Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="233495"]
Здоровье и уход

Кривошия у немовляти: в чому небезпека, причини, симптоми, лікування

0
Кривошия у новонародженої дитини — одна з найпоширеніших дитячих ортопедичних проблем. На щастя, в більшості випадків з цим захво�

Кривошия у новонародженої дитини — одна з найпоширеніших дитячих ортопедичних проблем. На щастя, в більшості випадків з цим захворюванням можна впоратися досить швидко. Головна умова успіху — своєчасна діагностика і правильно призначене лікування.

Кривошия у новонароджених

Джерело: instagram.com

Зміст:

Кривошия — це деформація, тобто зміна форми шиї, в результаті якої голова дитини постійно нахилена у хвору сторону і трохи повернута обличчям у здорову сторону. У складних випадках може розвиватися асиметрія обличчя, а іноді така ситуація супроводжується порушенням розвитку і навіть психічними розладами. На жаль, у пологовому будинку патологію вдається виявити дуже рідко, в основному у важких випадках. Найчастіше ситуація прояснюється до кінця першого місяця життя.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА КРИВОШИЯ?

За відсутності своєчасного лікування кривошия прогресує, що в зрештою призводить до розвитку вираженої асиметрії обличчя і неправильного росту кісток лицьового черепа.


 • Вже до трьох років у маляти може формуватися сколіоз шийного і грудного відділів, а у дитини старшого віку — S-подібний сколіоз у шийному, грудному і поперековому відділах хребта. Несформованість атланта (першого шийного хребця) призводить до хронічного кисневого голодування мозку і, як наслідок, — до відставання дитя в розвитку. Особливо сильно це буде помітно у віці 3-6 років, у період інтенсивного росту дитини.
 • До школи такий малюк має такий вигляд: голівка дитини повернута в бік, плече піднесене, спостерігається асиметрія шийного відділу хребта.
 • Крім цього, страждає розвиток піднебіння і може змінитися нормальний напрямок слухового проходу, отже, у дитини погіршується слух, і можуть виникнути проблеми з вимовою.
 • Іноді дитина тримає голівку нахиленою в одну сторону, однак у неї немає справжніх змін у м’язах і зв’язках. У такому випадку кривошия вважається хибною. Це найлегша форма захворювання, яка коригується комплексним лікуванням у невролога.
лікування кривошиї

Джерело: thinkstockphotos/fotobank.ua

ВИДИ І ПРИЧИНИ КРИВОШИЇ У НОВОНАРОДЖЕНИХ

Кривошия може бути вродженою і набутою.
Основні причини вродженої:

 1. Вроджене недорозвинення грудинно-ключично-соскоподібного м’яза (йде від кута щелепи до внутрішнього кінця ключиці).
 2. Травма її під час пологів.
 3. Пологова травма шийного відділу хребта.

Набута кривошия розвивається (і часто зустрічається) у дітей з порушенням м’язового тонусу (асиметрією) або при постійному односторонньому положенні в ліжечку. Щоб цього уникнути, необхідно часто перекладати малюка, підходити до нього з різних сторін.

ФОТО НОВОНАРОДЖЕНИХ З КРИВОШИЄЮ

Існує думка, що кривошию у дитини може діагностувати мама, помітивши, що малюк неправильно тримає голівку: схиляє її набік, надає перевагу одному положенню. На жаль, ця думка хибна: у віці двох тижнів дитина ще не тримає голівки, та й зручне для себе положення самостійно обрати не може. Тому не покладайтеся на свою спостережливість і в жодному разі не пропускайте планових візитів до лікарів. Спеціаліст без зусиль діагностує кривошию на третьому тижні життя малюка, пропальпувавши потовщення в області грудино-ключично-соскоподібного м’яза.

Майте на увазі: чим раніше ви почнете лікування, тим швидше настане повне одужання.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ КРИВОШИЇ У НЕМОВЛЯТ

Щоб результат лікування кривошиї у немовляти був вдалим, починати його варто якомога раніше – вже з 2-3-тижневого віку. Головне в лікуванні – надати голові та шиї дитини правильного положення. Це досить тривалий та комплексний процес, який обов’язково включає в себе:

 • лікування положенням;
 • масаж;
 • лікувальну гімнастику.

У виборі лікування лікар орієнтується в першу чергу на ступінь тяжкості захворювання, в залежності від якої може бути призначена терапія.

Додатково використовуються спеціальні вкладки та подушки: якщо немовля лежить на хворому боці, під його голівку підкладають велику подушку, якщо на здоровому, то подушка взагалі не потрібна. Ще краще підходить для цієї мети спеціальне гумове кільце, яке можна придбати в ортопедичному салоні. Потрібно носити дитину на руках у певному положенні: взявши вертикально спиною до себе. Своєю щокою поверніть його голівку у хвору сторону і злегка нахиліть її в здорову.

лікування кривошиї положенням, фото кривошиї

Художник: А.Є.Соловйов

ЛІКУВАННЯ КРИВОШИЇ ПОЛОЖЕННЯМ

Основні правила:

 1. Дитина повинна лежати на напівжорсткому матраці, краще без подушки. Замість неї під голову кладуть складену в кілька разів пелюшку.
 2. Поставте дитяче ліжечко так, щоб на нього падало світло з того боку, куди дитині важко повернути голову. Звідси ж підходьте до неї, кладіть іграшки. Так вона буде розробляти примхливий м’яз!
 3. Проводьте лікування положенням пів години кілька разів при денному сні.

Початкове положення — малюк лежить на спині. Покладіть під голову спеціальне пристосування, щоб вона лежала прямо — на одній осі з тулубом:

 • варіант № 1: гумове кільце (продається в аптеці).
 • варіант № 2: пару мішечків з дрібним піском, з’єднаних перемичкою з тканини. Можна підкласти по мішечку з обох сторін голови або один з боку кривошиї.

Щоб дитина лежала прямо, розмістіть по боках від пахв до колін 2 згорнутих ковдри. Обов’язковою умовою є правильне положення всього тулуба: воно повинно бути симетричним, прямим по відношенню до голови.

Частіше укладайте дитину на бік. Якщо малюк спить на боці кривошиї, то під голову кладеться висока подушка. Якщо він лежить на здоровому боці, то подушка не використовується зовсім.

ЯК НОСИТИ НА РУКАХ ДИТИНУ З КРИВОШИЄЮ

МАСАЖ І ПЛАВАННЯ

Найважливішим заходом у лікуванні кривошиї є масаж і лікувальна фізкультура, які призначаються лікарем кілька разів на рік. З раннього віку (краще з народження) діткам з кривошиєю рекомендовані заняття в басейні при температурі води 35-36 °С. Тому вчіть малюка плавати та наберіться терпіння. Головна умова успіху — регулярність занять.

Регулярно погладжуйте напружений хворий м’яз маляти (його точне розташування покаже лікар) — ваші дотики допоможуть йому розслабитися.

МАСАЖ ДЛЯ НОВОНАРОДЖЕНИХ ПРИ КРИВОШИЇ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

З самого початку лікування масаж займає провідне місце, проводиться на тлі загальнозміцнюючого комплексу, відповідного до віку і розвитку дитини. Дивіться навчальне відео:

ЛІКУВАЛЬНА ГІМНАСТИКА

Лікувальна гімнастика при кривошиї зводиться до поворотів зі спини на живіт. Вони сприяють підійманню голови на здорову сторону і повороту у хвору. Роблять цю вправу у співвідношенні 1:2, 1: 3 — більше на «здоровому боці».

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ

При відсутності ефекту від лікування дитині призначається операція, вибір методики та віку малюка для проведення втручання визначається лікарем індивідуально.

Якщо ви маєте успішний досвід боротьби з цією неприємною недугою — напишіть про нього в коментарях під статтею.

Нехай ваші дітки будуть завжди здорові та веселі, незважаючи ні на що!

У статті використані матеріали з книги: І. Красикова «Дитячий масаж».


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Метки:
кривошея
Понравилась статья? Оцените:
12345 (5 оценок, среднее: 4,20 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты