Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="235054"]
Роды

Виділення після пологів: як не сплутати лохії з місячними

0
Виділення після пологів – процес цілком природний, але при цьому надзвичайно важливий з точки зору післяпологового стану жінки. В�

Виділення після пологів – процес цілком природний, але при цьому надзвичайно важливий з точки зору післяпологового стану жінки. Відхилення від норми можуть бути важливим симптомом серйозної проблеми.

выделения после родов

Джерело: thinkstockphotos

Про те, скільки тривають виділення після пологів, потрібно знати всім майбутнім мамам. Інакше в перші дні після пологів рясна кровотеча може викликати необґрунтовану тривогу. І навпаки: до відновлення виділень після пологів після того, як вони вже припинилися, серед турбот про новонароджену дитину жінка, яка не знайома з основами післяпологового догляду за собою, може поставитися неприпустимо легковажно.

Виділення після пологів обумовлені тим, що після появи малюка на світ «народжується» плацента. Процедура відключення «дитячого місця» залишає на матці велику ранову поверхню. Виділення після пологів триватимуть до тих пір, поки рана не загоїться і не відновиться слизова.


Що відбувається одразу після пологів

Відразу після пологів починається процес скорочення матки, протягом якого вона поступово очищається від обривків слизу і згустків крові. Перші дві години після пологів — досить небезпечний період з точки зору виникнення гіпотонічної маткової кровотечі. Тому жінка протягом цього часу знаходяться під пильним наглядом лікаря. Виділення після пологів в цьому періоді дуже рясні — в нормі протягом двох годин жінка втрачає близько півлітра крові. Якщо обсяг виділень перевищує норму, лікарі негайно вживають заходів.

Скільки тривають виділення після пологів

У перші кілька днів після пологів виділення дуже рясні. Причому, поряд з яскравою рідкою кров’ю, виділяються згустки крові і слизу. Це нормально: так очищається матка. Скільки триватимуть виділення після пологів? До тих пір, поки поверхня матки не заживе і слизова не відновиться. Але кількість виділень буде поступово зменшуватися, зміниться і їх колір: вже через кілька днів після пологів лохії (так називаються виділення після пологів) стануть трохи темніше в кольорі. Приблизно на 7-10 день після пологів виділення стануть коричнево-жовтого кольору, матимуть слизову консистенцію, а на третьому тижні стануть жовтувато-білими. Але домішки крові можуть спостерігатися ще протягом цілого місяця після пологів — це нормально.

На 5-6-му тижні виділення з матки повинні припинитися. Якщо це не так — обов’язково зверніться до свого лікаря. Насторожити має також зміна кольору лохій. Якщо раптом вони з коричневих перетворилися в яскраво-червоні, каламутні, а їх кількість різко зросла — терміново звертайтеся до лікаря. Це може свідчити про початок запального процесу.

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

Виділення після пологів, або як їх називають, лохії — це фізіологічні виділення, за допомогою яких матка очищається від зайвих судин, плазми, епітелію. Лохії дуже рясні перші 3 доби після пологів, їх кількість зменшується і змінюється забарвлення (яскраво-червоні, напівпрозорі, світло-коричневі, коричневі, жовтуваті) .Лохії не мають смердючого запаху, через 3 дня не мають згустків і стають мізерними, напівпрозорими.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: shutterstock

Що впливає на тривалість виділень після пологів

На питання «Скільки йдуть виділення після пологів?» однозначної відповіді немає. У різних жінок цей період може тривати різний час. По-перше, значення мають індивідуальні особливості організму жінки, її здатність до швидкого відновлення після пологів. А по-друге, в силу вступають безліч інших чинників. А саме:

  • особливості вагітності;
  • спосіб розродження (при кесаревому розтині лохії зазвичай тривають трохи довше, ніж при фізіологічних пологах — позначається велика травматичність матки);
  • інтенсивність скорочення матки;
  • наявність або відсутність післяпологових ускладнень;
  • грудне вигодовування (чим частіше жінка прикладає дитину до грудей, тим інтенсивніше скорочується і очищається матка).
Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Legion Media

Коли терміново до лікаря

Інтенсивність, тривалість і характер виділень після пологів – дуже важливий показник стану здоров’я жінки в післяпологовому періоді. В середньому лохії після пологів виділяються протягом місяця-півтора. Якщо вони припиняються набагато раніше або тривають набагато довше – зверніться до лікаря.

Занадто швидке припинення виділень після пологів може свідчити про те, що у жінки почала розвиватися лохіометра. Це може призвести до виникнення ендометриту (запалення слизової оболонки матки). Затримка раневого вмісту в порожнині матки створює сприятливе середовище для розмноження бактерій і, як наслідок – розвиток інфекцій. У цьому випадку скорочення матки і її очищення від раневого вмісту викликають медикаментозно.

До лікаря потрібно звернутися, не відкладаючи ні на хвилину, якщо виділення після пологів, зменшившись, раптом знову стали рясними. Це може статися незабаром після пологів, а може і через два-три тижні.

Пам’ятайте: несподівано-рясні виділення після пологів – серйозний привід для виклику швидкої.

Зміни в кольорі виділень після пологів (поява, наприклад, гнильного запаху), виникнення болю внизу живота у поєднанні з підвищенням температури – все це може бути симптомами розвитку запалення слизової матки. Якщо виділення після пологів з кров’яних стали зернистими – це симптом молочниці. Запитайте у лікаря!

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

Якщо виділення різко припинилися, необхідно звернутися до гінеколога, щоб виключити гематометру – скупчення лохій в порожнині матки через спазм цервікального каналу.
На тривалість післяпологових виділень впливає дуже багато чинників: наприклад, процес пологів, вага дитини, наявність багатоводдя, грудне вигодовування або активність скорочення матки під час годування.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Fotolia

Як не сплутати виділення після пологів з місячними

Питання про те, коли з’являться місячні після пологів, дуже хвилює всіх жінок. Адже відновлення менструального циклу означає можливість нової вагітності. Тому дуже важливо розуміти різницю між виділеннями після вагітності і початком нового менструального циклу.

Пам’ятайте: місячні дуже рідко поновлюються через два-три місяці після пологів. Це можливо тільки в тому випадку, якщо жінка зовсім не годує малюка грудьми. І навіть в цьому випадку місячні так рано починаються вкрай рідко. Якщо ж виділення все-таки з’явилися – зверніться до лікаря! Він допоможе вам зрозуміти, з чим саме ви маєте справу – з ускладненням після пологів і виділеннями в зв’язку з цим або з відновленим менструальним циклом.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Fotolia

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

Лохії і місячні переплутати неможливо, так як цикл після пологів відновлюється тільки через 6-8 тижнів. І щоб бути спокійною, як тільки лохії припинилися, потрібно відвідати акушера-гінеколога!

Коли починаються місячні після пологів

Довгий час вважалося, що нормою є відсутність менструацій протягом всього періоду грудного вигодовування. Однак давайте згадаємо, що ця установка була закладена в ті часи, коли жінки годували своїх малюків виключно материнським молоком, без всякого режиму і прикорму до 2-3 років. Тобто до того моменту, коли дитина могла перейти на «дорослу» їжу. І протягом усього цього тривалого періоду менструацій у мами не було – це і є фізіологічна норма, на яку орієнтована ендокринна система жінки.

Однак останнім часом норма виявилася збитою. Серед причин такого явища можна назвати активне використання сучасними жінками гормональних препаратів, медикаментозна стимуляція пологів, раннє введення прикорму, а також раннє відлучення малюка від грудей. Перераховані фактори, безсумнівно, впливають на гормональний фон жінки. Тому можна сказати, що «стандартної» схеми відновлення циклу, єдиної для всіх молодих матусь, немає. У кожної жінки свій особливий шлях, який залежить від індивідуальних особливостей організму, але в першу чергу – від способу і режиму годування дитини.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Burda Media

За виділення після пологів відповідають гормони

Відразу після пологів ендокринна система, і зокрема гіпофіз (залоза внутрішньої секреції, або так званий диригент ендокринної системи), починає посилено виробляти гормон пролактин. Як відомо, цей гормон стимулює вироблення молока в грудних залозах і одночасно пригнічує циклічне вироблення гормонів в яєчнику, тим самим перешкоджаючи процесам дозрівання яйцеклітин і овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника). Отже, не наступає і менструація.

Однак процес вироблення пролактину має також і зворотний зв’язок. Якщо з яких-небудь причин інтенсивність лактації (годувань) знижується – наприклад, матуся була змушена вийти на роботу і тепер годує малюка рідше, ніж раз на 4 години, а в проміжках між годівлями не зціджується, вводить прикорм тощо, то вироблення пролактину падає.

Одночасно вироблення фолікулостимулюючого гормону, що відповідає за овуляцію, навпаки, тут же посилюється. Це може привести до відновлення менструацій. Висновок напрошується сам: чим більше і довше жінка годує свого малюка грудьми, тим повільніше у неї йде відновлення циклу, і навпаки.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Fotolia

Перші коливання

Прихід першої менструації дозволяє говорити про відновлення циклу. Однак його регулярність не завжди встановлюється відразу. Буває, проміжок між місячними збільшується до 40-45 днів (норма — 21-35 днів) або, навпаки, зменшується до 2-3 тижнів. Найчастіше лікарі розглядають такі коливання циклу як норму. Вважається, що правильний циклічний характер менструацій повинен встановитися протягом перших 2-3 циклів, хоча допустимо термін і до 6 циклів. Однак, якщо і через півроку менструації носять нерегулярний характер, треба звернутися до лікаря. Важливо виключити такі захворювання, як ендометріоз, міома матки, пухлини яєчників.

Відзначимо, що після пологів іноді пропадає хворобливість при менструаціях. Біль часто викликана певним становищем матки – загином матки ззаду, що утрудняє відтік менструальної крові. Під час вагітності та пологів змінюється взаєморозташування органів в черевній порожнині. Матка набуває більш фізіологічне положення, і болю проходять.

Чому місячні відновлюються не одразу

На жаль, не завжди відновлення циклу проходить гладко. Іноді жінка повністю припинила годувати грудьми, а місячні так і не повертаються (або стають дуже мізерними, мажучими). Найчастіше така ситуація пов’язана з гіперпролактинемією – підвищеним продукуванням гормону пролактину. Це порушення, в свою чергу, може бути обумовлено різними причинами. Серед них – підвищена функція пролактинсекретуючих клітин гіпофіза, недостатність функції щитовидної залози, доброякісна пухлина гіпофіза (пролактинома). Сучасна медицина успішно коригує всі ці причини гіперпролактинемії. Для її діагностики проводиться аналіз крові на вміст пролактину і гормонів щитовидної залози, а також дослідження гіпофіза за допомогою комп’ютерної томографії.

Ще одне ускладнення, що приводить до порушення менструальної функції після пологів, — післяпологовий гіпопитуитаризм (синдром Шихана). Це захворювання розвивається внаслідок некротичних змін – «вмирання клітин» в гіпофізі і вимагає серйозного гормонального лікування. Але, на щастя, синдром Шихана зустрічається досить рідко (лише 0,1% випадків).

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Legion-Media

Не поспішайте лікуватися!

Після народження дитини робота всіх залоз внутрішньої секреції, а також інших органів і систем поступово повертається до свого «довагітного» стану. Ці важливі зміни починаються з моменту вигнання посліду та тривають приблизно 6-8 тижнів. Однак молочні залози і гормональна система є винятком: за рахунок лактації для їх відновлення необхідно більший проміжок часу.

Саме тому гінекологи відкладають лікування деяких «жіночих» хвороб до повного відновлення менструального циклу. Адже, поки гормональний фон нестійкий, складно сказати, як поведе себе та чи інша хвороба.

Виділення після пологів, скільки йдуть виділення після пологів, скільки тривають виділення після пологів

Джерело: Burda Media

Охороняється, мамочко!

Якому ж способу контрацепції віддати перевагу годуючій матусі, щоб уникнути несподіваної вагітності? Звичайно, кращу рекомендацію вам зможе дати тільки лікар. Під час візиту обов’язково попередьте лікаря, що ви годуєте дитину грудьми! Швидше за все, лікар порадить вам використовувати самі нешкідливі для мами, що годує і її малюка засоби: презервативи, сперміциди (фарматекс, Патентекс-овал, стерілін тощо) або внутрішньоматкову спіраль (негормональну!).

Чи варто застосовувати гормональні засоби? Однозначної думки у медиків немає. Деякі фахівці висловлюються проти того, щоб годуюча жінка застосовувала будь-які гормональні засоби. Аргументи – довготривалий вплив таких засобів на матір і дитину ще не вивчено. Інші медики вважають, що використання гормонів цілком допустимо. Головне – грамотно підходити до їх вибору. Засоби, які містять тільки гормон прогестин (це ін’єкції, імплантати та міні-пілі – екслютон, чарозетта і мікролют), на вироблення молока не впливають. Тому якщо і застосовувати гормональні засоби – то лише такі. А ось гормональні препарати, які містять ще й естроген, здатні зменшувати вироблення молока і переходити в молоко. Подібні препарати годуючим мамам застосовувати не слід.

 


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты