Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="218821"]
менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Менінгококк: як уникнути важких наслідків та чим лікувати менінгіт

Old date:
Current date: 2024.06.19
New date: 2019.07.22
0
Поделиться:
Серед численних хвороб людини менінгіт — одна з найнебезпечніших. Щоб уникнути тяжких наслідків, дуже важливо вчасно розпізнати �

Серед численних хвороб людини менінгіт — одна з найнебезпечніших. Щоб уникнути тяжких наслідків, дуже важливо вчасно розпізнати її симптоми і розпочати негайне лікування

менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Джерело: Shutterstock

Фраза «Одягни шапку, бо голову застудиш і заробиш менінгіт» викликає в лікарів нестерпний душевний біль. Бо це так само далеко від істини, як наша Земля від Туманності Андромеди. Тож давайте поговоримо про те, що таке менінгіт, до чого тут менінгокок, кому загрожує ця хвороба та як її уникнути.

Якщо обстежити всіх здорових людей, то від 1 до 10% з них виявляться носіями менінгокока, тобто не хворіють самі, але можуть заразити інших —таким чином, із цією інфекцією може зіткнутися кожен.

Що таке менінгокок?

Менінгокок — це бактерія, що може жити лише в організмі людини і передається повітряно-краплинним та побутовим шляхами. У разі попадання на слизові оболонки носа й горла вона може поводитися по-різному. Більшість людей не страждає від жодних симптомів, проте на деякий час (від 2–3 до 6–8 тижнів) стає носієм. Хтось страждає на менінгококовий назофарингіт — запалення носа й горла, що не відрізнити від інших ГРЗ. І приблизно в 1% тих, хто заразився, розвиваються тяжкі форми: менінгіт, менінгоенцефаліт, сепсис.


менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Джерело: Shutterstock

Дуже важливо!
Щоб зрозуміти, чи щезають елементи висипу від натискання, візьміть будь-яку ємність з прозорого скла (склянку, бокал, банку) і щільно притисніть нею шкіру. Якщо висип блідне або щезає зовсім, скоріш за все, небезпеки немає. Якщо ж ні — терміново викликайте «швидку»!

Розпізнаємо симптоми

Від зараження до перших проявів зазвичай минає 3–7 днів. Як зазначено вище, окрім безсимптомного носійства розрізняють декілька форм хвороби.

Менінгококовий назофарингіт Біль та дертя у горлі, помірне підвищення температури тіла, слабкість, нежить із виділеннями жовто-зеленого кольору — навряд чи можливо відрізнити інфекцію від звичайної застуди.

Менінгококовий менінгіт Інколи цій формі передує назофарингіт, а інколи симптоми з’являються раптово і розвиваються дуже швидко. Дитину турбує сильний головний біль, висока температура, часто з ознобом. Внаслідок запалення мозкових оболонок пацієнта дратують навіть звичайні звуки, не надто яскраве світло. Часто виникає блювання, запаморочення, судоми, втрата свідомості. М’язи шиї стають напруженими, пацієнт не може їх розслабити і від цього відводить голову назад. Загальний стан прогресивно погіршується буквально протягом кількох годин. Смертність навіть при наданні своєчасної та адекватної допомоги становить 7–15 %.

Менінгококцемія (менінгококовий сепсис) Більш як у 85 % випадків поєднується з менінгітом. Це найтяжча форма інфекції, що може позбавити життя за 3–4 години, і навіть найсучасніші ліки та найкращі лікарі не в змозі врятувати чверть хворих на менінгококцемію! Симптоми ті самі, що й для менінгіту, але най­яскравішим є висипання: це крововиливи у шкіру червоного, бордового чи фіолетового кольору, неправильної форми, що нагадують зірку. Найчастіше розташовані на задній поверхні стегон, сідницях, пальцях ніг, можуть бути різних розмірів — від 1–2 мм до кількох сантиметрів. І вони не щезають при натисканні!

менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Джерело: Fotolia

Короткий словничок

 • Менінгіт — запалення мозкових оболонок, викликане найчастіше різноманітними вірусами або бактеріями. Може бути самостійним захворюванням або розвиватися як ускладнення при інших патологіях.
 • Енцефаліт — запалення речовини головного мозку, часто поєднується з менінгітом і має схожі причини.
 • Сепсис — різке порушення роботи багатьох життєво важливих органів, викликане неадекватною відповіддю організма на інфекцію. Раніше вважалося, що при цьому стані мікроби розмножуються у крові хворого, тому й досі в народі називають його «зараження крові». Зараз відомо, що це не зовсім так.

Госпіталізація обов’язкова!

Усі випадки менінгококової інфекції, навіть не дуже тяжкі, обов’язково потребують госпіталізації в інфекційне відділення до стійкого покращення.
Те саме стосується і тих, у кого лише пі­дозрюють цю хворобу: краще зайвий раз перестрахуватися і впевнитися, що загрози немає, аніж утратити бодай декілька хвилин!

Лікується це захворювання антибіотиками, першу дозу яких вводять лікарі швидкої допомоги. Також пацієнту роблять крапельниці та підтримують функції життєво важливих органів: мозку, серця, легень, нирок.

Менінгококовий назофарингіт і носійство частіше за все не виявляють, і ці форми хвороби минають самостійно.

Групи ризику тяжких форм менінгококової інфекції:

 • діти у віці до 5 років;
 • малюки з вродженим чи набутим імунодефіцитом;
 • діти, чиї батьки курять, адже тютюновий дим ушкоджує слизові оболонки носа й горла, і мікробам легше потрапити у кров!
менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Джерело: pixabay

Вакцина для профілактики

Для профілактики тяжких форм менінгококової інфекції у світі вже достатньо давно використовують різноманітні вакцини.

 • В Україні зареєстрована вакцина від чотирьох найбільш розповсюджених груп менінгококів (A, C, W, Y). Поки що вона не входить до Національного календаря щеплень, тобто не є обов’язковою. Проте за власний кошт її можна зробити у приватних клініках.
 • Вакцинація від менінгококової інфекції, наприклад, у США та Великій Британії дозволила за десятиріччя знизити смертність серед дітей до 5 років від цієї недуги втричі.
 • Науковці продовжують працювати над розробкою ефективних заходів профілактики, і ось кілька років тому з’явилася вакцина від менінгокока групи В. Вона активно використовується у США та багатьох країнах Європи, але в Україні поки що не зареєстрована.

Варто знати

26 країн Африки — від Сенегалу на заході до Ефіопії на сході — складають так званий менінгітний пояс, де захворюваність на менінгококову інфекцію (переважно групи А) завжди набагато вища, ніж в інших країнах світу. Це пов’язують з особливостями місцевого клімату — сильними пиловими бурями та суховіями з пустелі Сахара, що ушкоджують слизову оболонку носоглотки і сприяють проникненню менінгокока у кров.

Також захворюваність різко підвищується у Саудівській Аравії та прилеглих місцевостях під час Хаджу (паломництва мусульман до святинь), що пояснюється великими скупченнями людей, багато з яких, на жаль, не дотримуються елементарних санітарних вимог.

Тому, плануючи подорожі у вказані країни, дуже доречним буде розглянути можливість попередньої вакцинації від менінгокока.

менингококк, как вылечить менингит, причины менингита, симптомы менингита, как распознать менингит, як виявити менінгіт, менінгіт, симптоми менінгіта, ознаки менінгіта

Джерело: pixabay

Чи можуть інші мікроби викликати запалення мозку та його оболонок?

Так, звісно, можуть. Є багато вірусів та бактерій, що спричиняють менінгіт та/або енцефаліт. Проте за швидкістю розвитку симптомів загрозою для життя і здоров’я менінгокок, мабуть, посідає перше місце.

Якщо були в контакті з хворим…
Менінгокок здебільшого передається при тісному побутовому контакті, тому членам родини хворого призначають так звану хіміопрофілактику.

 1. Треба приймати антибіотик за вказаною лікарем схемою, щоб мікроб, який потенційно міг потрапити в організм, загинув.
 2. У дитсадках контактним можуть призначити мазок із горла для виявлення менінгокока, порекомендувати антибіотик або екстрену вакцинацію.
 3. Звичайно, обов’язково треба провести вологе прибирання з антисептиками та провітрювання у приміщенні, де був хворий, а також частіше мити руки.

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты