Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="234763"]
Здоровье семьи

Отит без ускладнень і рецидивів: як попередити та ефективно лікувати

0
Малюк вередує, непокоїться, часто хапається за вушко? Цілком можливо, у нього гострий отит. Вчимося швидко розпізнавати хворобу, що�

Малюк вередує, непокоїться, часто хапається за вушко? Цілком можливо, у нього гострий отит. Вчимося швидко розпізнавати хворобу, щоб вчасно почати лікування і не допустити ускладнень.

Зміст:

отит у дитини, болить вухо, причини отиту

Джерело: Shutterstock

Що таке отит?

Отит — запалення одного з відділів вуха. За локалізацією отит буває трьох типів: 

 1. зовнішній — запалення шкіри зовнішнього слухового проходу (виникає через пошкодження вушної раковини або слухового проходу);
 2. середній — запалення барабанної порожнини; 
 3. внутрішній (лабіринтит) — запалення внутрішнього вуха: зазвичай це ускладнення після недолікованого середнього отиту. 

У дітей найчастіше зустрічається саме отит середнього вуха. 


Зовнішній отит характеризується періодичними болями, набряком вушної раковини і невеликим підвищенням температури тіла. Легко діагностується при зовнішньому огляді. 

Середній отит — це ускладнення на середнє вухо: порожнину всередині скроневої кістки, що має один вхід («слухова труба»). Другий кістковий отвір середнього вуха прикриває барабанна перетинка. 

Внутрішній отит (лабіринтит) проявляється не гострим болем, а ослабленням слуху і часто — запамороченням. 

Отит середнього вуха — захворювання, що найчастіше зустрічається у дітей. Близько 80% дітей у віці до 3 років хворіють на отит, а деякі — переносять цю хворобу неодноразово. 

За типами середній отит буває:

 • гострий — його викликають вірусні або бактеріальні інфекції; 
 • ексудативний — його причиною є закупорка слухової труби; 
 • хронічний — може продовжуватися тривалий час з невеликими періодами ремісії.

Причини отиту

Найчастіше отит проявляється після перенесених грипу або ГРВІ. Викликає його інфекція, якій при нежиті, що супроводжує зазначені захворювання, дуже легко потрапити в слухову трубу, а звідти — в середнє вухо. Адже вуха і ніс поєднуються.

При потраплянні інфекції в середнє вухо починається запальний процес, у порожнині накопичується гній, який тисне на барабанну перетинку. Саме це викликає різкий, часто штрикучий біль у вусі — найбільш характерний симптом отиту. 

Також запалення середнього вуха може викликати травма. Крім того, занести інфекцію можна з брудною водою.

Іноді зустрічається гематогенний шлях, коли інфекцію приносить кров, наприклад, при пієлонефриті. 

Якщо у вас ніколи не боліли вуха, знайте: вушний біль терпіти практично неможливо. І якщо дорослий може сам терміново звернутися до лікаря і пояснити йому, в чому справа, самопочуття і здоров’я малюка повністю залежить від батьків.

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

причини отиту, отит у дитини

Джерело: Shutterstock

Середній отит – «дитяча хвороба»

Вухо людини нормально працює лише тоді, коли тиск у барабанній порожнині дорівнює атмосферному. Якщо виникає істотна різниця, ми негайно відчуваємо це — згадайте закладеність у вухах при зльоті або посадці літака. Правильний рівень тиску у вусі підтримується особливим каналом, який називається «Євстахієва труба». Вона з’єднує глотку і барабанну порожнину. Коли ми ковтаємо, євстахієва труба відкривається, і тиск у середньому вусі вирівнюється. 

При простудних захворюваннях або плачі в носовій порожнині збирається слиз, який легко може потрапити до євстахієвої труби, перекриваючи її. Тоді тиск всередині вуха регулювати неможливо, і вушко реагує на це запаленням.

Дійсно, малюки хворіють на отит набагато частіше, ніж дорослі. І цьому є пояснення. 

 • Євстахієва труба у дітей вужча, ніж у дорослих, відповідно, «перекрити» її набагато простіше. 
 • Діти, в силу нестабільного імунітету, частіше хворіють на простудні захворювання. 
 • Малюки часто плачуть, слиз, що утворюється, накопичується в носоглотці і легко може потрапити у вухо.
середній отит у дитини, як лікувати отит

Джерело: Shutterstock

Як розпізнати отит середнього вуха?

Щоб вчасно розпізнати хворобу, батькам потрібно бути дуже уважними. Наприклад, маму немовляти має насторожити, коли явно голодний малюк, намагаючись смоктати груди, раптом починає плакати, крутить голівкою, непокоїться, їсть і раптом кидає груди. Річ у тому, що смоктальні рухи загострюють у малюка біль у вушках. Буває і таке, що вночі у дитини підіймається температура (зазвичай вище 38 ° С, а іноді й до 40 ° С), вона починає невтішно плакати, вертіти голівкою, може тягнутися до вушка ручкою, терти його. 

Є кілька дій, які допоможуть вам розпізнати отит у крихітки та полегшити її стан до огляду педіатра.

 • Легко натисніть пальцем на козелок — відчувши сильний біль, малюк намагатиметься ухилитися від матусиних рук або заплаче. Значить, у малюка точно болять вушка. 
 • Якщо виділень з вушка немає, дайте малюкові знеболювальне, а у найближчий час зверніться до лікаря. 
 • Якщо є виділення — до лікаря, і якомога швидше! 

Серед інших симптомів гострого отиту:

 • тимчасове зниження слуху; 
 • закладеність вуха; 
 • шум у вухах; 
 • збільшені лімфатичні вузли; 
 • висока температура тіла — до 39 ° С; 
 • загальна слабкість, 
 • порушення сну та апетиту. 
отит середнього вуха симптоми

Джерело: Shutterstock

Хто в групі ризику

У групі ризику діти зі слабким імунітетом, малюки з діагнозом діабет, а також дітки на штучному вигодовуванні, оскільки вони не отримують з материнського молока необхідних для захисту від інфекцій антитіл.

Отит, що повторюється

Чи означає, що якщо отит був один раз, він буде переслідувати дитину постійно? Згідно з даними статистики, у більш ніж 20% дітей гострий середній отит переходить в ускладнені форми або рецидивує, тобто повторюється через певний час. 

Фактори ризику для отитів, що повторюються: 

 • позитивний сімейний анамнез отитів;
 • сухе і спекотне повітря в дитячій;
 •  паління батьків;
 • користування пустушкою; 
 • мінімум один брат або сестра
рецидив отиту, отит у дитини, болить вухо в малюка

Джерело: Shutterstock

Лікуємося правильно

Якщо ви підозрюєте у дитини отит (без виділень з вуха!) і звернутися до лікаря прямо зараз немає можливості, дайте малюкові дитячий знеболювальний препарат. 

Якщо діагноз підтвердиться, вам, швидше за все, призначать судинозвужувальні краплі в ніс, краплі у вуха — розчин антисептиків (при сильних болях зі знеболювальним ефектом) і, можливо, спеціальні антибактеріальні препарати. 

ВАЖЛИВО! Якщо малюкові призначений курс антибіотика, його потрібно закінчити повністю. Не завершуйте приймання препарату, навіть якщо малюкові стало легше. У будь-якому випадку після надання першої допомоги слід звернутися до лікаря, навіть якщо вам здається, що малюкові стало краще. Тільки фахівець при огляді може поставити діагноз і призначити малюкові необхідне лікування. 

Компреси на вухо при отиті краще не ставити, потрібно сухе тепло. 

До лікарського огляду гріти вухо не потрібно! Це може ускладнити постановку діагнозу. 

Забезпечте правильний температурний режим у кімнаті малюка — 20-21° С і оптимальну вологість і виконуйте всі розпорядження фахівця. 

Ускладнення після отиту

Якщо отит не почати лікувати вчасно, він може перейти у гнійну форму захворювання. Це дуже небезпечно! 

Крім того, запущений отит може прийняти хронічну форму. Як ускладнення — дати зниження і навіть повну втрату слуху або викликати менінгіт. 

У дітей грудного віку перехід від гострого отиту до гнійного може статися дуже швидко. Єдиний спосіб уникнути: не зволікати з походом до лікаря. 

отит у дитини, ускладнення отиту, як лікувати отит

Джерело: Instagram @zdorovedetei

Профілактика отиту

Як ми вже зрозуміли, головним фактором, що провокує отит, є гострі респіраторні захворювання або грип. Щоб запобігти гострому отиту, під час застуди або грипу у маленьких діток потрібно стежити за чистотою носика. Дійте за такою схемою. 

Закапайте в носик сольовий розчин.

Маленьким діткам видаліть слиз з носика спеціальним аптечним аспіратором, а тих, хто доросліше, вчіть сякатися правильно — закриваючи одну ніздрю.

Закапайте в носик судинозвужувальні краплі — це зніме набряк і малюк зможе вільно дихати. 

Важливо! Нежить у малюків лікують тільки дитячими краплями! Причому судинозвужувальні краплі не можна застосовувати частіше 3-4 разів на день по одній крапельці в ніздрю. 

А щоб не було рецидивів, важливо не відвідувати дитячі колективи до повного одужання і піклуватися про зміцнення імунітету і загального здоров’я дитини.

симптоми отиту, отит у дитини

Джерело: Shutterstock

Догляд – це важливо!

Необхідно щодня очищати від сірки тільки вушну раковину і зовнішній слуховий прохід. Не залазьте ватним тампоном далі, так ви можете пошкодити перетинку або проштовхнути назад накопичену сірку, яку в зовнішньому слуховому проході виробляють сальні та сірчані залози. 

За допомогою змоченого в кип’яченій воді марлевого тампончика, скрученої в гніт ватки, а найкраще — дитячих гігієнічних паличок з обмежувачем, відтягнувши вушну раковину малюка назад і вниз, круговим рухом акуратно видаліть сірку з зовнішнього слухового проходу.

За шкірою за вушними раковинами теж необхідний щоденний догляд. Обережно відігніть вушко і протріть ватяним тампоном, змоченим у теплій воді, всі складочки та зморшки. У немовлят часто утворюються скориночки за вушками. Обережно змастіть в цьому місці дитячим маслом. 

Після купання стежте, щоб у вушках не залишалося вологи — досить акуратно протерти вушну раковину і промокнути місце входу у вушко.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UAПонравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты