Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="282586"]
Здоровье семьи

У дітей серце не болить. Як врятувати дітей з вадами серця? 

0
Виїзна бригада Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України з березня 2022 року обстежує дітей у Київській області, на Д

Виїзна бригада Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України з березня 2022 року обстежує дітей у Київській області, на Донеччині, Запоріжжі, Миколаївщині та інших регіонах країни. На кареті “швидкої» з кардіографом та ультразвуковим апаратом лікарі виїжджають у найвіддаленіші міста та села, щоб врятувати тих, хто залишився без медичного обслуговування. Про роботу кардіохірургів та на що варто звернути увагу батькам новонароджених розповіла ЮЛІЯ КІЯН — завідувач відділення Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України однієї з передових хірургічних клінік у світі, де за останніх 10 років проконсультували 281 559 пацієнтів з вродженими та набутими вадами серця.

Які дитячі вади серця зустрічаються найчастіше?

«У Покровському районі Донецької області ми виявили дівчинку з дефектом міжпередсердної перегородки, яка потребувала імпланта. Її сім’я — не забезпечена, тому місцева влада допомогла привезти дитину у центр. Крім серця, у неї ще були проблеми, якими ми займались десь з місяць. Лікували все, бо на серцеву операцію треба йти на «чистому» фоні, щоб не занести інфекцію. Виявляли то одне, то інше, і от нарешті прийшов день, коли аналізи дозволили їхати в операційну. Але розпочався дуже сильний обстріл.  «За що це?» — подумала я. Ми місяць лікували дитину, а гримить так, що мало не здається. До обіду ми чекали поки обстріли закінчаться, і таки прооперували дівчинку».

Це одна з багатьох воєнних історій дитячого кардіохірурга.


Юлія Кіян
Юлія Кіян
Завідувач відділення Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України

Юлія Леонідівно, розкажіть, будь ласка, детальніше про роботу виїзних бригад центру. 

У нашому центрі завжди працювали виїзні бригади, але до війни більше для обміну досвідом. З початку повномасштабної, коли Київ оточили окупанти, і багато родин просто не могли доїхати до лікарні, ми з колегами вирішили самі виїжджати в область. Спочатку їздили в неокуповані райони Київської області, потім — в деокуповані. Працюємо у Чернігівській області, обстежуємо дітей на Донбасі. Були у Волноваському районі, Краматорську, Слав’янську, Покровську, Селідово, Мирнограді, Добропіллі. 

Чому це так важливо під час війни? 

Ми працюємо з вродженими вадами серця, яких більше не стало, але питання у їх своєчасній діагностиці.  Звісно, у центрі нашої країни та на заході ця ситуація більш налагоджена, але є маленькі селища, де немає кому обстежити дітей. Плюс під час війни люди бояться кудись їхати. Це стандартна психологія, коли обстріли в інших містах незвичні, і є страх покинути дім. 

Також згадаймо, що спочатку у нас був період ковіду, коли майже всі сиділи вдома, потім розпочалась повномасштабна війна. Тобто майже три роки випали з диспансерних обстежень дітей. 

Коли вперше слід звернутися з дитиною до кардіолога?

Коли вперше слід звернутися з дитиною до кардіолога? Чи існують обов’язкові чекапи для дітей?

Рекомендую звернутись до кардіолога, коли дитині виповнився місяць-два. Обов’язково — до року. Часто всі вважають, що достатньо послухати серце або зробити

електрокардіограму, але це не так. Треба обов’язково зробити УЗД серця, тому що більшість вад не чутно на вухо, а кардіограма виявляє порушення ритму.

Якщо після УЗ лікар підтвердив, що з серцем все в порядку, то подальше ультразвукове обстеження варто проходити десь раз на два-три роки. Раніше за цей період, якщо дитина перенесла важку інфекційну хворобу — ковід, скарлатину або гнійні інфекції  (ангіна, пневмонія, отит, бронхіт). Робити УЗ варто після одужання, коли у дитини вже немає температури.

Які дитячі вади серця зустрічаються найчастіше?

Наприклад, міжпередсердної перегородки, яку можна закрити імплантом. По маленькій дитині зовсім не видно, що у неї є проблеми. Вона може частіше мати бронхолегеневі захворювання, масу трохи не добирати, але добре розвивається. Виявити дефект можна лише на УЗ-дослідженні, тому дуже часто  батьки шоковані, що дитина хвора.

Які методи діагностики та лікування серця використовують зараз?

Дитина повинна обов’язково пройти електрокардіографію, яка виявляє порушення ритму, та УЗ-дослідження серця, що показує структурні порушення та анатомічні проблеми, якщо вони є. Ці обстеження мають проводитись разом, і саме на їх основі дитячий кардіолог дає поради. 

Методі лікування є:

  • консервативні, які стосуються запальних процесів, — перикардитів, міокардитів;
  • хірургічні, коли лікар за допомогою розрізу прибирає ваду серця;
  • ендоваскулярні, коли через артерію вени на нозі вводять імплант. 

Тобто кожній дитині необхідно робити УЗ-дослідження? 

Ми рекомендуємо звернутись до кардіолога, коли дитині виповнився місяць-два, обов’язково — до року. Часто всі вважають, що достатньо послухати серце або зробити

електрокардіограму, але це не так. Треба обов’язково зробити УЗД серця, тому що більшість вад не чутно на вухо, а кардіограма виявляє порушення ритму.

Якщо після УЗ лікар підтвердив, що з серцем все в порядку, то подальше ультразвукове обстеження варто проходити вже десь раз на два-три роки. Раніше за цей період, якщо дитина перенесла важку інфекційну хворобу — ковід, скарлатину або гнійні інфекції  (ангіна, пневмонія, отит, бронхіт). Робити УЗ варто після одужання, коли у дитини вже немає температури.

Які дитячі вади серця зустрічаються найчастіше?

Як виявити у дитини хворобу серця та яка профілактику існує? 

Основна профілактика  — це своєчасно спостерігатись у кардіолога. 

Звісно, діти повинні ходити на спортивні секції. Якщо дитячий кардіолог, який робив УЗ-діагностику, каже, що немає потреби у диспансеризації, то дитині необхідно займатись спортом. Спеціальної групи на фізкультурі не має бути, як часто, на жаль, роблять. Бо вже три роки наші діти обмежені у русі спочатку через пандемію ковіду, а потім — повномасштабну війну.

Також батьки мають розуміти, що коли дитина скаржиться на серце, то її насправді турбує порушення постави, м’язові болі, защемлення нерва.  У дітей серце не болить, тільки якщо це не міокардит чи перикардит. Серце болить у дорослих. 

На що варто звернути увагу? Коли у дитини синіють пальці на руках та ногах, нігтьові фаланги, коли у спокійному стані, не після бігу, її серцебиття таке сильне, що вона втрачає свідомість. Але біль для дітей — скарга нехарактерна. У 99% — це від того, що порушена постава.

Якщо під час УЗ лікар виявив ваду серця, що робити батькам? 

Варто просто приїхати до нас чи іншого кардіоцентру. Не потрібні гроші на перебування, медикаменти, операцію. Єдине — нам не вистачає внутрішньосерцевих імплантів, бо вони дуже вартісні, і під час війни держава не може покривати потребу в них на 100%. Тобто вони є, але лікарі не повинні стояти перед вибором, якій дитині поставити імплант, а якій робити відкриту операцію.

У чому різниця між відкритою операцією і постановкою імпланта? 

Можна поставити імплант без розрізу, через вену на нозі. У такому випадку у дитини не залишається больових відчуттів, коли вона прокидається, немає реабілітаційного періоду, і вона вже на наступний день зможе поїхати з батьками додому. Дитина не переживає, що в неї лишиться шрам, що особливо важливо для дівчат. 

Зараз додавати дітям додаткові переживання — занадто, бо на їх психіку і так забагато випало.

Як можна допомогти поставити імпланти ще більшій кількості дітей?

Один імплант коштує близько 4 тис. доларів. Зараз нам допомагає мережа «Аптека Доброго Дня», яка запустила благодійну акцію «Сильні серця». Компанія перераховує на допомогу 2 грн з кожної проданої одиниці ряду косметичних брендів Міжнародному благодійному фонду «Дитяче серце», а вони — нашому Центру. Таким чином ми плануємо зібрати кошти на кілька оклюдерів. Збір триватиме до кінця серпня, і кожен може допомогти врятувати життя. 

Допомогти дітям можна, придбавши косметику таких брендів як: Beter, Original Botanic, Numee, Sans Soucis, DR Scheller, Biovegane, Evoluderm, Naturint, Elifexir, Babaria, Agrado, Corine de Farme, KIN, Lactovit, Denenes, Anian, Biovene, Conscious.

Які скарги дитини можуть виявитися патологією в серці?

Які скарги дитини можуть виявитися патологією в серці?

Батьки мають розуміти, що коли дитина скаржаться на серце, то її насправді турбує порушення осанки, м’язові болі, защемлення нерва. У дітей серце не болить, якщо це не міокардит чи перикардит. Серце болить у дорослих.

На що варто звернути увагу? Коли у дитини синіють пальці на руках та ногах, ногтеві фаланги, коли у спокійному стані, не після бігу, її серцебиття таке сильне, що вона втрачає свідомість.

Але біль для дітей — скарга нехарактерна. У 99% — це від того, що порушена постава. 

Як хронічний стрес, якому зараз піддаються українські діти впливає на серце (якщо впливає)?

Зараз зарано говорити про це. Наслідки будемо мати через кілька років. Те, що ми зараз бачимо, ще не статистика. Зростає кількість дітей хворих на інфекційний ендокардит. Можливо, це пов’язано з падінням імунітету. 

Я хочу порадити всім — не відкладати обстеження на потім. Треба намагатись, навіть, у цих умовах слідкувати за своїм здоров’ям, дотримуватись рекомендацій лікарів, жити сьогодні і зараз. 

Всі сподіваємось, що війна скоро закінчиться, але розуміємо, що це може бути не так, тому свій спосіб життя потрібно контролювати. Ми всі чекаємо на перемогу, і нам потрібні сили, щоб її відсвяткувати. Тому бережіть себе і наших дітей.

Що б ви порадили усім батькам?

Всі сподіваємось, що війна скоро закінчиться, але розуміємо, що це може бути не так, тому свій спосіб життя потрібно контролювати, не відкладаючи обстеження на потім.

Ми всі чекаємо на перемогу, і нам потрібні сили, щоб її відсвяткувати. Тому живіть сьогодні й зараз.  Бережіть себе і наших дітей. 

Генеральний директор мережі Аптека Доброго Дня Оксана Кириченко зазначила, що акція “Сильні серця” — особлива місія для компанії під час війни, коли кількість серцево-судинних захворювань зростає, а діти потребують особливої уваги.

«Під час війни немає людини, яка не потребує підтримки. Хтось більше, хтось менше, але відчувати турботу важливо кожному. Аптека Доброго Дня завжди прагнула подарувати піклування. Це основна місія нашої роботи, і зараз ми реалізуємо дуже важливу ініціативу. Разом з вами, нашими клієнтами, ми плануємо допомогти дітям, яким вкрай потрібна увага. Вірю, що разом нам вдасться допомогти малюкам, які мають рости в любові. Адже що може бути важливіше за щасливе дитяче серце», – підкреслила CEO мережі.

Як хронічний стрес, якому зараз піддаються українські діти впливає на серце (якщо впливає)?


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UAПонравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты