Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="4853"]
Розвиток

Вчимося говорити! 10 ігор для розвитку мови, які сподобаються дітям

0
Багато діток, яким навіть ще не виповнилося два роки, вже вміють добре розмовляти. І навпаки, іноді дворічні карапузи про

Багато діток, яким навіть ще не виповнилося два роки, вже вміють добре розмовляти. І навпаки, іноді дворічні карапузи опановують навички спілкування набагато повільніше, ніж малюки молодші. Тому потрібно і важливо займатися зі своєю дитиною — на допомогу спеціальні ігри у розвиток промови.   

Джерело: instagram @davaipoigraem_kazan

Не забувайте про важливі правила, яких слід дотримуватися під час занять на розвиток мови.

Правило №1: зрозуміло!

Перше з них говорить: починайте розвивати мову своєї дитини, виходячи з уже наявних її навичок. Це дуже важливий момент!

"Повторюй за мною"

Зазвичай до року діти вже вимовляють хоча б окремі склади або використовують у спілкуванні звуконаслідування. Цього достатньо для навчання першим словам. Перед початком гри підберіть склади або звуки, які малюк вже досить добре вимовляє.


 • Візьмемо, наприклад, слово "пити". Дитина може говорити слово "пити" або використовувати склад "пі". Приготуйте іграшки, речовини, предмети, назви яких містять цей склад. Підійдуть пісок, іграшковий пірат, піжамка, пістолет, дитяче піаніно, яскрава пірамідка.
 • Сядьте зручніше, розкладіть ці предмети і скажіть малюкові: «Що ти любиш робити (показуючи при цьому на пляшечку), пити? Правильно! Що ти хочеш?" Нехай малюк сам попросить попити. Дайте йому трохи води і одразу ж заберіть пляшечку.
 • «Подивися, хто це прийшов? Ведмедик. А у ведмедика є піжама. Пі-жа-ма. Скажи разом із мамою: «Піжама».
 • «Ой! Що це за інструмент? - І натисніть при цьому пальчиком малюка на клавішу дитячого піаніно. - Піаніно, піаніно, давай повторимо! ».

Якщо щось особливо зацікавлять малюка, зупиніться на цьому. Повторюйте нові слова кілька разів. До наступного уроку підберіть слова з новим складом, який дитина вимовляє самостійно, та іграшки до нього. Вивчаючи нові слова, кожні два дні повертайтеся до освоєних.

Джерело: instagram @alexeeva.elena0812

«Колискова»

Вправа допомагає малюкові вимовляти звук "а-а-а". Цю гру добре проводити увечері. Крім заспокійливого впливу, вона стимулює перші голосові реакції. Увімкніть повільну колискову, найкраще знайому малюку, і наспів співайте звук «а», "а-а-а" (на різних висотах).

Заохочуйте дитину до вимовлення звуку «а». Ваша особа повинна виражати емоції, привертати увагу до артикуляції. Попросіть дитину заспівати для вас. Використовуйте його улюблену іграшку: ведмедика або ляльку і співайте разом з ним цей же звук «а-а-а». Нехай назви підібраних іграшок або їхні імена починаються саме зі звуку а.

"Моя енциклопедія"

Гра сприяє розширенню пасивного словникового запасу дитини, і навіть служить розвитку артикуляції звуків.

 • Заздалегідь підберіть картинки (вони повинні бути досить великі, чіткі, яскраві і бажано однакового розміру) за темами, наприклад: птахи, квіти, тварини, дерева, машини і т.д.
  Посадіть малюка навпроти себе, картки візьміть у руку, але при цьому намагайтеся не загороджувати своє обличчя. Дитина обов'язково має бачити і картинку, і мамине обличчя.
 • Коли ви будете вимовляти слова, для сильнішого привернення уваги малюки до вашої артикуляції найкраще використовувати вказівний палець, спрямовуючи його на ваше підборіддя при виголошенні кожного нового слова.
 • Ви повинні досить виразно артикулювати, щоб привертати увагу малюка і до себе, і картинок.
 • У кожному наступному занятті намагайтеся використати нову тему. Через якесь час повертайтеся для повтору вже пройдених тем.

Джерело: instagram @non_anonymoms

«Перша галерея»

Стимулює перші голосові реакції дитини. Вам знадобляться яскраві ілюстрації – зображення тварин формату А4.

 • Для початку підготуйте 3-4 картинки та повісьте їх на стіну дитячої кімнати. Для наступних ігор зображення або змінюються, або додаються. Вивішувати їх треба на рівні очей дитини.
 • Увімкніть приємну музику. Якщо ви повісили, наприклад, зображення качечки, кошеня, півника і курочки, то можна наспів вимовити наступний текст: «Наші качечки з ранку — крякря-кря, а котик замуркотів — мяу-мяу-мяу, півник прокинувся і кричить — ку-каре-ку, курочки кудахчуть ко-ко-ко». 
 • Для гри добре було б приготувати указку, так буде зручніше. Вимовляйте слова та показуйте на відповідну картинку.

Правило №2: радісно!

Стимулювання самостійної мови дитини завжди має бути емоційно забарвлене. Під час ігор дитина повинна дивуватися, радіти. Тоді малюк відразу ж повторюватиме за вами нові слова.  

«М'яч, що говорить»

 • Сядьте навпроти дитини та візьміть м'яч. Киньте його малюкові і весело промовте при цьому: «А!» Крихітка, кидаючи вам назад м'яч, теж повинен вимовити «А!». Заохочуйте його до цього.
 • Потім можна вимовити звук, склад чи слово, яке вже вміє вимовляти сама дитина, наприклад, «ді!» - І він весело скаже "ді!", кидаючи вам м'яч назад.
 • Потім запропонуйте свої звуконаслідування. Кидаючи м'яч, вимовляйте "мяу!". Маля має кинути м'яч назад, вимовляючи «мяу!». Використовуйте звуконаслідування «гага-га», «кря-кря-кря», «му-муму» та будь-які інші.
 • Якщо ваш малюк виявить ініціативу і скаже свій склад, обов'язково підтримайте його, повторюючи звуки або слова за ним. Нехай у цій грі він стане головним!

Джерело: instagram @alicekuly

«Звукова зарядка»

 • Підберіть веселу ритмічну музику: вимовляючи звуки, наприклад, голосні, вам потрібно буде виконувати будь-які вправи.
 • Допустимо, кажучи «а-а», ви голосно плескаєте в долоні перед грудьми, вимовляючи «о-о» плескаєте над головою, вимовляючи «и-и» плескаєте себе по колінах, кажучи «е-е» показуєте ріжки, «у-у» дудіть у кулачок.
 • Головне, щоб ця музика подобалася дитині, а вправи, які вона виконуватиме, були доступними. Тоді малюк з радістю приєднається до такої мовної гімнастики, тренуючи правильну звукову вимову.

"Розмовляючі іграшки"

 • Візьміть кілька іграшок, які "говорять" голосами тварин (наприклад: свинку, собачку, тигра, кішечку, слона).
 • Покладіть їх перед дитиною та вмикайте по черзі кожну іграшку. Натискаєте на свинку - іграшка видає дзвінке "хрю-хрю-хрю", натискаєте на тигра - він проричить "рр-рр-рр". І так по черзі з кожним.
 • Після того як іграшка-звірятко видасть звук, повторіть його у своїй промові, щоб дитина запам'ятала його вже з ваших вуст.
 • Потім запропонуйте йому пограти з усіма цими іграшками, але з умовою: для цього потрібно, щоб малюк покликав їх до себе.
 • Запропонуйте дитині покликати тварин таким самим звуком, який видають самі іграшки. Наприклад, як покликати свинцю? - "Хрю-хрю-хрю". Будь-яку голосову реакцію, яку зробить дитина, емоційно підтримуйте це дуже важливо!
 • Коли малюк скаже щось, нехай він отримує своєрідну винагороду: це може бути гра зі звірятком, малюк може її погладити, потанцювати з нею, і так по черзі з кожною з тварин.
 • Після такого захоплюючого міні-уроку приберіть іграшки і діставайте їх наступного разу тільки на час занять, що розвиваються.

Джерело: instagram @alena_rudy

«Домашній театр»

Гра тренує сприйняття мови та вміння розуміти простий сюжет. Посадіть малюка за дитячий столик і приготуйте іграшки для одягання на руку (пальчаткові ляльки). Надягнувши ляльки на руки, розіграйте перед дитиною простий сюжет. Наприклад, візьмемо півня та лисичку. Спочатку з'являється півень. Скажімо, за нього «ку-ка-ре-ку», Покажемо, як він клює зернятка, можна для достовірності навіть насипати трохи квасолі на стіл. Потім зненацька з'являється лисиця, півень тут же злякано тікає, а лисиця його наздоганяє (безуспішно). Малюк уважно слухатиме, якщо розповідь буде короткою та емоційною. Вистава не повинна тривати довше 1 хвилини.

"Хто там?"

Заняття розвиває мовний слух у дитини, а також навчає малюка швидко реагувати на звук. Посадіть малюка на дитячий стільчик, перед ним поставте ширму. Заздалегідь підготуйте іграшки, наприклад качечку, кішечку та собачку. Не показуючи іграшку, скажіть несподівано: "Кря-кря-кря". Як тільки увага дитини буде привернена, покажіть через ширму качечку.

Малюк відразу потягне до неї ручки, зараз попросіть його покликати качечку, також сказавши: «Кря-кря». Обов'язково вручіть дитині цю качечку, нехай він з нею пограє. За кілька секунд скажіть з іншою інтонацією за ширмою: «Мяу, мяу». Малюк має знову подивитися на ширму, через 1-2 секунди покажіть кішечку і дайте йому в руки. Поки малюк грає з кішечкою, промовте голосно: "Гав-гав" - і вручіть йому собачку.

Джерело: instagram @pedclin_ru

«Усміхнися жабі»

Наслідування – це головна складова подальшої розумової діяльності вашого малюка. За допомогою цієї гри добре тренуються органи мови, що беруть участь у звуковій артикуляції.

 • Отже, натягніть на руку іграшку-жабка, який вміє широко відкривати рот. «Маленький, тебе відвідала жаба - ква-ква-ква, подаруй їй свою усмішку. так Так Так". Під час цієї гри дитина повинна посміхатися, тому попросіть її посміхнутися жабі.
 • «Чудово! А зараз покажи жабі, який ти у нас серйозний! От молодець! І знову подаруй жабі радісну посмішку. Ось розумничка!».

У процесі подібних ігор намагайтеся дивувати і залучати малюка, і незабаром бажаний результат буде досягнутий! 


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 3,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти