Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="275610"]
Здоровье и уход

Як правильно доглядати за пупком новонародженого?

0
Одне з перших питань, яким переймаються батьки після народження малюка й повернення з пологового будинку, — як забезпечити правил�

Одне з перших питань, яким переймаються батьки після народження малюка й повернення з пологового будинку, — як забезпечити правильний догляд за пупком новонародженого? Розберімося, в які терміни повинен відпасти пуповинний залишок і як правильно доглядати за пупковою ранкою?

правильний догляд за пупком, догляд за новонародженим, як доглядати за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Навіщо потрібна пуповина?

Пуповина (лат. Funiculus umbilicalis, пупковий канатик) — особливий орган, який забезпечує зв’язок плода з матір’ю через плаценту. Основна функція пуповини — постачання плода поживними речовинами та відведення продуктів обміну речовин. Його основа — кровоносні судини: 2 артерії та вена. Пуповинною веною тече артеріальна кров, що несе кисень до органів плода, артеріями — венозна, від плода до плаценти, вона переносить продукти обміну речовин. Особливістю пуповинних судин є те, що вони знаходяться в студнеподібній речовині — «Вартонів студень». Такий захист фіксує їх і оберігає від травм, а крім того, здійснює обмін речовин між кров’ю плода та амніотичною рідиною. 

Також у пуповині присутні жовткова протока — по ній до плода надходять поживні речовини з жовткового мішка, і урахус — з’єднувальний канал між плацентою і сечовим міхуром.

Формування пуповини починається з 2 тижня вагітності. У міру зростання плода збільшується і цей орган, у кінцевому результаті досягаючи довжини 60-70 см і діаметра близько 2 см. 


Завдяки пуповині майбутній малюк отримує всі необхідні для росту і розвитку речовини. Також за допомогою цього органу здійснюються функції очищення через плаценту, оскільки печінка малюка ще не в змозі впоратися з ним.

Малюк народився. Коли перерізають пуповину?

Невдовзі після першого самостійного вдиху дитини кровотік пуповинними судинами припиняється, організм малюка починає функціонувати незалежно від організму матері. 

Після народження дитини лікарі перетискають пуповину з двох сторін спеціальними затискачами, а потім перерізають. І якщо раніше робилося це буквально в перші секунди після появи малюка на світ, то зараз з цією процедурою не поспішають. Річ у тому, що фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я шляхом досліджень з’ясували, що за 60 секунд після появи на світ в організм малюка надходить 80 мл крові з плаценти, а ще через 2 хвилини — 100 мл. Саме ця кров — додаткове джерело заліза для новонародженого, достатнє для забезпечення його цим елементом на цілий рік. Тому тепер у пологових будинках Америки та Європи практикують так зване «пізнє» перерізання пуповини — після повного припинення пульсації в ній, через приблизно 2-3 хвилини після народження малюка. 

правильний догляд за пупком, догляд за новонародженим, як доглядати за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Пуповинна кров — джерело життя

Стовбурові клітини з пуповинної крові — досить ефективний засіб для лікування багатьох важких хвороб: інфаркт, діабет 1 типу. Крім того, стовбурові клітини помітно покращують стан при нейродегенеративних захворюваннях: при розсіяному склерозі, хворобі Альцгеймера тощо.

Європейська Асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку оголосила пуповинну кров рівноцінною кістковому мозку ще у 2006 році. Більш того, збережені стовбурові клітини з пуповинної крові ідеально підійдуть господареві-людині, під час народження якого їх зібрали, і в багатьох випадках — його найближчим родичам. Якщо врахувати, що відповідного донора кісткового мозку знайти досить складно — лікування стовбуровими клітинами (власними або найближчого родича) стає виходом при найскладніших діагнозах. 

Збирають пуповинну кров відразу після народження. Це нешкідлива і безболісна процедура для мами і новонародженого. Збір здійснюється вже після перерізання пуповини, коли дитина відділена від організму матері та може самостійно дихати та харчуватися.

ВАЖЛИВО! Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України №481 від 10.07.2014 року збирає пуповинну кров лікар-акушер, що приймає пологи, — і тільки за бажанням вагітної!

Догляд за пупком у пологовому будинку

Перев’язується пуповина у два етапи. Спочатку безпосередньо в пологовому залі на неї накладають 2 стерильних хірургічних затискача. Ділянку пуповини між ними обробляють антисептиком, а потім перерізають стерильними ножицями. Після цього на відстані від 3 мм до 1 см від пупкового кільця пупковий канатик перетискають спеціальною скобою або перев’язують лігатурою — шовковою ниткою. Залишок пуповини відсікають стерильними ножицями.

Далі можуть бути два варіанти. Лікарі або використовують метод хірургічного відсікання залишків пуповини на другу добу життя дитини, або залишок пуповини не відсікається, а підсихає і відпадає мимовільно протягом декількох днів (при цьому методі накладена скоба не знімається).

Якщо малюка і маму в пологовому будинку розділили за медичними показаннями, пуповинний залишок оброблять зеленкою. Якщо ж мама і малюк разом з народження, і ВООЗ, і МОЗ України рекомендують просто тримати пупок у чистоті, не накривати його підгузками та уважно стежити за його станом.

правильний догляд за пупком, догляд за новонародженим, як доглядати за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Догляд за пупком удома

Зазвичай залишок пуповини у дитини відпадає на 3-4 день після народження крихітки. Сама ж ранка заживає приблизно через 2-4 тижні. Щоб загоєння пройшло без проблем, новонародженому необхідний правильний догляд. Багато сучасних лікарів не рекомендують обробляти пупкову ранку і пуповинний залишок жодними спеціальними лікарськими засобами. Головне — забезпечити доступ повітря до ранки, дати якісний догляд і не кутати дитини. Згідно з рекомендаціями ВООЗ пуповинний залишок і пупкову ранку не потрібно щодня обробляти антисептиками, а тим більше антибіотиками, оскільки ці препарати будуть перешкоджати заселенню організму новонародженого маминою і татовою мікрофлорою при контакті шкіра до шкіри. 

Є й інша думка, згідно з якою пропонується все-таки щодня обробляти пупкову ранку. Але навіть у цьому випадку лікарі відмовилися від використання розчину марганцівки, йоду і пластиру — це вже минуле століття! Тільки перекис водню, а як антисептики — сучасні засоби, такі як хлоргексидин або ті, що містять повідон-йод.

Як правильно обробляти?

Акуратно обробіть ранку ватною паличкою, змоченою 3%-ним розчином перекису водню. Потім візьміть чисту ватну паличку та очистіть ранку від піни та м’яких кірочок. Після того, як підсушите ранку, обробіть її антисептиком. 

ВАЖЛИВО! Перекис — безпечний засіб, але, будь ласка, ніколи не «допомагайте» пуповині відпасти! Процедура обробки повинна бути ніжною і безболісною — нервових закінчень у пуповині та її залишку немає, тому, якщо малюк плаче, коли ви змащуєте пупок, ви щось робите неправильно.

Купати малюка можна з першого дня після повернення з пологового будинку. Кип’ятити воду немає потреби. 

В основі правильного догляду: 

  • щоденні повітряні ванни;
  • регулярні гігієнічні процедури;
  • доступ повітря до пупкової ранки (відвертайте верхній край підгузка або використовуйте спеціальні підгузки з отвором для пупка); 
  • одяг — з натуральних тканин, які дозволяють тілу крихітки «дихати».

Стежте за чистотою одягу, що прилягає до животика малюка. Кип’ятити та прасувати її не потрібно — досить звичайного прання. 

Якщо сеча або кал потрапили на область пупка, промийте шкіру чистою водою та висушіть. 

У спекотну погоду можлива поява попрілостей, неприємного запаху від пупкового залишку або ранки. 1-2 рази на день промивайте пупок перекисом водню, висушуйте та обробляйте антисептиками до зникнення проблеми.

правильний догляд за пупком, догляд за новонародженим, як доглядати за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Коли варто звернутися до лікаря?

Уважно спостерігайте за дитячим пупком. Якщо він мокне, кровить, гноїться, з’явився неприємний запах, почервоніння — негайно промийте ранку перекисом водню і обов’язково зверніться до лікаря.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты