Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="268578"]
тонус, гипертонус, гипотонус, мышцы, кривошея, спина малыша, сжатые кулачки, как понять, что у малыша гипертонус

Зір немовляти: що потрібно знати батькам?

Old date:
Current date: 2024.04.21
New date: 2024.02.19
0
Поделиться:
Очі — не просто орган зору. Це важливий інструмент контакту з навколишнім світом. Через очі дитина знайомиться з оточенням, розвив�

Очі — не просто орган зору. Це важливий інструмент контакту з навколишнім світом. Через очі дитина знайомиться з оточенням, розвиває пам’ять, увагу та формує власне світосприйняття. То які ж особливості має дитячий зір у ранньому віці? Коли слід хвилюватися батькам і скільки планових візитів до офтальмолога здійснити?

Зір немовляти: що потрібно знати батькам?

Джерело: Shutterstock

Ранній розвиток зорової системи

Одразу після народження зорова система дитини значно відрізняється від дорослої. Нервові клітини сітківки та зорових центрів мозку ще продовжують формуватися. Протягом усього першого року життя буде тривати цей процес активно, остаточно він завершиться приблизно у  18 років.

Давайте прослідкуємо, як бачить дитина у перші 12 місяців життя:

 • Новонароджений. Рухи очей не скоординовані. Зіниці можуть розходитися у боки або наближатися до перенісся. Відсутній кольоровий зір — малюк бачить світ чорно-білим.
 • Перші дні. Зір пристосовується. Дитина може бачити предмети на відстані 30-50 см. Впізнає обриси матері, але не бачить обличчя як такого, тому мамі краще не змінювати зачіску надто часто.
 • 1-2 місяці. Дитина вже спостерігає за предметом, що рухається, може слідкувати поглядом за ним, повертати голову, щоб “не втратити” його з поля зору. З’являється кольорове сприйняття.
 • 3-5 місяців. Зорова система активно розвивається. Малюк легко переводить погляд із близьких предметів на далекі, розрізняє дрібні деталі.
 • 6 місяців. Зір стає бінокулярним, тобто практично набуває “дорослості”, змінюється його гострота, зір стає чіткішим. Дитина вже бачить всі кольори спектру. В цьому віці в нормі далекозорість, що пов’язана з фізіологічними особливостями розвитку очного яблука.
 • 7-12 місяців. Дитина чітко координує рухи із зором, може легко брати предмети, роздивлятися їх. Мозкові центри зору взаємодіють із нервовою системою. Тому з’являються перші “хочу взяти цю іграшку, тому що подобається”. Малюк тягне до неї руки, може виривати, забирати, просити її за допомогою плачу.
Зір немовляти: що потрібно знати батькам?

Джерело: shutterstock

Графік відвідування офтальмолога

Перший огляд окуліста малюк проходить у пологовому будинку. В цей час лікар може виявити важкі вроджені патології — ретинопатію (характерна для передчасно народжених дітей), глаукому, катаракту, відшарування сітківки, атрофію зорового нерва та інщі вроджені аномалії зорового аналізатору.


Якщо із зором маляти все гаразд, планові візити до офтальмолога проходять за таким графіком:

 • 1 місяць. Огляд офтальмолога допомагає визначити перші ознаки патології. Найрозповсюдженіша проблема у цей період — непрохідність слізного каналу. Якщо у дитини виявлені певні проблеми, наступний візит призначають у 3 місяці для відстеження динаміки процесу. Якщо зорова система у нормі, візит у цей час не потрібен.
 • 6 місяців. Перевірка рефракції ока. У цей час вже можна виявити аномалії рефракції, косоокість. А от далекозорість у такому віці є нормою.
 • 11-12 місяців. Повний огляд офтальмолога. Лікар точніше встановлює гостроту зору, може помітити такі відхилення, як астигматизм і міопія. Також може зберігатися далекозорість до 2 діоптрій.

Важливо! Якщо лікар помітив відхилення у зоровій системі, призначив лікування та змінив графік візитів, слід дослухатися до його рекомендацій.

Зір немовляти: що потрібно знати батькам?

Джерело: shutterstock

На що звернути увагу батькам?

Перші місяці життя дитини батьки мають бути особливо уважними до таких симптомів, що можуть сигналізувати про проблеми із очима немовляти:

 • постійне відхилення прямого погляду у бік;
 • почервоніння з очей, сльозостояння;
 • постійне закисання очей із гнійними виділеннями;
 • надмірна чутливість до світла;
 • зіниця стала білою;
 • зіниця не реагує на світло;
 • дитина не відстежує зором предмет, не реагує на обличчя рідних;
 • малюк тягне предмет надто близько до очей, щоб роздивитися.

Якщо ви помітили подібні прояви, краще звернутися до окуліста у терміновому порядку.

Пам’ятайте! Якісне обстеження та вчасне лікування можуть позбавити багатьох проблем із зором. В офтальмологічному центрі Новий Зір функціонує дитяче відділення, куди ви можете звернутися із малюком будь-якого віку з народження. Тут можна пройти комп’ютерну діагностику, проконсультуватися, та отримати кваліфіковане лікування. Подбайте про очі вашої дитини, адже здоровий малюк активніше та цікавіше пізнає навколишній світ.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты