Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="278652"]
Здоровье

Як покращити зір учням влітку: поради експерта

0
Навчальний рік завершився, вже позаду стрес від контрольних і домашніх робіт, а також величезне зорове навантаження. З’явилося бі�

Навчальний рік завершився, вже позаду стрес від контрольних і домашніх робіт, а також величезне зорове навантаження. З’явилося більше вільного часу, отже можна зосередитися на відновленні здоров’я дитини. 

хлопчик Як покращити зір учням влітку: поради експерта

Джерело: Freepik

Сьогодні поговоримо про очі. Які причини погіршення зору в учнів і що можуть зробити батьки, аби запобігти його зниженню. Експертною думкою поділилася лікарка медцентру “Новий Зір”, дитячий офтальмолог Ірина Білик.

Ірина Білик
Ірина Білик
Дитячий офтальмолог всеукраїнської мережі медцентрів “Новий Зір”

Що призводить до погіршення зору у школярів

Надмірне навантаження на очі через дистанційну систему навчання дає взнаки вже не перший рік. Сумна статистика падіння зору в учнів та студентів ведеться від початку епідемії коронавірусу та переходу на онлайн-систему освіти. Тож відтепер багато залежить від умов, в яких діти вчаться. Отже, це вже стає зоною відповідальності батьків. На що треба зважати, щоб дитина бачила так само добре, як і на початку навчального року?

Основні причини зниження зору в учнів:

 1. Надмірне навантаження на очі через велику кількість часу, проведеного за гаджетами. Планшет, смартфон, комп’ютер значно впливають на зір, навіть якщо він у дитини стовідсотковий. 
 2. Постійне навантаження на очі через навчання й додаткові заняття. Зважайте, що до цього списку належать читання, писання, малювання й ліплення.
 3. Погана освітленість робочого місця – у школі й удома, що призводить до перенапруження очних м’язів. 
 4. Порушення постави, сколіози, які виникають через неправильну організацію робочого місця (висота столу й стільця).
 5. Невідповідна відстань очей до екрана (занадто близько), відблиски на моніторі, що знову ж таки спричиняють надмірне напруження очей, а як наслідок – розвиток короткозорості.
 6. Раніше перенесені травми голови або травми, про які дитина не сказала батькам, наприклад удари м’ячем на фізкультурі в школі, наслідки бійки чи падіння з велосипеда. 
 7. Спадкова схильність до поганого зору.
 8. Неналежна якість харчування: незбалансований раціон і відсутність необхідних вітамінів посилюють ризик зниження гостроти зору з кожним роком все більше й більше. Дуже впливає на очі дефіцит вітаміну D3. 
 9. Низька фізична активність, від якої залежить нормальне кровопостачання органів зору.
дівчинка Як покращити зір учням влітку: поради експерта

Джерело: Freepik

Яку профілактику зробити на літо

Хоча багато симптомів мають тимчасовий характер і зникають після відпочинку від гаджетів та надмірного навантаження на очі, проте у деяких школярів вони поглиблюються й призводять до погіршення зору. А це вже впливає безпосередньо на подальше навчання. Ось чому офтальмологи наполягають на профілактиці. 


Поради батькам, як зберегти дитині гостроту зору:

1. Передусім зважайте на поставу учня. Щоб в нього була рівна спина, ретельно підбирайте відповідно до зросту робочий стіл. Висота парти разом зі зростанням дитини повинна збільшуватися. 

Як перевірити, чи правильна висота стола? Зігнута під прямим кутом у лікті рука має вільно заходити на стільницю. Слідкуйте, щоб ваш школярик не горбатився над столом, а ступні його ніг стояли на підлозі. 

2. Правильно розмістіть і налаштуйте комп’ютер: яскравість, розмір шрифту тексту, висоту монітора (верх екрана повинен був трохи нижче рівня очей), відстань між дитиною і пристроєм, відблиски, мерехтіння – все, що заважає комфортно працювати. 

3. Дуже велике значення має освітлення. Обирайте тепле, а не холодне світло в приміщенні, оскільки блакитний колір призводить до напруження ока. 

4. Найкраща профілактика для зору й відпочинок для очей – регулярні перерви. Хай дитина встане, потягнеться, прогуляється, зробить собі бутерброд, чай. Будь-які дії, що дадуть очам перепочинок. 

5. Встановіть норму часу, який школяр може проводити за планшетом, смартфоном, телевізором. Не дозволяйте дивитись на екран будь-якого гаджета в темряві. 

6. Стежте, щоб дитина хоча б на канікулах проводила достатньо часу на вулиці, активно рухалась, гуляла вдень не менше ніж півтори-дві години. Це необхідно для вироблення природним шляхом вітаміну D3. 

7. Обов’язково організовуйте щоденний відпочинок для учня протягом навчального року. Вивчіть разом нескладну зарядку для очей – для розслаблення й тонусу очних м’язів. Ці вправи допоможуть поліпшити кровообіг, зняти напругу й тренувати м’язи. 

діти, дівчата Як покращити зір учням влітку: поради експерта

Джерело: Freepik

Вправи для очей (по кілька повторень у кожному напрямі): 

 • спостерігайте за предметом, розташованим на відстані 5 м. Фокусуйтеся на ньому кожні 20 хв протягом 20 с; 
 • робіть рухи очима вправо-вліво, вгору-вниз, по колу – за годинниковою стрілкою і навпаки, по діагоналі; 
 • інтенсивно заплющуйте-розплющуйте очі у швидкому темпі; 
 • поставте палець на ніс і подивіться на нього, щоб очі сходилися й розходилися;
 • часто поморгайте очима; 
 • дивіться на різну відстань – на близьку деталь (це може бути гілка дерева за вікном або маленька наліпка на склі), а потім вдалечінь, намагаючись побачити максимально віддалені предмети.

8. Дуже корисні фізична активність і спорт. Особливу увагу потрібно приділяти поставі – згорблена спина веде до порушення кровопостачання мозку й погіршення зору. Регулярно робіть очну зарядку, привчаючи дитину виконувати її самостійно.

9. Забезпечте школяреві збалансовану дієту. Раціон важливий для здоров’я очей: згідно з дослідженнями харчування може запобігти або відтермінувати проблеми із зором. Крім того, виберіть із сімейним лікарем або окулістом полівітаміни, до складу яких входять лютеїн, зеаксантин, омега-3 та вітаміни групи B, А, С, Е.

Важливі вітаміни для очей:

 • ретинол (А) корисний для зміцнення рогівки й підтримання гостроти зору. Цікаво, що саме він необхідний для гарної видимості в сутінках і темряві;
 • група вітамінів В: тіамін (B1) допомагає нормалізувати внутрішньоочний тиск, налагоджує передачу нервових імпульсів до головного мозку. Рибофлавін (B2) сприятливо впливає на циркуляцію крові в судинах. Ціанокобаламін (B12) важливий для нормалізації кровообігу в зоровій системі. Але він має ще одну не менш важливу місію – забезпечити стабільність нервових волокон та їхнє ефективне функціонування;
 • аскорбінова кислота (С) просто незамінна для повноцінного кровопостачання зорової системи, а також для допоміжного захисту від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Як антиоксидант вона забезпечує захист від активних форм кисню;
 • токоферол (Е) покращує пружність і проникність капілярів. Аналогічно ретинолу він вбереже очі від окисного впливу;
 • лютеїн запобігає розвитку змін сітківки. 
хлопець Як покращити зір учням влітку: поради експерта

Джерело: Freepik

Намагайтеся наповнювати раціон школяра продуктами, багатими на зазначені вітаміни. 

Що ж найкорисніше їсти для очей? Морква та гарбуз покращують гостроту зору завдяки великій кількості кератину. Шпинат і капуста завдяки наявності антиоксиданту й лютеїну запобігають деяким захворюванням очей. Кукурудза та броколі також містять велику кількість антиоксидантів. Буряк багатий на аскорбінову кислоту й калій. Пророслі зерна пшениці, горіхи та насіння є джерелом вітамінів B і Е.

Не забувайте про ягоди та фрукти влітку. Так, чорниця й абрикос містять ретинол і необхідні речовини для здоров’я очей, зокрема калій. Шипшина й цитрусові мають загальнозміцнювальну дію, бо в них багато вітаміну С.

Для поповнення організму вітаміном D і поліненасиченими жирними кислотами привчіть дитину їсти оселедець і тріску.

І головна порада батькам: школяр має обов’язково проходити комплексне обстеження зору раз на рік або частіше, якщо є ризик очних проблем в сімейному анамнезі.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты