Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="232678"]
Материалы на украинском языке

Ацикловір: чи призначають дітям?

0
Назва «ацикловір» у багатьох з нас асоціюється з лікуванням лихоманки на губах. Дійсно, мазь з такою назвою використовується в цьо�

Назва «ацикловір» у багатьох з нас асоціюється з лікуванням лихоманки на губах. Дійсно, мазь з такою назвою використовується в цьому випадку. Однак даний лікарський засіб призначають для лікування ще цілого ряду інфекційних захворювань, викликаних вірусами з групи герпес-вірусів. Коли застосовують ацикловір і чи можуть його приймати діти? Давайте розбиратися.

Зміст:

ацикловір мазь дітям

Джерело: Fotolia

ЩО ТАКЕ АЦИКЛОВІР?

Ацикловір (лат. Acyclovirum) — противірусний препарат, дія якого спрямована проти вірусів групи герпесу. Нам відомий і під іншими назвами — герпевір, зовіракс, віролекс. Його основа — ацикловір — сама по собі неактивна, але, потрапляючи в уражені вірусом клітини, перетворюється на активну речовину ацикловіртрифосфат. Саме вона має здатність руйнувати ДНК вірусу, не завдаючи шкоди клітинам людського організму.


Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

КОЛИ ЗАСТОСОВУЮТЬ АЦИКЛОВІР?

Як вже було сказано, лікарські препарати на основі ацикловіру мають вузьку спрямованість — їх застосовують лише для лікування герпетичних інфекцій. Герпетичні інфекції — це ціла група хвороб, які викликаються вірусами однієї групи, але все ж відрізняються за небезпекою впливу на організм людини. Серед них — Herpes simplex, Herpes Zoster, вірус Епштейна-Бара, цитомегаловірус.

Вірус простого герпесу — найпоширеніший на Землі. За статистикою, ним уражено більше половини населення земної кулі. Інфікування відбувається контактним або повітряно-крапельним шляхом. Потрапляючи в клітини організму, вірус залишається в ньому довічно і повністю позбутися від нього не вийде. Коли він неактивний — таке «сусідство» не приносить жодної шкоди. Але при виникненні сприятливих умов для його розмноження, таких як зниження імунітету при застудах, стресі, великих фізичних навантаженнях, недоїдання, авітаміноз, вірус активізується і викликає хворобу.

До групи герпес-вірусних інфекцій входять і відомі захворювання, що часто зустрічаються у дітей, як:

 • вітряна віспа;
 • раптова екзантема;
 • інфекційний мононуклеоз.

Крім того, вірус герпесу — причина стоматитів, ангін, кон’юнктивіту, оперізуючого лишаю, генітального герпесу.

ацикловір для дітей

Джерело: Shutterstock

ЧОМУ ГЕРПЕС-ВІРУСУ НЕ МОЖНА ПОЗБУТИСЯ НАЗАВЖДИ?

Організм реагує на будь-який вірус виробленням інтерферону (неспецифічного противірусного білка) — для кожного типу і виду вірусу в певній кількості. Але схема не працює з герпес-вірусом, оскільки він практично не стимулює вироблення інтерферону. Більш того, кожен раз кількість цієї речовини для нього різна. Тобто виробити стійкий імунітет, і тим більше взагалі позбутися герпес-вірусу назавжди, людський організм не в змозі. Але, на щастя, позбавитися від захворювань, спричинених ним, можна. Причому тяжкість захворювання, викликаного вірусом герпесу, обумовлена ​​станом імунітету людини. Чим він міцніше, тим легші прояви хвороби і швидше одужання.

ФОРМИ ВИПУСКУ АЦИКЛОВІРУ

Ацикловір випускається в декількох лікарських формах:

 • таблетки;
 • мазь;
 • крем;
 • порошок для приготування суспензії;
 • ректальні свічки.

Різноманітність форм робить зручним його застосування при лікуванні різних захворювань.

Таблетки ацикловіру застосовують для лікування герпесних стоматиту і ангіни, а також вірусу герпесу. Зазвичай призначають дітям старше 3-х років, але за потреби лікар може прописати прийом препарату і дитині молодшого віку.

Мазь і крем (щільніший за консистенцією) — застосовують при вітрянці, герпетичних висипаннях на шкірі, стоматиті, кон’юнктивіті, оперізуючому лишаї.

При тяжких формах герпесної інфекції, наприклад, герпетичних енцефалітах, ацикловір вводять внутрішньовенно.

форми випуску ацикловіру, герпес, герпес у дитини

Джерело: Shutterstock

ВІКОВІ ОБМЕЖЕННЯ

Для дітей у віці до року зазвичай застосовують ацикловір у формі мазі або крему, оскільки вони мають поверхневу дію на шкіру, взаємодіючи з вірусом герпесу, і практично не потрапляють до системного кровотоку. Дитина повинна бути старша одного місяця. Ацикловір в таблетках призначають після року, оскільки його вплив на організм новонароджених поки недостатньо вивчено.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО АЦИКЛОВІРУ

 • Вік до 1 місяця
 • Індивідуальна непереносимість препарату

З обережністю потрібно застосовувати препарат:

 • при нирковій недостатності у пацієнта;
 • у період вагітності і лактації;
 • при дегідратації (зневодненні).
вітрянка, ацикловір при вітрянці, герпес у дитини

Джерело: Shutterstock

ДОЗУВАННЯ ПРЕПАРАТУ ДЛЯ ДІТЕЙ

Таблетки зазвичай призначають у такому дозуванні:

 • дітям 1-2 років: 100 мг (половина таблетки) протягом 5 днів кожні 4 години;
 •  дітям 2-3 років: 200 мг 4 рази на день;
 • дітям 3-5 років: 400 мг 4 рази на день;
 • дітям старше 6: 800 мг 4 рази на день.

Якщо хвороба не відступає, а педіатр вважає таке рішення обґрунтованим, лікування можна продовжити до 10 днів.

Ацикловір-мазь призначають, виходячи з ваги дитини:

 • не більше 80 мг на 1 кг ваги;
 • не більше 0,25 г на 25 см2 шкіри
 • дітям старше 12 років — не більше 1,25 г на 25 см2 шкіри
 • мазь застосовують кожні 4 години, крім нічного часу
 • курс лікування — 5 днів

ПОБІЧНІ РЕАКЦІЇ НА АЦИКЛОВІР У ДІТЕЙ

Зазвичай препарат добре переноситься як дорослими, так і дітьми, проте в окремих випадках можливий ряд побічних ефектів:

 • нудота і блювота
 • кишкові кольки
 • лихоманка
 • шкірний висип

Також потрібно пам’ятати, що ацикловір може викликати звикання, і після тривалого курсу лікування вірус стане нечутливим до цього препарату. По можливості робіть перерви між 5-денними курсами. Кращою профілактикою для герпес-вірусних інфекцій є зміцнення імунітету: здоровий спосіб життя, правильне харчування, прогулянки, заняття спортом. Уважно ставтеся до свого здоров’я та здоров’я всіх членів вашої родини!

І найголовніше — ніколи не застосовуйте препарат самостійно, без консультації з лікарем. І вже тим більше не «призначайте» його дітям! Діагноз, схему лікування і дозування правильно визначити може тільки лікар!

ацикловір побічні реакції, герпес, лікування герпесу

Джерело: Fotolia


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты