Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="250161"]

Як спілкуватися з дитиною з особливими освітніми потребами та привчати дітей до толерантного ставлення 

Інклюзівний простір: діти – завжди діти

Команда “ДивоГра” –  це  фахівці з розвитку дітей: педагоги, психологи та філологи.

 

“ДивоГра” – це соціальне підприємство, що створює книжки з адаптованим текстом, який можуть читати люди з порушенням мовлення та діагнозом аутизму, зниженим інтелектом, порушеннями слуху тощо.

 

Old date:
Current date: 2024.06.25
New date: 2020.07.02
0
Поделиться:
У повсякденному житті: на роботі, в парку під час відпочинку, в лікарні, магазині чи в транспорті існує велика ймовірність зустріти

У повсякденному житті: на роботі, в парку під час відпочинку, в лікарні, магазині чи в транспорті існує велика ймовірність зустріти людину з ООП. Не дивлячись на те, що в нашій країні активно розвивається інклюзивне середовище та соціальна реклама, не всі дорослі люди знають, як поводитися в такій ситуації.

Як спілкуватися з дитиною з особливими потребами

Джерело: instagram @damiriansafy

Допомогти людині з порушеннями зору перейти на інший бік вулиці чи краще її не чіпати, щоб не нашкодити? Спробувати заспокоїти дитину з аутизмом, коли у неї трапилася істерика чи залишити цю справу батькам? Як запитати щось у людини з порушеннями слухової функції? Такі запитання виникають у голові всіх людей, які не стикаються з питаннями порушеного розвитку щоденно. І якщо доросла людина може спиратися на свій життєвий досвід або розвинені навички комунікації для вирішення цього питання, то дитина залишається з ним віч-на-віч. А її реакція може вразити усіх учасників спілкування.

Маргарита Чайка
Маргарита Чайка
Спеціальний психолог, логопед, методист соціального видавничого проєкту "ДивоГра", співзасновник та керівник консалтингової агенції для освітян "Центр компетенцій", аспірант Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

Кожній людині потрібно знати, що трапляються різні ситуації, в яких люди можуть втратити або не набути з дитинства певних життєвих навичок. Батькам дошкільників важливо виробити правильну тактику аби сформувати чітке та правдиве уявлення щодо людей з ООП. Починати такі розмови слід із перших свідомих прогулянок дитини у громадських місцях. Проте краще підготувати дитину заздалегідь.

Як спілкуватися з дитиною з особливими потребами

Джерело: instagram @oohmylisa

 • Ще вдома розгляньте історії в книжках та мультфільмах про дітей, дорослих або тварин із порушеннями розвитку. Зверніть увагу на те, які почуття опанують дитиною та на що вона звертатиме увагу.
 • Перегляньте дитячі ілюстрації з героями, які мають фізичні вади. Більшість дітей лякають саме такі порушення. Поясніть, що відсутність кінцівки або зору не робить людину поганою. Водночас люди без порушень фізичного розвитку можуть бути злими та проявляти агресію. Від зовнішності ці прояви не залежать.
 • Читайте дитині книжки, розповідайте історії про внутрішню красу людини. Адже в людей із порушеннями розвитку часто буває добре серце та позитивні риси характеру.
 • Поділіться власними враженнями від спілкування з людьми з ООП.
 • Розповідаючи про відмінності, не забувайте про збереження власної психіки дитини. Не травмуйте її страшними розповідями, фотографіями, ілюстраціями. Важливо надавати правдиву інформацію в доступній формі.
Як спілкуватися з дитиною з особливими потребами

Джерело: instagram @damiriansafy

На ігрових майданчиках, у парках та магазинах можна зустріти різних людей із порушеннями розвитку. Саме в такий момент і варто привернути увагу дитини до обговорення цієї теми.


 • Намагайтеся бути невимушеними. Якщо ви самі налякані або схвильовані – розмову краще відкласти.
 • Нагадайте дитині подібні ситуації з книжок, мультфільмів, історій які ви розглядали напередодні.
 • Пригадайте разом правила поведінки та спілкування з людьми з ООП.
 • Приверніть увагу дитини до людини з ООП, яку ви зустріли.
 • Пам’ятайте, що дитина завжди наслідує поведінку батьків. Підкріплюйте поради власними вчинками.
 • Підбийте підсумок: усі люди різні, проте від цього вони не стають поганими!

Розповідаючи, хто така людина з ООП, застосовуйте толерантні та чіткі визначення, які будуть зрозумілими дитині відповідного віку. Не варто навантажувати розповідь термінологією. Для дитини не так важливо, як називається те чи інше порушення, набагато важливіше знати, як спілкуватися з другом.

Як спілкуватися з дитиною з особливими потребами

Джерело: instagram @svetik_semicwetik_

 • Поясніть, у чому саме виражається відмінність конкретної дитини з ООП (вона не розуміє зверненого мовлення, не може самостійно пересуватися, не бачить або її засмучує взуття не того кольору). Дитині буде набагато легше установити контакт, якщо ви допоможете визначити кілька маркерів відмінності поведінки товариша.
 • Розкажіть, як варто звертатися до конкретної дитини: усно, за допомогою жесту, карток або тактильно. Зверніть увагу дитини на те, як зрозуміти, що її почули.
 • Обов’язково вкажіть на маркери початку прояву агресивного стану співрозмовника: починає дратуватися, змінюється міміка, закочує очі, пищить або кричить. Розробіть план дій у таких ситуаціях: повідомити дорослого, відійти та деякий час, не турбувати товариша, сказати заспокійливі слова тощо. Дитина повинна знати, як поводитись, коли щось іде не так.
 • Повідомте, що іноді поведінка товариша може нашкодити самій дитині або її друзям. Поясніть, як чинити, якщо агресивна поведінка вже проявилася: як вберегти себе та друзів, не нашкодивши дитині з ООП.

Під час обговорення з дитиною таких важливих тем варто пам’ятати про те, що найважливіша якість – це людяність. Звертайте увагу дитини на добрі вчинки, привчайте її допомагати іншим, помічати дрібниці, які можуть врятувати чиєсь життя. Та ніколи не забувайте про те, що толерантність не може бути нав’язаною. Не сваріть дитину, якщо вона вчинила неправильно, поясніть та продемонструйте на власному прикладі, як це бути толерантним та відповідальним.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты