Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="225312"]
Здоровье

Нічний кашель у дитини: як лікувати правильно

0
Причин нічного кашлю може бути чимало, тому, перш за все, потрібно зрозуміти, що саме його викликає. Від цього буде залежати вибір лі

Причин нічного кашлю може бути чимало, тому, перш за все, потрібно зрозуміти, що саме його викликає. Від цього буде залежати вибір лікування, але є й універсальні дії, які необхідні при нічному кашлі у будь-якому випадку.

кашель, нічний кашель у дитини, алергічний кашель, алергічний риніт, як позбавитися кашлю, як лікувати кашель, кашлюк, перша допомога дитині при кашлі, як справитися з нічним кашлем, дитина кашляє вночі що робити

Джерело: Fotolia

Причини нічного кашлю у дитини, описані у статті:

Кашель може бути окремим симптомом чи захисною реакцією організму, який намагається позбутися від якогось подразника, або реакцією організму на мікроби або звичайний побутовий пил. Перш ніж боротися з кашлем будь-якого походження, слід усунути причину і створити зовнішні умови, які допоможуть дитячому організму впоратися з наслідками.

Найпоширеніша причина — задній риніт

Якщо вдень малюк почуває себе нормально і кашель його не турбує, можливо причиною нічних нападів став нежить, але не звичайний, при якому можна висякатися і стане легше, а задній риніт. При задньому риніті запальний процес проходить у задніх відділах носа. У денний час, коли дитина активно рухається, слиз стікає по задній стінці, не доставляючи занепокоєння, але в горизонтальному положенні відбувається застій слизу і викликає роздратування задньої стінки.


Як допомогти: основні дії в цьому випадку повинні бути такими ж, як і при звичайному нежиті — підкладіть подушку вище, перед сном промийте ніс сольовим розчином, при необхідності закапайте судинозвужувальні краплі, дозволені для дітей (тільки після консультації з лікарем). Дуже важливо, щоб у кімнаті, де спить дитина, повітря було прохолодним і вологим, але не забувайте, що коли на вулиці мороз, відкрита кватирка повітря висушує, значить зволожувати його потрібно ще більше. Протягом дня дитина повинна пити побільше рідини, це не дозволить слизу загуснути.

Алергічний риніт

Цілком реальна ситуація — на прогулянці або протягом дня з малюком все нормально, але коли він спить у своїй кімнаті, починається кашель. Причиною цілком може виявитися звичайний побутовий пил, в якому повно пилових кліщів, нові меблі, випране не найкращим пральним порошком ліжко, нова іграшка — все це може викликати алергічну реакцію, яка проявляється, якщо дитина тривалий час перебуває в контакті з алергеном.

Як допомогти. В першу чергу варто прибрати з кімнати всі предмети, здатні накопичувати пил, — килими, подушки, м’які іграшки. Як і у випадку з заднім ринітом, потрібне свіже і вологе повітря, але не визначивши, на що саме реагує дитина, позбутися від такого кашлю практично неможливо — протикашльові препарати можуть лише погіршити ситуацію. Постарайтеся згадати, з появою якого предмета пов’язана поява нічного кашлю і приберіть його з кімнати.

кашель, нічний кашель у дитини, алергічний кашель, алергічний риніт, як позбавитися кашлю, як лікувати кашель, кашлюк, перша допомога дитині при кашлі, як справитися з нічним кашлем, дитина кашляє вночі що робити

Джерело: Fotolia

Бронхіт і бронхіальна астма

Для бронхіту в початковій стадії характерно нічне покашлювання, але при прогресуванні захворювання, кашель стає нав’язливим і виснажливим. Саме для бронхіту характерні приступи нічного кашлю і брохоспазма, які посилюються під ранок, особливо при нестачі свіжого повітря. Затяжний нічний кашель може бути ознакою  бронхіальної астми, особливо, якщо на це захворювання страждає хтось із батьків.

Лідія Бабич
Лідія Бабич
Дитячий лікар, педіатр Центру "Педіатрія з любов'ю". Про здоров'я дітей, харчування і ГВ, про щеплення і здоровий спосіб життя. Фейсбукінстаграм.

На сьогодні головна причина астми невідома, проте добре вивчені фактори її ризику:

 • куріння, навіть пасивне та до народження включно!
 • попередні алергічні реакції, в тому числі шкірні висипання, алергічний риніт, реакція на їжу;
 • сімейна історія астми та алергії;
 • проживання на територіях з високою забрудненістю повітря;
 • ожиріння;
 • деякі захворювання дихальної системи у минулому: хронічний риніт, синусит, перенесена пневмонія;
 • потрапляння кислого вмісту шлунка у стравохід, печія;
 • на астму хворіють найчастіше чоловіки (чоловіча стать).

Як допомогти. В першу чергу необхідно, щоб лікар послухав дитину і поставив точний діагноз. При бронхітному кашлі дуже важливий доступ свіжого повітря, повна відсутність пилу і достатня кількість рідини протягом дня. Ніколи не давайте дитині відхаркувальні препарати або ліки від кашлю без консультації з лікарем, неправильний вибір ліків може погіршити ситуацію і спровокувати ускладнення.

кашель, нічний кашель у дитини, алергічний кашель, алергічний риніт, як позбавитися кашлю, як лікувати кашель, кашлюк, перша допомога дитині при кашлі, як справитися з нічним кашлем, дитина кашляє вночі що робити

Джерело: Fotolia

Можливий коклюш

Якщо дитина не щеплена, існує реальний ризик зараження на кашлюк, для якого характерні приступи сухого виснажливого кашлю, що його складно зупинити.

Як допомогти. Діагноз повинен поставити лікар, причому, не тільки оглянувши малюка, але і за результатами лабораторних аналізів — в крові виявляються специфічні антитіла. Лікування коклюшу так само повинен призначати лікар, враховуючи вік дитини і тяжкість перебігу хвороби.

Від батьків залежить, в яких умовах хвора дитина буде перебувати — свіже повітря і відсутність пилу критично важливо при кашлюку.

Отже, підбиваючи підсумки:

 • Лікар потрібен в будь-якому випадку, якщо дитина кашляє вночі
 • Під час нападу підійміть подушку так, щоб малюк перебував у положенні напівсидячи, дайте попити теплий компотик, молоко, слабкий чай.
 • Не давайте соки і мед — вони можуть подразнювати слизову горла і кашель тільки посилитися.
 • Антибіотики, відхаркувальні і протикашльові препарати не можна давати дитині без призначення лікаря (і з призначенням теж будьте обережні)
 • Незалежно від причини нічного кашлю, провітрюйте кімнату, зволожуйте повітря, прибирайте пил і давайте пити дитині якомога більше.
Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки " Малі"

Є певні ознаки, за якими можна з високою вирогідністю сказати, що головна небезпека кашлю минула і дитя одужує. Це вологий глибокий кашель та/або жовті чи зелені густі виділення з носа, що турбують переважно у першій половині дня. При цьому загальний стан малюка цілком задовільний: він активно грається, веселий, проситься гуляти і не розуміє, чому його в черговий раз потягли до лікаря. В такому випадку єдиним протипоказанням до відвідування школи і садочка можуть бути якісь особисті причини.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты