Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="233491"]
Здоровье семьи

Як відрізнити розеолу від краснухи?

0
Про існування такого інфекційного захворювання, як розеола, багато батьків навіть не здогадуються. А все тому, що його симптоми дій

Про існування такого інфекційного захворювання, як розеола, багато батьків навіть не здогадуються. А все тому, що його симптоми дійсно дуже схожі на симптоми всім відомої краснухи або алергії.

ЩО ТАКЕ РОЗЕОЛА

Джерело: freepik

Зміст:

Розпізнати розеолу (або раптову екзантему, дитячу триденну лихоманку, псевдокраснуху) можна, якщо знати причини її виникнення, симптоми і особливості хвороби.

ЩО ТАКЕ РОЗЕОЛА


Розеола — інфекційне захворювання, яке можна віднести до групи дитячих вірусних інфекцій, у силу того, що хворіють ним переважно діти до 5 років. При цьому найчастіше захворювання діагностують у малюків у віці від 9 місяців до 1,5-2 років, тому що у них ще не виробилися антитіла до вірусів. Новонароджені віком до 9 місяців зазвичай не хворіють на розеолу, оскільки в їх організмі присутні материнські антитіла, набуті ще в утробі.

Одного разу перехворівши, дитина набуває імунітету до розеоли. Повторні напади можливі, але дуже малоймовірні.

Збудник інфекції: вірус герпесу 6 типу, який був відкритий зовсім нещодавно, — у 1986 році, а в 1988 був виявлений його зв’язок з раптовою екзантемою. На сьогодні він ще не дуже добре вивчений, принаймні, про нього відомо дещо менше, ніж про його родичів — віруси герпесу 1-5 типу. Деякі вчені вважають, що у дорослих цей вірус викликає синдром хронічної втоми. Передача вірусу відбувається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

Проникаючи в організм через слизові ротової порожнини й носоглотки, вірус потрапляє в кров і поширюється по всьому організму.

ЯК ПРОТІКАЄ ПСЕВДОКРАСНУХА

 • Інкубаційний період розеоли у дітей становить від 3 до 7 днів, але іноді хвороба може проявитися навіть через 2 тижні після інфікування. Проходить зазвичай у гострій формі. Які ж її симптоми?
 • Раптове підвищення температури тіла до 39-40 ° C, при цьому кашель і нежить відсутні.
 • Тривалість лихоманки — до 3-х днів, причому температура збивається з великими труднощами.
 • Після цього періоду температура різко спадає і по тілу малюка поширюється темно-рожевий висип — злегка опуклі дрібні точки або цятки до 5 мм у діаметрі. Звичайний ареал висипів — спина, грудна клітка, живіт, але іноді висип може переходити на шию, обличчя, сідниці, кінцівки.
 • Характерний симптом висипань при розеолі — вони не викликають свербіння і ніяк не турбують малюка.
 • Висип проходить безслідно через 3-4 дні без усякого лікування. Бувають випадки, коли батьки навіть не помічають його, оскільки висипання з’являються і зникають за одну ніч.
 • Висип при розеолі не заразний, його поява — ознака того, що дитина одужує і вже не може нікого заразити.
 • Також для захворювання характерне збільшення лімфовузлів -— потиличних і шийних.
 • Вкрай рідко спостерігаються діарея, риніт, почервоніння горла, плями на язиці і м’якому піднебінні — плями Nagayana.
Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Дитяча розеола, або ж раптова екзантема — широко поширена дитяча інфекція, яка викликана вірусом герпесу 6, рідше 7 типу. Клінічно проявляється лихоманкою від 3 до 5 днів, загальним нездужанням і наявністю дрібної плямисто-папульозний висипки на шкірі обличчя, тулуба і кінцівок. Як і при будь-якій іншій вірусної інфекції, дитина з розеолой повинен бути оглянутий педіатром, для виключення більш серйозних і небезпечних для дитини станів. Дане захворювання у здорових дітей, без імунодефіциту і супутніх хронічних захворювань, специфічного лікування не вимагає.

УВАГА! Під час різкого підвищення температури тіла при розеолі (гарячковому стані) можливі фебрильні судоми у дітей аж до втрати свідомості. У цьому випадку потрібно негайно викликати лікаря!

ЯК ПРОТІКАЄ ПСЕВДОКРАСНУХА

Джерело: freepik

МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ ХВОРОБИ

Зазвичай розеола проходить сама по собі й не вимагає ніякого лікування. Однак існує статистика, згідно з якою 13% дітей з первинною герпесною інфекцією 6 типу були госпіталізовані з підозрою на сепсис.

У цілому, головні ускладнення інфекції пов’язані з впливом вірусу на центральну нервову систему (ЦНС) — найчастіше це судоми, рідше зустрічаються набряк великого тім’ячка або менінгоенцефаліт.

Ускладнення найбільш вірогідні у дітей у віці від 12 до 15 місяців.

КРАСНУХА АБО РОЗЕОЛА?

Спільне для цих захворювань:

 1. Обидва вони викликані вірусом, вважаються «дитячими» інфекціями й у ранньому віці протікають, як правило, не тяжко.
 2. Лікування від краснухи й розеоли не існує і, власне, зі слів медиків — не потрібне, оскільки організм дитини сам у змозі впоратися з вірусом, а завдання батьків йому в цьому допомогти.
 3. Імунітет проти обох вірусів — довічний.

Відмінності:

 1. Краснуха починається з висипів на тлі підвищення температури. Нерідко саме висип є першим симптомом інфекції, тоді як при розеолі висип — ознака вироблення імуноглобулінів і закінчення хвороби.
 2. При краснусі дуже часто збільшені потиличні лімфовузли, вони стають щільними і болючими. Можуть так само трохи збільшитися і підщелепні. При розеолі можливе невелике збільшення шийних лімфатичних вузлів, розташованих під щелепами дитини.
 3. Обидві інфекції не потребують лікування в дитячому віці й протікають досить легко. Знати про те, чим саме перехворіла дитина, і проти якої інфекції у неї вироблений довічний імунітет, важливо, щоб розуміти — чи потрібно робити щеплення від краснухи, яка тяжко переноситься в дорослому віці й особливо небезпечна під час вагітності.

Має свої характерні особливості й висип при розеолі. Якщо натиснути на плямочку висипу протягом 10-15 секунд, при розеолі вона стійко сполотніє, а при краснусі — не змінить кольору.

симптоми розеоли у дітей

Джерело: Shutterstock

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Симптоматичне лікування полягає в рясному питному режимі, зниження температури препаратами парацетамолу або ібупрофену, особливо у дітей з фебрильними судомами в анамнезі. Практично всі діти у віці до 6 років мають в крові антитіла, що свідчить про перенесений раніше захворюванні. Висип при Розеола має схожість з висипом при краснусі, але на відміну від краснухи з’являється після періоду лихоманки в кілька днів, а не в перший день захворювання, і не свербить.

ЧИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?

Однозначно потрібно, оскільки, як ми вже казали вище, симптоми розеоли схожі з симптомами інших захворювань, які є небезпечними для малюка. Наприклад, алергії. Правильний діагноз зможе встановити тільки фахівець.

У будь-якому випадку не відкладайте візиту до лікаря, якщо:

 • температура 39 ° С і вище тримається більше ніж добу;
 • підвищена температура тіла спостерігається більше ніж 7 днів;
 • висип не проходить протягом 3-4 днів;
 • крихітка млява, апатична, неактивна;
 • відмовляється від пиття — води, сумішей або грудного молока;
 • у малюка почалися судоми;
 • слабкий імунітет крихітки — ризик ускладнень, пов’язаних з високою температурою, у цьому випадку підвищується.

ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

Тут шлях один — підтримка імунітету. Необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря з догляду за малюком, стежити за правильним харчуванням, вести активний спосіб життя. І тоді хвороба, якщо і не обійде стороною, то пройде легко і без наслідків.

розеола у дітей профілактика і симптоми

Джерело: Shutterstock


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UAПонравилась статья? Оцените:
12345 (3 оценок, среднее: 3,67 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты