Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="269319"]
Здоровье

Ознаки підтікання навколоплідних вод і правильна діагностика

0
Вагітність завжди супроводжується виділеннями з піхви, що цілком нормально. Якщо тільки ці виділення не є амніотичною рідиною, яка

Вагітність завжди супроводжується виділеннями з піхви, що цілком нормально. Якщо тільки ці виділення не є амніотичною рідиною, яка може підтікати через порушення цілісності плодових оболонок.

Ознаки підтікання навколоплідних вод і правильна діагностика

Джерело: GettyImages

Амніотична рідина або навколоплідні води — природне середовище для проживання плода в маминому животі. Саме ця рідина, обсяг якої збільшується з ростом дитини, захищає плід від інфекцій, служить свого роду амортизатором, захищаючи його від травмування. Та й харчування майбутньої дитини відбувається саме через плодові води.

Взагалі амніотична рідина виконує безліч функцій: підтримує постійну температуру, приглушує зовнішні звуки, забезпечує вільний рух малюка в маминому животі, що просто необхідно для його зростання і розвитку. У нормі навколоплідні води виливаються в першому періоді пологів (після 38-го тижня вагітності), а якщо це відбувається за відсутності переймів, то лікарі можуть порадити почати стимуляцію родової діяльності.

Діагностика підтікання навколоплідних вод

Джерело: Shutterstock

Причини підтікання навколоплідних вод

Причини, за якими трапляється порушення цілісності плодових оболонок, далеко не завжди можливо визначити, але є кілька можливих варіантів:


 • Запальний процес органів малого тазу, викликаний інфекцією (наприклад, ендоцервіцит або кольпіт). При цьому плодові оболонки втрачають еластичність і стоншуються.
 • При істміко-цервікальній недостатності, коли шийка матки не замикається до кінця, плодовий міхур, який виступає в шийний канал, може бути пошкоджений механічно або інфікований.
 • Ризик підтікання навколоплідних вод вище при багатоплідній вагітності.
 • Індивідуальні особливості розвитку, новоутворення (як доброякісні, так і злоякісні).
 • Анатомічні аномалії будови матки.
 • Значне фізичне навантаження.
 • Серйозна травма живота, наприклад, при падінні чи насильстві.
Причини та ознаки підтікання навколоплідних вод

Джерело: Shutterstock

Ознаки підтікання навколоплідних вод

Запідозрити проблему досить складно, особливо якщо виділень небагато. Насправді кількість виділень з піхви поступово збільшується — чим більше термін, тим частіше доводиться міняти прокладки. А ось при порушенні цілісності плодових оболонок жінка не відчуває ніякого додаткового дискомфорту, болю або інших неприємних відчуттів. Але якщо виділень стало більше, ніж зазвичай, вони постійні і не залежать від часу доби, можна спробувати застосувати «бабусин метод», який полягає в використанні тканини замість прокладки. Так, якщо після висихання на ній немає ніякого сліду, значить, це можуть бути навколоплідні води .

Ще на підтікання навколоплідних вказують такі симптоми:

 • Кількість виділеної рідини збільшується під час руху або зміни положення.
 • При невеликому розриві води можуть струмувати по ногах і жінка навіть при напрузі м’язів тазу не здатна стримати виділення.
 • При крихітному розриві для визначення підтікання знадобиться аналіз мазка або тест.

Оскільки амніотична рідина не має кольору та запаху, сама жінка не може бути впевнена в тому, що виділення виходять за рамки норми. Саме тому при підозрі на підтікання важливо звернутися до лікаря! Однак і тут є ризик гіпердіагностики і надмірного лікування, якими, на жаль, грішать акушери пострадянських країн (в тому числі і в Україні).

Признаки подтекания околоплодных вод и правильная диагностика

Джерело: vrachmedik.ru

Як відрізнити виділення від навколоплідних вод

Відрізнити ці явища досить просто. Виділення представляють собою слизову субстанцію, вони бувають щільні або густі. Також залишають на білизні засохлу пляму або білий колір. А ось навколоплідна рідина — це більше вода. Вона не тягнеться, не в’язка, як виділення, і що найважливіше — не залишає характерний слід на білизні.

Як визначають підтікання навколоплідних вод

Безпосередньо в жіночій консультації, амбулаторно, гінеколог повинен провести тест, який покаже хімічний склад виділень — у амніотичної рідини він цілком конкретний.

Можна провести тест в домашніх умовах (що не виключає візит до лікаря). В аптеці продають побутові експрес-тести на підтікання навколоплідних вод — пам’ятаєте, як ви робили тест на вагітність? Їх виготовляють різні виробники, тому ціни значно різняться, як і точність результату. При використанні побутових тестів на підтікання навколоплідних вод можливий як псевдонегативний, так і хибнопозитивний результат, що погано в будь-якому випадку.

Для визначення складу виділень і підтвердження або виключення підтікання навколоплідних вод, лікар повинен використовувати методи з доведеною достовірністю, а не побутові тести!

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настольное пособие для беременных женщин», засновник та керівникМіжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Найпростіший і дешевий метод визначення вод — це висушування виділень на скельці та огляд матеріалу під мікроскопом в пошуках «ознак листка папороті» (принаймні, цього вчать у всіх медичних інститутах). Є. Березовська

 • Нітразіновий тест. Визначає кислотність виділень — при наявності амніотичної рідини середовище нейтральне, при відсутності — кислотне.
 • Мазок з піхви на наявність амніотичної рідини.
 • Аналіз сечі на наявність спеціальних компонентів, які здатні знаходитися тільки в навколоплідних водах — найбільш достовірний метод.
Способи визначення підтікання навколоплідних вод

Джерело: GettyImages

Як лікують підтікання навколоплідних вод

Якщо у виділеннях виявлені навколоплідні води, проводять УЗД, яке показує стан навколоплідних вод і стан шийки матки. У разі маловоддя, швидше за все, знадобиться госпіталізація.

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настольное пособие для беременных женщин», засновник та керівникМіжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Таких УЗД-діагнозів, як «тенденція до маловоддя», «тенденція до багатоводдя», «загроза маловоддя», «загроза багатоводдя», НЕ існує. Є конкретні діагнози: маловоддя і багатоводдя. Все інше — норма. Є. Березовська.

Як такого лікування підтікання навколоплідних вод на сьогоднішній день не існує. Немає препаратів, які зупинять процес або відновлять кількість амніотичної рідини. Багато що залежить від терміну вагітності, швидкості підтікання, стану плода і мами.

Лікування орієнтоване на запобігання інфікування плода (антибіотики). На терміні з 24 по 34 тиждень лікарі можуть призначити препарати для прискорення дозрівання легеневої тканини плоду (глюкокортикоїди). Якщо термін вже досить великий і дитина зможе вижити поза маминим животом, рекомендують розродження.

Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настольное пособие для беременных женщин», засновник та керівникМіжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Всі токолітики (нібито зберігаюча терапія, включаючи прогестерон) НЕ застосовуються до 23-24 тижнів і після 32-34 тижнів вагітності! Вони ПРОТИПОКАЗАНІ при розриві плодових оболонок і підтіканні вод взагалі! Сульфат магнію, яким так захоплені деякі лікарі, не повинен застосовуватися для «збереження» вагітності (і не застосовується в більшості країн світу). Старі папаверин і ношпа не використовуються в акушерстві вже більше 30 років! Якщо лікар пояснює призначення таких препаратів «гіпертонусом» матки, включіть гальмо, тому що такого діагнозу в акушерстві НЕ існує. Є. Березовська.

І погана новина — якщо підтікання навколоплідних вод діагностовано на ранньому терміні (до 23-24 тижні), вагітність зберегти навряд чи вийде через високий ризик інфікування ще незрілого плоду. Але пам’ятайте: діагноз повинен поставити лікар і його формулювання має бути абсолютно конкретним, а не «тенденція до маловоддя», «тенденція до багатоводдя», «загроза маловоддя», «загроза багатоводдя» і т.д.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты