Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="266092"]
Материалы на украинском языке

Як розвинути критичне мислення у дітей і підлітків

Old date:
Current date: 2022.01.25
New date: 2021.05.20
0
Згідно з дослідженнями Всесвітнього економічного форуму Future of Jobs попит на критичне мислення та аналітичні здібності у працівникі

Згідно з дослідженнями Всесвітнього економічного форуму Future of Jobs попит на критичне мислення та аналітичні здібності у працівників продовжує зростати. Ці навички входять у топ 5, які будуть критично важливими для ринку праці у 2025 році та визнані надважливими для будь-якої сфери — від агробізнесу до моди. Як же допомогти дитині їх розвинути вже зараз, щоб її soft skills були на хорошому рівні та вона могла легше знайти собі роботу мрії? Видавництво Vivat вирішило розібратися у цьому питанні.

критичне мислення у дітей і підлітків

Джерело: freepik

Одним із найвідоміших дослідників поняття критичного мислення є професор Роберт Енніс. За його визначенням, «критичне мислення — це розумне рефлексивне мислення, яке зосереджене на вирішенні того, у що вірити чи що робити». До людей, які ідеально таким мисленням володіють, він відносить тих, хто намагається глибше розбиратися в питаннях, знаходити і висловлювати гіпотези, правильно ставити питання, розглядати декілька точок зору тощо.
Мабуть, перше і основне, що варто розповісти дитині про критичне мислення, — це те, як його варто застосовувати щодо інформації, яка є в інтернеті. Захистити від усього інформаційного засилля не вийде, тож варто просто пояснити, чому сліпо довіряти всьому, що показують у TikTok, не варто. Доведіть, наскільки легко кожен може викласти в інтернет брехню, підробити зображення, зробити маніпулятивний монтаж. Розгляньте разом із дитиною відверто клікбейтні фейкові статті, щоб вона вміла їх відразу визначати. Подумайте й обговоріть разом, чому деякі люди можуть поширювати неправдиві дані в інтернеті, як на переглядах заробляють та чому відгуки на деякі продукти в інстаграм дуже часто бувають нещирими. Дайте дитині можливість висловитися, ініціюйте дискусію.

Міжнародне оцінювання якості освіти PISA, з яким вже мали нагоду зіткнутися деякі школярі, ставить за мету перевірку та подальший розвиток креативного і критичного мислення в учнів у всьому світі. Оцінювання проводиться раз на три роки серед учнів, яким виповнилося 15 років, і наступний раз в Україні пройде вже у 2022 році (було відтермінованим через пандемію). В його основу лягла цілісна методика з розробки тестів з математики, читання та природничо-наукових дисциплін, які б окремо також перевіряли критичне і креативне мислення, а не лише знання основних формул і понять. Фактично, PISA стверджує, що під час навчального процесу вчитель має максимально розвивати в учнів аналітичні здібності і спостережливість, щоб їм легше потім було використати набуті знання в реальному житті.


Ось що пропонується тим, хто навчає дітей (це не обов’язково має бути вчитель, батьки також можуть застосовувати такі практики):

Навчання дітей

Джерело: freepik

Брейншторм ідей

Окресліть певну проблему та попросіть кожного висловитися, як би вони могли її вирішити. Будь-які варіанти приймаються, бо навіть неможливі, здавалося б, варіанти здатні наштовхнути на нові відкриття.


Пошук зв’язків

Запропонуйте дітям подумати, як можна пов’язати між собою певні предмети, чи можна їх застосувати разом і за яких обставин такий набір може допомогти. Наприклад, питання може звучати як «Чим схожі між собою пустеля, годинник і рис? А хмари і туман?».

Що може піти не так

Розкажіть про спосіб проведення якогось наукового експерименту та проговоріть, що може не вдатися. Наприклад, чому хімічна реакція може не відбутися, що може спричинити вибух, за якої погоди певні досліди не вдасться провести узагалі тощо.
«Зворотна розробка». Англійською це називається reverse engineering — методика, за якої будь-який успішний продукт аналізується від результату до процесу початку його розробки.

Наприклад, дитині можна запропонувати подивитися на чийсь виступ і разом розібрати — чому аудиторії сподобалося? Що саме лектор зроби правильно? Що йому знадобилося для підготовки, на що він звернув більше уваги, чого хотів досягти виступом? Таким чином можна розібрати будь-що: від того, чому в пекарні виходять настільки смачні булочки, до того, що саме робить відомий тіктокер, що в нього настільки багато підписників.


SWOT-аналіз

Цю методику повсюдно використовують для розв’язання різноманітних задач. В її основі — табличка з сильними і слабкими сторонами певного явища, зовнішніми загрозами і можливостями для нього. Спробуйте визначити з дитиною ці пункти для певних речей. Наприклад, провести SWOT-аналіз себе самих як учнів, розглянувши свої таланти і те, що не виходить, а також те, що допомагає і заважає вчитися.

Вправи для розвитку дітей і підлітків

Джерело: freepik

Тестові методики з критичного мислення, які лягли в основу PISA зазвичай пов’язані саме з письмом. Здатність проаналізувати інший текст, визначити його основну думку й ідею, проаналізувати аргументи та навести альтернативну думку — ці здібності важливі для адекватного споживання інформації. Щоб їх натренувати й вміти письмово викладати хід своїх думок (що знадобиться, до речі, і під час написання власного висловлення на ЗНО), варто тренуватися.


Можна брати за основу статті з авторських колонок у хороших медіа та давати дитині завдання написати критичну відповідь на цю статтю, ставлячи додаткові питання до автора та говорячи про своє ставлення до тематики тексту. Корисним також буде написання рецензій на книжки; можна заохотити дитину опублікувати свій розбір нової книжки у спеціалізованому виданні чи податися на конкурс. Наприклад, для школярів Донецької, Харківської та Луганської областей проводиться конкурс відгуків «Читай-пиши», де всі учасники гарантовано отримають освітньо-розважальну поїздку до Харкова та сертифікати на книжки від Vivat, а переможці виграють планшет, смартгодинник та інші хороші призи.


Критичне мислення дитини не розвиватиметься саме собою, якщо ви не покажете їй його важливість для власної безпеки, майбутньої роботи та цікавішого життя. Тож приділіть їй цей час для спільних дискусій — і для себе ви також знайдете нові інсайти.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Редактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты
x