Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="192181"]
Материалы на украинском языке

Дифтерія смертельно небезпечна для дитини. Як не проґавити

Old date:
Current date: 2023.02.09
New date: 2018.08.16
0
Бактеріальна інфекція, котра може пошкоджувати як дітей так і дорослих, особливо небезпечна в дитячому віці від 2 до 6 років. При під

Бактеріальна інфекція, котра може пошкоджувати як дітей так і дорослих, особливо небезпечна в дитячому віці від 2 до 6 років. При підозрілих симптомах успіх лікування прямо залежить від швидкості уведення сироватки.

Дифтерія смертельно небезпечна для дитини

Burda Media

Історія хвороби

Дифтерія як захворювання була відома ще з давніх часів. До наших днів дійшли згадки усім відомого Гіппократа про ознаки дифтерії, яка мала на той час різні назви: злоякісна ангіна, смертельна виразка глотки, круп і т. д. Повний опис захворювання був розроблений медиками в середині 19 століття і саме тоді з’явилася назва «дифтерит», яка з часом трансформувалося у дифтерію. Дослідження небезпечної інфекції продовжувалося досить активно, і у 80-ті роки 19 століття у крові одного із хворих був знайдений антитоксин до бактерії, на базі якого і було створена протидифтерійна сироватка, яку застосовують і донині.

Завдяки сироватці та профілактичній вакцинації з дифтерією фактично вдалося впоратися, проте, і в нас час у нерозвинених країнах, які не піклуються про профілактичну вакцинацію своїх дітей, виникають небезпечні спалахи. Так, наприклад, відбулося в Україні зовсім нещодавно — в 90-х роках.

Дифтерія смертельно небезпечна для дитини

Fotolia

Причини зараження дифтерією

Збудник дифтерії — паличкоподібна бактерія з роду корінобактерій Corynebacterium diphtheriae, яку в народі так і називають — дифтерійна паличка. Саме її виділив і описав німецький мікробіолог Едвін Клебс в кінці 19 століття.


Поширюється дифтерійна паличка переважно повітряно-крапельним шляхом, від хворого або носія без зовнішніх проявів захворювання. Може передаватися контактним шляхом, а також через заражену воду та продукти харчування. Бактерія стійка до зовнішнього впливу і може досить довго існувати поза людським організмом, зберігаючи життєздатність. Гине при тривалому кип’ятінні і обробці дезінфікуючими засобами на основі хлору.

Ступінь прояву захворювання багато в чому залежить від кількості бактерій, що потрапили в організм і від стану загального та місцевого імунітету дитини.

Діти до 6 місяців, особливо, що знаходяться на грудному годуванні, практично не схильні до зараження, оскільки вони ще не мають в крові, отримані від мами антитіла.

Потрапляючи на слизові оболонки рота і носоглотки, бактерії починають бурхливо розмножуватися, виробляючи в результаті життєдіяльності небезпечні екзотоксини, які з током крові швидко поширюються по всіх життєво важливих органах, що може призвести до серйозних ускладнень після хвороби. Під впливом токсинів відбувається некроз тканин слизових оболонок утворення фіброзних плівок.

Причини зараження дифтерією

Fotolia

Ознаки дифтерії

Досить часто у дітей спостерігають глоткову форму дифтерії, коли бактерії розмножуються на мигдалинах. Відрізнити початкову дифтерію від ангіни буває доволі важко

 • Інкубаційний період триває від 3 до 14 днів, але зазвичай — 7-8 діб
 • Різке погіршення стану, підвищення температури вище 39 градусів, тримається до 3 днів
 • Блідість шкірних покривів, яка свідчить про бактеріальну інфекцію
 • Через загальне погіршення стану з’являється слабкість, погіршується апетит, може підвищитись ацетон
 • Інтенсивність болю в горлі при ковтанні залежить від ступеню зараження і видимих ​​змін слизових
 • Мигдалини набряклі, на них з’являється наліт. Спершу він виглядає як желе, потім змінюється і перетворюється в щільну плівку сіруватого кольору. Плівка дуже важко знімається, після її видалення дуже швидко з’являється нова
 • Збільшені лімфатичні вузли, що розташовані під щелепами
 • Після зниження температури стан горла не поліпшується, а може погіршуватися

Розповсюдження плівок і можливі набряки гортані різного ступеню тяжкості можуть викликати небезпечний для життя дитини стан, що отримав назву дифтерійний круп.

Ознаки крупа:

 • Гавкаючий кашель і збільшуюча сиплість голосу — прогресують протягом 2-3 днів
 • Голос зникає, кашель триває, але стає майже беззвучним. Дитині важко дихати

Остання стадія може початися вже через кілька годин — вона називається асфіксичною, без термінової медичної допомоги дитина задихнеться.

Як діагностують та лікують дифтерію

Burda Media

Як діагностують та лікують дифтерію

 При найменшій підозрі лікар повинен взяти мазок з дитячого рота і зробити посів, в результаті якого виявляються дифтерійні палички. Якщо дитина захворіла на ангіну, але відомо, що вона була в контакті з носієм бактерії, діагноз «дифтерія» як правило, ставлять не залежно від того, чи виявлений збудник в мазку.

Лікування дифтерії відбувається в інфекційних відділеннях стаціонару. Перш за все, вводять протидифтерійну сироватку, яка знищує бактерії. Для мінімізації наслідків сироватка повинна бути введена протягом 1-2 днів після появи перших ознак. Решта лікування полягає у відновленні організму і видаленні токсинів з крові дитини.

Антибіотиків, які могли б перемогти дифтеріїну паличку, поки не існує, хоча після уведення сироватки антибактеріальну терапію також проводять.

Як діагностують та лікують дифтерію

Burda Media

Профілактика дифтерії

У всьому світі щеплення від дифтерії включено в графік обов’язкової вакцинації. Як правило, вакцина від цієї хвороби входить до складу комплексного препарату під назвою АКДП (коклюш, дифтерія, правець), при обов’язково регулярної ревакцинації — тільки так може виробитися стійкий імунітет, який не гарантує захист від захворювання на 100%, однак принципово знижує його ймовірність, а так само можливість ускладнень і фатального наслідку.

Ризик появи дифтерійної палички залежить перш за все від колективного імунітету всередині суспільства.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Редактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты