Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="215280"]
Материалы на украинском языке

Пупкова грижа у дитини: як виявити і лікувати

Old date:
Current date: 2022.01.28
New date: 2019.07.23
0
Пупкова грижа у дітей – досить поширене і добре вивчене захворювання. Воно вимагає уважного спостереження, а іноді – і невідкладн

Пупкова грижа у дітей – досить поширене і добре вивчене захворювання. Воно вимагає уважного спостереження, а іноді – і невідкладного лікування.

немовля пупкова грижа

Источник: instagram @parameeva_newborn

Зміст:
Випинання внутрішніх органів через отвір в природних перегородках тіла називають грижею.

Пупкова грижа – це випинання передньої черевної стінки в області пупка. Найчастіше цей стан не турбує дитину і не несе загрози його життю. Однак бувають випадки, коли візит до лікаря і навіть оперативне втручання відкладати не можна ні на хвилину. Розберемося у всьому крок за кроком.


Види пупкової грижі

Грижі у новонароджених бувають:

 1. вроджені;
 2. придбані.
Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Вроджена грижа з’являється в перший місяць життя дитини. Після того, як пуповина відсічена і перев’язана, пупкове кільце в нормі має закритися внаслідок скорочення м’язів живота. Однак у деяких дітей цього не відбувається.


Придбана грижа може з’явитися у дитини в будь-якому віці через підвищення тиску в черевній порожнині: наприклад, при звичних запорах, метеоризмі.

Чому з’являється грижа

Основною причиною появи пупкової грижі є вроджена слабкість зв’язок, які формують пупкове кільце. У нормі воно швидко закривається після народження малюка, але у дітей, схильних до утворення грижі, цей отвір залишається відкритим.

Крім того, існує цілий ряд факторів, що сприяють подальшому прогресуванню недуги – всі стани, що супроводжуються зниженням м’язового тонусу:


 • недоношеність;
 • гіпотрофія (мала вага при народженні);
 • рахіт;
 • сильна напруга, що приводить до різкого підвищення внутрішньочеревного тиску: запори, тривалий плач, сильний кашель.

[Artlabel id = «89615»]

Пам’ятайте: якщо пупкове кільце закрилося, то «накричати» грижу малюк не зможе. І якщо запори виникають епізодично, то навряд чи з пупком станеться щось страшне.

діагностика пупкової грижі

Джерело: shutterstock

Як діагностується грижа

Діагностувати пупкову грижу можна вже в перший місяць життя дитини по випинанню в області пупка, яке збільшується у вертикальному положенні і при напруженні. У цей своєрідний «мішечок» може потрапляти петля тонкої кишки – це легко промацати. Також відчувається характерне бурчання.


У перші місяці грижа зазвичай вправляється сама, якщо дитина приймає горизонтальне положення. Але з віком грижа може збільшуватися, тому буде проявлятися постійно.

Для діагностики пупкової грижі достатньо огляду педіатра або дитячого хірурга. Іноді, частіше при великих грижах або при необхідності операції, лікар призначає УЗД.

[Artlabel id = «177104»]


Можливі ускладнення

Як правило, пупкова грижа не турбує малюка. Невеликі грижі зникають до 3-5-річного віку і вимагають лише спостереження. Однак іноді буває, що частина кишечника ущемлюється в пупковому кільці – так зване пристіночне ущімлення. Це призводить до ускладнень, таких як:

 • уповільнення просування вмісту кишечника – це загрожує запором і здуттям живота;
 • утиск грижі і розвиток внаслідок цього гострої кишкової непрохідності;
 • запалення або пошкодження грижі через тонку шкіру, яка її покриває;
 • утворення спайок.

На щастя, ці ускладнення зустрічаються рідко. Тому лікар швидше за все порекомендує спостереження. Зміцнити м’язи передньої черевної стінки допоможе лікувальна фізкультура, плавання, лазіння, активні ігри.

вправи для дітей з пупковою грижею

Джерело: Burda Media

Коли не можна зволікати

Защемлення грижі або її запалення – серйозні стани, що несуть загрозу життю! Приводом для негайного звернення до лікаря є такі стани:

 • поява болю і/або вираженого дискомфорту у дитини;
 • зміна кольору випинання і/або раптове збільшення його розміру;
 • розвиток у малюка без видимих ​​причин блювоти;
 • поява блідості, занепокоєння, проблем з відходженням стулу і ​​газів.

ВАЖЛИВО! Замовляння, всілякі примочки, викочування яйцем – не метод лікування пупкової грижі. Так ви просто втратите час і можете нашкодити дитині. При найменших підозрах на пупкову грижу зверніться до лікаря!

Показання для операції

Зазвичай до 5-6 років операції по усуненню пупкової грижі не рекомендуються. Іноді лікар приймає рішення про її спостереженні і після 5-6-річного віку. Однак існує перелік показань до хірургічного лікування, і, якщо вже так склалося, краще не відкладати справу.

пупкова грижа защемлення - фото

Instagram @ chebmoms

Врач може призначити операцію, якщо:

 • грижа з’явилася у дитини після шестимісячного віку;
 • протягом життя було обмеження, яке пройшло самостійно або з лікарською допомогою – це означає, що ризик повторення подібної ситуації досить великий;
 • дитина часто скаржиться на біль і/або дискомфорт в області випинання;
 • грижа помітно збільшилася в розмірах і/або змінила колір;
 • ви хочете віддати своє чадо в спортивну секцію.

Операція проводиться під загальним наркозом і триває приблизно півгодини. Відновлення проходить досить швидко: через 1-2 доби вас випишуть з лікарні, а через місяць малюк зможе повернутися до звичайного життя.

Зверніть увагу: інші види гриж можуть вимагати геть інших підходів! Так, все пахові грижі підлягають оперативному лікуванню якомога швидше після їхнього виявлення, адже вони защемлюються набагато частіше!

пупкова грижа у немовлят

Джерело: Fotolia

Гімнастика при пупковій грижі

Корисно викладати дитину на живіт (після того, як відпала пуповина) перед кожним годуванням. Починати потрібно з 2-3 хвилин і збільшувати тривалість викладання до 10-15 хвилин.

Добре підходять вправи в положенні лежачи на спині:

 1. «велосипед» – імітуйте ніжками малюка рухи, як при їзді на велосипеді;
 2. «прямий кут» – піднімайте випрямлені ноги дитини під кутом 90 °;
 3. імітація ходьби.

Всі ці вправи спрямовані на зміцнення м’язів живота. Підходять також для профілактики грижі у немовлят.

вправи на фітболі для немовлят з пупковою грижею

Джерело: Burda Media

Вправи на фітбол

Добре зміцнюють м’язи живота і сприяють вправлянню пупкової грижі вправи на фітбол.

 1. Покладіть дитину животом на фітбол і покачайте його вперед-назад, вліво-вправо, по колу.
 2. Викладіть малюка на спинку, робіть перекати вперед-назад, вліво-вправо, по колу.
 3. У положенні животиком на фітболі – притисніть однією рукою сідниці і спинку дитини і робіть легкі пружні руху вгору-вниз. Другою рукою утримуйте дитину за щиколотки, ноги повинні бути випрямлені.
 4. Щоб зміцнити бічні м’язи живота, укладіть малюка животом на фітбол і повертайте м’яч вправо і вліво, акуратно притримуючи дитину – вона буде рефлекторно намагатися зігнути тулуб.

ВАЖЛИВО! Підбір вправ саме для вашого малюка зробить лікар-педіатр або фізіотерапевт. Він же покаже правильну техніку масажу.

Масаж при пупковій грижі

Масаж малюкові потрібно робити дуже акуратно, без разминаний і розтирань з зусиллям. Руки дорослого повинні бути теплими, з коротко підстриженим нігтями. У кімнаті підтримуйте комфортну температуру.

 • Погладжування – акуратно погладжуйте животик маляти навколо пупка за годинниковою стрілкою. Без натиску!
 • Зустрічне погладжування – обома руками вгору і вниз від пупка.

Якщо пупкова ранка вже повністю заросла, можна використовувати ще кілька масажних технік:

 • пощипування живота навколо пупка;
 • натискання – три пальця покладіть на живіт вище пупка, злегка натисніть і затримайтеся в такому положенні на 3-5 секунд; повторіть на всій ділянці навколо пупка (грижа при цьому має бути вправлена і заклеєна пластиром).

Після досягнення малюком віку 4 місяців додайте ще кілька технік:

 • погладжуйте косі м’язи живота по колу від стегон до пупкового кільця;
 • легко розтирайте живіт, кінчиками пальців рухаючись від боків до центральної частини по спіралі;
 • пощипуйте шкіру навколо пупкового кільця;
 • погладжуйте пупкове кільце кінчиками пальців;
 • легко натискайте на випинання вказівним пальцем;
 • вправьте грижу, потім захопіть шкіру по краях пупкового кільця, зімкніть її і утримуйте впродовж кількох секунд.

Кожен масажний прийом повторюйте 3-5 разів для новонароджених, для дітей старше 4 місяців – 7-10 разів.

масаж пупкова грижа

Джерело: Fotolia

Міфи про пупкову грижу

Пупкова грижа оточена безліччю «народних» і не завжди нешкідливих міфів. Нижче – найпоширеніші з них.


 • Дитина може «накричати» грижу. Це правда лише частково, адже якщо м’язи малюка міцні, а пупкове кільце закрилося незабаром після народження, то ніяка грижа йому не загрожує, як би він не плакав. А ось якщо малюк народився зі слабкими м’язами і широким пупковим кільцем, то навіть помірний плач може спровокувати появу випинання.
 • Заклеювання пупка пластирем сприяє швидкому закриттю грижі. Це міф чистої води. Пластир жодним чином не вплине на грижу, але може викликати роздратування шкіри, попрілість, а також завдати чималий дискомфорт карапузові.
 • Щоб грижа швидше затягнулася, потрібно покласти на неї мідну монету і закріпити її пластиром. Повірте: ні мідна, ні будь-яка інша монета не є в даному випадку ліками. Точно так само не дасть ніякого ефекту капустяний лист, компрес із різноманітних овочів, алое, димексиду, меду, гарячі або холодні ванни і інші місцеві засоби.
 • Пупкова грижа – абсолютно нешкідливе утворення, і показувати через це малюка лікарю зовсім необов’язково. Це не зовсім так. Дійсно, ця недуга найчастіше не представляє загрози для життя і здоров’я дитини. Але наявність грижі великих розмірів може бути симптомом інших порушень здоров’я (вроджений гіпотиреоз, деякі генетичні хвороби). Тому відвідати дитячого хірурга або педіатра однозначно варто!
 • Акушерка неправильно «зав’язала пупок», тому форма його залишає бажати кращого. Неправда! Форма пупка багато в чому визначається генетикою, а акушерка перев’язує пупковий залишок, який відпадає через кілька днів. Тому дії акушерки на зовнішній вигляд пупка не впливають зовсім!
 • Грижу можна вилікувати масажем. Вилікувати, швидше за все, не можна. Але масажист може показати прості вправи, які ви зможете виконувати вдома і які допоможуть зміцнити м’язи преса і поліпшити кровообіг в них.

Будьте здорові!


[Artlabel id = «118012»]


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты
x