Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="277573"]
Здоровье

Вагітність та зір: що варто знати, щоб не боятися чи не проґавити небезпеку

0
Існує багато міфів, що вагітність може призводити до порушень зору, а пологи й взагалі до його втрати. Тож жінки, що погано бачать, з�

Існує багато міфів, що вагітність може призводити до порушень зору, а пологи й взагалі до його втрати. Тож жінки, що погано бачать, завчасно готують себе до кесаревого розтину. Чи так це? Про найчастіші побоювання й реальні загрози розповість офтальмохірург, головна лікарка клініки “Новий Зір” Тетяна Петровська.

вагітна вагітність Вагітність та зір

Джерело: Freepik

Тетяна Петровська
Тетяна Петровська
Офтальмохірург, головна лікарка клініки “Новий Зір”

Найбільші омани

Насправді жінки з вадами рефракції (короткозорістю, далекозорістю) можуть народжувати самостійно. Взагалі міопія, навіть найвищих ступенів, не є показанням до кесаревого розтину. Адже при нормальному перебігу вагітності й пологів не існує механізмів, які при короткозорості могли б призвести до втрати зору.

Коли оперативний метод розродження необхідний

Офтальмологічних показань до такого втручання зовсім небагато. Згідно з уніфікованим клінічним протоколом “Кесарів розтин”, затвердженим МОЗ у 2022 році, для цього існує лише 4 причини:

  • геморагічна ретинопатія – захворювання сітківки, що супроводжується внутрішньоочними крововиливами;
  • відкриті травми ока, за яких порушена цілісність очного яблука;
  • гострий напад глаукоми, коли раптово й значно підвищується внутрішньоочний тиск;
  • перфоративна виразка рогівки – важке запалення, за якого рогівка витончується й розривається.

На щастя, ці проблеми трапляються дуже рідко. Отже, пересічній вагітній кесарів розтин не потрібний!


Чи треба проходити обстеження очей

При плануванні вагітності необхідно зважати не лише на загальний стан організму, а й на здоров’я очей. Коли жінку ставлять на акушерський облік, лікар скеровує її на огляд до спеціалістів, зокрема й офтальмолога. Таке обстеження дає змогу виявити проблеми й зрозуміти, чи є ризики під час вагітності та пологів. Окуліст надасть майбутній мамі рекомендації відповідно до її стану. Це можуть бути поради щодо способу життя, а в разі діагностування захворювань – призначене лікування.

Особливої уваги потребують жінки, які мають певні соматичні захворювання. Наприклад, цукровий діабет, бо під час вагітності він може розвиватися досить агресивно. А діабетичні очні ускладнення небезпечні тим, що призводять до серйозних проблем із зором. Таких пацієнток окуліст оглядає і в першій, і в другій половині вагітності, і після пологів. Саме ці жінки (якщо в них є важкі ускладнення з боку сітківки, зокрема діабетичні) інколи потребують кесаревого розтину, а також спеціалізованого, офтальмологічного лікування.

вагітна вагітність Вагітність та зір

Джерело: Freepik

Для тих, хто користується лінзами

Якщо ви маєте поганий зір і носите контактні лінзи, треба подбати про підбір окулярів. Річ у тім, що під час вагітності змінюється гормональний фон – активізується такий гормон, як прогестерон. Через це в рогівці – оболонці ока, на яку надягають лінзи, можуть відбуватися зміни. В результаті з’являється їх погана переносність. Тож мають бути окуляри на випадок, якщо жінка не зможе користуватися лінзами.

Для породіллі це теж важливий нюанс. Адже серед ночі мамі потрібно вставати до дитини, і вона має добре бачити без лінз. У жінки змінюється спосіб життя і режим дня, тому окуляри в будь-якому разі стануть у пригоді.

Чи може впасти зір під час вагітності й пологів?

Таке трапляється рідко. Найчастіша причина – зміна рефракції ока. Іншими словами, може виникати або прогресувати короткозорість. Зазвичай ці явища тимчасові, бо пов’язані зі змінами рогівки й кришталика через гормональний фон вагітної. Вони, як зазначалося вище, обумовлені дією прогестерону й після пологів зникають. Зір із народженням дитини відновлюється, найчастіше повністю або частково.

Однак, якщо короткозорість посилилася, треба обов’язково відвідати офтальмолога, щоб знати, чи маєте ви достатній зір. В такому разі знадобиться заміна окулярів або підбір тимчасових, якщо їх не було до вагітності.

Жінка при надії з різних причин може обмежувати фізичну активність на вулиці й багато часу проводити за гаджетами. Це є чинниками, що провокують порушення акомодації (бачення далеких і близьких предметів) та появу або прогресування вже наявної короткозорості, а також сухості очей. Виникає так званий “комп’ютерний синдром”. Ось чому потрібно дбати про режим, не перевантажувати організм екранним часом і більше гуляти на свіжому повітрі.

вагітна вагітність Вагітність та зір

Джерело: Freepik

Аутоімунні захворювання

Нерідко в жінок, що мають аутоімунні захворювання, вагітність спричиняє підвищення імунної толерантності, тому їхній стан може, навпаки, тимчасово покращуватись. Але тут треба бути пильними й мати на увазі, що після пологів збільшується ймовірність загострення хвороби. Так, у разі розсіяного склерозу після пологів на фоні захворювання може розвинутись неврит (запалення) зорового нерва. Тоді в матері різко погіршується зір і при русі ока виникає біль.

Проте зазвичай жінки знають про свої аутоімунні стани, або ж їм встановлюють діагноз при медогляді, коли ставлять на облік. Тож вони мають бути обізнані, що тимчасове покращення під час вагітності може обернутися загостренням після пологів. Це стосується й очних проблем. Іноді необхідне негайне лікування, тому треба зосереджуватися не лише на немовляті, а й бути уважною до свого здоров’я.

Гестоз

Ускладнений перебіг вагітності буває причиною загрозливих станів для зору, зокрема при гестозі (раніше його називали токсикоз). В разі прееклампсії, коли порушується функція нирок і значно підвищується артеріальний тиск, можливі й порушення з боку очей, аж до відшарування сітківки. Якщо виключаються інші причини втрати зору, таке захворювання зазвичай не вимагає лікування офтальмолога, тому жінкою мають опікуватися акушери-гінекологи. Звісно, може ухвалюватися рішення про кесарів розтин, але не через порушення зору, а саме через гестоз. Сітківка потім приляже на місце, тож специфічного лікування не потребує.

вагітна вагітність Вагітність та зір

Джерело: Freepik

Алгоритм дій

Щодо очей можуть бути різні скарги – спалахи світла, роздвоєння зображення, зниження зору аж до повної його втрати. Коли в жінки з’являються такі симптоми, вона має терміново звернутись до свого гінеколога. Якщо той не знаходить пояснення з боку акушерського стану, тоді знадобиться офтальмологічне обстеження.

У зв’язку з вагітністю рідко, але бувають порушення мозкового кровообігу, відповідно й порушення кровообігу в сітківці. Гормональні зміни можуть прискорити ріст пухлин головного мозку й орбіт. Такі стани загрожують зору, тому потребують окремого обстеження й лікування.

Якщо підсумувати, то найкраще для жінки зробити всебічне обстеження організму ще на етапі планування вагітності або хоча б при постановці на облік, на ранніх етапах, щоб виключити ризики в пізнішому періоді. І пам’ятати про небезпечні симптоми (зниження зору, спалахи перед очима, мушки, роздвоєння), які вимагають негайної уваги й візиту до лікаря.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты