Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="228280"]
Здоровье и уход

Закреп у немовляти: як допомогти, щоб не нашкодити

0
Закреп у немовляти — проблема, з якою досить часто стикається кожен п'ятий малюк. Це досить болісна проблема, що більш властива діт�

Закреп у немовляти — проблема, з якою досить часто стикається кожен п’ятий малюк. Це досить болісна проблема, що більш властива дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні. Однак іноді запор у новонародженої дитини трапляється навіть, якщо вона знаходиться на грудному вигодовуванні.

закреп у дитини

Джерело: GettyImages

Зміст:

Відповідь на це питання дає варіанти вирішення проблеми: не знаючи причини її виникнення, усунути її неможливо. Тому давайте для початку поговоримо про це.

Що вважається закрепом у дитини на грудному вигодовуванні?

Перше, що приходить до голови батькам, якщо дитина кричить, не без їх участі — це «болить животик». І в цьому твердженні багато правди: дійсно, біль в животі у новонародженої дитини — найчастіша проблема, пов’язана з функціональною незрілістю шлунково-кишкового тракту малюка. Однак закреп у немовляти — далеко не найголовніша причина хворобливих спазмів. Коліки — ось, що може непокоїти малюка і позбавляти батьків сну і спокою. Тому перше, що потрібно зробити — це виключити коліки з числа можливих причин виникнення болю в животі у малюка.Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Якщо ви виключили коліки, переходьте до етапу діагностики закрепу у немовляти. На перший погляд здається, що це не становить жодних труднощів: відсутність дефекації більше доби у дорослої людини автоматично вважається запором у немовляти. Чи можна закреп у грудної дитини діагностувати за допомогою таких самих критеріїв? Виявляється, ні.

Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, її кишківник може спорожнюватися після кожного прикладання до грудей. І це — індивідуальна норма, яка при наявності інших факторів, про які ми поговоримо нижче, може бути симптомом хвороби. Протилежна межа норми — відсутність дефекації у грудної дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, протягом 2 і навіть 3 днів. Справа в тому, що жіноче грудне молоко може засвоюватися організмом дитини настільки повно, що необхідності у спорожненні кишківника може просто не бути. Але! Відсутність дефекації у немовляти протягом цих же 2-3 днів може бути яскравим симптомом закрепу у дитини.

закреп у дитини

Джерело: GettyImages

Якщо ж дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то межі фізіологічної норми рідкісного спорожнення кишечника є такими: якщо кишківник не спорожняється більше доби, це вже може бути симптомом закрепу у немовляти. Але може бути і варіантом норми. Підкреслимо: мова йде про спорожнення кишківника з періодичністю не рідше, ніж 1 раз на добу. Про жодні 2-3 дні, якщо дитина одержує не грудне молоко, а молочну суміш, не може бути й мови!

Що ж робити? Як на грунті рідкісного спорожнення кишківника відрізнити закреп у грудної дитини від її індивідуальної норми? Для цього існує цілий ряд симптоматичних ознак.

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки " Малі"

Стілець немовляти може мати найрізноманітнішу консистенцію, колір і частоту як на грудному, так і на штучному вигодовуванні. Прожилки слизу, невеликі домішки зелені або білі неперетравлені грудочки — цілком допустимі явища. Найголовніше — це самопочуття малюка! Якщо малюк здоровий, добре їсть, нормально набирає вагу, розвивається відповідно до віку, його ніщо не турбує — не варто переживати. Якщо сумніваєтеся, відвідайте педіатра. Але ані зовнішній вигляд стільця, ані результати аналізів ні в якому разі не можна розглядати у відриві від скарг пацієнта. Уявіть, що ваш малюк вміє говорити. Він сам поскаржився б на біль, дискомфорт у животі, погане самопочуття? Якщо відповідь негативна, у вас немає приводу для занепокоєння.

Непрямі ознаки закрепу у грудної дитини

Першою ознакою закрепу у немовляти є нехарактерна для цього віку консистенція стільця. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, його кал — кашкоподібний, можливо — з сірчастими вкрапленнями від неперетравленого молочка. Запах калу при цьому — злегка кислуватий, абсолютно не неприємний. Ущільнення калу, поява характерного запаху на грунті рідкісного спорожнення кишківника — один з головних симптомів закрепу у грудної дитини.

Якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, його кал в нормі більш щільний, а запах майже завжди — з характерним «дорослим» запахом. Тому ці ознаки не можна віднести до достовірних ознак закрепу у немовляти, якщо він отримує молочну суміш замість маминого молочка.

Самопочуття дитини: малюк часто плаче, його зовнішній вигляд — яскрава ілюстрація до того, що дитині дуже боляче. Крихітка плаче, тужиться, але бажаного результату немає. При закрепі у грудної дитини може псуватися апетит. Масаж животика, притискання ніжок до живота не призводять не тільки до дефекації, але навіть не полегшують відходження газів.

закріп у дитини, запор у дитини на грудному вигодовуванні, закріп у немовляти, як допомогти дитині при закрепі, що робити, якщо в дитини закріп, проблеми з ЖКТ, як допомогти дитині при болі у животі

Джерело: GettyImages

І остання порада, якою не тільки можна, а й дуже потрібно скористатися при діагностиці закрепу у немовля: оцінюючи всі перераховані вище ознаки, і якщо ви прийшли до самостійного висновку про те, що неспокійна поведінка, плач дитини є наслідком закрепу у неї, необхідно звернутися до лікаря! Справа в тому, що причиною закрепу у дитини може бути цілий ряд досить серйозних захворювань. І спроби усунути закреп у малечі простими методами, які можуть бути ефективними, а головне — безпечними, якщо мова йде про звичайну затримки дефекації у грудної дитини, на тлі серйозних проблем зі здоров’ям можуть призвести до погіршення ситуації.

Лідія Бабич
Лідія Бабич
Дитячий лікар, педіатр Центру "Педіатрія з любов'ю". Про здоров'я дітей, харчування і ГВ, про щеплення і здоровий спосіб життя. Фейсбукінстаграм.

У немовлят іноді розвивається дуже грізний стан — кишкова непрохідність, простіше кажучи — заворот кишок (інвагінація). Виникає вона через неузгодженість хвиль перистальтики, що просувають їжу по кишечнику. Якщо раптом накотить занадто сильна хвиля, може статися інвагінація. Плач малюка при цьому зміниться — тут вже будуть не викрики, як при коліках, а хвилі гучного, відчайдушного крику. Біль повторюється нападами: між ними дитина заспокоюється і навіть засинає, але потім знову починає кричати і метаться. Терміново викликайте «швидку»! Навіть якщо виявиться, що це все-таки не кишкова непрохідність, а гази, животик у дитини болить дуже сильно: нехай їй допоможе лікар, використавши газовідвідну трубку. Таким чином ви можете виключити патологію.

Які хвороби призводять до закрепу у немовляти

Закреп у грудної дитини найчастіше виникає на тлі похибок у способі життя, які допускає мама. Але іноді складності з дефекацією є симптомом дуже серйозних захворювань. Це:

 • анатомічні дефекти шлунково-кишкового тракту,
 • цукровий діабет;
 • рахіт, захворювання нервової системи;
 • міастенія, порушення функцій спинного мозку;
 • захворювання печінки;
 • лактазна недостатність;
 • алергічна реакція на білок у коров’ячому молоці;
 • харчова алергія;
 • гіпотіреоз.

Усі ці захворювання мають свої симптоми, оцінити які може тільки лікар. Не нехтуйте візитом до нього, якщо у вашої дитини часто виникають запори.

закріп у дитини, запор у дитини на грудному вигодовуванні, закріп у немовляти, як допомогти дитині при закрепі, що робити, якщо в дитини закріп, проблеми з ЖКТ, як допомогти дитині при болі у животі

Джерело: GettyImages

Закреп у грудної дитини: що робити?

Повторимося ще раз: за умови виникнення закрепів у грудної дитини консультація у педіатра — необхідна! Тільки фахівець може встановити причину виникнення цієї проблеми і дати адекватні рекомендації по її усуненню. Ми ж називаємо кілька можливих варіантів дії:

Якщо у вашої дитини закреп, і це повторюється досить часто, спробуйте давати їй водичку. Це можна робити, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, і навіть — якщо він годується маминим молочком. В цьому немає протиріч з рекомендаціями ВООЗ, в яких сказано, що здорова дитина, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, не потребує докорму і допаювання водою до 6 місяців. Мова йде про дитину, що не страждає закрепами. Спробуйте допаювати крихітку водичкою — можливо, індивідуальні особливості шлунково-кишкового тракту диктують саме такий вихід.

Проаналізуйте свій раціон, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні — можливо, в ньому не вистачає продуктів, що стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту. Буряк, гарбуз, курага, інжир, яблука, персик, абрикос, чорнослив допоможуть позбутися від запорів у грудної дитини. А ось рафіновані продукти, чай, кава, напівфабрикати, наваристі жирні бульйони, хлібобулочні вироби, рис, горіхи, банани та інші продукти необхідно виключити з раціону.

Якщо ж ваша дитина знаходиться на штучному вигодовуванні і страждає закрепами, поговоріть з педіатром — можливо, вашому малюкові не підходить молочна суміш. Однак пам’ятайте, що часта зміна молочної суміші — не на користь маляті. Робіть це тільки за показаннями і після консультації у педіатра.

До закрепів у грудної дитини можуть привести деякі лікарські препарати: антидепресанти (якщо їх приймає мама), спазмолітики, антибіотики, залізовмісні препарати. Якщо виникнення запорів у немовляти сумістилися з початком прийому ліків, поговоріть з педіатром про це.

«Голодний закреп» у грудної дитини — проблема, назва якої говорить сама за себе: при нестачі грудного молока дитині просто нічим какати. Ця причина приходить на думку більшості мам у числі перших, вони починають вводити догодовування молочною сумішшю і «вбивають» лактацію. Щоб зрозуміти, що дитина «голодує», необхідно провести кілька тестів. Один з них на мокрі пелюшки — якщо їх більше 8, або якщо їх 12 — дитина отримує достатньо грудного молока мами, й суміш буде зайвою.

закреп лікування

Джерело: GettyImages

При закрепі у грудної дитини досить ефективну допомогу може надати масаж животика. М’які рухи за годинниковою стрілкою добре розслаблюють мускулатуру черевної стінки, яка може бути спазмованою. Легкі натискання підвищують тонус кишківника, активізують його перистальтику.

Тепле простирадло на животик або просто «шкіра до шкіри» з мамою — ще один дуже непоганий профілактичний засіб проти закрепів у грудної дитини.

Від закрепів у немовляти добре допомагає фізкультура: покладіть немовляту на спинку, акуратно і плавно підніміть його зігнуті в колінах ніжки і злегка притисніть до животика. Повторіть кілька разів, уникаючи різких рухів. Також корисно робити вправу «велосипед».Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты