Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="283179"]
Школьник

Поради окуліста на кінець навчального року: як відновити зір

0
Школа, наші воєнні реалії та шалений ритм життя сильно впливає на здоров’я учнів. Особливо підлітків. Надмірне зорове навантаженн�

Школа, наші воєнні реалії та шалений ритм життя сильно впливає на здоров’я учнів. Особливо підлітків. Надмірне зорове навантаження, обмаль рухової активності та недостатнє перебування на свіжому повітрі роблять свою справу. Як це позначається на очах? Ми побували на прийомі в експерта, дитячого офтальмолога центру “Ексімер” Наталії Свіщової й отримали чимало корисної інформації.

Поради окуліста на кінець навчального року: як відновити зір

Джерело: freepik

Наталія Cвіщова
Наталія Cвіщова
Дитячий офтальмолог центру “Ексімер”

З настанням літніх канікул батьки мріють нарешті видихнути: навчальні перегони завершені, діти заслужили на відпочинок. Однак не розслабляйтесь одразу: заплануйте найближчим часом відвідати окуліста – фахівець визначить, чи погіршився зір у школяра і чи є змога відновити його за літо.

Тільки звертайтеся не до педіатра, який часто сам перевіряє зір по таблиці, а в кабінет, що облаштований спеціальною апаратурою.

“Важливо проходити обстеження саме в клініці, де роблять розширення зіниці. Для дітей, підлітків це принципово, адже в пубертатному віці нервова система нестабільна: дуже часто є схильність до перенапружень і спазмів. Тоді юні пацієнти демонструють гірший зір, ніж він є насправді. Тож має бути повноцінне якісне обстеження з обов’язковим розширенням зіниці з умовою циклоплегії”, – акцентує член Асоціації дитячих офтальмологів України, фахівчиня з ортокератологічного лікування Наталія Свіщова.


Найбільше зло для очей

Експертка назвала головну причину погіршення зору в школярів – зорове навантаження на близькій відстані. Тривале сидіння перед монітором ноутбука, планшета і найгірше – смартфона. 

На жаль, проведення по 6-7 годин, а зазвичай, більше часу в гаджетах є не лише бажанням дітей. Це чи не єдина можливість здобути середню освіту українцям, що мешкають у прифронтовій зоні або за кордоном.

У чому ж небезпека? А в тому, що обличчя учнів розташовані близько від екрана телефону, і їм доводиться урок за уроком роздивлятися дрібні деталі – читати тексти, математичні й фізичні формули, карти, таблиці, схеми, графіки, малюнки. Внаслідок цього в дітей розвивається астенопія – втома очних м’язів, що може призводити до погіршення зору.

Тож офтальмолог наполягає: аби вчасно виявити проблему й запобігти негативним наслідкам, школяр має двічі на рік проходити обстеження – на зимових та на літніх канікулах.

Поради окуліста на кінець навчального року: як відновити зір

Джерело: freepik

Що дає огляд в окуліста

Зазвичай діти не скаржаться на погіршення зору, адже він знижується не раптово, а поступово. Тому перевірка в лікаря наприкінці навчального року є обов’язковою. 

Іноді учень гірше бачить не через міопію, а через втому внутрішніх  м’язів ока.  Тож коли окуліст закрапує очі під час обстеження, розширюючи зіницю, м’яз, який фокусує предмети зблизька, розслабляється. 

Таким чином, лікар одночасно досягає двох ефектів:

  • частково позбавляє втоми;
  • виявляє, що саме в дитини: істинна короткозорість, ослаблення резервів акомодації або просто перенапруження від роботи з монітором.

Вчасно діагностовану втому м’язів й втрату чіткості зору можна пролікувати, і це добре зробити на літніх канікулах.

Як побороти астенопію

Експертка радить: “Ефективним є апаратне лікування. Наприклад, у нас в “Ексімері” проводять процедури, що тренують зір і покращують кровопостачання очей. Таку терапію рекомендують як українські, так і закордонні фахівці завдяки її позитивному впливу на зорову систему. Апаратне лікування триває недовго, лише 10 днів. А вдома, для зняття втоми й підтримання зору, потрібно робити гімнастику для очей. Головне – не проґавити сам момент погіршення зору й не запустити цей процес”.

Неочевидні причини погіршення зору

З 10-річного віку діти починають швидше рости. Дівчата – раніше, хлопці – пізніше, в 11-12 років. На фоні стрибків росту тіла, часто й око швидше росте в довжину. Ось чому в період препубертата батьки мають бути особливо пильними до своїх підлітків.

До чого призводить збільшення очного яблука? До міопії, зазвичай в дітей її виявляють у період з 7 до 14 років. Одним із методів корекції зору та певного стримування росту ока є ортокератологія – застосування нічних жорстких лінз. І літні канікули стануть гарним часом, щоб здійснити необхідні візити до лікаря для їх підбору, навчання користування ними, та щоб школяр встигнув звикнути до сну в таких лінзах.

причини погіршення зору

Джерело: freepik

Дбайте і про спину

Для профілактики погіршення зору не оминайте увагою спину школяра. В разі інтенсивного росту, або довгого сидіння, формується неправильна постава, що впливає на кровопостачання й спричиняє спазми та гіпертонус м’язів. 

Тож бажано відправити дитину влітку на заняття чи процедури, які тренуватимуть м’язи спини – ЛФК, йогу, плавання, пілатес, фітбол тощо. Або на масаж, аби позбутися перенапруження в шийно-комірцевій ділянці.

Свіже повітря – безкоштовні ліки

На літніх канікулах нас тішить довгий світловий день. Європейські й американські дослідження свідчать, що прогулянки на свіжому повітрі запобігають розвитку міопії та втомі очей. Тож головним завданням батьків є пояснити користь проведення часу на вулиці й проконтролювати, щоб школяр як мінімум двічі на день, поки світить сонечко, виходив на двір. Прогулянка має тривати щонайменше дві години. Чим довше, тим краще. 

Придумайте дитині заняття, щоб відірвати її від гаджета й стимулювати вийти на вулицю – ігри з м’ячем, фрисбі, велосипед, ролики, гіроборд. 

причини погіршення зору

Джерело: freepik

Відповідальність батьків

Гігієна зору, правильні звички, здоровий спосіб життя – це те, чого повинні навчити дорослі. Діти не вміють контролювати час, який проводять за смартфоном чи комп’ютером. Тож поясніть їм основні правила:

  • робити перерву що 20 хвилин від телефону і що 40 хвилин від комп’ютера;
  • 20 хвилин дивитися в екран – 20 хвилин відпочивати. Відпочинок означає споглядання чогось вдалечині. Ідеально підійти до вікна і фокусувати зір ближче-далі: кілька секунд дивитися максимально далеко – на дерево, сусідній балкон, кілька секунд – ближче, і так протягом 10 хвилин; 
  • для розвантаження виконувати вправи для зовнішніх м’язів ока: дивитися вгору-вниз, праворуч-ліворуч, по діагоналі. Хоча б дві хвилини;
  • гуляти на свіжому повітрі;
  • потягнутися, понахилятися, аби розім’яти м’язи спини.

А батькам треба двічі на рік показати свого школярика офтальмологу, щоб знати реальний стан його зору.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты