Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="188366"]
Здоровье

Ротавірусна інфекція: симптоми, лікування, профілактика і вакцинація

0
Кишкова інфекція, в народі - кишковий грип, має ще одне містке визначення - ротавірус. Це знайоме багатьом мамам захворювання, яке ос

Кишкова інфекція, в народі — кишковий грип, має ще одне містке визначення — ротавірус. Це знайоме багатьом мамам захворювання, яке особливо важко протікає у дітей.

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: instagram@klinikanatalimed

Зміст:

У теплу пору року дитину прийнято оберігати від кишкових інфекцій, а в холодну — від застуди. Але нерідко на стику сезонів активізується ротавірусна інфекція, яка заявляє про себе трьома головними симптомами — діареєю, блювотою і високою температурою.

Що таке ротавірус

Стикаючись з подібною клінічною картиною, лікарі раніше дивувалися: звідки така важка кишкова інфекція? Чим вона викликана? Відповідь на це питання виявила Роберта Бішоп — лікар-інфекціоніст з Австралії. Вона взяла на біопсію шматочки слизової оболонки дванадцятипалої кишки дитини, яка була хворою на гостру діарею. Під мікроскопом в тонких зрізах цього лабораторного зразка було добре видно вірусні частинки характерної форми — у вигляді колеса (по-латині — «рота»). Тому-то вірус так і назвали! Потрапляючи в організм віруси проникають в слизову тонкого кишечника, руйнуючи ворсинки епітелію, що порушує процес вироблення травних ферментів. Звідси виникають пронос і блювота.


Діарея — симтом зараження!

При ротавірус стіл, спочатку кашкоподібний, стає рясним, жовтим і все більш рідким. Діарея триває від 3 до 6 днів. При сильному проносі організм втрачає рідину, калій і натрій. Це дуже небезпечно: малюка потрібно випоювати аптечними розчинами для регідратації з мінеральними солями і глюкозою, даючи по 1-3 чайні ложки кожні 5-7 хвилин. Залежно від стану малюка відновлювати  втрату рідини можна вдома або в стаціонарі — за рішенням лікаря!

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Fotolia

Кишковий грип — так в народі називають ротавирусную інфекцію. А все тому, що перші симптоми хвороби нагадують застуду або грип: висока температура і нежить.

Інкубаційний період кишкового грипу

Проміжок від моменту зараження дитини до появи перших ознак захворювання зазвичай короткий: від одного до чотирьох днів. За цей час ротавіруси проникають крізь слизову оболонку дванадцятипалої і тонкої кишки. Збудники переінакшують їх роботу так, що замість всмоктування рідини і поживних речовин кишківник починає викачувати воду і солі з організму.

Починається все раптово — з різкого підйому температури до 39 ° С і вище. Дитина стає млявою, втрачає інтерес до гри, відмовляється від їжі, скаржиться на біль в животі. Її нудить, може виникнути блювота, повторна або багаторазова. Потім починається пронос (до 20 разів на добу).

Скільки днів триває кишковий грип

Як правило, вже на другий день починається поліпшення стану, припиняється блювота, хоча біль в животі і пронос можуть турбувати ще кілька днів (від 3 до 7). При правильному лікуванні і своєчасно наданій допомозі в організмі виробляється достатня кількість секреторного імуноглобуліну IgA, який успішно справляється з вірусом.

Найбільше збудників «штампується» протягом першого тижня хвороби, але і на десятий, і навіть на п’ятнадцятий день вірусів з кишківника виділяється ще дуже і дуже багато. Тільки до кінця місяця організм повністю звільняється від мікроскопічних інтервентів і хворий перестає бути небезпечним для оточуючих. Таким чином ротавірус дуже заразний. Дотримуйтесь карантину, щоб ніхто з членів вашої сім’ї не заразився від хворого малюка. Слідкуйте за чистотою рук, одягу, кип’ятіть посуд і столові прилади, якими користується в цей час хвора дитина, робіть щоденне вологе прибирання, і тоді, швидше за все, в сім»ї ніхто не захворіє.

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Fotolia

Як передається вірус

У цієї хвороби свої вікові переваги. У немовлят перших місяців життя вона зустрічається нечасто: малюків захищають антитіла, отримані від матусі. Та й ростять такого крихітку майже в стерильних умовах.

Але в півроку все змінюється. Імунітету, переданого мамою дитині, вже недостатньо для захисту від ротавірусів, а поле діяльності малюка і його контакти розширюються: він починає повзати по підлозі, бруднити ручки… Втім, якщо хтось із членів сім’ї захворів на цю хворобу в гострій формі, дитина молодше 6 місяців цілком може від нього заразитися.

І пам’ятайте: збудники можуть «сидіти» на чому завгодно — на немитих долоньках, фруктах, поручнях в громадському транспорті.

Шляхи зараження

Поширений ротавірус по всьому світу, передається виключно від людини до людини фекально-оральним шляхом — тобто, є типовою «хворобою брудних рук». Вірогідність зараження підвищується влітку і особливо на морі, оскільки — постійні перекуси на пляжі, неможливість вчасно мити руки і контакт з великою кількістю людей — фактори ризику кишкової інфекції.

Зараз сімейство ротавірусів детально вивчено. Дослідники включили в нього кілька подібних за структурою видів. Віруси, які до них відносяться, спричиняють неприємності не тільки людям, а й навіть птахам і ссавцям. На щастя, людина від хворої тварини заразитися не може, зате папуга або кішка цілком здатні підхопити вірус від дитини, якщо у неї виявиться ця інфекція. А самому малюкові вона найчастіше передається від інших дітей або дорослих, які, як правило, переносять цю хворобу в легкій формі, на ногах. Подумаєш, шлунок трохи засмутився! Чи варто надавати цьому значення, якщо все пройшло за день?

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Burda Media

Симптоми ротавірусної їнфекції

Для ротавірусної інфекції типовим є раптове погіршення стану дитини.

 • Головна ознака будь-кишкової інфекції, яка з’являється завжди — діарея.
 • Дитину нудить і починається блювота — в легких випадках може до цього і не дійти.
 • Біль в животі, в області пупа або вище, а так само характерне «бурчання».
 • Підвищення температури тіла до 38-39 градусів.
 • емна сеча (особливо при розвитку зневоднення) і світлі водянисті випорожнення без слизу і крові, що схожі з симптомами гепатиту (жовтяниці).
 • Часто спостерігаються такі симптоми, як нежить, кашель, біль у горлі.
 • Блювота, пронос, підвищення температури і, як наслідок, зневоднення організму — основні симптоми кишкового грипу.

Але! Подібна картина може виникнути і при інших захворюваннях, проте саме ротавірус викликає важку діарею.

Ротавірус у дітей та дорослих

Заразитися може як дитина будь-якого віку, так і доросла людина, причому довічний імунітет на мікроб не виробляється. Однак, кількість антитіл в крові з кожним наступним зараженням збільшується. Прояви ротавірусної інфекції у дітей тим важче, чим менший вік, ще й тому що у малюків недостатня кислотність шлункового соку, який долає велика кількість вірусів. Інфекціоністи стверджують, що до 5-річного віку практично всі діти хоч раз, але зустрілися з ротавирусом і перехворіли цією кишковою інфекцією, а це означає, що в маленькому організмі вже є антитіла в вірусу і в наступний раз він перенесе захворювання легше.

Лікування

Правильним буде звернутися до лікаря, як мінімум, для підтвердження діагнозу і контролю з його боку. Ліків від ротавірусної інфекції не існує. В принципі, майже завжди організм сам справляється з проблемою, причому хвороба проходить без наслідків, але основна небезпека полягає в ризику зневоднення і втрати життєво важливих мінеральних солей (калію, натрію та ін.), Особливо у дітей.

Голодування. При ротавіруси (як, втім, при будь-якій кишковій інфекції) апетит відсутній, і голод є одним з методів лікування. Не годуйте дитину як мінімум добу після початку захворювання.

Випоювання. Від того, наскільки правильно ви будете випоювати дитини залежить її стан і навіть життя, оскільки зневоднення критично небезпечно для дітей.

 • Давайте пити сольовий розчин, можна купити готовий порошок в аптеці або приготувати самим (на 1 літр води — 2 ст. ложки цукру і ½ чайної ложки солі).
 • Крім цього нехай п’є компот із сухофруктів, морс, слабкий чай — все, на що погодитися.
 • Не варто пропонувати молоко і молочні продукти — при ротавірусній інфекції розвивається тимчасова лактозна недостатність.

Абсорбенти. Активоване вугілля один з найпоширеніших сорбентів без будь-яких протипоказань. Але його потрібно досить багато: розчиніть у воді з розрахунку на 1 кг ваги малюка 1 г вугілля. Можна використовувати ентеросгель, смекту і інші, дозволені для дітей сорбенти.

Антибіотики для лікування ротавірусної інфекції не застосовуються. У разі виникнення вірусної інфекції антибіотики не просто даремні (проти вірусів вони безсилі), але і шкідливі, оскільки ще більше порушують баланс мікрофлори.

 

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса, дитячі хвороби, літні хвороби, немиті руки, голодування, випоювання, зневоднення

Джерело: Fotolia

Дієта

Шлунку та кішківнику потрібна харчова пауза для боротьби з вірусами і відновлення порушених функцій — а це означає як мінімум 4-6 годин харчового розвантаження. Голодувати дитині корисно, а ось терпіти спрагу — вкрай шкідливо, так що поїть її сольовими розчинами. Коли харчова пауза закінчиться, перейдіть на спеціальну дієту.

Дитині до року пропонуйте грудне молочко або суміш з такими ж інтервалами між годуваннями, як і до хвороби. Тільки разову порцію потрібно зменшити в два рази в порівнянні з нормою.

Виключіть незбиране молоко, солодощі, картопляне пюре, сирі овочі і фрукти ще на 10 днів. Малюк дуже схуд після хвороби, але їсть все одно без апетиту? Поки він з’їдає менше, ніж належить, годуйте його частіше, ніж раніше. Нічого, що для цього доведеться ввести додатковий прийом їжі: ви його скасуєте, коли у дитини відновиться апетит.

На 5-7-й день хвороби дитина може повернутися до свого звичайного раціону. Але в ньому не повинно бути занадто багато вуглеводів і рослинної клітковини!

Боротися з температурою при ротавірусі слід так само, як і при ГРВІ. При температурі біліше 38,5 — дайте хворому ліки на основі ібупрофену в дозуванні згідно вікової категорії. якщо температура не збивається і при цьому зростає — викликайте швидку.

Коли допомога лікаря вкрай необхідна

Обов’язково викликайте швидку або педіатра якщо:

 • Захворіла дитина молодше 2-річного віку
 • У калі з’явилася кров або слиз
 • Блювота продовжується більше доби
 • Не виходить випоювати дитину або з’явилися ознаки зневоднення
 • Немає поліпшення стану на другий день або з’явилися ознаки небезпечних інфекцій — ботулізму (сплутаність мови, двоїння в очах) або сальмонельозу (скутість і біль в литкових м’язах), висипання.

Важка форма ротавірусної інфекції вимагає ретельної корекції втрати рідини і солей. Якщо не почати адекватне лікування, можуть зявитися ускладнення з боку серцево-судинної та системи обміну речовин.

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса, дитячі хвороби, літні хвороби, немиті руки, голодування, випоювання, зневоднення

Джерело: Burda Media

Профілактика кишкового грипу та вакцинація

Є тільки один спосіб уберегти дитину від зустрічі з ротавирусами — завжди мити ручки після прогулянки, перед їжею, коли дитя посиділо на горщику. Привчати малюка до чистоти потрібно з раннього віку. А ще не можна брати їжу з чужої тарілки, пити з однієї чашки або горлечка однієї пляшки з іншими.

Всі люди хоч раз в житті хворіють на ротавірусну інфекцію. Для запобігання важкої форми захворювання у малюків розроблені ефективні і безпечні вакцини. Вакцина вводиться перорально (через рот) двічі з інтервалом не менше місяця. Щеплять дітей починаючи з півторамісячного віку так, щоб до півроку малюк отримав дві дози.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (2 оценок, среднее: 1,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты