Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="278873"]
Воспитание

Дитина надіслала оголені фото, і тепер її шантажують в інтернеті: що робити?

0
Нещодавно в Києві поліція затримала чоловіка, який продавав за кордон інтимні фото та відео дітей: загалом понад 4 терабайти контен

Нещодавно в Києві поліція затримала чоловіка, який продавав за кордон інтимні фото та відео дітей: загалом понад 4 терабайти контенту. Злочинець вдавав із себе в інтернеті однолітка дівчат. Понад 200 дітей з усієї України стали жертвами. Деякі з них після пережитого пробували скоїти самогубство. Наразі чоловік затриманий, триває слідство.

Дитина надіслала оголені фото, і тепер її шантажують в інтернеті: що робити?

Джерело: Freepik

Шантаж в інтернеті називають онлайн-грумінгом. Це відносно новий вид сексуального насилля проти дітей в інтернеті. Злочинці реєструються в соцмережах під несправжніми акаунтами підлітків, втираються до дітей у довіру і виманюють в них інтимні фото та відео.  Потім шантажують дитину, вимагають гроші, ще більш сексуалізовані матеріали чи інтимні офлайн-зустрічі. Тож, що робити, якщо дитину шантажують в інтернеті розказує Роман Сочка, головний інспектор Департаменту кіберполіції у рамках спецпроєкту за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media: https://stop-sexting.in.ua/adult/podkasty/ 

Згідно з дослідженням, що провели в Україні, майже чверть опитаних дітей потрапляли в ситуацію з сексуальним насиллям в інтернеті. Частину дітей запитували про інтимні фото і відео. Більшість дітей 75% ніколи не діляться з дорослими про свої онлайн-проблеми.

Роман Сочка
Роман Сочка
Головний інспектор Департаменту кіберполіції

Як відбувається онлайн-грумінг?

Зазвичай така комунікація розпочинається в соцмережах або онлайн-іграх. Злочинці вдають із себе підлітків. Вони досить потужно володіють психологічними навичками: знають, як зацікавити дитину, що їй сказати, на що звернути увагу, щоб вона хотіла з ними спілкуватися, створюють уяву друзів, навіть першого кохання. Також це можуть бути пропозиції зробити подарунки в онлайн-іграх, поповнити рахунок дитині, прислати якісь грошові кошти, щоб вона собі щось купила. Отже, це не тільки спілкування в листуванні, а й активні дії на те, щоб дитина зрозуміла, що до неї є підвищена увага. Нерідко трапляються випадки, коли онлайн-грумінг переходить в насильницькі злочини проти дитини в реальному житті. Дитина отримує не тільки психологічну шкоду, але й фізичні травми.


Які важливі кроки дитині та батькам треба робити, щоб дитина не постраждала від таких злочинів?

Безпеку в інтернеті можна порівняти з безпекою на дорозі. Ми сідаємо за кермо автомобіля тільки тоді, коли пройдемо курс навчання та отримаємо права. Ті ж правила працюють для інтернету. Батькам варто давати дітям гаджети з підключенням до інтернету після того, як вони пояснять їм базові правила безпеки. Що саме це можуть бути за правила?

По-перше, це приватний акаунт в соціальних мережах. Сьогодні діти все частіше намагаються наслідувати блогерів, мати багато фолловерів, бути популярними, заробляти кошти на стрімах. Тому потрібно навчати дитину правил поведінки в інтернеті, як ми навчаємо дитину правил поведінки в реальному житті: наприклад, не спілкуватися з незнайомцями, не брати у них морозиво, не йти з ними за руку кудись. Те саме стосується й інтернету.

Друге правило: навчити дітей, що вони повинні почувати себе безпечно онлайн тільки з тими людьми, з ким вони знайомі в особистому, реальному житті. Крім того, варто звертати увагу на зміни в поведінці дитини. Наприклад, дівчата, які взаємодіють зі злочинцями, намагаються виглядати доросліше. В них змінюється поведінка, з’являються якісь додаткові кошти, вони стають більш замкненими, у школі може погіршитися успішність, зникає бажання займатися спортом чи хобі. 

хлопчик, планшет Дитина надіслала оголені фото, і тепер її шантажують в інтернеті: що робити?

Джерело: Freepik

Якою інформацією не можна ділитися в інтернеті? 

У першу чергу, це інформація про родину, побут, статки, персональні дані: повне прізвище, ім’я по батькові, дата народження, електронна пошта, реквізити банківських карток, місце роботи батьків, навчальний заклад дитини.

Якщо відходити від теми кібергрумінгу, із реквізитами банківської картки зловмисник може заволодіти грошовими коштами дитини, або якщо ця картка була доросла, то грошовими коштами дорослих. 

Якщо дитина погоджується на умови злочинця, він зазвичай зупиняється?

Зі свого досвіду можу сказати, що у 99,9% злочинець все одно поширює контент, навіть якщо дитина виконує умови шантажу. 

Яким має бути порядок дій дитини, якщо її почали шантажувати в інтернеті?

При першому випадку шантажування дитині важливо повідомити про це батькам. Але за статистикою в Україні, майже 75% дітей не повідомляють батькам про проблеми в інтернеті. Саме тому варто приділяти особливу увагу побудові довірливих стосунків з дитиною та звертати увагу на зміни в поведінці дитини, наприклад: дитина постійно листується з кимось в телефоні й не хоче говорити, з ким саме, або різко перестала користуватися гаджетами, не хоче ходити до школи та гуртків, імітує головний біль чи біль у шлунку і таке інше.

Що потрібно робити, якщо дитину шантажують: зробити скріни листування, зберегти посилання на сторінку облікового запису, фотографії, записати голос, якщо можливо. Наступний крок — подати заяву на сайті кіберполіції. Крім того, можна звернутися за психологічною допомогою на сайті, отримати консультацію за телефоном 1545 (далі обрати 3), подати заяву для видалення контенту та поскаржитися в соцмережах.

дівчинка, ноутбук Дитина надіслала оголені фото, і тепер її шантажують в інтернеті: що робити?

Джерело: Freepik

Якщо злочинець розповсюджує контент, що робити?

Якщо ми говоримо про соціальні мережі, форуми, сайти, то ця інформація буде видалена адміністраторами, якщо на неї поскаржитися. Адміністрація не зацікавлена в розповсюдженні такого контенту, бо вони можуть понести кримінальну відповідальність. Якщо ж ми говоримо про тіньові форуми, Даркнет, то, на жаль, видалити їх звідти неможливо. Але ідентифікація тих людей, які їх розповсюджують, можлива, що і в принципі успішно робить Національна поліція і Департамент кіберполіції в тому числі.

А якщо це приватне спілкування?

Завдяки деяким іноземним організаціям є можливість відстежувати такий контент в приватних листуваннях. Він може блокуватись тільки тим, хто на другому кінці спілкування. Але цю інформацію отримують правоохоронні органи, і якщо ми бачимо в таких осіб системність і достатність ідентифікаторів, то вживаємо заходів щодо припинення такої діяльності.

Як батьки можуть перевірити, з ким спілкується дитина?

Виховання поваги, взаєморозуміння, відкритості та довіри у родині. Це просто казати, але тяжко реалізовувати в житті. Але це найефективніший метод, який може це все запобігти. Також можна використовувати програму батьківського контролю, але це ефективно до 10-12 років. Якщо ми говоримо про підлітків, то варто обговорити, для чого ви встановлюєте ці додатки. Наприклад, тільки для відстеження геолокації дитини для її безпеки. Крім того, є налаштування безпеки браузерів або Wi-Fi роутерів: можна вдома встановити обмеження, і діти не зможуть відвідувати певні ресурси.

хлопчик, планшет Дитина надіслала оголені фото, і тепер її шантажують в інтернеті: що робити?

Джерело: Freepik

Головні поради для батьків:

  • Поговоріть з дитиною про безпеку в інтернеті та онлайн-грумінг. Запевніть її, що вона може звернутися до вас з будь-якою проблемою.
  • Якщо ви стикнулись з онлайн-грумінгом, зверніться до кіберполіції або зателефонуйте для консультації на Урядову контактну лінію 1545 (далі обрати 3).
  • Якщо контент сексуального змісту потрапив в інтернет, спробуйте його видалити. Або зверніться за допомогою з видалення: 
  • За психологічною допомогою можна звертатись на сайт https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/ 

Спецпроєкт створено за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг. Епізод 3 «Мою дитину шантажують її оголеними фото», експерт Роман Сочка, головний інспектор Департаменту кіберполіції  можна послухати тут: https://stop-sexting.in.ua/adult/podkasty/ Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты