Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="263223"]
Здоровье

Чи потрібно робити щеплення вагітним?

0
Чи потрібно і чи можна робити щеплення жінкам при надії та мамам, що годують груддю? Адже загальновідомо, що будь-які лікарські преп

Чи потрібно і чи можна робити щеплення жінкам при надії та мамам, що годують груддю? Адже загальновідомо, що будь-які лікарські препарати в ці періоди мають призначатися дуже обережно і лише тоді, коли їхня користь набагато перевищує ризик для мами і малечі.

Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: GettyImages

Вцілому показання й протипоказання до щеплень у вагітних жінок та інших людей майже не відрізняються. Єдиний виняток складають живі вакцини, тобто ті, що містять живий ослаблений мікроорганізм (вірус чи бактерію). Звісно, введення живих вакцин не рекомендовано майбутнім мамам через теоретичний ризик ураження майбутнього малюка.

Види щеплень

На практиці з етичних мір-кувань такі експерименти не проводилися. Але в медичній літературі описані поодинокі випадки введення живих вакцин жінкам під час вагітності, переважно на ранніх термінах або за епідеміологічними показаннями, без подальшого негативного впливу на плід.

До живих відносяться вакцини проти кору, епідемічного паротиту, краснухи, поліомієліту*, БЦЖ (від туберкульозу) та деякі інші.


Всі щеплення під час вагітності можна умовно розділити на 3 основні види.

  • Рекомендовані: ті, що мають на меті захистити маму та/або малюка від небезпечних хвороб (грип, кашлюк).
  • За показаннями: вводяться тоді, коли користь від вакцинації перевищує ризик (щеплення від сказу при укусах тварин, від різних інфекцій у випадку спалахів та епідемій, від вірусного гепатиту В при високому ризику зараження).
  • Не рекомендовані: живі вакцини. Але у випадках, коли користь набагато перевищує ризик, можуть бути застосовані (вакцина від жовтої лихоманки).
Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: Fotolia

Плануємо вагітність

Якщо ж ви тільки плануєте вагітніти, варто замислитися і про захист від інфекцій. Знайдіть свої документи про вакцинацію та проконсультуйтеся з вашим сімейним лікарем.

Перш за все слід перевірити, чи маєте ви щонайменше два щеплення від краснухи. Якщо ні або достовірних даних немає, слід визначити рівень антитіл проти цієї хвороби.

При достатньому їхньому рівні можна почуватися безпечно, а при низькому — зробити вакцинацію та зачекати три місяці, перш ніж вагітніти. За тим самим принципом жінці варто убезпечити себе від вірусного гепатиту В.

На жаль, в Україні зараз багато людей, які не мають жодного уявлення, чи вони вакциновані взагалі, або точно знають, що батьки не робили їм щеплень. У такому випадку лікар має скласти вам індивідуальний графік щеплень, враховуючи історію вакцинації та стан здоров’я. Ці рекомендації стосуються обох майбутніх батьків, а також усіх, хто складає коло найближчих людей для довгоочікуваного малюка.

Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: GettyImages

Щепленняі годування груддю

Мамам, що годують своїх немовлят грудним молоком, щеплення роблять за такими самими правилами, що й усім іншим дорослим. Немає навіть обмеження щодо введення живих вакцин, адже вакцинні штами через молоко не передаються. Єдиний виняток — щеплення від жовтої лихоманки, яке робиться годуючим жінкам лише за суворими показаннями, коли потенційна користь від такого втручання набагато перевищує ризик вакцинаціїї.

Грудне молоко значно змен-шує ризик кишкових інфекцій та полегшує перебіг ГРЗ, знижує шанси виникнення ожиріння, астми, діабету та хвороб серця в майбутньому, сприяє гармонійному фізичному розвитку дитини і має багато інших переваг. Проте не слід забувати, що молоко, на жаль, не спроможне захистити від правця, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, тож нехтувати вакцинацією самого малюка не варто!
екомендують міжнародні фахівці

Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: GettyImages

Рекомендують міжнародні фахівці

В Україні немає офіційно затверджених рекомендацій щодо обов’язкової вакцинації вагітних жінок. Але лікарям дозволено використовувати надбання світової медичної науки: протоколи, керівництва, клінічні настанови, що розроблені в інших країнах та мають достатню доказову базу. Так, американська Академія педіатрії, європейські лікарські спільноти рекомендують робити вагітним щеплення від кашлюку та грипу з тим, щоби максимально убезпечити маму і малюка.

Грип

Ця інфекція вирізняється з-поміж інших ГРЗ чи не найбільшою кількістю тяжких ускладнень. На жаль, майбутні мами — не лише легка мішень для грипу, а й група ризику щодо розвитку вірусних пневмоній та несприятливого перебігу захворювання. Тобто вакцинація від грипу має на меті захист здоров’я та життя самої вагітної жінки.

Щеплення проводиться 1 раз на рік перед очікуваним підвищенням захворюваності незалежно від терміну вагітності. При цьому використовується інактивована вакцина, тобто така, що не містить живих вірусів. Відповідно, викликати захворювання щеплення не може!
В цілому вакцина від грипу викликає ускладнення дуже рідко. Найчастіше побічні дії проявляються у вигляді болючості й почервоніння в ділянці ін’єкції протягом 2–3 днів, можливе також незначне підвищення температури тіла. Ці стани зазвичай не потребують лікування і минають самостійно.

Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: GettyImages

Кашлюк

Ця хвороба може вражати людей будь-якого віку, але найбільшу небезпеку становить для малят до двох років. Імунітет проти кашлюку нетривалий: після курсу щеплень і навіть після перенесеного захворювання організм виробляє захист лише на 4–7 років. Тому школярі та дорослі теж іноді підхоплюють інфекцію і, хоча хворіють вони переважно легко, можуть становити велику небезпеку для немовлят у своєму оточенні. Передається кашлюк повітряно-крапельним шляхом, головним симптомом є сильний спазматичний кашель, від якого у маленьких діточок можлива зупинка дихання і порушення мозкового кровообігу.

Перше щеплення від кашлюку крихітка отримує у двомісячному віці, а сприйнятливою до цієї грізної хвороби є від самого народження. Тож, щоби сформувати захист на цей період, вчені запропонували робити щеплення вагітним у другому-третьому триместрі. Таким чином мама виробляє антитіла, що проникають крізь плаценту і можуть захистити малечу протягом перших місяців життя. Згодом дитя отримає необхідні вакцини і виробить свій надійний захист. Подібні рекомендації вже впроваджено в Америці та багатьох країнах Європи.

Щеплення від кашлюку проводять після 20-го тижня кожної вагітності, оптимально — на 27–32-му тижні, використовуючи різновид вакцини АКДП (проти кашлюку, дифтерії, правця) для дорослих. Цей препарат не містить живих мікробів, отже не може спричинити захворювання. «Зайві» дози проти дифтерії та правця не шкодять організму, а от окремої вакцини проти кашлюку наразі не існує, тому вводять все тріо. Правда, враховуючи українські реалії, дози від дифтерії та правця рідко бувають зайвими.

Чи потрібно робитищеплення вагітним

Джерело: GettyImages

Щоб максимально унеможливити кашлюк у малюків, рекомендовано додатково застосовувати так званий метод кокона — вакцинувати від цієї інфекції все найближче оточення новонародженого: братиків і сестричок, тата, інших родичів, нянь.
Побічна дія від вакцини АКДП подібна до такої від протигрипозної вакцини. До речі, при необхідності ці два щеплення можна проводити в один день у різні ділянки тіла.

На жаль, поки що вакцинація вагітних можлива лише за власний кошт. Та й не всі лікарі достатньо обізнані щодо щеплень, часто не наважуються робити їх майбутнім мамам. Але прогресивних акушерів-гінекологів, педіатрів та сімейних лікарів стає все більше, а шанси на захист від керованих інфекцій — набагато вищі!Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты