Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="234052"]
Здоровье

Все, що потрібно знати про плаценту

0
Плацента (від грец. Plakús — млинець) — це ембріональний орган, який є тільки у жінок під час вагітності. Саме він забезпечує зв'язок м�

Плацента (від грец. Plakús — млинець) — це ембріональний орган, який є тільки у жінок під час вагітності. Саме він забезпечує зв’язок між майбутнім малюком і його матір’ю, через нього дитина отримує харчування й захист.

плацента в жіночому організмі, що таке плацента

Джерело: instagram@placenta_previa

Зміст:

Плацента дійсно за формою нагадує корж, звідси і її назва. Інакше цей орган ще називають дитячим місцем. Крім того, що плацента доставляє до плоду поживні речовини, вітаміни та мінерали і захищає його від впливу агресивного навколишнього середовища, цей орган ще й продукує гормони (в тому числі хоріонічний гонадотропін), які забезпечують нормальний розвиток вагітності.

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

ЯК УТВОРЮЄТЬСЯ ПЛАЦЕНТА?


Обмінні процеси між матір’ю і дитиною здійснюються через поверхню ворсинок хоріона — зовнішньої зародкової оболонки, яка оточує ембріон і утворюється на початкових термінах вагітності. До 13-го тижня товщина ворсинок збільшується, їх стає дуже багато і вони перетворюються на плаценту.

Плацента утворюється шляхом зрощення зовнішньої ворсинчаcтої оболонки зародка зі стінкою матки. Повністю вона формується до кінця 3-го місяця вагітності. До кінця терміну виношування (якщо дитина доношена) виглядає, як плаский диск 15х20 см і важить близько 500 грамів.

Плацента поділяється на материнську частину (базальну пластину), яка прилягає до матки, і плодову. До останньої прикріплюється пуповина (пупковий канатик) з кровоносними судинами плода і матері, які тісно пов’язані, але не зливаються. Через пуповину йде обмін речовин — кисень і поживні речовини надходять до організму дитини, вуглекислий газ і продукти життєдіяльності малюка йдуть у материнські судини та виводяться з організму.

Усередині пуповини проходять дві артерії і одна вена. Прикріплятися до плаценти пупковий канатик може декількома способами. Найпоширенішим є центральне прикріплення пуповини, але зустрічається бокове або крайове кріплення. Дуже рідкісним варіантом прикріплення пуповини може бути кріплення до плодових оболонок плаценти, такий тип прикріплення називають оболонковим. Місце кріплення на функції пуповини ніяк не впливає.

як утворюється плацента

Джерело: Shutterstock

ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ ПЛАЦЕНТА?

Материнська частина має червоно-коричневий колір, часточкову структуру з 15-20 часточками та містить безліч кровоносних судин матері та плода, які розділені перегородкою.

Дитяча частина — білястого кольору, покрита плодовими оболонками, що утворюють плодовий міхур: звідси до дитини відходить пуповина з кровоносними судинами.

ДЕ КРІПИТЬСЯ ПЛАЦЕНТА?

У нормі плацента повинна розташовуватися на передній або задній стінці матки, приблизно на 6 см вище внутрішнього зіва. Однак нерідкі варіанти неправильного розташування, такі як:

 • низька плацентація — край плаценти прикріплений нижче 6 см;
 • передлежання — плацента повністю або частково перекриває внутрішній зів (як наслідок, природні пологи стають неможливими);
 • вростання — дитяче місце вростає в стінку матки: цю патологію лікарі пов’язують з тим, що зараз збільшилася кількість операцій на матці, а також із запальними або гормональними захворюваннями жіночої репродуктивної системи.

На жаль, неправильне положення плаценти може стати причиною порушень внутрішньоутробного стану плода, передчасних пологів, аномалій пологової діяльності — слабкості або дискоординації, кровотеч. Саме тому лікарі під час спостереження за вагітною дуже багато уваги приділяють не тільки стану плода, а й плаценти.

У багатьох жінок, яким ставлять діагноз «часткове передлежання плаценти» на ранніх термінах, з перебігом вагітності цей орган може прийняти нормальне положення. Якщо ж передлежання повне, тобто вхід в матку перекритий повністю, шансів, що ситуація зміниться до пологів, дуже мало.

До ускладнень при передлежанні плаценти відносяться:

 • сильна кровотеча — під час переймів, пологів або вже після пологів;
 • передчасні пологи — кровотеча, яка виникла, показанням до дострокового розродження (екстреного кесаревого розтину) в інтересах матері та дитини.

ВАЖЛИВО! При неправильному положенні плаценти необхідно постійне спостереження у хорошого фахівця й індивідуальне планування пологів.

Як і будь-який орган, плацента може бути схильна до патологічних процесів через генетичні, соматичні, інфекційні захворювання, ускладнень вагітності, аномалій розвитку плода. Проблеми з плацентою несприятливо позначаються на перебігу вагітності та стані дитини. Проявляється це по-різному в залежності від вираженості патологічних процесів: це може бути, наприклад, гостра або хронічна гіпоксія плоду або синдром затримки його росту.

де прикріплюється і як формується плацента

Джерело: Shutterstock

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ПЛАЦЕНТА?

Які функції виконує дитяче місце — розберемося докладніше.

 1. Дихальна — від матері до дитини переноситься кисень і від нього забирається вуглекислий газ.
 2. Живильна — з материнського організму надходять всі необхідні для росту і розвитку малюка речовини: білки, вітаміни, мікроелементи.
 3. Захисна — плацентарний бар’єр оберігає організм майбутньої дитини від проникнення шкідливих речовин та мікроорганізмів.
 4. Гормональна — вироблення гормонів, що забезпечують нормальний перебіг вагітності та пологів і регулюють життєві процеси плоду.

Плацента виробляє до 15 різних гормонів, що виконують різні функції під час вагітності. Перші з них — статеві, які допомагають у збереженні та продовженні вагітності. У перші тижні вагітності плацента ще не дуже велика, тому виробляє невелику кількість таких гормонів. Цим пояснюється пильна увага гінекологів до розвитку вагітності: щоб виключити її переривання на ранньому терміні (до 12-14 тижнів), у разі необхідності призначають майбутній мамі гормональну терапію. Після цього терміну сформована плацента починає активно працювати, та загроза переривання вагітності різко знижується.

плацента і вагітність, для чого потрібна плацента

Джерело: Shutterstock

ЕТАПИ РОЗВИТКУ ПЛАЦЕНТИ

За 9 місяців плацента проходить декілька стадій розвитку:

 • зародження;
 • формування;
 • дозрівання;
 • старіння.

Контролювати стан плаценти можна за допомогою ультразвукової діагностики. На підставі даних УЗД виділяють 5 ступенів зрілості плаценти:

 • 0 — до 30-го тижня вагітності: орган інтенсивно зростає приблизно до розмірів 30,5 мм;
 • 1 — з 27-го по 36-й тиждень: розмір — 27,8-35,6 мм;
 • 2 — з 34-го по 39-й тиждень: розмір коливається від 34 до 35 мм;
 • 3 — з 37-го по 39-й тиждень: товщина органу становить приблизно 34 мм.

Пік товщини плаценти в нормі — 35,5 мм — припадає на 36-й тиждень. Далі спостерігається період старіння органу — за час підготовки до пологів плацента зменшується в товщині до 34 мм.

Іноді ступені дозрівання плаценти обганяють норми, і тоді лікарі говорять про її передчасне старіння. Небезпека цього стану в тому, що жінка не відчуває ніяких змін, а ось дитина через цей процес сильно страждає. Адже обсяг кровообігу зменшується, відповідно, плід отримує недостатню кількість потрібних йому для розвитку речовин і мікроелементів, а значить буде формуватися неправильно. Крім того, сповільнюється обмін речовин, і виникає ризик того, що дитина може загинути внутрішньоутробно від задухи.

Виявити передчасне старіння матки можна за допомогою кардіотокографії (КТГ) плода, доплерографії, УЗД.

Серед причин передчасного старіння плаценти:

 • паління;
 • вплив токсинів;
 • пізній токсикоз;
 • неправильне харчування;
 • попередні важкі пологи;
 • наявність абортів;
 • інфекції в порожнині матки;
 • травми матки;
 • резус-конфлікт;
 • ендокринні захворювання у матері;
 • хронічні хвороби видільної та серцево-судинної систем.

Лікування даного стану зазвичай проводиться в стаціонарі. Його мета — поліпшити роботу плаценти і максимально прибрати чинники, які викликають її швидке старіння.

ГІПЕРПЛАЗІЯ ПЛАЦЕНТИ

Якщо товщина плаценти перевищує нормальні показники, лікарі говорять про гіперплазію цього органу. Діагностують його за допомогою УЗД.

Основною причиною гіперплазії вважаються інфекційні захворювання. При потраплянні бактерій до порожнини матки висхідним шляхом, плацента запалюється, потовщується і виникає плацентит — небезпечне для життя і здоров’я дитини захворювання.

Крім інфекцій, факторами ризику з гіперплазії плаценти є:

 • резус-конфлікт матері та немовляти;
 • пізній токсикоз — гестоз;
 • анемія;
 • спадкові фактори.

Гіперплазія плаценти — один із чинників її передчасного старіння з усіма негативними для дитини наслідками, що випливають.

Варто зазначити, що незначна гіперплазія плаценти може бути пов’язана з особливостями статури матері. У таких випадках лікарі просто спостерігають за нею. Якщо ж гіперплазія набуває загрозливих розмірів, призначається курс лікування, спрямований на поліпшення кровообігу, активізацію обміну речовин і контроль за рівнем гемоглобіну. Якщо гіперплазія викликана інфекцією — призначаються антибіотики та противірусні засоби.

При конфлікті резус-факторів, на жаль, нерідко рекомендується переривання вагітності, оскільки ситуація несе великий ризик для життя матері.

КОЛИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ВІДШАРУВАННЯ ПЛАЦЕНТИ?

У нормі послід (плацента з усіма часточками й оболонками) відшаровується і відділяється приблизно через 15-45 хвилин після народження дитини.

Однак небезпеку становить передчасне відшарування плаценти, ще до народження малюка. Воно може статися як під час пологів, так і без пологової діяльності. Причинами відшарування плаценти під час пологів в основному є:

 • слабкість пологової діяльності;
 • дискоординація пологової діяльності;
 • стрімкі пологи;
 • коротка пуповина.

До пологів передчасне відшарування плаценти може виникнути через тупі травми живота, аномалії розвитку цього органу, неправильне прикріплення, загрозу передчасних пологів, гестоз, гіпертонію. Головний симптом відшарування, що сталося по краю, — кровотеча. Можуть відчуватися болі в області локалізації плаценти — від гострих до ниючих.

При центральному відшаруванні плаценти болю практично немає, кровотеча теж відсутня — до моменту повного відшарування органу від матки. Одне з частих ранніх проявів такої патології — внутрішньоутробна загибель плода.

При виникненні відшарування лікарі, як правило, вибирають кесарів розтин для розродження.

ПРИЧИНИ ВІДШАРУВАННЯ ПЛАЦЕНТИ

Однією з основних причин відшарування плаценти лікарі називають патологію судин плаценти і матки: підвищення проникності, крихкість, ламкість, втрата еластичності капілярів і порушення їх прохідності. Викликати їх може важкий гестоз, який проявляється набряками, підвищенням артеріального тиску, білком у сечі, а також хвороби нирок, гіпертонія, серцево-судинні патології, цукровий діабет, ожиріння, захворювання щитоподібної залози у вагітних.

Ще одна причина — хронічні запальні процеси статевих шляхів, міоми матки, пороки розвитку матки.

відшарування плаценти

Джерело: Shutterstock

Також відшарування плаценти до пологів зустрічається при переношуванні вагітності.

Ще однією причиною називають недостатній приріст маси тіла дитини через погане харчування матері, яке викликає дефіцит поживних речовин і однієї з найважливіших для вагітності кислоти — фолієвої.

У групі ризику з передчасного відшарування плаценти — жінки, які зловживають алкоголем, палять, які вживають наркотики, особливо в поєднанні з анемією.

За статистикою, передчасне відшарування плаценти частіше спостерігається у жінок, які народжували багато разів. Це пов’язано зі змінами в слизовій оболонці матки.

Також відшарування плаценти може стати результатом того, що в організмі вагітної при певних станах виробляються антитіла до власних клітин — аутоімунні стани, але зустрічається таке досить рідко. Наприклад, при червоній вовчанці.

Ще одна причина — можлива алергічна реакція на медикаментозну терапію або переливання донорської крові, її проявом і може стати передчасне відшарування плаценти.

Також викликати передчасне відшарування можуть:

 • травма живота — при падінні, ударі, аварії;
 • раптові коливання артеріального тиску;
 • швидке зниження внутрішньоматкового тиску при багатоводді в момент виливання вод та інші причини.
користь плаценти, вагітність, пологи

Джерело: Shutterstock

КОРИСТЬ ПЛАЦЕНТИ ПІСЛЯ ПОЛОГІВ

Раніше в пологових будинках від дитячого місця — плаценти — просто позбувалися, однак тепер її можна зберегти в спеціальних кріобанках. Навіщо? Річ у тому, що цей орган має сильні лікувальні та відновлювальні властивості. За час її існування через неї проходить величезна кількість життєво важливих елементів, вітамінів і мінералів, накопичуючись у її тканинах.

Активно використовують плацентарні частинки в косметиці. Вважається, що антиоксиданти, протеїни і амінокислоти, що містяться в плаценті у великій кількості, надають омолоджуючий ефект на шкіру, сприяють нормалізації росту волосся. Є рецепти масок з плаценти, які можна робити в домашніх умовах. У магазинах представлений величезний вибір косметичних засобів з так званою плацент-формулою.

Також про те, що в цьому органі висока концентрація стовбурових клітин, мало хто знає. Правда, спосіб виділення стовбурових клітин з неї набагато складніший, ніж з пуповинної крові.

У плаценті є білки-регулятори, які активізують діяльність власних стовбурових клітин організму і запускають процеси регенерації.

Плаценту використовують при лікуванні онкологічних захворювань та порушень імунітету. Рішення, чи зберігати плаценту після пологів, приймають батьки.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты