Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="283122"]
Здоровье

Загальний аналіз сечі дитини: розшифровка

0
Напевно, немає дитини, якій жодного разу не призначали здати загальний аналіз сечі. Це дослідження - одне з найінформативніших і на�

Напевно, немає дитини, якій жодного разу не призначали здати загальний аналіз сечі. Це дослідження — одне з найінформативніших і найпоширеніших. Воно дозволяє швидко провести обстеження і зрозуміти причину та характер тієї чи іншої хвороби.

Загальний аналіз сечі дитини: розшифровка

Джерело: facebook.com/moz.ukr

Сеча, це біологічна рідина, яку виробляють нирки внаслідок фільтрації плазми та крові. З сечею з організму виводяться всі непотрібні речовини, а їх кількість і склад допоможуть лікарю поставити правильний діагноз чи призначити додаткові обстеження.

Загальний аналіз сечі (ще його називають клінічним аналізом сечі) належить до обов’язкових процедур, його призначають для того, щоб виключити або підтвердити такі діагнози як цукровий діабет, жовтяниця, жовчнокам’яна хвороба, ниркова недостатність, новоутворення, запалення та інфекції сечостатевої системи. Так що якщо лікар рекомендує дитині здати аналіз сечі, не варто відмовлятися, навіть якщо вважаєте це зайвим.

ЯК ЗІБРАТИ СЕЧУ ДЛЯ АНАЛІЗУ У ДИТИНИ

Це дуже важливий момент, оскільки саме від того, наскільки правильно буде зібрана сеча і коли вона потрапить до лабораторії. Залежить інформативність аналізу. Адже саме це нам і потрібно. Отже.


 1. Для аналізу підходить тільки ранкова сеча, але перед тим як її зібрати, дитину необхідно підмити чистою проточною водою.
 2. Посуд для збору сечі повинен бути чистим, сухим, без залишків мийних засобів. В ідеалі потрібно використовувати стерильні аптечні контейнери для збору сечі.
 3. Для маленької дитини варто використовувати аптечну сечозбірник, який кріпиться навколо статевих органів дитини (як хлопчика, так і дівчинки) і дозволяє зібрати сечу в стерильну тару.
 4. Несіть на аналіз весь обсяг сечі, який вдасться зібрати.
 5. Зібрана сеча повинна потрапити до лаборанта протягом 1-1,5 години, при цьому важливо, щоб вона не переохолодилася (не ставте баночку в холодильник, а під час морозів переносіть у теплі).
ЯК ЗІБРАТИ СЕЧУ ДЛЯ АНАЛІЗУ У ДИТИНИ

Джерело: Fotolia

ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СЕЧІ

Колір сечі

У нормі солом’яно-жовтий. На колір сечі можуть вплинути деякі продукти, які варто виключити напередодні її збору — морквина пофарбує сечу в помаранчевий колір, буряк надасть червоного відтінку, шпинат і ревінь — зеленуватого.

 • Занадто світла сеча може бути ознакою діабету, темна, аж до бурої, привід запідозрити жовтяницю (проблеми з печінкою).
 • Червоно-бура сеча свідчить про наявність у ній крові. Таке може статися при травмах, каменях у сечовивідних шляхах, гломерулонефриті та інших проблемах.

Прозорість сечі

У нормі сеча прозора, і може трохи мутніти, коли постоїть деякий час. Якщо свіжозібрана сеча каламутна, це говорить про наявність білка, лейкоцитів, солей та інших речовин, яких там не повинно бути.

Щільність сечі

Щільність сечі залежить від наявності та концентрації у ній певних мікрокомпонентів: білка, цукру, солей, бактерій та залежить від кількості виділеної води.

Норми щільності сечі у дітей

ВікДо 6 місяців6 — 12 місяців3 — 5 років7 — 8 років10 — 12 років
Відносна щільність сечі1,002 — 1,0041,006 — 1,0101,010 — 1,0201,008 — 1,0221,011 — 1,025

Відносна щільність нижче за норму може виявитися при нецукровому діабеті та деяких видах хронічного нефриту, підвищується за наявності білка, еритроцитів, лейкоцитів та ін.

Кислотність сечі

Сеча здорової дитини має слабокислу реакцію, норма РН коливається від 5 до 7.

ВікДо 1 місяця2 — 12 місяців1 — 6 років7 — 14 років
Кислотність сечі5,4 — 5,96,9 — 7,85,0 — 7,04,7 — 7,5
 • Кисла реакція сечі спостерігається при лихоманках, цукровому діабеті на стадії декомпенсації, нирковій недостатності або лихоманці.
 • Лужна реакція сечі типова після проносу або блювання, циститу або пієлонефриту. Навіть якщо випити лужної води, кислотність сечі може змінитися.

У нормі в сечі не виявляються.

Загальний аналіз сечі дитини: розшифровка

Джерело: instagram@babylookstudio

Білок в сечі

Наявність у сечі білка – привід визначити його кількість і розумітися, у чому причина появи. Білок у сечі може з’являтися з фізіологічних причин, наприклад, при надлишку білкової їжі напередодні, підвищенні температури, стресі та надмірному фізичному навантаженні. Найчастіші патологічні причини виявлення білка в сечі – захворювання нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит), інфекція сечостатевої системи, цистит та інші.

Поява білка в сечі називається протеїнурією.

Глюкоза у сечі

Цукор у сечі визначається при цукровому діабеті, гіпертиреозі, синдромі Іщенко-Кушинга. Можлива також фізіологічна, тимчасова поява глюкози в сечі, якщо дитина їсть занадто багато цукру або внаслідок сильного перезбудження.

Кетонові тіла

Ацетон, ацетооцтова кислота та бета-оксимасляна кислота, це кетонові тіла, які у здорової людини в сечі не виявляються. З’являються кетонові тіла у дітей значно частіше, ніж у дорослих і причиною порушення обміну жирів і вуглеводів. Крім того, поява кетонових тіл у сечі може бути наслідком такого серйозного захворювання, як цукровий діабет.

Загальний аналіз сечі дитини: розшифровка

Джерело: freepik

МІКРОСКОПІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСАДУ СЕЧІ

Еритроцити

Найчастіше наявність еритроцитів у сечі говорить про патологічні процеси безпосередньо в нирках — уретриті, циститі, нефриті, сечокам’яній хворобі, травмах або пухлинах нирок, і завжди потребує додаткового дослідження. Допускається таке формулювання: «поодинокі в препараті», що є нормою.

Лейкоцити

Білі кров’яні тільця в сечі є завжди, але в нормі, в дуже малій кількості. Підвищення кількості лейкоцитів є явною ознакою запального процесу в сечостатевій системі. Контроль кількості лейкоцитів допомагає оцінити ефективність лікування.

Норма лейкоцитів у сечі у дітей віком до 18 років.

ДівчаткаХлопчики
7 — 105 — 7

Бактерії

Очевидно, що бактерій у сечі не повинно бути. Однак, загальний аналіз сечі може показати лише факт наявності та умовну кількість бактерій. Для того, щоб визначити, які саме бактерії опинилися в сечі, проводять додатковий аналіз, у тому числі, на чутливість до антибіотиків.

Клітини епітелію

В нормі поодинокі в полі зору клітини епітелію (внутрішня вистілка сечівника, сечового міхура, сечоводів, нирок). При підвищеному рівні клітин епітелію у сечі визначають, у якому саме органі відбувається запальний процес, та проводять додаткові дослідження.

Це досить спрощена інформація про те, навіщо здають аналіз сечі, і що він може розповісти. Ці дані необхідні вашому лікарю, щоб вчасно та правильно поставити діагноз дитині та призначити лікування. Самостійно ставити діагноз дитині і робити будь-які призначення неприпустимо!


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты