Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="77908"]
Розвиток

Домашня логопедія: 30 вправ для розвитку дитячої мови

Old date: 2015-11-23
Current date: 2022.12.09
New date: 2021.06.02
0
Для правильного виголошення звуків потрібна злагоджена робота всіх органів артикуляції. Без тренувань тут ніяк не

Для правильного виголошення звуків потрібна злагоджена робота всіх органів артикуляції. Без тренувань тут не обійтися!

ігри та вправи для розвитку мови дітей

Джерело: instagram @smolsoroka

Якщо вашій дитині вже 5 років, а вона досі не вимовляє чітко деякі звуки, вони спотворюються або змащуються, вам обов'язково варто ходити на заняття до логопеда (він поставить звуки). Займатися ж з крихіткою вдома самостійно при мовній каші можна з 3-4 років. Тоді, можливо, і логопед вам не знадобиться. А після 6 років виправити вимову вже буде набагато складніше.

Для уроків у домашніх умовах вам знадобиться дзеркало, ігровий настрій та бажання дитини займатися. Мовні тренування проводять 1-2 десь у день. Тривалість одного заняття – від п'яти до двадцяти хвилин. Спочатку беріть одну вправу. Щотижня чи кожні три дні розучуйте нове. Освоєне в попередні дні вправу повторюйте.

Цікава статика

Почніть зі статичних вправ. Вони артикуляційна поза утримується під рахунок від 3 до 20. Час утримання поступово збільшується. Статичні вправи допомагають зміцнювати м'язи апарату артикуляції, а також формувати правильні уклади мовних звуків.


 • "Віконце". Рот широко відкрити і надалі утримувати це положення.
 • "Збірник". Губи розтягнути в посмішці, зуби залишаються щільно стислими.
 • "Хоботок". Зуби щільно стиснути, губи витягнути вперед, наче хоботок слоненя.
 • "Млинець". Широкий, розпластаний язик спокійно покласти на нижню губу, рот напіввідкритий.
 • "Капкан". Широкий язик прикусити за бічні краї корінними зубами, при цьому кінчик язика опущений за нижні різці.
 • "Сердите кошеня". Кінцем язика впертись у нижні різці, широка спинка язика круто вигнута, рот відкритий, губи розтягнуті убік.
 • "Жало". Рот відкрити, гострий язик висунути з рота (по можливості далі).
 • "Чашечка". Рот широко відкрити, язик у формі вигнутої філіжанки підняти до верхньої губи (нижня губа йому в цій справі не допомагає!).
 • "Грибок". Рот відкрити, широка мова міцно присмоктується до неба верхньою поверхнею, під'язична вуздечка розтягнута - як гриб на довгій ніжці.
 • "Трубочка". Язичок згорнути (схожий на порожню трубку), губи округлити навколо язика, вони допомагають утримувати важку позу.

Усе це — базові вправи школи артикуляції.

дитина у логопеда

Fotolia

Динамічно та захоплююче

Поєднуючи дві статичні вправи в єдину зв'язку, отримуємо динамічні композиції.

 • "Збірник" - "Хоботок". Зуби щільно стиснути. За рахунок "раз-два" губи то розтягуються у усмішці, то витягуються вперед. Слідкуйте, щоб зуби протягом усієї комбінації не розмикалися, а міміка була природною (крихітка не повинна щурити очі).
 • "Млинець" - "Трубочка". Ця зв'язка одна з найскладніших. Якщо її виконати не вдається, візьміться за розучування легших каскадів: "Млинець" - "Жало", "Млинець" - "Чашечка", "Млинець" - "Грибок". Коли малюк зможе робити їх бездоганно, поверніться до важкої зв'язки.

Усі каскади виконуються за рахунок “раз-два”. Спочатку повільно, з чіткою фіксацією кожної пози. Від заняття до заняття швидкість, з якою дитина виконує вправи, збільшується.

Ваша дитина вже освоїв ці вправи, чи виконує їх з легкістю? Тоді саме час перейти до другої, складнішої частини логопедії!

Мова-трудівник

Є вправи, які спочатку припускають енергійну роботу мови, він працює в парі з нижньою щелепою або губами.

 • "Гойдалки". Вузька мова поперемінно тягнеться то до носа, то до підборіддя. Нижня щелепа у своїй опущена, її становище фіксовано, рот широко відкритий.
 • "Маляр". Рот широко відкритий. Довга вузька мова, немов пензель маляра, старанно "фарбує" піднебіння вздовж і впоперек. Нижня щелепа нерухома.
 • "Змійка". Вузьку мову максимально висунути з рота. Він здійснює швидкі коливальні рухи з боку на бік (як це робить мовою змія). Рот відкритий, нижня щелепа нерухома. Губи розтягнуті убік.
 • "Індик". Широкий язик викидаємо з рота і б'ємо по верхній губі, видаючи у своїй характерні звуки розсердженого індика: "бл-бл-бл". Нижня щелепа опущена, вона не рухається у такт роботі мови!

Burda Media

Тренуються усі!

Артикуляційних вправ не менше потребують губи і нижня щелепа. Допоможемо їм працювати динамічніше!

 •  "Рибка". Зуби міцно стиснути, губи витягнути вперед (див. вправу "Хоботок"). Губи то розкриваються, то замикаються (як це робить ротиком рибка в акваріумі).
 • "Воронка". Висунути нижню щелепу, рот відкрити, зуби розімкнути. На рахунок “разів” губи витягуємо вперед, на рахунок “два” втягуємо губи всередину рота, підвернув їх за зуби. Зробити щонайменше 10 повторів.
 • "Досада". Покусати передніми нижніми зубами верхню губу не менше 10-15 разів. Нижня щелепа максимально висунута вперед.
 • "Литаври". Губи трохи загорнути за зуби всередину рота. Пошльопати ними однією про іншу, видаючи при цьому характерний звук, що поплескує. Повторити щонайменше 10 раз.
 • "Пофиркує конячка". Губи розслабити, пофиркати, наслідуючи конячку. Повторити щонайменше 10 раз.
 • "Засув". Нижню щелепу висунути вперед якнайдалі. Посувати нею з боку в бік не менше 10-15 разів з максимальною амплітудою.
 • "Хова". Тут є три варіанти.
 1.  сховати верхню губку, прикусивши її передніми нижніми зубами. Видно лише нижня губа, вона тягнеться вгору, до носа. Утримувати таке положення щонайменше 5 секунд.
 2. сховати нижню губку, прикусивши її верхніми передніми зубами. Видно тільки верхня губа, вона тягнеться до підборіддя. Утримувати таке положення щонайменше 5 секунд.
 3.  сховати верхню та нижню губи, втягнувши їх у рот і злегка стиснувши передніми зубами. Утримувати таке положення щонайменше 5 секунд.
 •  "Рубанок". Похрестити нижніми центральними зубками по верхній губі не менше 10-15 разів. Нижня щелепа висувається вперед і активно працює. Потім те саме повторити з нижньою губою, але її треба буде "обробляти" вже верхніми зубами.

Показові виступи

Якщо після двох-трьох місяців тренувань дитина успішно освоїв школу та довільну програму, саме час переходити до постановки показових номерів. Це цілі міні-вистави за участю артикуляційних органів і, звичайно, самої дитини. Але хто тут головний герой? Гномік Язичок!

 •  "Млинці". Гномік Язичок купив у господарському магазині посуд. Тепер він учиться готувати собі їжу. Найбільше Язичку подобається пекти млинці на новій сковорідці. Млинці виходять рум'яні та круглі. Кожен з них Язичок змащує маслом (широкий язичок розпластаний на нижній губі, обидві губи пришлепують млинець: "пя-пя-пя"). Млинці Язичок їсть із варенням.
 • "Смачно!": відкрити рот і широким язиком облизати верхню губу зверху вниз не менше 5 разів. Слідкуйте, щоб нижня губа не “підсаджувала” язика. Млинці Язичок запиває чаєм. Якщо чай надто гарячий, язичок на нього дме (становище артикуляційних органів як у вправі “Чашечка”, подуть на краї язика, не роздмухуючи щік.)
 • "У ліс за грибами". Гномік Язичок дуже любить збирати гриби. Він бере великий кошик (вправу „Чашечка”) і вирушає до лісу. Дорогою йому доводиться перебиратися через струмок. Вправа "Струмок": губи усміхаються, зуби майже стиснуті, кінчик язика впирається в основу нижніх передніх різців. Довго вимовити звук "с". Струмок повітря при цьому стікає по язику, посередині нижньої губи і по підборідді. Вода в струмку холодна. Дитина підставляє свою долоню під підборіддя і перевіряє, чи справді холодна вода в струмку. При цьому головне - не забувати довго вимовляти звук "с"! Щоб не промочити ноги, язичок користується містком.
 • "Мостик": язик круто вигинається, упираючись кінчиком в основу передніх нижніх різців. Рот відкрити якнайширше.

Скільки у лісі грибів! Ось під ялинкою сховався міцний боровичок (вправа "Грибок"), а поруч - лисичка. Тут же - сироїжка, рудик (дитина з невеликими інтервалами виконує кілька разів вправу "Грибок"). Прийшовши додому, гномик Язичок готує із зібраних грибів дуже багато смачних страв (вправа "Смачно!").

Використовуючи перераховані вправи, ви легко зможете самі складати довільні та показові програми для артикуляційних органів вашого малюка. Не варто забувати, що головний суддя всіх цих змагань і виступів — дзеркало. Тільки за його допомогою можна оцінити чистоту виконання кожного елемента! Дзеркало допоможе впоратися з артикуляцією важких звуків. І скоро мова буде чистою та правильною!


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (4 оцінок, середнє: 3,25 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти