Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="283655"]
Здоровье семьи

Час перевірити очі: як підготувати дитину до огляду офтальмолога

0
Малюк чи вже підліток терпіти не може ходити по лікарях? Зарадити цьому допоможе попередня підготовка: розмова, пояснення мети, а і�

Малюк чи вже підліток терпіти не може ходити по лікарях? Зарадити цьому допоможе попередня підготовка: розмова, пояснення мети, а іноді гра. Як ефективно і без нервів пройти огляд в окуліста, розповідає провідний спеціаліст дитячого відділення “Ексімер”, офтальмолог вищої категорії, фахівець з ортокератологічного лікування Олена Варга.

як підготувати дитину до огляду офтальмолога

Джерело: Freepik

Олена Варга
Олена Варга
Провідний спеціаліст дитячого відділення центру “Ексімер”, лікар вищої категорії, член Асоціації дитячих офтальмологів України, фахівець з ортокератологічного лікування.

В нашої експертки 24-річний досвід спілкування з маленькими пацієнтами. Вона пояснює, що специфіка її роботи передбачає бути не лише висококваліфікованим спеціалістом, а й психологом – розуміти страхи, побоювання та поведінку дитини, аби налаштувати розгубленого карапуза чи примхливого підлітка на продуктивну співпрацю. У кожного гарного фахівця заготовлені свої методи, іграшки, легенди й вироблений стиль ведення прийому. 

Звісно, краще коли батьки попередньо підготують своє чадо до відвідання офтальмолога, адже коли знаєш, чого очікувати, фактор хвилювання й тривоги знижується. До того ж дитина не розгубиться й без остраху виконуватиме прохання лікаря та спокійніше реагуватиме на медичні маніпуляції. Це скоротить час візиту й полегшить роботу спеціаліста.

Залежно від віку буде різний підхід, тож спочатку згадаймо, коли треба відвідувати фахівця з профілактичною метою.


Важливі періоди для офтальмологічного огляду

Всі ж знають (а хто не в курсі, то дізнається), що до повноліття окулісту слід показатися як мінімум 15 разів:

 • на першому році життя. Зазвичай ще немовля оглядає неонатолог у пологовому будинку, а потім від 6 до 12 місяців вже профільний спеціаліст, аби перевірити реакцію на світло, рух очей, наявність косини, дослідити передній та задній відрізок ока;
 • у три роки, бо в цьому віці маля вже може відповісти на запитання лікаря й перевірити зір по спеціальній таблиці з фігурками. Поза цим, алгоритм огляду буде той самий, що і раніше;
 • у шість – для визначення готовності дитини до школи й можливостей зорового навантаження;
 • щороку до 18-ти, адже через навчання очі сильно навантажуються, до того ж у період активного росту може знижуватися гострота зору.

Якщо в дитини виявили проблеми чи є патології від народження, чи в анамнезі близькі мають офтальмологічні захворювання, візити до фахівця будуть частіші.

як підготувати дитину до огляду офтальмолога

Джерело: Freepik

Готуйте дитину заздалегідь

У кожному віці свої страхи й реакції на лікаря – від “що то за чужа тьотя/дядя” до “ні, не піду, скажуть, що поганий зір і заберуть смартфон”. Тож треба пояснити простими словами, чому перевіряти зір так важливо. Детально розповісти про всі процедури, які будуть робити: посвітять в очі лампою, закрапають їх – боляче не буде! – вивчать спеціальним приладом, покажуть різні картинки й фігурки. Можна завантажити на телефон зображення таблиць для перевірки гостроти зору, щоб дитина розуміла, що в неї питатимуть в кабінеті офтальмолога.

Заохотьте малюка грою: придумайте, ніби він пірат і треба дослідити його око, або робот-трансформер, якому підберуть диво-лінзи, мандрівник, що подорожує віртуальними світами, чи сонечко, яке ловить своїх діток, сонячних зайчиків, очима.

І обов’язково скажіть, що ви весь час будете поруч й підкажете, що та як робити.

Підлітку є сенс пояснити, що зір погіршується не тільки в разі коротко- чи далекозорості. Є спазми акомодації, сухість очей, що лікуються краплями та апаратними методиками. Головне – вчасно виявити проблему й розпочати терапію. Якщо зір дійсно впав, йому не обов’язково призначать окуляри, є альтернатива м’яких денних та нічних жорстких лінз. До того ж зараз такий широкий вибір окулярів, що можна підібрати гарну форму й зробити це складовою свого іміджу.

як підготувати дитину до огляду офтальмолога

Джерело: Freepik

Поради експерта

Важлива умова продуктивного огляду – гарний настрій дитини та спокій і впевнена поведінка батьків, тому перед візитом до лікаря не сваріть, не дратуйте і не квапте своє чадо.

А ще дотримуйтеся таких правил:

 • не ведіть малюка до окуліста, якщо він прихворів. Навіть банальний нежить значно псує маленькому пацієнту настрій;
 • трирічка хай виспиться, поїсть, щоб бути в доброму гуморі. Налаштуйте непосиду, що прийом у лікаря триватиме пів годинки, якщо він справиться, на нього чекатиме подаруночок (подбайте про це заздалегідь);
 • немовля краще приносити до клініки, коли воно спить – так і батькам, і лікарю буде простіше;
 • після огляду на розширену зіницю протягом години не давайте дитині зорового навантаження: навчання, комп’ютерні ігри, соцмережі хай зачекають. У цей час краще побалакайте, пограйте у “камінь, ножиці, папір”, увімкніть музику, аудіоказку, пройдіться вулицею. Школярик, до речі, буде радий прогуляти школу;
 • обов’язково візьміть із собою попередні виписки офтальмолога, особливо коли відвідуєте іншу клініку чи лікаря;
 • якщо дитина носить окуляри, лінзи, покажіть їх окулісту;
 • повідомте фахівця про наявність алергії, неврологічних захворювань, про патологічні роди та спадкові очні хвороби в родичів;
 • розкажіть про зорове навантаження дитини, її звички, сон – це також важлива інформація для лікаря.

Вчасно перевіряйте зір, уважно спостерігайте за малюком, адже малі діти зазвичай не жаліються, що погано бачать, в разі потреби використовуйте коригувальні засоби (окуляри, лінзи) і будьте здоровими!


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UAПонравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты