Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="275336"]
Воспитание

Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни: поради психолога

0
Дитячий контент — невід’ємна частина дитячого дозвілля. Раніше перегляд мультфільмів був особливим ритуалом, на який могли чекат

Дитячий контент — невід’ємна частина дитячого дозвілля. Раніше перегляд мультфільмів був особливим ритуалом, на який могли чекати цілий день. Наразі ж це інструмент для заспокоєння дитини, можливість відволікти малечу від жахливих подій, що відбуваються навколо. Але обрати з багатотисячної бібліотеки доречний мультфільм — буває не просто, а до цього варто ставитися з обережністю. Адже перегляд дитячого контенту може мати як позитивний, так і негативний вплив на емоційний стан дитини, когнітивний та поведінковий розвиток. 

 Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни

Джерело: Instagram @akterka_klever

Серед позитивних прикладів — зараз, під час воєнних дій, для дітей організовують перегляди мультфільмів задля перемикання уваги та покращення настрою. Але ефект може бути й з точністю навпаки.

Варвара Агаркова
Варвара Агаркова
Психологиня медіасервісу MEGOGO

На що варто зважати, при виборі дитячого контенту

Під час вибору контенту слід звертати особливу увагу на вік дитини. Саме відповідно до віку дітей й визначають час перегляду мультфільмів. Спираючись на вимоги ВООЗ, він повинен сягати:

 • Дітям дошкільного віку (3-7 років) — до 30 хвилин в день:
 • Молодшим школярам (7-10 років) — 30-50 хвилин на день;
 • Старшим школярам (11-18 років) — 1-3 години в день.

Окремо мультфільми та фільми за змістом поділяються на вікові рейтинги, яких радять дотримуватися. Однією з найпоширеніших – є система рейтингу Американської кіноасоціації. Згідно з нею фільми поділяються на ті, що рекомендують дивитися з батьками (PG), заборона перегляду дітям до 13-ти років (PG-13), без вікових обмежень (G) та інші.


Бажано обирати для перегляду контенту саме телевізор замість планшету або телефону, адже останні впливають на зір дитини та сприйняття контенту. Також важливо дотримуватися дистанції до екрану: вона повинна бути не менше трьох метрів.

 Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни

Джерело: Instagram @pressrkomi

Обовʼязково варто враховувати й індивідуальні особливості дитини: рівень розвитку, її емоційний стан, настрій, інтереси. Слід пам’ятати і про те, що високо динамічна картинка з перевантаженим сюжетом сприяє надмірній стимуляції мозку. У свою чергу це може призводити до перезбудження, неслухняності, швидкої втоми дитини.

У довгостроковій перспективі — велика кількість яскравих та динамічних сюжетів у мультфільмах може також приводити до втрати цікавості до рутинних справ буденного життя та проблем з концентрацією уваги.

 Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни 

Переглядаючи мультфільми, діти переймають моделі поведінки героїв, знайомляться з нормами моралі, навчаються різним способам вирішення задач та обмірковуванню власних дій. Діти ідентифікують себе з улюбленими персонажами та транслюють, що запам’ятали у реальне життя. Дитина може наслідувати дії як позитивних персонажів, які несуть добро, справедливість, дружність, так і антагоністів. Все це залежить від вибору картини.

Слід утриматися від перегляду мультфільмів, в яких присутні сцени насильства, пропагується неслухняність, присутня лайка та некоректні вислови, наявна правопорушна або залежна (адиктивна) поведінка та просувають погані рольові моделі поведінки.

Чому? Знову ж таки — діти схильні копіювати поведінку улюблених героїв. Вони можуть імітувати неслухняність, спричиняти насилля, кидати виклик батькам та вчителям, завдавати збитків, використовувати у своїй мові нецензурні вислови тощо. До того ж, діти можуть не бачити в цьому чогось поганого, можуть навіть вважати це нормою, адже врешті-решт усі персонажі в мультфільмі залишаються цілі та неушкоджені і частіше за все — безкарні.

 Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни

Джерело: Shutterstock

До рейтингу анти-мультфільмів для дітей я би включила такі мультики, як: «Гріфіни», «Дім-монстр», «Кік Бутовський: Розбишака з передмістя». Адже в «Гріфінах»  присутні сцени жорстокого ставлення персонажів один до одного, нецензурна лайка та насилля; в «Домі-монстрі» — зображені образи та історії, що можуть налякати малечу; а у «Кіку Бутовському» — головний герой постійно наражає себе на небезпеку.

Перерахований вище контент може викликати тривожність і негативні емоції у дітей в часи війни, адже він носить деструктивний характер, а дитяча психіка наразі ще більш чутлива до емоційних навантажень.

Натомість варто зосередити свою увагу на контенті, який:

 • допомагає дітям пізнавати світ та взаємодіяти з ним;
 • сприяє розвитку уяви, пам’яті, уваги, логічному та креативному мисленню;
 • піднімає морально-етичні питання, розкриває значення дружби, кохання, добра тощо
 • дозволяє заспокоїтися, відволіктися та покращити настрій;
 • навчає досягненню необхідного результату.
 Які мультфільми не можна показувати дітям в часи війни

Джерело: freepik

Такий контент буде позитивно впливати на розвиток та емоційний стан, допоможе заспокоїти дитину та переключити увагу з неприємних емоційних переживань в часи війни. А також може надихати у створенні чогось своїми руками, вибору майбутньої професії, або ж спортивних звершень. Серед рекомендованих мультфільмів для дітей виділила б наступні:

 1. Маленький принц. Мультфільм про дружбу, чуйність співпереживання та вміння комунікувати.
 2. ВОЛЛ-І. Історія про доброту і про те, як важливо дбати про навколишнє середовище.
 3. Коко. Мультфільм піднімає питання вибору свого шляху та сімейних цінностей.

Після перегляду попросіть дитину поділитися враженнями та переказати моменти, які найбільше запам’яталися. Не буде зайвим першочергово подивитися дитячий контент самостійно, якщо маєте сумніви щодо змісту. А спільний перегляд принесе радість не тільки дітям, а і дорослим.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты