Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="246666"]
Здоровье

Як діяти батькам при підвищеній температурі у дітей: відповідає лікар

0
Яку загрозу несе висока температура тіла, що робити батькам до того, як дитину огляне лікар, що можна зробити в домашніх умовах?

Яку загрозу несе висока температура тіла, що робити батькам до того, як дитину огляне лікар, що можна зробити в домашніх умовах?

температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Інтерв’ю з сімейним лікарем, кандидатом медичних наук, Членом Правління ГО «Академія сімейної медицини України» Ігорем Заставним

Ігор Заставний
Ігор Заставний
Кандидат медичних наук, Член Правління ГО «Академія сімейної медицини України».  

Чому підвищується температура у дітей?

Важливо усвідомлювати, що підвищена температура – це зазвичай нормальна фізіологічна реакція на різні чинники, з якими стикається організм дитини. Нормальною, за різними даними, вважається температура до 37-37, 2, якщо при цьому немає ніяких відчуттів, які змушують вас її міряти. Причинами підвищення температури у дітей може бути дуже багато станів. Температура може підніматися через:

  • вірусні інфекції,
  • важкі ускладнення цих інфекцій, зокрема, менінгіт,
  • аутоімунні захворювання (червоний системний вовчак),
  • онкологічні захворювання,
  • перегрівання дитини, наприклад, після сонячного удару або через переохолодження.
температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Як правильно виміряти температуру в дитини?

Зазвичай ми користуємося декількома видами термометрів: ртутним, електронним та безконтактним інфрачервоним. Найкраще для вимірювання температури у дитини підходить електронний термометр. В медичних установах, зазвичай, ми використовуємо інфрачервоний безконтактний термометр. Ним температуру треба вимірювати декілька разів для точності результату.


Бажано вимірювати температуру у дітей у ділянці під пахвою. Іноді в малих дітей до року температуру міряють ректально, тобто в прямій кишці. Для цього потрібно застосовувати вазелін. Також температуру можна вимірювати електронним термометром в ротовій порожнині. Але він перед використанням має бути ретельно продезінфікований і вимитий з милом.

За якими критеріями батьки можуть визначити, що температура є небезпечною для дитини?

Ми використовуємо систему червоних прапорців для того, щоб оцінити стан дитини при підвищеній температурі. Такими червоними прапорцями є наступні ознаки:

Зміна кольору шкіри в дитини. Якщо шкіра у дитини блідуватого кольору, то батькам слід звернутися до сімейного лікаря чи педіатра. Якщо синюшного чи блідого або на шкірі є висипання, то треба негайно телефонувати в екстренну медичну допомогу або до свого сімейного лікаря чи педіатра. Особливо небезпечними є висипання у вигляді синіх синців на ногах, до прикладу.

Зниження активності у дитини. Якщо дитина нормально реагує на всі ваші звертання, тобто не спить багато і одразу прокидається, коли ви її будите, то на даний момент переживати не потрібно. Якщо ви докладаєте значних зусиль, щоб розбудити дитину, тоді треба негайно звернутися до лікаря. Якщо ж дитина взагалі не прокидається, засинає на ваших очах, є ослабленою і не відповідає на ваші питання або їй щось привиджується, то потрібно терміново звернутися до швидкої допомоги.

температура у дитини

Джерело: Fotolia

Підвищена частота дихання. Поклавши руку на груди або живіт дитини, ви зможете поміряти частоту вдихів. Якщо частота вдихів є більшою за 50 в дитини до року або більшою за 40 в дитини після року, або більше 25 в старшої дитини або дорослої людини це вважається небезпечною ознакою. Якщо частота дихання будь-якої дитини є більшою за 60, то це — критична ознака, яка потребує негайної госпіталізації. Також ви можете помітити так звану гойдалку дихання дитини, коли груди і живіт рухаються у різнобій. Це теж привід для занепокоєння.

Підвищена частота серцевих скорочень. Ви можете поміряти частоту серцевих скорочень, поклавши дитині пальці на шию або на руку. Якщо ця частота для дітей до 12 місяців є більшою за 160, для дітей від 12 до 24 — більшою за 150, а для дітей від двох до п’яти років — більшою за 140 на хвилину, тоді варто зателефонувати лікареві і порадитися щодо подальших дій.

Зміна еластичності шкіри. Важливо оцінити тургор (еластичність) шкіри дитини. Найбільш небезпечною є дегідратація – це знижена кількість води в організмі дитини. Якщо ви візьмете між двома пальцями невеличку складку шкіри дитини і побачите, що вона є нееластична або довгий період залишається розтягнутою і не повертається до свого звичайного вигляду, то це свідчить про втрату рідини і є тривожним сигналом. Також про втрату рідини може свідчити відсутність сечовипускання або сліз. Особливо пильно треба стежити за сечовипусканням у дітей до року. Тобто, якщо памперс у дитини сухий кілька годин, то теж варто звернутися до лікаря.

Особливо слід звертати увагу на підвищену температуру у дітей до року. Якщо температура є більшою за 38 та 39, то я рекомендую батькам не відкладати дзвінок до лікаря.

температура у дитини

Джерело: GettyImages

Що запитати в дитини, аби визначити, чи безпечною є її підвищена температура?

Потрібно запитати, чи відчуває дитина знесилення та головний біль. Якщо дитина не може нормально спілкуватися, у неї сильно болить голова, це теж є небезпечними ознаками. Біль в очах також може бути проявом інфекції. Варто запитати в дитини, чи немає сухості в роті та очах. Якщо очі настільки сухі, що дитина не може заплакати, це — теж червоний прапорець, який свідчить про різке зневоднення організму. При цьому треба негайно напоїти дитину.

Поцікавтеся, чи немає у вашої дитини задишки. Біль при сечовипусканні може бути ознакою інфекції сечовидільних шляхів.

Що не можна робити при високій температурі у дитини?

Категорично не можна обтирати дитину оцтом або алкоголем, бо в стані жару ці рідини всмоктуються у шкіру і можуть викликати інтоксикацію, а також не можна давати дитині аспірин.

температура у дитини

Джерело: Shutterstock

Які жарознижувальні препарати можна використовувати?

Пам’ятайте, що температуру при гарному самопочутті, коли дитина поводиться активно, збивати не потрібно.  Для зниження температури можна використовувати два препарати – парацетамол та ібупрофен.

Парацетамол можна використовувати для зниження температуру у малюків з народження, ібупрофен – від 3-місячного віку. Ці два препарати не можна застосовувати одночасно. Адже тоді є ризик спровокувати токсичну дію цих ліків на нирки та сечовидільну систему. При хронічних захворюваннях нирок парацетамол та ібупрофен треба використовувати з обережністю.

Я рекомендую застосовувати той препарат, який більше дитині підходить.

Серед різних форм препаратів найкраще вибрати сироп або таблетки. Він не викликатиме неприємних відчуттів у вашого сина або доньки. Якщо дитині не подобається сироп, вона його випльовує, тоді можна вдатися до застосування свічок.

Як чергувати препарати, якщо температура тримається доволі довго?

Парацетамол можна давати раз на чотири години, ібупрофен – раз на шість годин. Їх не бажано чергувати. Втім, у критичних ситуаціях, якщо один препарат не допоміг, через 2-4 години можна дати інший препарат.

температура у дитини

Джерело: Burda Media

Чи можна застосовувати ібупрофен при коронавірусній інфекції?

Збудником цієї інфекції є доволі новий для людини тип коронавірусу, відповідно всі рішення щодо лікування чи профілактики приймаються на основі не великих досліджень, до яких ми звикли в медицині, а на основі невеликих спостережень лікарів та лікарень. Само тому і виникла думка, що ібупрофен не можна застосовувати для збивання температури при цій інфекції. Через кілька тижнів після висвітлення цієї думки, вони була спростована більшим спостереженням і станом на зараз, ібупрофен не є протипоказаним в цьому випадку. Тому для зниження температури при Covid-19 можна використовувати ібупрофен.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты