Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="277625"]
дитина лікар

Як зрозуміти, чи у вас достатньо заліза в організмі?

Лідія Бабич

Дитячий лікар, педіатр Центру «Педіатрія з любов’ю». Про здоров’я дітей, харчування і ГВ, про щеплення і здоровий спосіб життя. Facebook, Instagram

Old date:
Current date: 2024.06.25
New date: 2024.04.24
0
Поделиться:
Залізодефіцит є дуже поширеним станом, особливо серед дітей. Залізо це дуже важливий мікроелемент. В організмі не синтезується

Залізодефіцит є дуже поширеним станом, особливо серед дітей.

дитина лікар Як зрозуміти, чи у вас достатньо заліза в організмі?

Джерело: Freepik

Залізо це дуже важливий мікроелемент. В організмі не синтезується, тобто його можна отримати лише з їжею. Дефіцит заліза впливає на роботу всього організму.

Ми з моєю колегою по ПЗЛ підготували для вас цей текст, щоб допомогти вам орієнтуватися в питанні.

Як зрозуміти, чи у вас достатньо заліза в організмі?

Є декілька показників, серед них феритин. Феритин — це білок, який накопичує у собі ще невикористане організмом залізо і вивільняти його за потребами організму. Феритин нині є найбільш інформативним тестом для оцінки запасів заліза.


Яка норма феритину?

В різних джерелах дані трохи відрізняються. Незалежно від віку, феритин має бути не менше 15 нг/мл. (за даними Uptodate).

ВООЗ визначає низький рівень феритину в сироватці крові як менше 12мкг/л у дорослих і менше 15мкг/л у дітей, концентрація менше 30 мкг/л має високу чутливість і специфічність щодо дефіциту заліза.

Порогові значення, які використовуються для прийняття клінічних рішень і можуть відрізнятися від діапазону норми, що використовується окремими клінічними лабораторіями. Кожну ситуацію слід оцінювати комплексно. Окрім рівня феритну важливими є: оцінка показників загального аналізу крові, оцінка скарг й даних анамнезу кожного пацієнта, стан харчування.

дитина лікар Як зрозуміти, чи у вас достатньо заліза в організмі?

Джерело: Freepik

Чи потрібно здавати аналіз профілактично?

Дитина внутрішньоутробно отримує запаси заліза від мами протягом 3го триместру вагітності. Дуже важливо під час пологів перетискати пуповину лише після завершення її пульсації. Щоб дитина отримала пуповинну кров. Надто раннє перетискання пуповини (раніше 1хв) є ризиком подальшого дефіциту заліза.

До 6-місячного віку дитина поступово витрачає запаси заліза, отримані внутрішньоутробно. З молоком мами отримання заліза є відносно невеликим. Тому дуже важливо вводити в прикорм м’ясо серед перших продуктів.

У віці близько 9 місяців всім немовлятам варто пройти профілактичне обстеження для виявлення дефіциту заліза.

Це загальний аналіз крові та визначення рівня феритину.

Симптоми при залізодефіциті дуже часто неспецифічні та загальні (наприклад такі як: швидка втома, зниження апетиту, порушення сну, дратівливість, м’язова слабкість, тьмяне тонке волосся). Важливо вчасно робити профілактичні скринінгові дослідження крові як дітям, так і для дорослим, для того щоб вчасно виявити дефіцит заліза та попередити виникнення залізодефіцитної анемії.

Після 8-9 міс бажано проводити такі скринінги з частотою 1-2 рази на рік.

Інші показники:

На відміну від феритину, сироваткове залізо відображає кількість заліза в крові, що активно використовується організмом і може коливатись протягом дня залежно від потреб організму, тому не є надійним показником для оцінки запасів.

Трансферин— це білок, який виконує функцію транспорту, він переміщує залізо від місця його всмоктування до основних місць його використання або зберігання, залізо цей білок накопичувати не здатен.

Матеріал для аналізу на феритин – венозна кров. В Україні деякі лабораторії можуть провести даний аналіз із капілярної крові (кров беруть з пальця). Це залежить від технічних особливостей лабораторії.

дитина лікар Як зрозуміти, чи у вас достатньо заліза в організмі?

Джерело: Freepik

Що означають результати:

  • Зниження феритину і завжди свідчить про дефіцит заліза, але нормальний або підвищений рівень феритину не виключає дефіциту заліза.
  • Нормальний або підвищений рівень феритину може бути під час гострого захворювання, запального процесу в організмі.

! Якщо під час захворювання ви здаєте загальний аналіз крові, то «заодно» визначати феритин не варто. Рівень феритину може бути вищим, ніж звичайно.

В нашій клініці можна провести швидкий експрес-тест на якісне визначення феритину (кров береться з пальчика) і за 5 хвилин дізнатися чи показник феритину у нормі чи нижче порогового значення в 30 мкг/л. Якщо рівень феритину в нормі, тобто вище 30 мкг/л- кров на феритин у лабораторії можна не здавати.

Може бути знижений феритин без зниження гемоглобіну. Але це все одно дефіцит заліза і все одно потрібен препарат заліза.

В Медичний центр «Педіатрія з любов’ю» ми допоможемо Вам розібратись у аналізах, діагностувати залізодефіцитні стани та за потреби призначити лікування.

Прошу ставитися з розумінням — я не консультую в коментарях і не призначаю таким чином препарати.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты