Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="219706"]
Здоровье семьи

Глюкозотолерантний тест: що це і навіщо його робити?

0
Глюкозотолерантний тест роблять за призначенням лікаря, в тому числі і вагітним жінкам. Причому призначити його можуть навіть тим,

Глюкозотолерантний тест роблять за призначенням лікаря, в тому числі і вагітним жінкам. Причому призначити його можуть навіть тим, у кого на перший погляд немає ніяких проблем. Так навіщо ж його роблять?

аналізи на глюкозу, цукор у крові

Джерело: Shutterstock

Що таке глюкозотолерантний тест?

Глюкозотолерантний тест, або тест на глюкозу з навантаженням – це лабораторна перевірка на концентрацію глюкози в крові. Контроль за цим показником дозволяє виявити діабет на ранніх стадіях, а це дуже важливо для стабілізації стану пацієнта і його нормального життя в подальшому.

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Глюкоза потрапляє в наш організм з їжею, багатою вуглеводами – цукор, хліб, круп’яні вироби. Після їжі її рівень в крові зростає, що стимулює вироблення в підшлунковій залозі інсуліну: гормону, який «доносить» глюкозу в клітини організму. У цьому випадку рівень цукру в крові нормалізується. Однак при цукровому діабеті робота підшлункової залози дає збій, і рівень цукру в крові людини залишається високим. А це вже небезпечно.

Фахівці рекомендують робити глюкозотолерантний тест всім людям у віці старше 40 років. Але це в разі, якщо у людини немає схильності до цукрового діабету. Якщо ж в родині були випадки цього захворювання, перевіряти рівень цукру в крові потрібно, починаючи з 30 років. Регулярність – три перевірки на рік.


Крім того, тест на глюкозу з навантаженням потрібно пройти тим, у кого спостерігаються специфічні симптоми: сухість у роті, спрага, часте сечовипускання.

А чому не стандартна перевірка на цукор?

Звичайний аналіз крові на цукор на ранніх стадіях може хворобу і не виявити. Справа в тому, що у нашого організму є певний запас міцності. Завдяки йому підшлункова залоза в разі проблеми, що вже виникла, може ще довго працювати на максимумі, усуваючи порушення і підтримуючи рівень глюкози в нормі. Це явище носить назву компенсаторна функція. Але це не буде тривати вічно, і рано чи пізно організм дасть збій.

Глюкозотолерантний тест якраз і допомагає вчасно виявити проблему.

тест на глюкозу, гестаційний діабет

Источник: Shutterstock

Навіщо цей тест призначають вагітним?

Глюкозотолерантний тест призначають вагітним, щоб вчасно виявити гестаційний цукровий діабет. Це захворювання, яке діагностується лише у майбутніх мам. На нього страждає близько 14% жінок. Після вагітності гестаційний діабет проходить без сліду.

Підвищений рівень цукру в крові у майбутніх мам пояснюється тим, що підшлункова залоза тепер працює не тільки на мамин організм, але і майбутньої дитини. Тобто кількість інсуліну в крові вагітної збільшується. Однак в деяких випадках вироблення гормону виявляється недостатнім, відповідно, підвищується і рівень цукру в крові майбутньої мами.

 • Такий стан небезпечний для вагітної, оскільки може стати причиною:
 • збільшенням маси тіла плода, що ускладнює пологи і часто призводить до родових травм новонародженого;
 • викидня;
 • відхиленнями у розвитку дитини;
 • діабетичної фетопатії новонародженого.

При цьому, навіть якщо під час вагітності та пологів все пройшло нормально, у дитини, чия мама хворіла гестаційним діабетом, є високий ризик захворіти діабетом 2 типу.

Проведення глюкозотолерантного тесту зазвичай призначають на 14-16 тижні вагітності, оскільки саме з цього часу рівень цукру може почати підвищуватися. Але є виключення – якщо в крові у майбутньої мами виявлений підвищений рівень цукру при біохімічному аналізі. У цьому випадку тест проводиться з 12 тижня.

Лікар може призначити і контрольний тест – на 24-28 тижні.

Після 32 тижнів тест не проводять, оскільки це може зашкодити дитині.

Найчастіше тест призначають жінкам, які перебувають у групі ризику, але деякі лікарі призначають тестування всім вагітним – про всяк випадок.

Хто в групі ризику? Вагітні жінки, які:

 • мають зайву вагу;
 • в сім’ї є родичі з цукровим діабетом;
 • є гестаційний діабет в анамнезі;
 • попередні вагітності закінчилися народженням дітей з надмірною масою тіла (понад 4 кг);
 • при виявленні цукру при аналізі сечі і підвищеного його рівня – при аналізі крові;
 • з полікістозом яєчників;
 • у віці понад 35 років;
 • при першій вагітності у віці понад 30 років.
предіабет, аналіз на глюкозу

Джерело: Shutterstock

Як робиться тест?

Час процедури – приблизно 2 години. Кров з вени доведеться здавати три рази. Перший раз – натщесерце, другий – після того, як ви приймете глюкозу, третій – через 2 години.

Глюкозу у вигляді порошку (75 г) розводять в 400 мл води, випити це потрібно натщесерце протягом 10 хвилин. Можна додати трохи соку лимона, це на результати тесту не вплине.

Весь час проведення тесту необхідно залишатися в лікувальному закладі, будь-які фізичні навантаження заборонені.

Оцінюються результати другого і третього аналізу крові. Нормою другого вважається рівень цукру не вище 5,3 ммоль / л, третього – 8,6 ммоль / л.

рівень цукру в крові, тест на глюкозу

Джерело: Shutterstock

Як підготуватися до тесту?

За 8 годин до здачі тесту не можна їсти, можна тільки пити воду. За кілька днів до тесту необхідно обмежити вживання солодкого.

Будь ласка, повідомте лікаря про ліки, які ви зараз приймаєте – деякі з них здатні вплинути на результати тесту.

З собою візьміть перекус, щоб можна було підкріпитися після закінчення процедури.

Що означають цифри тесту?

Результати глюкозотолерантного тесту виглядають як графік у вигляді кривої. На ньому – два показника: концентрація глюкози і інсуліну.

Якщо рівень глюкози на початку і в кінці тесту однакові, а в середині графіка високий пік не перевищує позначку 7,5 ммоль / л – це відмінний результат, який показує, що у вас порушень вуглеводного обміну не виявлено.

Якщо ж на кривій видно, що в першому тесті рівень глюкози низький, а останньому – вище, це означає, що організм виділяє інсулін в недостатній кількості для повної переробки цукру.

Якщо на початку рівень глюкози вище, а в кінці нижче, це означає, що інсуліну організм виробляє більше, ніж потрібно.

Якщо найвищий пік вище 9,5 ммоль / л – це вже інсулінорезистентність. Інакше цей стан називається предиабет.

Якщо в будь-якій точці графіка показники більше 11,1 ммоль / л – у пацієнта цукровий діабет 2 типу.

Залежно від результатів тесту лікар або переконається, що у вас все в порядку, або, якщо зміни незначні, призначить коригуюче харчування і підкаже необхідну фізичну активність, або пропише лікування.

Важливо розуміти, що функції підшлункової залози відновити до норми неможливо, але можна зупинити патологію у тій на стадії, на якій ви її виявили. Саме тому так важливо вчасно пройти обстеження і зробити глюкозотолерантний тест.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UA

Статьи по теме:


Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты