Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="221259"]
Материалы на украинском языке
 • Скидки только для наших читателей
 • Скидки только для наших читателей

Вся правда про гематоген: чи варто давати дитині?

Old date:
Current date: 2021.08.03
New date: 2021.01.20
0
З дитинства ми знаємо гематоген як корисну і смачну «іриску». І, як і наші батьки, іноді купуємо дітям, замість вітамінки. Але чи так

З дитинства ми знаємо гематоген як корисну і смачну «іриску». І, як і наші батьки, іноді купуємо дітям, замість вітамінки. Але чи так це корисно, як передбачається?

Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: instagram @russian_and_food

Зміст:

Що таке гематоген
Склад гематогену
Користь гематогену
Небезпечність гематогену для дітей
Гематоген під час вагітності та годування груддю
Як вибирати гематоген
Скільки гематогену можна давати дитині

Коричневі плитки зі специфічним смаком, виглядають незмінно з часів Радянського Союзу, коли гематоген був настільки популярний, що вважався майже панацеєю при будь-якому авітамінозі і анемії. Пізніше цей магічний вплив розвінчали, заявивши, що гематоген — ніщо інше, як непотрібний десерт. І та й інша точка зору, м’яко кажучи, не зовсім вірні.

ЩО ТАКЕ ГЕМАТОГЕН

Вперше препарат на основі бичачої крові почали випускати в Швейцарії, в 1890 році і тоді ж він отримав свою назву, яка в перекладі з латині означає «народження крові». Перший гематоген випустили у вигляді мікстури з крові та яєчного жовтка і досить успішно застосовували для лікування недокрів’я. Пізніше формула препарату була вдосконалена, замість цільної крові стали використовувати очищений та спеціальним чином зневоднений концентрат, який є основною діючої речовини гематогену і називається чорний харчової альбумін. Кров биків обробляється таким чином, щоб еритроцити, які в ній містяться, не втратили своєї функціональності.

Альбумін містить не тільки еритроцити, а й незамінні амінокислоти, вуглеводи, мінерали, в тому числі двовалентне залізо, і вітамін А. Причому співвідношення складових альбуміну ідентично складу крові людини і його завдання — стимулювати гомопоез (кровотворення) і підвищувати рівень гемоглобіну. Це трохи теорії.

Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: instagram @brezhnevayulia

СКЛАД ГЕМАТОГЕНУ

 • Зрозуміло, що основу і суть «шоколадки» гематогену, становить концентрат крові великої рогатої худоби, в ідеалі — очищений від можливих домішок (хвороботворних бактерій, антибіотиків, гормонів, якими кололи тварин).
 • Для того, щоб гематоген можна було їсти і навіть отримувати задоволення, в нього додають згущене молоко, цукор, патоку — ці складові були присутні в Гематогені ще при радянському союзі, але тоді їх кількість строго регламентувалася ГОСТом. До речі, в період першої світової війни, в умовах гострої нестачі повноцінного харчування, гематогеном дійсно підтримували здоров’я дітей і навіть червоноармійців.
 • У наші дні, крім традиційного згущеного молока сумнівної якості, виробники додають в гематоген мед, штучні підсолоджувачі, синтетичні ароматизатори, консерванти та інші «принади», домагаючись найрізноманітнішого смаку і аромату.
 • Трапляється, що для посилення ефекту в плитки гематогену крім альбуміну додають солі заліза, не вказуючи при цьому дозування.
 • Також недобросовісні виробники додають у гематоген поліфосфати як стабілізатори, а вони виводять кальцій з дитячого організму.
Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: [email protected]

КОРИСТЬ ГЕМАТОГЕНУ

Оскільки гематоген не є лікарським препаратом, а відноситься до категорії БАДів, клінічні дослідження його ефективності не проводилися. Проте, як і інші біологічно активні добавки, гематоген цілком може підтримати на нормальному рівні гемоглобін, але у здорової людини, якщо лікар виявить схильність до його зниження. Крім того, завдяки вітаміну А, який обов’язково присутній в складі гематогену, покращиться стан шкіри, волосся і зір.

Стимулює кровотворення, сприяє всмоктуванню заліза в кишечник, підвищує вміст гемоглобіну в крові, збільшує вміст феритину в плазмі.

Однак, варто розуміти — будь-який ефект можливий тільки при правильно підібраній дозі гематогену і не є лікуванням. У разі реальної проблеми, наприклад, діагностованої залізодефіцитної анемії, допоможуть тільки підібрані лікарем препарати заліза.

Гематоген Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: instagram @med_dar_kazan

НЕБЕЗПЕЧНІСТЬ ГЕМАТОГЕНУ ДЛЯ ДІТЕЙ

 • Перш за все, плитка гематогену — це концентрат вуглеводів: цукор, патока, згущене молоко, все це абсолютно зайві калорії, особливо для дитини. У небезпеці не тільки зуби, але і фігура і обмін речовин в цілому.
 • Вважається, що навіть у висушеній і всіляко обробленій крові тварин (альбумін), можуть зберігатися гормони стресу, які виробляються у тварини, коли її вбивають — кортизол, адреналін, норадреналін.
 • В альбуміні, виробленому з крові великої рогатої худоби можуть залишатися частинки ліків, в тому числі антибіотиків, якими годували тварин за життя.
 • Оскільки основу гематогену становить білок, висока ймовірність алергічної реакції на нього, аж до набряку Квінке.

ГЕМАТОГЕН ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ І ГОДУВАННЯ ГРУДДЮ

Під час вагітності і лактації потреба в залізі підвищується. Однак, це не може бути приводом безконтрольного вживання гематогену, який може непередбачувано вплинути на слизову шлунково-кишкового тракту. Крім того, можливе згущення крові, що вкрай небажано як при вагітності, так і під час годування грудьми. Пам’ятайте, гематоген — це все ж не мирна цукерочка, а значить варто обов’язково порадитися з лікарем.

Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: [email protected]

ЯК ВИБИРАТИ ГЕМАТОГЕН

Сучасні лікарі переконані — в наш час підтримати здоров’я дитини і рівень гемоглобіну в крові простіше і ефективніше за допомогою різноманітного і повноцінного харчування — найбільше заліза — в червоному м’ясі, в ньому ж є всі необхідні для його засвоєння вітаміни (в тому числі, В12). Але, якщо ви все одно хочете побалувати малюка ностальгічними ласощами зі свого дитинства — читайте, що написано на упаковці і купуйте тільки в аптеці.

 1. На першому місці має стояти альбумін і його зміст не менше 4-5% від загальної маси плитки.
 2. У складі не повинно бути ніяких синтетичних ароматизаторів, барвників, стабілізаторів смаку та іншого.
 3. Не купуйте гематоген, на упаковці якого склад не вказано.
 4. Ніякого додаткового заліза або інших добавок.
 5. Звертайте увагу на дату виготовлення і термін придатності плитки.
Гематоген чи варто давати дитині, Гематоген користь, Гематоген безпечний чи ні

Джерело: Freepik

СКІЛЬКИ ГЕМАТОГЕНУ МОЖНА ДАВАТИ ДИТИНІ

Найкраще порадитися зі своїм педіатром.

 • При цьому, гематоген не варто давати дітям молодше трирічного віку.
 • Дітям до шести років — не більше 25 г на добу.
 • Від 7 до 12 років — добовий максимум — 35 м.
 • Дорослим — до 50 г.

Отже, тепер стало трохи зрозуміліше, що ж таке гематоген. І чи варто купувати сумнівні плитки, а тим більше, давати дітям — думайте.

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Статьи по теме:

Редактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: