Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="248985"]
0-1

Годування та догляд за новонародженим: все, що потрібно знати батькам малечі

0
В родині нещодавно з’явилась дитина, а ви розгублені, бо стільки порад з усіх усюд, що не знаєш, кого слухати? Педіатр-неонатолог - Т�

В родині нещодавно з’явилась дитина, а ви розгублені, бо стільки порад з усіх усюд, що не знаєш, кого слухати? Педіатр-неонатолог — Тетяна Гаврилова – фахівець з унікальним досвідом розклала усе по поличках, щоб ви заспокоїлися та отримали задоволення від дитинства вашого малюка.

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка

Джерело: shutterstock

Тетяна Гаврилова
Тетяна Гаврилова
Педіатр-неонатолог

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

«На вимогу» — найкращий та найприродніший. Своє бажання поїсти новонароджений проявляє причмокуванням, пошуковим рефлексом – поворот голови в сторону щічки, до якої ви торкаєтеся, смоктанням кулачків і проявом засмучення (плач), що нічого не виходить «роздобути» із кулачка! Але не нервуйте дитину, пропонуючи їй груди за кожної спроби дитини поплакати! Причин для крику у новонародженого більш ніж достатньо: «де я?», «я голодний!», «мені жарко/холодно/не комфортно», «пелюшки мокрі», «вже покакав», «болить животик/ кольки/ газики», «мені страшно», «це хто мене на ручки взяв?», «хочу на ручки!», «не хочу вже на ручки!» та інше. Спробуйте СПОКІЙНО розібратися і дати дитині те, що їй необхідне.

Тепер докладніше про найперші дні. 1-7 добу після народження багато дітей потребують дуже частого прикладання до грудей! У цей період смоктання – це не лише їжа, але і відчуття безпеки, потреба відчувати тепло і запах мами, чути биття її серця і дихання! І це не означає, що «дитина голодна»!!!


 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: shutterstock

Природа мудра – часте прикладання до грудей (на вимогу дитини) допомагає зняти післяпологову напругу в тілі і кістках черепа новонародженого, а також включає рефлекс скорочення і очищення матки після пологів і гормони, що забезпечують лактацію.

Питання про догодовування (докорм) зцідженим молоком мами або сумішшю в ці дні може виникнути тільки при втраті дитиною більше ніж 8-10% маси, або при якихось вроджених анатомічних (коротка вуздечка язика та ін.) або фізіологічних (недоношеність, перебування в палаті інтенсивної терапії) перешкодах з боку дитини і мами (особливості сосків, загальний стан, несумісні з годуванням ліки).

В основному, з 7-14 доби життя новонароджений потребує годування кожні 1,5-2 години (від початку одного годування до початку іншого), і триває воно 10-40 хвилин. Потреба в тілесному контакті більш тривала та індивідуальна для кожного. В ідеалі, перші 2-3 тижні після пологів мамі і дитині добре побути в режимі «гніздечка», полежати і поспати разом. Так ефективніше з’являється «новий акцент» новонародженої жінки-мами і з’являється усвідомлення свого нового статусу в цьому житті.

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: Instagram @pediatralmaty

Перші 2-4 дні та у дні лактаційних кризів необхідно давати обидвоє грудей. В інші дні, в основному, досить однієї груді на одне годування. Прагніть до того, щоб дитина максимально спорожняла груди, а не підсмоктувала то ліву, то праву! «Переднє» (вуглеводи) і «заднє» (білки, жири) молоко однаково необхідні їй!

Грудне молоко – це не просто харчування, а й виховання! Ваш настрій і самопочуття дуже позначаються на його складі. Через Ваше молоко дитина отримує інформацію про той світ, куди вона прийшла. І якщо цей мамин світ наповнений страхами, образами, переживаннями, то рівень гормонів стресу підвищується в крові і, відповідно, в грудному молоці. Дитина отримує ці компоненти з молоком і починаються кольки, спазми, відрижки. (Згадайте свої відчуття в животі, коли Вам було страшно!) А при такому травленні і до дисбактеріозу з алергією недалеко!

Висновок: перед тим, як дати дитині груди, було б добре не психувати, подихати спокійно, зручно влаштуватися для годування. Звичайно, настрій мами – не єдина причина проблем дитини, але дуже важлива! Таким чином, завдання тата і бабусь у грудному вигодовуванні – допомагати мамі бути ЩАСЛИВОЮ і СПОКІЙНОЮ. Це не складно, але дуже важливо!

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: Shutterstock

Міняйте положення дитини біля грудей (поза «з-під пахви» та ін.). Пам’ятайте: куди спрямоване підборіддя дитини, звідти більш активно відходить молоко! Це найкраща профілактика застою молока. Ви ж «працювали» на дитину 9 місяців, нехай тепер і вона попрацює!

Перші 6 тижнів після пологів щодня мінімум 2 рази перевіряйте легким промацуванням груди після годування на наявність неоднорідних ділянок, ущільнень, м’яко масажуйте від периферії до соска і, якщо необхідно, злегка зцідіть молоко з щільних хворобливих ділянок грудної залози. Зціджування ні в якому разі не повинно бути болючим!! Якщо не можете впоратися самі – зверніться до консультанта з лактації (посилання нижче). Під час наступного годування цією груддю прикладіть дитину так, щоб вона вам допомогла (див.п. 2)!

Лактаційні кризи – тимчасове (на 12-24 години) відчуття зниження лактації. Можуть періодично траплятися після пологів перші 3-6 тижнів. Пов’язані з перебудовою гормонів у післяпологовий період, втомою і недосипанням мами і, часто, з оточенням порадниками, які наповнені страхом за дитину. Не панікуйте! Забезпечте контакт «шкіра до шкіри» з дитиною, спільний сон, дайте обидвоє грудей в одне годування і так часто, як це необхідно.

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: Shutterstock

Спіть, коли спить дитина і, якщо хочеться, за будь-якої іншої можливості (вам необхідно набратися енергії), їжте згідно з апетитом і пийте стільки води, щоб не було сухості у роті. Не соромтеся звернутися за допомогою по дому в такі дні! Чоловік, батьки, подруга, сусідка можуть зробити необхідні покупки, дзвінки та інші термінові справи. Світ не без добрих людей!

При достатній кількості молока і прикладань до грудей дитина набирає в тиждень вагу 130-150 г і більше, а за місяць – 600-800 г в першому півріччі. ВАЖЛИВО! У перший місяць збільшення маси рахуємо у порівнянні не до ваги при народженні, а до ваги з фізіологічною втратою маси. Наприклад, дитина народилася 3600 г, втратила максимально 360 грамів за 3 доби. Значить, надбавку за перший місяць вважаємо до ваги 3240 г, і якщо 3240+ (мінім130 * 4 тижні), то до віку 1 місяць це мінімум 3760 г, а не 3600 + 600 = 4200! Такий підхід вбереже вас від невиправданого призначення догодовування сумішами при першому відвідуванні поліклініки в 1 місяць.

Гарний знак, якщо до 1,5 місяців у вас з малюком встановиться РИТМ годувань приблизно через 2-3 години. Це означає, що дозрівання його ритмічних систем (шлунково-кишковий тракт – це дуже велика система!) йде добре! Якщо ж триває безладне годування з кольками, зригуванням, нескінченним смоктанням і травмуванням грудей, то це не «годування на вимогу», а ознака того, що не зникла напруга в системах дитини та варто показати її невропатологу і іншим спеціалістам, до яких невропатолог порадить звернутися.

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: Fotolia

ВАШЕ ХАРЧУВАННЯ

Їжа повинна бути корисною і смачною для вас, тоді і молоко для вашої дитини буде корисним і смачним. Все, від чого у вашому (маминому) животі не відбувається бродіння, здуття, спазми, запор і пронос, а також свербіж шкіри та висипання, вам їсти можна!!! Не варто перетворювати своє харчування на раціон важкохворої людини! Ви ж не захворіли, ви просто народили малюка! Реакція кожної дитини індивідуальна, спостерігайте – загальних рекомендацій, насправді, дуже мало!

 • Мінімізуємо смажене, гостре, виключаємо соління з оцтом і обмежуємо цукор, а краще прибираємо зовсім.
 • До 2 тижнів після пологів надаємо перевагу тушкованому, паровому, печеному.
 • Свіжі овочі, зелень, фрукти можна, якщо це ваш звичний раціон!) Колір яблук, ягід і морквини не причина відмовитися від смакоти!)
 • Поступово розширюємо раціон згідно зі своєю переносністю. З’їсти букет кропу, принесений татом, свята справа для матері на грудному вигодовуванні)) Ефірні олії кропу підуть в молочко і на користь дитині.
 • Обов’язковий продукт – рослинна олія (соняшникова нерафінована, оливкова та ін. – до 1 стол. ложки). Топлене вершкове масло – важливий компонент харчування для здоров’я. Сало теж можна!)

  масло, растительное масло, какое масло полезнее, рапсовое, подсолнечное. кунжутное, соевое, льняное, кокосовое

  Джерело: Shutterstock

 • Корисний продукт раціону – домашній засолений (квашений) огірочок до обіду. Ферментовані продукти дуже хороші для підтримки здорової флори в шлунково-кишковому тракті і, відповідно, імунної системи!
 • Якщо любите мед і їли його під час вагітності, можна 2-3 чайні ложки на день.
 • Харчування має бути достатнім на білок: відварне м’ясо, біла риба, нежирний (м’який) сир, твердий сир, рослинний білок для вегетаріанців (сочевиця, нут).
 • Гарні новини! Якщо жити не можете без кави, дозвольте собі чашечку натуральної [кави] з вершками! Тільки не до, а відразу після годування малюка в ранкові години.
 • Якщо молока хочеться, пийте до 1 літра 2,5% жирності. А якщо не хочеться, то це не обов’язково, адже жоден ссавець у природі не п’є молоко іншого ссавця, щоб годувати свою дитину!
 • Не забувайте пити просто чисту воду! Вода – основа живого! Вона становить 87% грудного молока.
 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: pixabay.com

ДОГЛЯД ЗА ДИТИНОЮ

 • Викладати на живіт було б добре 5-6 разів на день перед годуванням або при зміні підгузок. Важливо викладати на животик дитину до того, як вона розкричиться, вимагаючи їжу))
 • Дуже важливо як можна частіше гладити животик і все тільце малюка! Напевно, багато хто бачив, як мами-ссавці тваринного світу вилизують своїх дитинчат? Нехай ваші погладжування руками будуть такими ж ніжними і впевненими!)
 • Зігрівати животик при схильності дитини до кольок, гикань після годування (тепла пелюшка, грілка, контакт шкіра до шкіри з мамою, а ще краще – з татом!)
 • Повітряні ванни кожні 2-3 години. Час – залежно від задоволення малюка.
 • Купати щодня перші 7-14 днів при хорошому стані шкіри не обов’язково!

  уход за новорожденным, пеленание, купание малыша, послеродовой стресс, средства ухода за новорожденным

  Джерело: Shutterstock

 • Кип’ятити воду необхідно тільки для її пом’якшення або в разі купання дитини з проблемною шкірою. Від 2 тижнів можна додати морську сіль і традиційні трави (настій череди), білу мелену глину (чудово пом’якшує воду і насичує мінералами!). З дитячим милом купаємо максимум раз на тиждень, у разі проблем зі шкірою – за рекомендацією педіатра.
 • Будь ласка, не купайте дитину дуже голодною і коли вона від цього кричить! Таку екзекуцію, як і подальше витирання, намазування і одягання на фоні крику вона точно не забуде, і купання перетвориться із задоволення на травматизацію психіки малюка і порушення його базової довіри до світу й особисто до вас. Купайте активного і не голодного малюка (можна через 20-40 хвилин після годування). З води виймайте в зігрітий рушник і дайте відразу груди, якщо малюк захоче.
 • Потім вже все промокнете і намажете)) Таке купання стане хорошим перепроживанням досвіду пологів (ну, ви розумієте, про що я – ранній прокол плодового міхура, кесарів розтин з неможливістю відразу прикласти до грудей, розлука з мамою відразу після народження з різних причин).
 • Не бійтеся попадання води до вушок!
 • Ще донедавна малюк був у воді повністю! Глибина слухового проходу 3-5 мм. Ви легко заберете вологу спеціальної ватною паличкою.
  Кожен день розчісуйте волосся дитині. Це чудовий комплексний масаж (на шкірі голови багато біологічно активних точок).
в чем купать ребенка

Джерело: shutterstock

ШКІРА Суху шкіру насичуємо (масло, молочко, ланоліновий крем), попрілості сушимо (крем з цинком). До речі, після підмивання при зміні підгузка дуже душевно висушити усі складочки можна феном у легкому теплому режимі)) Не бійтеся, не «звикне назавжди»!)) Всі засоби по догляду за складочками шкіри не наносьте, якщо там шкіра ще не підсохла після купання-підмивання. Не намазуйте на дитину все підряд, шкіра – це найбільший орган людини! Вона дихає, вбирає, виводить продукти обміну, відчуває. Уважно читайте етикетки засобів по догляду: чим менше компонентів, тим надійніший засіб. «Мінеральна» олія не підходить! Вона синтетична. Краще та олія, яка містить рослинні, натуральні компоненти.

Пупок загоїться до 2 тижнів. Якщо відокремилася кірочка, і «щось там мокре, слизове», то можна обробити розчином хлоргексидину (він не пече!) або настоянкою календули 1 раз на день. Якщо кілечко навколо пупка почервоніло, з’явився неприємний запах, щось прозоре або кров’янисте виділяється, то зверніться, будь ласка, до педіатра!

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: shutterstock

ВАЖЛИВО! Забудьте міф про кокосовий ортопедичний матрацик з перших днів! Перші два-три місяці, приблизно до початку самостійного повороту на живіт, набагато корисніше класти дитину на приємний м’який плед або в «гніздечко» з м’якою опорою збоку уздовж від голови до п’ят. А також добре перші місяць-півтора м’яко сповивати малюка на сон в легку трикотажну пелюшку. Це допоможе дозріванню його нервової системи, з’єднанню фаз сну. Ви побачите, як відразу спокійнішим і тривалішим стане сон малюка! І ваш)

ПРОГУЛЯНКИ

З 1,5-2 тижнів чим більше, тим краще! Уві сні ніс дитини повинен бути теплим! Це свідчення того, що терморегуляція в порядку і одягнена дитина правильно. Прогулянкою можна жертвувати на користь СНУ мами, що годує. А на користь прибирання-прання-готування неможна!
Взимку з новонародженим гуляємо з 10-14 діб, якщо мороз не більше -2*, починаємо з 15-20 хвилин і поступово збільшуємо до години-півтори.

Перенісся дитини під час прогулянки повинне бути теплим! І звичайно, має бути тепло і радісно гуляти з дитиною мамі, що годує! Пам’ятайте, що підіймати важкі предмети, більші за вагу дитини, мамі не варто близько півтора місяця після пологів. Не варто гуляти в дощову вітряну погоду з малюком у закритій дощовиком (плівкою) колясці! При вологості висока ймовірність переохолодження і захворювання, і ніякого «свіжого» повітря в колясці в «пакеті» немає!

 догляд за новонародженим, годування грудьми, годування малюка, шкіра малюка

Джерело: instagramamina_baby_store

Зручні для сну на повітрі засклені балкони «у двір». Прогулянка по вулиці має сенс, якщо обличчя дитини відкрите до сонячного світла і руху повітря (тобто, відкритий козирок коляски). Тоді отримуємо профілактику рахіту і загартовування!

Ще більше про догляд за вашим малюком дізнаєтесь на Всеукраїнському фестивалі психологічних практик «Колисанки при надії»⇒


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты