Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="195285"]
Беременность

Токсикоз: що це таке, чим небезпечний цей стан, лікування та профілактика

0
З проявами токсикозу, найчастішими супутниками якого є нудота і блювання, зустрічається більшість жінок. Наскільки небезпечний це

З проявами токсикозу, найчастішими супутниками якого є нудота і блювання, зустрічається більшість жінок. Наскільки небезпечний цей стан для майбутньої мами і малюка і чи можна якось запобігти його появі?
Содержание:

що таке токсикоз

Джерело: Shutterstock

Що таке токсикоз?

Токсикоз з медичної точки зору – це комплекс патологічних змін в організмі вагітної жінки, який може проявитися в різні періоди виношування дитини. Серед найбільш неприємних симптомів токсикозу – часті нудота і блювота. Розрізняють ранній токсикоз – від початку до 12-13 тижнів вагітності, і пізній токсикоз (інакше – гестоз), що виявляється в третьому триместрі.
Дійсно небезпечним вважається саме пізній токсикоз, оскільки він може проявитися в найбільш важкій формі – еклампсії. Цей стан через критично високий артеріальний тиск характеризується судорожним синдромом, втратою свідомості, а іноді призводить навіть до постеклампсичної коми. Прояви еклампсії зазвичай реєструються, починаючи з 28-го тижня вагітності.
Серед ускладнень стану – крововилив в мозок, ниркова і печінкова недостатність, набряк легенів, передчасне відшарування плаценти, загибель плода.

токсикоз під час вагітності

Джерело: Shutterstock

 

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Причини токсикозу

Достовірні причини токсикозу лікарям поки що не відомі. Однак статистичні дані показують групу жінок, найбільш прихильних до токсикозу. Серед можливих факторів ризику наявність у вагітної:


 • проблем зі шлунково-кишковим трактом та печінкою;
 • захворюваннь і патологій щитовидної залози;
 • куріння і алкоголь;
 • постійні стреси.

Передумовами для виникнення токсикозу також вважаються:

 • зміни гормонального фону вагітної жінки — організм починає виробляти незвичні гормони у великій кількості;
 • зазвичай до другого триместру гормональний фон приходить в норму, і токсикоз проходить;
 • формування плаценти — захисного органу, який, повністю формуючись, бере на себе функцію оберігати організм майбутньої мами і малюка від токсинів;
 • цей процес як раз і закінчується до 12 тижня вагітності — відповідно прояви токсикозу ймовірні;
 • саморегуляція жіночого організму — він реагує нудотою на те, що вважає шкідливим в даний момент: зазвичай це м’ясо, яйця, цигарки;
 • хронічні захворювання і інфекції — це послаблює імунітет майбутньої мами;
 • токсикоз під час попередніх вагітностей — ситуація з токсикозом під час поточної вагітності зазвичай повторюється;
 • багатоплідна вагітність — через збільшене мінімум удвічі навантаження на жіночий організм у порівнянні з одноплодной вагітністю.

Одна з найпопулярніших теорій виникнення токсикозу — нервово-рефлекторна. Вважається, що під час вагітності більш активними стають більш старі історично підкіркові структури мозку, а не кора. Саме вони формують більшість захисних рефлексів — виходить, що так природа змушує жіночий організм всі зусилля спрямувати на власний захист.

А оскільки в підкіркових структурах розташовані блювотний центр, нюхові зони, центри, що керують шлунком, серцем, судинами, легкими, слинні залози, незвично активна їх робота викликає не тільки нудоту і блювоту, а також інші, більш рідкісні, прояви токсикозу: прискорений пульс, збільшення кількості слини, блідість через спазм судин.

токсикоз, гестоз, причини токсикозу, як запобігти токсикозу, как предотвратить токсикоз, рецепти проти токсикозу, імбир проти токсикозу, нудота, блювання

Джерело: Shutterstock

Ранній токсикоз

Що стосується раннього токсикозу, то це явище настільки часте, що багато лікарів його зараховують до перших ознак вагітності. За статистикою, до 80% жінок відчувають нудоту і блювоту в першому триместрі.

Нещодавнє масштабне дослідження американських вчених з Національного Інституту охорони здоров’я США показало — ранній токсикоз в переважній більшості випадків є ознакою нормального перебігу вагітності і мінімального ризику викидня.

Фахівці використовували результати проведеного раніше дослідження, в якому протягом 4 років брали участь близько 800 жінок, котрі мали викидні в анамнезі. Добровольці вели докладні щоденники свого стану і заповнювали опитувальні листи.

Аналіз симптоматики вівся з перших тижнів вагітності, відразу після зачаття, і підтвердив, що існує захисний зв’язок між нудотою і блювотою і більш низьким ризиком втрати вагітності.

У результатах дослідження виявилося, що жінки, які зазнали нудоту без блювоти на 8-му тижні (57,3% групи) мали на 50% менший ризик втрати вагітності, ніж ті, у кого не було нудоти. А жінки, які зазнали нудоту і блювоту на 8-му тижні (26,6%) мали на 75% менше ймовірність викидня, ніж ті, у кого не було обох симптомів.

Підвівши підсумки, вчені з упевненістю заявили — зв’язок між токсикозом і перебігом вагітності є, але чому це відбувається і який механізм явища, вони поки пояснити не можуть.

І попередили — тим жінкам, які взагалі не відчувають токсикозу, не варто хвилюватися. Адже всі вагітності — різні, і кожна характеризується лише їй притаманними особливостями.

токсикоз що робити

Джерело: Shutterstock

Пізній токсикоз

Якщо ранній токсикоз лікарі не відносять до патологій і лікують лише у важких випадках (наприклад, при багаторазовій повторюваної блювоті), то пізній токсикоз — гестоз вважають серйозним ускладненням вагітності, представляючи загрозу для здоров’я вагітної і плода.

Останнім часом нерідко можна почути думку, що гестоз — це не форма пізнього токсикозу, а окрема хвороба, оскільки його викликає спазм судин.

Найстрашніше, що гестоз часто протікає безсимптомно, проявляючись в один момент кисневим голодуванням дитини, артеріальною гіпертензією, порушеннями функції нирок і тяжких набряків, в тому числі і внутрішнім.

Існують типові та атипові форми гестозу.

Типові — водянка, нефропатія різних ступенів, прееклампсія, еклампсія.
Атипові — нефропатія з гіпертензією, двухсімптомная нефропатія, еклампсія без судом.

Гестоз — стан, що вимагає регулярного спостереження у лікаря і серйозного лікування, інакше можливе виникнення:

 • прееклампсії — множинних порушень роботи організму, пов’язаних з ураженням центральної нервової системи;
 • еклампсії — стану, що характеризується важкою нефропатією в поєднанні з ознаками прееклампсії, судомами, втратою свідомості.

Гестоз в його найважчих проявах може призвести до геморагічного інсульту, набряку легенів і мозку, відшарування сітківки, передчасного відшарування плаценти, крововиливів у печінку і навіть до коми. Все це загрожує загибеллю плоду і може призвести навіть до смерті вагітної жінки.

засоби при токсикозі

Джерело: Shutterstock

Профілактика гестозу

У групі ризику проявів пізнього токсикозу знаходяться:

 • жінки із захворюваннями нирок, підвищеним артеріальним тиском, які мають хронічні захворювання легенів і ендокринної системи, пороки серця;
 • вагітні з надмірною вагою;
 • жінки, попередні вагітності яких супроводжувалися пізнім токсикозом;
 • вагітні молодше 19-ти і старше 30-ти років;
 • жінки з багатоплідної вагітністю;
 • вагітні з анемією, внутрішньоутробною гіпотрофією плода;
 • жінки, які мають резус-конфлікт з плодом;
 • ті, що працюють на шкідливому виробництві.

Профілактику гестозу починають у другому триместрі. Нічого складного в цьому немає: правильне харчування, достатній відпочинок, повноцінний сон, регулярні прогулянки, відсутність стресів, створення спокійного емоційного фону. І, звичайно, регулярний контроль за станом матері і плоду з боку лікаря.

Якщо гестоз виявлений на ранніх стадіях, він легко піддається корекції.

За проханням вагутної лікар може призначити медикаментозну профілактику гестозу — для оптимізації роботи нервової і обмінної систем, печінки, нирок.

токсикоз, гестоз, причини токсикозу, як запобігти токсикозу, как предотвратить токсикоз, рецепти проти токсикозу, імбир проти токсикозу, нудота, блювання

Джерело: Shutterstock

Рідкісні прояви токсикозу

Крім нудоти і блювоти, що характеризують ранній токсикоз, і проявів гетоза, про які ми говорили вище, існують більш рідкісні форми токсикозу:

 • дерматоз;
 • доброякісна жовтяниця вагітних;
 • риніт (нежить) вагітних;
 • остеомаляція — розм’якшення кісток через нестачу кальцію в організмі вагітної жінки.

Всі ці стани діагностуються лікарем і піддаються корекції.

Ранній токсикоз: чи потрібна допомога лікаря?

Існує кілька ступенів раннього токсикозу:

 • легка — невелика блювота (не більше 5 раз на добу, самопочуття нормальне, втрата ваги не незначна);
 • середня — блювота середньої тяжкості (до 10 разів на добу, самопочуття погіршується, знижується тиск, спостерігається відчутна втрата ваги);
 • важка — нестримне блювання до 25 разів на добу, втрата до 10 кг, стан важкий.

Якщо з легкими проявами токсикозу жінка може впоратися самостійно, то важка таки вимагає негайної госпіталізації. Коли блювота сильна і відбувається дуже часто, у вагітної жінки знижується тиск, виникає сухість шкіри, з’являється неприємний запах з рота — це привід звернутися до лікаря, оскільки сам організм не справляється з навантаженням. Лікується такий токсикоз в умовах стаціонару, під наглядом лікаря.

Важливо! Медичні препарати при блювоті може призначати тільки лікар!

Пам’ятайте: при вагітності медикаменти застосовуються виключно за показаннями!

народні засоби від токсикозу

Джерело: Shutterstock

Полегшуємо стан

Якщо прояви токсикозу не настільки важкі, жінка може полегшити свій стан самостійно.

Їжа повинна бути не гарячою і не холодною, і взагалі — намагайтеся вибирати продукти, які подобаються і які не викликають у вас відрази. Навіть якщо хтось вам радить його, кажучи, що той чи інший продукт корисний для дитини.
Дотримуйтесь балансу активності і відпочинку, не забувайте про обов’язкові щоденних прогулянках на свіжому повітрі, вправи для вагітних. якомога частіше провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте.
Прокинувшись вранці, не поспішайте вставати з ліжка. І взагалі — снідати вам зараз краще лежачи.

ліки при токсикозі

Джерело: Shutterstock

Нехай у вашому раціоні завжди будуть:

 • достатня кількість води без газу;
 • компоти з сухофруктів, кислі морси, відвар шипшини;
 • цитруси і цитрусові соки;
 • кисломолочні продукти.

Добре знімають нудоту:

 • ложка меду, з’їдена натщесерце з ранку;
 • імбир — можна зробити імбирний чай з невеликою кількістю меду, а можна купити імбирні льодяники;
 • м’ята (НЕ меліса!) — 1 ст. ложку сушеного листя залити склянкою окропу і настояти; а можна використовувати м’ятні льодяники;
 • фенхель — просто жуйте по 1 ч. ложці насіння після кожного прийому їжі або приготуйте відвар (1 ч. ложка насіння стакан гарячої води, можна додати лимон і трохи меду);
 • кмин — добре допомагає при ранкової нудоти і блювоти: 0,1 ч. ложки насіння додайте в склянку теплої води і випийте, або приготуйте відвар — 1 с. ложка насіння кмину, щіпка мускатного горіха на 1 літр окропу (настояти 5 хвилин, процідити, приймати, коли потрібно позбутися від нудоти).

Важливо! Метод полегшення симптоматики при токсикозі, який підходить одній жінці, не завжди годиться для іншої. Пробуйте і прислухайтеся до себе, щоб знайти свій варіант полегшення токсикозу і поліпшення самопочуття.

профілактика гестозу

Джерело: Shutterstock

У будь-якому випадку, токсикоз — це не покарання. Причини його виникнення так інакше пов’язані з прагненням організму зберегти здоров’я мами і майбутнього малюка. Якщо ви усвідомлюєте це, вам буде набагато легше впоратися з проявами токсикозу.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты