Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="222043"]
Здоровье и уход

Матусина пісня: навіщо дитині потрібна колискова?

0
Колискові пісні існують з давніх-давен. Тексти і мелодія багатьох з них не змінювався віками. Та чи потребують сучасні діти маминої

Колискові пісні існують з давніх-давен. Тексти і мелодія багатьох з них не змінювався віками. Та чи потребують сучасні діти маминої колискової?

колискова

Джерело: Instagram @antoninka_kukhar

Колискова – це пісня, яку мами зазвичай використовують для того, щоб малюки швидше засинали. Вимог для колискової зовсім небагато: проста ритмічна мелодія, слова, які можна співати, а можна начитувати речитативом. З моменту появи, чи не з первинно-общинного ладу, в цих піснях мало що змінилося. Проте багато віків тому колискова мала не тільки «колисальну» функцію.

Оберег від злих духів

Слова, які використовували для колискової наші далекі предки, повинні були відганяти злих духів від дитини. Тож у піснях мами розповідали малюкам про страшні пригоди і небезпеки, які чатують на малечу у ночі. Вважалося, що таке своєрідне віщування мало захистити дитину від реальних проблем.

Бувало й таке: коли втомлена мама багатодітного сімейства виливала в колисковій свої роздратування і втому, тому слова пісні були, м’яко кажучи, не дуже лагідними.


А ось мотив мами підбирали інтуїтивно такий, щоб швидше заколисати маля. Нотний діапазон складав не більше 4-5 нот, в пісні ніколи не було різких переходів від високих до низьких тонів і навпаки. Не змінилися вимоги до мелодії колискової й до сьогодні, бо саме такий спів заспокоює дитину, допомагає їй швидко і глибоко заснути.

значення колискових

Джерело: Instagram @gloriousukraine

Колискова для новонародженого

Дуже потребують колискових новонароджені діти. Для них – це один зі способів підтримувати тісний емоційний зв’язок з мамою. Саме щойно народжені дітки – дуже чутливі до навколишнього середовища. Дитина тільки-но була у маминому животі, в темряві, колисалась у такт матусиних кроків, їй було тепло і затишно, вона чула мамин голос… А щойно народившись, опинилася в світі гучних звуків, яскравого світла, некомфортних перепадів температури. Йому страшно, а мамина пісня і колисання нагадує йому перебування в утробі і дійсно заспокоює – малюк відчуває себе у безпеці. Мамин голос у нього асоціюється з приємними відчуттями.

Тож не треба думати, що новонароджені діти нічого не розуміють і не потребують емоційного контакту. Матусі треба знаходити сили і таки хоч кілька хвилин на день співати пісень своїй дитини: це допоможе малюку скоріше адаптуватися в новому для нього середовищі.

Колискова під час годування грудьми

Під час годування малюка спів колискової пісні може бути дуже корисним і приємним для мами та дитини. Він поліпшує якість сну дитини і розвиває її, а також допомагає матері відчувати себе краще фізично та емоційно.

Крім того, наукові дослідження показують, що співання колискових під час годування може збільшити продукцію грудного молока. Це можливо завдяки зниженню рівня стресу у мами, що сприяє підвищенню лактації. Таким чином, співання колискової є не лише приємним, але й корисним заняттям для здоров’я матері та дитини.

________________________________________

♥♥♥

Мамі, що годує грудьми, необхідне таке харчування, яке забезпечить достатню кількість поживних речовин для високоякісного грудного молока, а, отже, і відмінний ріст та розвиток дитини.

Включення у ваш раціон жирної риби, багатої кислотами омега-3 (лосось, форель, сардини, скумбрія) важливе і після пологів, особливо якщо ви мама, яка годує. Доведено, що щоденне споживання матір’ю 200 мг ДГК сприяє нормальному розвитку мізків та очей у грудних дітей.

Якщо у вас є побоювання щодо місця видобутку риби, наявності у ній шкідливих речовин або, загалом, надаєте перевагу харчовим добавкам, Ви можете легко довіритись ПреМама Дуо, адже вона містить таку кількість ДГК, яка вам необхідна.

________________________________________

♥♥♥

А що кажуть психологи і педагоги?

Спеціалісти вважають, що вплив колискових пісень на розвиток малюка важко переоцінити. Основних переваг декілька.

Тісний емоційний зв’язок із мамою

Під час виконання колискової мама зосереджена лише на малюкові, і він це відчуває. У нього виникає відчуття захищеності, безпеки, він спокійний і втішений. Впевненість у тому, що світ – доброзичливий у майбутньому дозволить людині мати високу самооцінку, бути впевненою особистістю, щоб легко долати труднощі і знаходити вихід з будь-якої складної ситуації.

Звичка легко засинати

Спокійний і втішений малюк під мамину колискову дуже швидко засинає, і це формує звичку легкого поринення в сон і в дорослому віці.

Розвиток пам’яті та мовлення

Малюк чує нові слова, потім вони повторюються, і волею-неволею він їх запам’ятовує. Чим більше звуків чує немовля – тим швидше розвивається його мовлення, тим скоріш він заговорить.

Колискова допомагає налагодити сон

Це дійсно так, бо колискова – одна зі складових щоденного ритуалу засинання: дій, які повторюються в певній послідовності перед сном. Це купання, масаж, надягання піжамки, укладання іграшок, чистка зубів… І колискова!

Тихий, ритмічний голос мами допомагає дитині розслабитися і заспокоїтися. До того ж, якщо повторювати одні й ті ж дії щодня, через деякий час організм малюка буде сам видавати потрібну реакцію в урочний час – і дитина легко і швидко засинатиме.

тексти колискових

Джерело: Instagram @olga_savchak

ВАЖЛИВО! Не дозволяйте дітям засинати під телевізор чи радіо! Там можуть транслюватися агресивні передачі для дорослих. А згідно з останніми теоріями, на межі сну наш мозок підсвідомо запам’ятовує те, що чує. Це стосується і дітей. Попри те, що вони не розуміють слів, емоції відчувають дуже добре.

Різний вік – різні колискові

  • Для новонароджених обирайте дуже прості, ритмічні пісеньки, які розвиватимуть слух дитини і підготують його до мовлення. Можна навіть не співати, а тихенько начитувати речитативом.
  • Для дітей до року мамина колискова пісня – це частину ритуалу відходу до сну, завдяки якому він швидко і легко засинає. Вона має бути знайома дитині, тож, якщо обираєте нову пісню, кілька разів проспівайте її дитині ще вдень.
  • Для малюків після року колискова – це вже цінним джерело інформації про світ. Тому і тексти мають бути складнішими, ніж раніше.

До речі, психологи наполягають співати колискові дітям мінімум до трьох років. Навіть, коли вони вже вміють засинати самостійно у своєму ліжечку.

Не хоче слухати колискову…

Буває і так, що дитина не хоче слухати колискову – плаче, кричить… Не поспішайте звинувачувати свій голос чи манеру виконання – тут суперздібності не потрібні.

Причини неспокою дитини можуть бути різними:

  1. малюк замерз, впрів або йому незручно;
  2. дитина вже зрозуміла, що колискова – то сон, а спати йому не дуже й хочеться, тож він вередує;
  3. не сподобалась мелодія.

Не треба силувати дитину, бо ні до чого хорошого це не призведе. Та все пам’ятайте: перша спроба може бути невдалою, але ніхто не забороняє спробувати ще раз. Можливо вдруге чи втретє все вийде.

До речі, казочка, яку ви розповідаєте тихим ритмічним голосом цілком може замінити колискову. Шукайте варіанти!

колискова пісня, тексти колискових

Джерело: Instagram @orthomol.life

Тексти колискових

Колискових дуже багато – і старовинних, і сучасних авторських. Є цілі аудіозбірки, проте живий мамин голос нічим не замінити. Ось кілька найпопулярніших ще у наших мам та бабусь колискових.

А ти коти-котику, сіренький животику

А ти коти-котику,

Сіренький животику,

Ходи но до хати,

Маля колисати,

А-а-а люлі-лю.

Ходи но до хати,

Будеш муркотати,

Маля засинати,

Маля засинати…

Колисала я дитиноньку маленьку

Колисала я

Дитиноньку маленьку

Та поломила,

Колисоньки ноженьку.

Не жаль же мені,

Та тої колисоньки,

А жаль же мені,

Та тої дитиноньки.

Я колисоньку, я новенькую

За день, за два збудую –

А дитиноньку, та й маленькую

За сім літ не догодую.

Бо колисонька, бо новенькая

З крутого деревенька,

А дитинонька, та й маленькая

З-під щирого серденька.

сон малюка, колискова пісня

Джерело: Instagram @budilova_h

Місяць яснесенький

Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Спи ж ти, малесенький,

Спи ж ти, малесенький,

Пізній бо час.

Любо ти спатимеш,

Поки не знатимеш

Що то печаль;

Хутко прийматимеш,

Хутко прийматимеш

Лихо та жаль.

Тяжка годинонько!

Гірка хвилинонько!

Лихо не спить…

Леле, дитинонько!

Леле, дитинонько!

Жить – сльози лить.

Сором хилитися,

Долі коритися!

Час твій прийде

З долею битися,

З долею битися, –

Сон пропаде…

Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Спи ж ти, малесенький,

Спи ж ти, малесенький,

Поки є час!

Ой люлі-люлі, налетіли гулі

А-а люлі-люлі

Налетіли гулі,

Сіли на воротях

В червоних чоботях.

Ти, Петрику, не гуляй,

Піди гулі позганяй.

А щоб гулі не гули

І Катрусі спать дали.

А щоб гулі не гули

І Катрусі спать дали.

А-а А-а люлі

Ой ходить сон коло вікон

Ой ходить сон коло вікон,

А дрімота – коло плота.

Питається сон дрімоти:

– А де будем ночувати?

– Де хатонька теплесенька,

Де дитина малесенька,–

Там ми будем ночувати,

Дитиночку колихати.

Ой на кота та воркота,

На дитину та й дрімота,

Котик буде воркотати,

Дитинонька буде спати.

До речі, співати колискову можуть не тільки мама чи бабуся. Татусі також дуже справляються з цим завданням. Тож співайте своєму малюку!


Р

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты