таких дітей загалом близько 10%. Це досить рідке явище.
  • Вторинна ЛН розвивається в результаті впливу пошкодшуючих чинників на ентероцити( перенесені інфекційні захворювання, вплив різних токсинів)
  • Транзиторна зустрічається найчастіше і спостерігається у передчасно народжених дітей або ж виникає у діток в перші місяці життя і пов’язана із незрілістю травної системи.
Лактазна недостатність

Джерело: Shutterstock

А для чого тоді генетичний тест? Існує 3 типи генотипу людини, що визначають толерантність до лактози.

  • С/С – вроджена лактазна недостатність;
  • С/Т-варіабельність стосовно лактазної недостатності;
  • Т/Т- неможливість розвитку лактазної недостатності.

Усі ці типи є вродженими і не змінюються впродовж життя, при чому перший та другий тип зустрічаються найчастіше. Яким би не був результат генетичного дослідження, він лише означає, що  при досягненні дитиною більше 2-х років і при введенні в раціон продуктів із коров’ячого молока будуть спостерігатися прояви лактазної недостатності.


Тобто,на «генному рівні» ми не пристосовані для вживання молока чужого виду (наприклад коров’ячого). Для немовлят, що вигодовуються грудним молоком, генотип абсолютно ніякого значення не має. Часто внаслідок отриманих  результатів генетичного тесту, діток переводять з грудного вигодовування на безлактозні суміші, що часто  є абсолютно безпідставним.


Лактазна недостатність

Джерело: Fotolia

А як же скарги мами на зміну стану дитини? Тут  швидше за все, має місце транзиторна лактазна недостатність або ж реакція кишківника на формування мікрофлори, медичної корекції ці стани не потребують і самостійно зникають за певний період. Можливе додаткове призначення ферменту лактази і продовження годування дитини грудним молоком.


Отож, мамам необхідно знати, що генетичне тестування вказує лише на можливість розвитку лактазної недостатності в майбутньому і не впливає на вигодовування дитини грудним молоком. Одним із основних критеріїв  виключення вродженої лактазної недостатності є набір маси тіла дитини, і якщо вона в нормі або є допустимі відхилення то діагноз ЛН не встановлюється.

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты
x