Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="277730"]
Здоровье

Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

0
Нічні лінзи з’явилися понад 20 років тому в Америці, проте в Україні стали доступними значно пізніше. Чим вони відрізняються від м’

Нічні лінзи з’явилися понад 20 років тому в Америці, проте в Україні стали доступними значно пізніше. Чим вони відрізняються від м’яких денних, у чому їхні переваги для дітей та чи не маркетинговий це хід? Щодня я чую подібні запитання від батьків маленьких пацієнтів. Тож поговорімо про альтернативу звичним нам лінзам чи окулярам.

дитина, дывчинка, дитячий сон Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

Джерело: Freepik

Ярослав Кошеленко
Ярослав Кошеленко
Лікар-офтальмолог клініки "Новий зір"

Що це за феномен?

Нічні лінзи ще називаються ортокератологічними або жорсткими. Вони є сучасним методом корекції зору при порушеннях рефракції. Це так само контактні лінзи, що й денні, тільки силікон, з якого вони виготовлені, інакше очищений. Газопроникний матеріал повністю пропускає кисень зі сльози до рогівки, що дуже важливо для очей. На відміну від звичних нам лінз, їх надягають не вдень, а вночі. І в цьому їхня перевага.

За діаметром нічна лінза дещо менша за денну й чітко розраховується під рогівку. Тож діаметр підбирається під пацієнта. Так само як і необхідна кривина її поверхні.

Коли перед сном дитина надягає лінзу, вона тисне на рогівку, “присмоктується” до неї, наче вантуз. Це дає змогу пасивно впливати на епітелій рогівки. В результаті епітелій у центральній ділянці ока перерозподіляється на периферію, і, знімаючи зранку лінзи, дитина добре бачить протягом дня. Ось такий принцип корекції.


Топограф рогівки (тривимірна модель), який ми робимо після того, як маленький пацієнт зняв лінзу, нагадує лазерну корекцію. Наведу аналогію. Уявіть, що ви надягнули шкарпетку меншого розміру й проходили в ній увесь день. Увечері, коли ви її знімете, на нозі залишиться слід від резинки. От такий самий слід залишається на рогівці ока після нічної лінзи. І він нагадує лазерну корекцію.

Механізм дії

Уявіть купол – всередині він має свою кривину. Якщо лазером хірург шліфує певну частину рогівки, то лінза ту саму частину втискає. Перебудова поверхневого епітелію рогівки відбувається завдяки складному рельєфу внутрішньої поверхні лінзи.

дитячі очі, дитина, зір Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

Джерело: Freepik

Що обрати – денні чи нічні лінзи?

Передусім зважайте на три основні чинники. Нічні лінзи однозначно не підходять:

 • якщо дитина спить менше ніж 8 годин – тоді такий вид корекції не працюватиме як слід. Для досягнення ефекту необхідно 8-9 годин, але не більше ніж 10;
 • якщо ступінь рефракції виходить за межі дії лінз;
 • в разі чистого астигматизму або далекозорості.

Отже, ортолінзи призначають тим, що страждає на міопію або міопію разом з астигматизмом. Ступінь короткозорості, що підлягає такій корекції, має бути від –0,5 до –6, астигматизму – до –4.

Важливо: рівень астигматизму повинен бути меншим за міопію.

Скільки триває ефект корекції після сну

Все залежить від ступеня аномалії рефракції. Якщо міопія від –0,75 до –2, ефект можна очікувати вже після першої ночі. Але після дванадцятої чи другої години дня дитина може бачити трохи гірше. Однак вже наступного дня ефект посилиться й триматиметься довше. Тут суть у накопичувальній дії.

Чим вищий ступінь міопії (мінус), тим пізніше спрацюють лінзи: приблизно на п’ятий-шостий день можна отримати 100-відсотковий зір. Наприклад, дитина рано прокинулася, зняла лінзи – й бачить дуже добре, проте так триватиме до четвертої вечора. В кожного це індивідуально.

Основні зауваження:

 • нічні лінзи розраховані на річне носіння;
 • потрібно надягати щоночі;
 • в разі хвороби: нежить, кашель, температура – лінзи не надягають. Це, до речі, стосується всіх видів. На випадок застуди чи ГРВІ ви повинні мати окуляри.
дитина дівчинка, зір Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

Джерело: Freepik

Чи є протипоказання?

Крім інфекційних захворювань, про які зазначалось вище, є такі протипоказання:

 • дегенерація рогівки;
 • цукровий діабет;
 • порушення сполучної тканини;
 •  всі запальні й алергічні стани.

Чи є ті, кому рекомендують носити саме нічні лінзи?

Звісно, дітям. Це дуже зручно для батьків, адже:

 • лінзи завжди вдома, тому не загубляться й не випадуть з ока;
 • цілий день малеча вільна від окулярів і денних лінз. Так зникає небезпека, що шестирічка чи школярик може бігти, вдаритися об щось і розбити окуляри або ж під лінзу щось потрапить.
 • Нічні лінзи чудово підходять дітям, бо стримують прогресування міопії. Вони тиснуть на рогівку (ми пам’ятаємо, що тим самим відбувається перерозподіл клітин по периферії) й гальмують ріст ока. Це й стабілізує міопію.

Які бувають види нічних лінз?

Принцип дії таких лінз однаковий, різняться лише виробники. Ми в клініці працюємо з виробами Paragon або Moonlens. Особисто я надаю перевагу другій фірмі, бо її продукція з огляду на теперішній воєнний час швидше доставляється. Плюс пропонується більша кількість діаметрів лінз, до того ж є можливість змінювати матеріал.

Треба зауважити, що строк служби лінзи залежить від матеріалу. Якщо він м’якший, то і термін користування менший.

Особливості підбору лінз

Передусім треба перевірити зір. Якщо він нижче ніж 78-80 %, нічні лінзи не застосовуються. Так само, якщо в людини є амбліопія.

Далі робиться топографічна карта рогівки, її можна порівняти з топографічною картою місцевості, тільки в нашому разі – рогівки ока.

Наступний етап – підбір лінзи. Ми розраховуємо її, надягаємо на око, дивимося, як вона сидить. Якщо пацієнта все влаштовує, то видаємо її. Зараз через нові реалії ми замовляємо лінзу.

Дитячий зір, лікар, дитина Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

Джерело: Freepik

Особливості зберігання лінз

Нічну лінзу потрібно чистити. Є три варіанти:

 • ультразвукова чистка. Спеціальні прилади продаються в інтернеті. Процес очищення триває 5 хвилин;
 • спеціальний шампунь. Наливаєте його в руку й миєте лінзу протягом 30 секунд, а потім промиваєте звичайним розчином;
 • перекисна система. Лінзи кладуть у спеціальний контейнер з пероксидним розчином на 8 годин. Далі промиваються звичайним розчином.

Особисто я рекомендую два перші способи очищення.

Що робимо, коли рік користування лінзами минув

Через рік, коли дитина знімає лінзу, робиться перерва на два тижні. Тоді їй знадобляться окуляри чи контактні лінзи. Ефект нічних лінз буде потроху зникати, але перші два-три дні вона зможе ходити й без окулярів.

Далі дитину приводять на повторну діагностику, щоб визначити, який у неї мінус. І ми підбираємо й приміряємо нові нічні лінзи. Все, ваше чадо знову на рік забезпечено гарним зором!Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты