Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="188366"]
Здоров'я

Ротавірусна інфекція: симптоми, лікування, профілактика та вакцинація

Old date: 2018-07-09
Current date: 2023.03.26
New date: 2022.05.05
0
Кишкова інфекція, в народі – кишковий грип, має ще одне містке визначення – ротавірус. Це знайоме багатьом мамам захворювання, яке ос

Кишкова інфекція, у народі — кишковий грип, має ще одне містке визначення — ротавірус. Це знайоме багатьом мамам захворювання, яке особливо важко протікає у дітей.

Зміст:

У теплу пору року дитину прийнято оберігати від кишкових інфекцій, а в холодну — від застуди. Але нерідко на стику сезонів активізується ротавірусна інфекція, яка заявляє про себе трьома головними симптомами – діареєю, рвотою та високою температурою.

Що таке ротавірус

Стикаючись з подібною клінічною картиною, лікарі раніше дивувалися: звідки така важка кишкова інфекція? Чим вона викликана? Відповідь на цей питання виявила Роберта Бішоп – лікар-інфекціоніст з Австралії. Вона взяла на біопсію шматочки слизової оболонки двенадцятипалої кишки дитини, яка була хворою на гостру діарею. Під мікроскопом у тонких зрізах цього лабораторного зразка було добре видно вирусні частинки характерної форми — у вигляді колеса (латиною — «рота»). Тому вирус так і назвали! Потрапляючи в організм вируси проникають у слизову тонкого кишечника, руйнуючи ворсинки епітелію, що порушує процес вироблення травних ферментів. Звідси виникають пронос і рвота.


Діарея – симтом зараження!

При ротавірусі стіл, спочатку кашкоподібний, стає рясним, жовтим і все більш рідким. Діарея триває від 3 до 6 днів. При сильному проносі організм втрачає рідину, калій і натрій. Це дуже небезпечно: малюка потрібно випоювати аптечними розчинами для регідратації з мінеральними солями та глюкозою, даючи по 1-3 чайні ложки кожні 5-7 хвилин. Залежно від стану малюка відновлювати втрату рідини можна вдома або в стацiонарi — за рішенням лікаря!

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Fotolia

Кишковий грип – так у народі називають ротавірусну інфекцію. А все тому, що перші симптоми хвороби нагадують застуду або грип: висока температура і нежить.

Інкубаційний період кишечного грипу

Проміжок від моменту зараження дитини до появи перших ознак захворювання зазвичай короткий: від одного до чотирьох днів. За цей час ротавіруси проникають крізь слизову оболонку дванадцятипалої та тонкої кишки. Збудники переінакшують їх роботу так, що замість всмоктування рідини та питних речовин кишківник починає викачувати воду та солі з організму.

Починається все раптово — з різкого підйому температури до 39°С і вище. Дитина стає млявою, втрачає інтерес до гри, відмовляється від їжі, жалуеться на біль у животі. Її нудить, може виникнути рвота, повторна чи багаторазова. Потім починається пронос (до 20 разів на день).

Скільки днів триває кишковий грип

Як правило, вже на другий день починається поліпшення стану, припиняється рвота, хоча біль у животі і пронос можуть турбувати ще кілька днів (від 3 до 7). При правильному лікуванні і своєчасно наданій допомозі в організмі виробляється достатньо секреторного імуноглобуліну IgA, який успішно справляється з вірусом.

Найбільше збудників «штампується» протягом першої тижня хвороби, але і на десятий, і навіть на п'ятнадцятий день вирусів з кишківника виділяється ще дуже і дуже багато. Тільки до кінця місяця організм повністю звільняється від мікроскопічних інтервентів і хвороб перестає бути небезпечним для оточуючих. Таким чином ротавірус дуже заразний. Дотримуйтесь карантину, щоб ніхто з членів вашої сім'ї не заразився від хворого малюка. Слідкуйте за чистотою рук, одягу, кип'ятіть посуд і столові прилади, якими користується в цей час хвора дитина, робіть щоденне вологе прибирання, і тоді, швидше за все, у сім'ї ніхто не захворіє.

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Fotolia

Як передається вирус

У цієї хвороби свої вікові переваги. У немовлят перших місяців життя вона зустрічається нечасто: малюків захищають антитіла, отримані від матусі. Та й зростатиме такого крихітку майже у стерильних умовах.

Але у півроку все змінюється. Імунітету, переданого мамою дитині, вже недостатньо для захисту від ротавірусів, а поле діяльності малюка і його контакти розширюються: він починає повзати по підлозі, бруднити ручки… Втім, якщо хтось із членів сім'ї захворів на цю хворобу в гострій формі, дитина молодша 6 місяців може від нього заразитися.

І пам'ятайте: збудники можуть «сидіти» на чому завгодно — на немиті ладонці, фрукти, поручні в громадському транспорті.

Пути зараження

Поширений ротавірус по всьому світу, передається виключно від людини до людини фекально-оральним шляхом — тобто є типовою «хворобою грязних рук». Вирогідність зараження підвищується літом і особливо на морі, оскільки - постійні перекушування на пляжі, неможливість вчасно мити руки і контакт з великою кількістю людей - фактори ризику кишечної інфекції.

Наразі сімейство ротавірусів детально вивчено. Дослідники включили до нього кілька подібних за структурою видів. Віруси, які до них відносяться, спричиняють неприємності не тільки людям, а навіть птахам і млекопитанням. На щастя, людина від хворої тварини заразитися не може, зате попугай або кішка цілком здатні підхопити вірус від дитини, якщо у неї виявиться ця інфекція. А самому малюкові вона найчастіше передається від інших дітей або дорослих, які, як правило, переносять цю хворобу у легкій формі, на ногах. Подумаєш, шлунок трохи засмутився! Чи варто надавати цьому значення, якщо все минулося за день?

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса

Джерело: Burda Media

Симптоми ротавірусної інфекції

Для ротавірусної інфекції типовим є раптове погіршення стану дитини.

 • Головний ознака будь-кишкової інфекції, яка з'являється завжди — діарея.
 • Дитину нудити і починається рвота - у легких випадках може до цього і не дійти.
 • Біль у животі, в області пупу або вище, а так само характерне «бурчання».
 • Підвищення температури тіла до 38-39 градусів.
 • ємна січа (особливо при розвитку зневоднення) і світлі водянисті випорожнення без слизу і крові, що схожі з симптомами гепатиту (жовтяниці).
 • Часто спостерігаються такі симптоми, як нежить, кашель, біль у горлі.
 • Рвота, пронос, підвищення температури і, як наслідок, зневоднення організму – основні симптоми кишечного грипу.

Але! Подібна картина може виникнути і при інших захворюваннях, проте саме ротавірус викликає важку діарею.

Ротавірус у дітей та дорослих

Заразитися може як дитина будь-якого віку, так і дорослий чоловік, причому довічний імунітет на мікроб не виробляється. Проте, кількість антитіл у крові з кожним наступним зараженням збільшується. Вияви ротавірусної інфекції у дітей тим важче, чим менший вік, ще й тому що у малюків недостатня кислотність шлункового соку, який долає велику кількість вірусів. Інфекціоністи стверджують, що до 5-річного віку практично всі діти хоч раз, але зустрілися з ротавірусом і перехворіли на цю кишечну інфекцію, а це означає, що в маленькому організмі вже є антитіла у вирусі і наступного разу він перенесе захворювання легше.

Лікування

Правильним буде звернутися до лікаря, як мінімум, для підтвердження діагнозу та контролю з його боку. Ліків від ротавірусної інфекції не існує. В принципі, майже завжди організм сам справляється з проблемою, причому хвороба проходить без наслідків, але основна опасность полягає у ризику зневоднення і втрати життєво важливих мінеральних солей (калію, натрію та ін.), особливо у дітей.

Голодування. При ротавірусі (як, втім, при будь-якій кишковій інфекції) апетит відсутній, і голод є одним із методів лікування. Не годуйте дитину як мінімум день після початку захворювання.

Випоювання. Від того, наскільки правильно ви будете випоювати дитини, залежить її стан і навіть життя, оскільки зневоднення критично небезпечне для дітей.

 • Давайте пити сольовий розчин, можна купити готовий порошок в аптеці або приготувати самим (на 1 літр води – 2 ст. ложки цукру та ½ чайної ложки солі).
 • Крім цього нехай п'є компот із сухофруктів, морс, слабкий чай — все, на що погодитися.
 • Не варто пропонувати молоко та молочні продукти — при ротавірусній інфекції розвивається тимчасова лактозна недостатність.

Абсорбенти. Активоване вугілля є одним з найпоширеніших сорбентів без будь-яких протипоказань. Але його потрібно досить багато: розчиніть у воді з розрахунку на 1 кг ваги малюка 1 г вугілля. Можна використовувати ентеросгель, смекту та інші, дозволені для дітей сорбенти.

Антибіотики для лікування ротавірусної інфекції не застосовуються. У разі виникнення вирусної інфекції антибіотики не просто даремні (проти вирусів вони безсилі), а й шкідливі, оскільки ще більше порушують баланс мікрофлори.

 

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса, дитячі хвороби, літні хвороби, неміті руки, голодування, випоювання, зневоднення

Джерело: Fotolia

дитина

Шлунку та кишківнику потрібна харчова пауза для боротьби з вирусами та відновлення порушених функцій — а це означає як мінімум 4-6 годин харчового розвантаження. Голодувати дитині корисно, а ось терпіти жажду — дуже шкідливо, тож поїти її сольовими розчинами. Коли харчова пауза закінчиться, перейдіть на спеціальну дієту.

Ребенку до року пропонуйте грудне молочко або суміш з такими ж інтервалами між годуваннями, як і до хвороби. Тільки разову порцію потрібно зменшити вдвічі порівняно з нормою.

Виключіть молоко, солодощі, картопляні пюре, сирі овочі та фрукти ще на 10 днів. Малюк дуже схуд після хвороби, але є все одно без апетиту? Поки він з'їдає менше, ніж належить, годуйте його частіше, ніж раніше. Нічого, що для цього доведеться запровадити додатковий прийом їжі: ви його скасуєте, коли у дитяти відновиться апетит.

На 5-7-й день хвороби дитина може повернутися до свого звичайного раціону. Але в ньому не повинно бути дуже багато углеводів і рослинної клітковини!

Боротися з температурою при ротавірусі слід так само, як і за ГРВІ. При температурі біліше 38,5 - дайте хворому ліки на основі ібупрофену у дозуванні згідно вікової категорії. якщо температура не збивається і при цьому зростає – викликайте швидку.

Коли допомога лікаря дуже потрібна

Обов'язково викликайте швидку або педіатра якщо:

 • Захворіла дитина молодше 2-річного віку
 • У калі з'явилася кров або слиз
 • Блювота продовжується більше доби
 • Не виходити випоювати дитину або з'явилися ознаки зневоднення
 • Немає покращення стану на другий день або з'явилися ознаки небезпечних інфекцій — ботулізму (сплутаність мови, двоїння в очах) або сальмонельозу (скутість і біль у литкових м'язах), висипання.

Тяжка форма ротавірусної інфекції вимагає ретельної корекції втрати рідини та солей. Якщо не розпочати адекватне лікування, можуть з'явитися ускладнення з боку серцево-судинної та системи обміну речовин.

ротавірус, кишкові інфекції, засоби лікування ротавірусної інфекції, кишковий грип, дієта, профілактика ротавіруса, дитячі хвороби, літні хвороби, неміті руки, голодування, випоювання, зневоднення

Джерело: Burda Media

Профілактика кишечного грипу та вакцинація

Є тільки один спосіб уберегти дитину від зустрічі з ротавірусами — завжди мити ручки після прогулянки, перед їжею, коли дитя посиділо на горщику. Привчати малюка до чистоти потрібно з раннього віку. А ще не можна брати їжу з чужої тарілки, пити з однієї чашки або горлечка однієї пляшки з іншими.

Всі люди хоч раз у житті хворіють на ротавірусну інфекцію. Для запобігання важкої форми захворювання у малюків розроблені ефективні та безпечні вакцини. Вакцина вводиться перорально (через рот) двічі з інтервалом не менше місяця. Тріскати дітей починаючи з півторамісячного віку так, щоб до півроку малюк отримав дві дози.

Лікар Комаровський про ротавірусну інфекцію у дітей

Що таке ротавірус? Які його симптоми? Чим небезпечна ця інфекція? Як допомогти хворій дитині і наскільки ефективна вакцинація від даного вирусу?

Джерело: YouTube, автор Доктор Комаровський


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 1,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти